Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) [1] 2 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Echivalare doctorat, Echivalare doctorat cu gradul I
FinlandDream
Trimis: 12 Apr 2017, 07:07 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Bună ziua,

Conform Proiectului privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice din
10.04.2017 care mai poate suferi modificări am citit următoarele paragrafe:

Art. 14 - Drepturi salariale pentru deținerea titlului științific de doctor
(1) Personalul care deține titlul științific de doctor beneficiază de o indemnizație lunară
pentru titlul științific de doctor în cuantum de 50% din nivelul salariului de bază minim brut
pe țară garantat în plată, dacă își desfășoară activitatea în domeniul pentru care deține titlul.
(2) Personalul didactic de predare care solicită și obține gradul didactic I prin echivalare,
potrivit prevederilor ordinului ministrului educației naționale, nu primește sporul pentru
titlul științific de doctor. Cadrele didactice optează în favoarea sporului pentru titlul științific
de doctor sau pentru echivalarea cu gradul didactic I.

Mi se pare o idee nefireasca in a nu acorda spor de doctorat celor care il echivalează cu gradul didactic I. In cele mai multe cazuri vorbim de o muncă cinstită iar acordarea sporului de 5% sau 10%, cât o fi ea de mică, pe tot parcursul activității la catedră mi se pare mult mai potrivită.
Păreri?

Stimă
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 12 Apr 2017, 09:22 PM

Utilizator avansat

QUOTE (FinlandDream @ 12 Apr 2017, 07:07 PM)
Bună ziua,

Conform Proiectului privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice din

(1) Personalul care deține titlul științific de doctor beneficiază de o indemnizație lunară
pentru titlul științific de doctor în cuantum de 50% din nivelul salariului de bază minim brut
pe țară garantat în plată, dacă își desfășoară activitatea în domeniul pentru care deține titlul.
(2) Personalul didactic de predare care solicită și obține gradul didactic I prin echivalare,
potrivit prevederilor ordinului ministrului educației naționale, nu primește sporul pentru
titlul științific de doctor. Cadrele didactice optează în favoarea sporului pentru titlul științific

Mi se pare o idee nefireasca in a nu acorda spor de doctorat celor care il echivalează cu gradul didactic I. In cele mai multe cazuri vorbim de o muncă cinstită iar acordarea sporului de 5% sau 10%, cât o fi ea de mică, pe tot parcursul activității la catedră mi se pare mult mai potrivită.
Păreri?

Stimă

Se va acorda sporul de gradul I si sporul de doctorat, doar daca celor care au si doctoratul si gradul I. Daca cineva si-a echivalat gradul I cu doctoratul,atunci nu este normal sa beneficieze de ambele sporuri. Cred ca acest aspect este pozitiv si ar trebui sa se reflecte in legea finala.

Acest mesaj a fost modificat de către LIVE.O la data 12 Apr 2017, 09:23 PM
Mesaj personal
corina_77
Trimis: 13 Apr 2017, 06:29 AM

Utilizator avansat

QUOTE (LIVE.O @ 12 Apr 2017, 10:22 PM)
QUOTE (FinlandDream @ 12 Apr 2017, 07:07 PM)
Bună ziua,

Păreri?

Stimă

Se va acorda sporul de gradul I si sporul de doctorat, doar daca celor care au si doctoratul si gradul I. Daca cineva si-a echivalat gradul I cu doctoratul,atunci nu este normal sa beneficieze de ambele sporuri. Cred ca acest aspect este pozitiv si ar trebui sa se reflecte in legea finala.

Prin echivalarea doctoratului cu gradul I, se sar niste etape.
Mesaj personal
alberta123
Trimis: 13 Apr 2017, 03:53 PM

Utilizator
**

Da, intr-adevar s-au sarit niste etape, dar tot nu se va face dreptate prin aceasta masura. Cei care inca nu si-au echivalat doctoratul cu gradul I. mai au posibilitatea de a alege intre cele doua. Si eventual de a face si doctoratul si a lua si gradul I.

Dar ce se intampla cu cei care si-au echivalat deja doctoratul cu gr. I, inainte de aceasta lege? Poate acum nu ar mai opta pentru echivalare.

Mai au sansa de a alege? Daca da, si opteza pt. sporul de doctorat, li se va anula certificatul de gr. I? Daca nu, atunci si-au pierdut definitiv sansa de a beneficia de acest spor?
Daca ai gr. I echivalat, mai poti sa reiei tot procesul de la capat - grII, gr I, ca sa poti beneficia de sporul de doctorat?
Ai luat o decizie la un moment dat, pe baza unor legi date, si acum esti pedepsit?
Legea se va aplica "retroactiv", pentru deciziile luate cu ani in urma? Mi se pare discriminare.

Acest mesaj a fost modificat de către alberta123 la data 13 Apr 2017, 04:01 PM
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 13 Apr 2017, 04:24 PM

Utilizator avansat

QUOTE (alberta123 @ 13 Apr 2017, 04:53 PM)
Da, intr-adevar s-au sarit niste etape, dar tot nu se va face dreptate prin aceasta masura. Cei care inca nu si-au echivalat doctoratul cu gradul I. mai au posibilitatea de a alege intre cele doua. Si eventual de a face si doctoratul si a lua si gradul I.

Dar ce se intampla cu cei care si-au echivalat deja doctoratul cu gr. I, inainte de aceasta lege? Poate acum nu ar mai opta pentru echivalare.

Mai au sansa de a alege? Daca da, si opteza pt. sporul de doctorat, li se va anula certificatul de gr. I? Daca nu, atunci si-au pierdut definitiv sansa de a beneficia de acest spor?
Daca ai gr. I echivalat, mai poti sa reiei tot procesul de la capat - grII, gr I, ca sa poti beneficia de sporul de doctorat?
Ai luat o decizie la un moment dat, pe baza unor legi date, si acum esti pedepsit?
Legea se va aplica "retroactiv", pentru deciziile luate cu ani in urma? Mi se pare discriminare.

cool20.gif
Dragă @alberta123, chiar mi-ai luat vorba din gură și ai vorbit mai clar decât aș fi făcut-o eu, pe această evidentă problemă!
Va fi imediat atacată la CCR, apoi (eventual) la CEDO, ȘI această prevedere stupidă, printre multe altele.

Toată stima pentru intervenția de bun simț!
Mesaj personal
atomic
Trimis: 13 Apr 2017, 04:31 PM

Utilizator avansat

QUOTE (alberta123 @ 13 Apr 2017, 03:53 PM)

legile nu se aplica retroactiv!
P.S.
(cei care si-au (isi vor) echivala/t gadul I prin doctorat pana la momentul intrarii in vigoare a "proiectului de lege" (la care, sigur vor mai fi modificari) nu vor fi afectati de aceasta prevedere (daca se va mentine!))

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 13 Apr 2017, 04:37 PM

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
alberta123
Trimis: 13 Apr 2017, 04:34 PM

Utilizator
**

QUOTE (atomic @ 13 Apr 2017, 05:31 PM)

Tocmai despre asta vorbesc. Ce se intampla cu cei care au optat pentru echivalare inainte de aceasta lege?
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 13 Apr 2017, 04:39 PM

Utilizator avansat

Evident, dragă @atomic! Din acest motiv, apare o nouă discriminare: vor coexista profi grad I echivalați DEJA prin doctorat și + spor, cu profi care trebuie să decidă pentru una din două.
Mesaj personal
alberta123
Trimis: 13 Apr 2017, 04:41 PM

Utilizator
**

QUOTE (fleetwood @ 13 Apr 2017, 05:39 PM)

Evident, dragă @atomic! Din acest motiv, apare o nouă discriminare: vor coexista profi grad I echivalați DEJA prin doctorat și + spor, cu profi care trebuie să decidă pentru una din două.

Exact. Oricum am lua-o tot la discriminare ajungem.
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 13 Apr 2017, 04:44 PM

Utilizator avansat

QUOTE (alberta123 @ 13 Apr 2017, 05:34 PM)

Tocmai despre asta vorbesc. Ce se intampla cu cei care au optat pentru echivalare inainte de aceasta lege?

În mod normal (?!) ar trebui să aibă opțiunea de a fi RETROGRADAȚI. Dacă, prin gradul anterior + sporul de doctorat ar avea un venit net mai mare. Paradox...
Mesaj personal
sailor moon
Trimis: 13 Apr 2017, 04:49 PM

Utilizator activ

Sunt persoane care s-au înscris la doctorat doar pentru a ,,fugi" de grade. Sunt lucruri diferite. Mi se pare normal să se ia în calcul doar una dintre variante, pentru cei care au făcut echivarea. Ambele presupun muncă, nu glumă, dar nu ar trebui să se plătească atât sporul, cât și gradul dacă s-a realizat echivalarea. Pentru cei care au terminat în sistem Bologna este firesc să facă și doctoratul, fiind structura 3+2+3, dar gradele sunt o altă poveste. Chiar dacă am titlul de doctor de ceva timp, sunt înscrisă la gradul I, și nu văd care este problema. Da, se câștigă timp, dar toate inspecțiile și examenele au rolul lor!
Mesaj personal
atomic
Trimis: 13 Apr 2017, 05:00 PM

Utilizator avansat

in proiect e limpede: "Personalul didactic de predare care solicită și obține gradul didactic I prin echivalare ..."
situatia se impune DOAR celor care sunt in situatie, de la momentul intrarii in vigoare a unei legi care sa nu modifice proiectul actual (cei care si-au echivalat gr I cu doctoratul vor beneficia in continuare de aceleasi drepturi ... atat pentru gradul I cat si pentru doctorat)

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
alberta123
Trimis: 13 Apr 2017, 05:12 PM

Utilizator
**

@sailor moon: Sunt sigura, ca au fost multi care au "fugit" de examen, au dorit sa castige timp etc. Dar mai pot fi si alte explicatii. Eu nu as generaliza.
Oricare ar fi fost cauzele echivalarii, problema ramane.

@atomic - da, asa s-ar intelege, dar tot ar fi discriminare.

"Cadrele didactice optează în favoarea sporului pentru titlul științific de doctor sau pentru echivalarea cu gradul didactic I." - adica se poate opta intre spor si echivalare (in viitor), nu intre spor si grad I. deja obtinut.
Mesaj personal
sailor moon
Trimis: 13 Apr 2017, 05:14 PM

Utilizator activ

QUOTE (alberta123 @ 13 Apr 2017, 06:12 PM)
@sailor moon: Sunt sigura, ca au fost multi care au "fugit" de examen, au dorit sa castige timp etc. Dar mai pot fi si alte explicatii. Eu nu as generaliza.
Oricare ar fi fost cauzele echivalarii, problema ramane.

@atomic - da, asa s-ar intelege, dar tot ar fi discriminare.

"Cadrele didactice optează în favoarea sporului pentru titlul științific de doctor sau pentru echivalarea cu gradul didactic I." - adica se poate opta intre spor si echivalare (in viitor), nu intre spor si grad I. deja obtinut.

Mă raportez, strict, la persoanele pe care le cunosc.
Mesaj personal
atomic
Trimis: 13 Apr 2017, 05:15 PM

Utilizator avansat

@alberta123, nu vad care e discriminarea!

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 13 Apr 2017, 05:16 PM

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
alberta123
Trimis: 13 Apr 2017, 05:21 PM

Utilizator
**

QUOTE (fleetwood @ 13 Apr 2017, 05:44 PM)

În mod normal (?!) ar trebui să aibă opțiunea de a fi RETROGRADAȚI. Dacă, prin gradul anterior + sporul de doctorat ar avea un venit net mai mare. Paradox...

Da, in mod "normal" asa ar trebui. Desigur tot n-ar fi normal...

Mesaj personal
alberta123
Trimis: 13 Apr 2017, 05:28 PM

Utilizator
**

QUOTE (atomic @ 13 Apr 2017, 06:15 PM)
@alberta123, nu vad care e discriminarea!

Cum a zis si @fleetwood: vor fi doua categorii de profesori vizati de problema echivalarii: cei inainte de lege si cei dupa.

Cei care nu mai pot opta, pentru ca deja si-au echivalat doctoratul, ar fi prof. cu gr. I si ar beneficia si de sporul pentru doctorat.
Cei care inca nu si-au echivalat doctoratul, ar fi obligati sa opteze fie pt. spor fie pt. echivalare.
Discriminare.

Mesaj personal
atomic
Trimis: 13 Apr 2017, 06:10 PM

Utilizator avansat

-ce-ar fi sa fie demolate toate constructiile care la momentul construirii lor n-au avut autorizatie de constructie pentru ca nu exista legea!
-ce-ar fi sa le fie retrasa "titulatura" acelor profesori din mediu rural (cu note intre 5 si 7) carora la momentul respectiv legislatia in vigoare le-a permis acest lucru!
- ce-ar fi sa fie anulat def-ul (sau alte grade didactice) profesorilor care au avut prag la medie 6, din momentul in care pragul a ajuns la 8 ...

... etc ...
P.S.
din momentul intrarii in vigoare a unei legi ea activeaza doar pentru viitor! (cu mici exceptii ... referitoare la infractiuni grave, daca imi reamintesc bine!)

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 13 Apr 2017, 06:15 PM

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 13 Apr 2017, 06:34 PM

Utilizator avansat

QUOTE (atomic @ 13 Apr 2017, 07:10 PM)
-ce-ar fi sa fie demolate toate constructiile care la momentul construirii lor n-au avut autorizatie de constructie pentru ca nu exista legea!
-ce-ar fi sa le fie retrasa "titulatura" acelor profesori din mediu rural (cu note intre 5 si 7) carora la momentul respectiv legislatia in vigoare le-a permis acest lucru!
- ce-ar fi sa fie anulat def-ul (sau alte grade didactice) profesorilor care au avut prag la medie 6, din momentul in care pragul a ajuns la 8 ...

... etc ...

Ar fi foarte bine!!! Deoarece conservarea și perpetuarea aberațiilor, prin "lege", ne vrea doar tot mai "morți", și cu sufletul, și cu capul!

Azi am primit, de la angajator, zeci de felicitări, urări de bine... coșuri pline de iepurași pufoși și de ouă colorate a' la Skittles...

Eu vă doresc să reînviați în spirit, asta e majora bucurie... Oricum... nici Bugs Bunny nu e de neglijat biggrin.gif cool20.gif

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
YourGoddess
Trimis: 17 Apr 2017, 08:50 PM

Utilizator
**

1) Pentru echivalarea doctoratului cu gradul I este necesar să fac un doctorat în specializare sau pot face unul în științele educației? Menționez că predau informatică.
2) Este suficient să am definitivatul sau trebuie să dau și gradul II pentru echivalare?
Vă mulțumesc!
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 18 Apr 2017, 12:50 PM

Utilizator avansat

QUOTE (YourGoddess @ 17 Apr 2017, 09:50 PM)
1) Pentru echivalarea doctoratului cu gradul I este necesar să fac un doctorat în specializare sau pot face unul în științele educației? Menționez că predau informatică.
2) Este suficient să am definitivatul sau trebuie să dau și gradul II pentru echivalare?
Vă mulțumesc!

smile.gif

Zeițo, pari un troll...

Întrebi ceva, dacă nu stupid, măcar inoportun...

"...este necesar să fac un doctorat..."

Dacă simți că te duce capul să faci studii doctorale, fă-le! Fără pretenții pecuniare. Titlul de doctor ar trebui să fie o majoră satisfacție profesională.

Că ar trebui să iasă și bani în plus, după asta... e altă problemă.

Mesaj personal
ardelean_cristina10
Trimis: 3 Aug 2017, 01:50 PM

Utilizator
**

Ati fost anuntati careva dintre cei care v-ati echivalat doctoratul cu gradul I ca va scade salariul?
Mesaj personal
ardelean_cristina10
Trimis: 3 Aug 2017, 02:38 PM

Utilizator
**

QUOTE (ardelean_cristina10 @ 3 Aug 2017, 02:50 PM)
Ati fost anuntati careva dintre cei care v-ati echivalat doctoratul cu gradul I ca va scade salariul?

Ma refer la faptul ca nu mai primiti sporul de 15 la suta...
Mesaj personal
alexpop
Trimis: 3 Aug 2017, 04:30 PM

Utilizator activ

Dintre cei care ne-am echivalat, daca dorim sporul de doctorat de ce sa il taie? Unde optam pentru ce dorim sa fim platiti?
Mesaj personal
ardelean_cristina10
Trimis: 3 Aug 2017, 05:01 PM

Utilizator
**

Sotul meu a fost anuntat azi ca nu va mai primi sporul de 15 la suta si trebuie sa ii ia din salar si pentru luna iulie.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) [1] 2 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved