Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) 1 2 [3]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Echivalare doctorat, Echivalare doctorat cu gradul I
Vasile001
Trimis: 11 Aug 2017, 02:38 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Si totusi, a primit cineva sporul de 50% din cei care si-au echivalat doctoratul inainte de publicarea legii salarizarii unitare ?
Mesaj personal
yulys
Trimis: 11 Aug 2017, 04:44 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 9 Aug 2017, 02:50 PM)
QUOTE (ardelean_cristina10 @ 9 Aug 2017, 02:44 PM)
Zice ca in functie de salariul de baza al fiecaruia va creste sau va scadea. Probabil pentru cei care sunt inainte de pensie 15 la suta din salariul lor reprezinta mai mult decat 50 la suta din salariul minim.

În prezent, cel mai mare salariu de bază este 3.948 lei, iar 15% înseamnă 592 lei. Adică, mai puțin de 725 lei.

Nici măcar. Prin înghețările succesive ale sporurilor, compensații tranzitorii etc. sporul de doctorat a ajuns, real, undeva pe la 9-11% în prezent, cam cât cel de dirigenție. Nu cred să ia cineva ca spor de doctorat în prezent mai mult de 400 lei brut.
Mesaj personal
yulys
Trimis: 11 Aug 2017, 04:46 PM

Utilizator avansat

Dacă tot a venit vorba, oare de la 1 septembrie ni se vor calcula sporurile după noua lege (adică procent din salariul actual, nu plafonat la nivelul anilor trecuți)?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 11 Aug 2017, 04:49 PM

Mentor

QUOTE (yulys @ 11 Aug 2017, 05:44 PM)
QUOTE (costi_52 @ 9 Aug 2017, 02:50 PM)
QUOTE (ardelean_cristina10 @ 9 Aug 2017, 02:44 PM)
Zice ca in functie de salariul de baza al fiecaruia va creste sau va scadea. Probabil pentru cei care sunt inainte de pensie 15 la suta din salariul lor reprezinta mai mult decat 50 la suta din salariul minim.

În prezent, cel mai mare salariu de bază este 3.948 lei, iar 15% înseamnă 592 lei. Adică, mai puțin de 725 lei.

Nici măcar. Prin înghețările succesive ale sporurilor, compensații tranzitorii etc. sporul de doctorat a ajuns, real, undeva pe la 9-11% în prezent, cam cât cel de dirigenție. Nu cred să ia cineva ca spor de doctorat în prezent mai mult de 400 lei brut.

Toate sporurile au fost înghețate la diferite termene anul trecut. Deci, nici indemnizația pentru dirigenție nu mai este 10%.

--------------------
Mesaj personal
Vasile001
Trimis: 11 Aug 2017, 05:31 PM

Utilizator
**

Domnule Costi,

Eu am echivalat doctoratul cu gradul I in 2016. Conform art. 14 din noua lege a salarizarii, va trebui sa aleg intre gradul I si sporul de doctorat. Cum pot sa fac acest lucru cand am un ordin de la ministru educatiei de atunci, domnul Curaj, prin care mi se atribuie gradul I prin echivalare ? Daca nu primesc 50% pentru doctorat pentru ca l-am echivalat cu gradul I, vreau sa mi se anuleze ordinul prin care am gradul I. Cum fac sa mi se anuleze gradul I si sa raman cu gradul II si sa primesc sporul de doctorat. Cu stima!
Mesaj personal
ardelean_cristina10
Trimis: 12 Aug 2017, 09:46 AM

Utilizator
**

Potrivit raspunsurilor primite de la sindicat si de la Ministerul Muncii cei care si-au echivalat doctoratul cu gradul I INAINTE DE aparitia legii 153 vor primi indemnizatia de 50 la suta din salariul minim. Legea nu se aplica retroactiv. Ti-ai echivalat doctoratul cu gradul I conform legii in vigore atunci, fara sa stii ca va exista candva alta varianta/ alte optiuni.
Mesaj personal
Sorina Florescu
Trimis: 12 Aug 2017, 10:10 AM

Utilizator avansat

Aveți un răspuns de la Ministerul Muncii?
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 12 Aug 2017, 12:06 PM

Mentor

cool20.gif biggrin.giflaugh.gif laugh.gif laugh.gifohmy.gif confused06.gif

Fantastic! Am ajuns sa putem folosi acum cel mai inovator program software anti-plagiat romanesc, 100 % performant, 100 % gratuit ! Elimina plagiatul

din orice lucrare de diploma
. Fie ca este vorba de o simpla lucrare de licenta sau de o disertatie master, de o lucrare de grad didactic sau chiar de o teza

de doctorat, orice lucrare de diploma trebuie sa nu includa in continutul sau elemente plagiate, totale sau partiale (
sursa).
Weekend plăcut ! VN biggrin.gif

P.S. Inainte de a echivala doctoratul cu gradul I, recomand min. inv. sa elbereze un certificat prin care sa mentioneze ca lucrarea respectiva este "curata" in

ceea ce priveste testul de plagiat pentru a evita aparitia ulterioara a unor situatii ridicole. Ma refer la orice domeniu, stiinte sociale, ale educatiei sau exacte.
Mesaj personal
finsternis
Trimis: 12 Aug 2017, 02:37 PM

Utilizator activ

vad taticule ca tu si altii pe aici nu mai puteti trai linistiti din cauza corectitudinii tezelor de licenta, master, doctorat. Se vede ca licentiatii mor de grija altora (modificarea unui proverb, ca sa nu fiu acuzat de plagiat).pt ca sunteti atatia moralisti(lupi?) pe aici, astept sa faceti proba cu inovatorul soft anti-plagiat incepand cu lucrarea de licenta, apoi de master, de grad unu, doctorat etc. si sa postati raspunsul softului pe forum. sa nu-mi veniti cu scuze ca v-ati dat licenta de mult timp sau ca n-o aveti scrisa pe calculator. sorry, daca tot va dati cu caramida in piepturile voastre de moralisti corecti treceti proba probitatii voastre stiintifice oameni buni. astept taticu sa incepi tu marele corect!:)
Mesaj personal
andistriker
Trimis: 12 Aug 2017, 03:04 PM

Utilizator activ

si iar se duce discutia in alta directie...
hai sa ramanem la subiect si sa-i lasam in pace pe acei moralisti care nu observa ca subiectul discutiei era altul....sau poate observa, dar considera parerea lor atat de importanta incat trebuie neaparat exprimata aici, indierent de subiectul discutiei smile.gif
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 13 Aug 2017, 08:56 PM

Mentor

Va impiedica cineva sa va continuati dialogul?! Chiar nu suportati ca "altii" sa gandeasca "altfel"?! Voi incheia cu propria

mea parere: invatamantul preuniversitar nu are nevoie de "doctori" in etapa actuala cand scoala a ajuns un "ghiveci de

spanac cu dovlecei
" prin modele succesive gen "pedagogie Waldorf" si sub stricta supraveghere a Comunitatii Europene

prin teste PISA la care se adauga o saptamana "Scoala altfel" cand se freaca "menta" de se incinge internetul
cool20.gif biggrin.gif
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 13 Aug 2017, 09:00 PM

Mentor

(continuare)

Noapte bună ! VN
Mesaj personal
Vasile001
Trimis: 16 Aug 2017, 04:40 PM

Utilizator
**

QUOTE (ardelean_cristina10 @ 12 Aug 2017, 10:46 AM)
Potrivit raspunsurilor primite de la sindicat si de la Ministerul Muncii cei care si-au echivalat doctoratul cu gradul I INAINTE DE aparitia legii 153 vor primi indemnizatia de 50 la suta din salariul minim. Legea nu se aplica retroactiv. Ti-ai echivalat doctoratul cu gradul I conform legii in vigore atunci, fara sa stii ca va exista candva alta varianta/ alte optiuni.

Eu nu am primit nimic. Nici 50%, nici raspuns de la EDU, nici de la Ministerul Muncii, unde am facut adresa. Are cineva vreun act oficial ? Va rog sa-l puneti pe forum.
Mesaj personal
Dita_40
Trimis: 6 Sep 2017, 04:40 PM

Utilizator activ

QUOTE (atomic @ 13 Apr 2017, 05:31 PM)
QUOTE (alberta123 @ 13 Apr 2017, 03:53 PM)
Da, intr-adevar s-au sarit niste etape, dar tot nu se va face dreptate prin aceasta masura. Cei care inca nu si-au echivalat doctoratul cu gradul I. mai au posibilitatea de a alege intre cele doua. Si eventual de a face si doctoratul si a lua si gradul I.

Dar ce se intampla cu cei care si-au echivalat deja doctoratul cu gr. I, inainte de aceasta lege? Poate acum nu ar mai opta pentru echivalare.

Mai au sansa de a alege? Daca da, si opteza pt. sporul de doctorat, li se va anula certificatul de gr. I? Daca nu, atunci si-au pierdut definitiv sansa de a beneficia de acest spor?
Daca ai gr. I echivalat, mai poti sa reiei tot procesul de la capat - grII, gr I, ca sa poti beneficia de sporul de doctorat?
Ai luat o decizie la un moment dat, pe baza unor legi date, si acum esti pedepsit?
Legea se va aplica "retroactiv", pentru deciziile luate cu ani in urma? Mi se pare discriminare.

legile nu se aplica retroactiv!
P.S.
(cei care si-au (isi vor) echivala/t gadul I prin doctorat pana la momentul intrarii in vigoare a "proiectului de lege" (la care, sigur vor mai fi modificari) nu vor fi afectati de aceasta prevedere (daca se va mentine!))

Deja a "patit-o" o colega care mai demult si-a echivalat gradul I pe baza doctoratului.
A fost pusa in situatia de a alege si nu mai ia sporul de doctorat.
Ce parere aveti?
Mesaj personal
Dita_40
Trimis: 6 Sep 2017, 04:43 PM

Utilizator activ

QUOTE (ardelean_cristina10 @ 12 Aug 2017, 10:46 AM)

O colega care a obtinut gradul I pe baza doctoratului a fost pusa sa aleaga si a pierdut sporul de doctorat.
E corect?
Mesaj personal
ardelean_cristina10
Trimis: 6 Sep 2017, 07:34 PM

Utilizator
**

Nu e corect, evident! In fisierul atasat aveti raspunsul de care aveti nevoie pentru a fi incadrati corect.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 292 )
Fișier atașat  Aplicare_Legea_153.pdf
Mesaj personal
Dita_40
Trimis: 6 Sep 2017, 07:42 PM

Utilizator activ

Da.
Am vazut.
Multumesc.
I-am transmis.
Mesaj personal
eda2k
Trimis: 8 Sep 2017, 06:12 AM

Utilizator
**

QUOTE (MIHAELA B.32 @ 8 Aug 2017, 05:50 PM)
QUOTE (ardelean_cristina10 @ 4 Aug 2017, 01:02 PM)
Veste buna! Iata raspunsul sindicatului:

,,Buna ziua!
Nu trebuie sa dati nicio declaratie. Ce se modifica incepand cu intrarea in vigoare a Legii nr. 153/2017, 1 iulie 2017, este cuantumul sporului de doctorat. Acesta nu se mai acorda ca procent din salariul de baza ci ca suma fixa pentru toata lumea, 50% din salariul minim brut garantat in plata. In acest moment 725 lei. In functie de salariul de baza al fiecarui angajat care detine titlul de doctor veniturile incepand cu i iulie vor creste sau vor scadea. Toata lumea primeste 725 lei."

Consilier juridic S.L.I. MM
Mariana NUSZER-TÎNTA

Cum adică ,,vor crește sau vor scădea''? Până la urmă, cei cu echivalarea mai primim sau nu sporul de doctorat?

Probabil se referă la cadrele universitare. Un profesor universitar, dacă este in prag de pensie, avea sporul de doctorat mai mare de 725 de lei (unii aveau 1200 de lei).

@ontopic

Dacă ai echivalat doctoratul cu gradul didactic 1, înainte de intrarea legii 153 în vigoare, vei primi și sporul, în cuantum de 725 Ron.

În mediu universitar, de la 1 iulie, ni s-a eliberat o decizie în care se spune clar: sporul de doctorat = 50 % din salariul minim; cine nu are "funcția de bază" în Universitate, nu-l primește.

Spor!

Acest mesaj a fost modificat de către eda2k la data 8 Sep 2017, 06:14 AM
Mesaj personal
FinlandDream
Trimis: 8 Sep 2017, 06:33 AM

Utilizator activ

Ce se va întâmpla în cazul meu?

Sunt titular în preuniversitar. Momentan funcția de bază la liceu. Am luat examenul de definitivat. Îmi termin studiile de doctorat și probabil voi fi în paralel asistent universitar din noiembrie 2017. Care considerați că e cea mai bună soluție pentru mine?

Îmi echivalez doctoratul cu gradul I în preuniversitar și îmi mut funția de bază la universitate și primesc sporul de doctorat în universitar? Se poate să profit de ambele în cazul asta?

Mersi!
Mesaj personal
eda2k
Trimis: 8 Sep 2017, 07:23 AM

Utilizator
**

@finland:

Exact! Oricum, după legea 153/2017, nu puteați să beneficiați de spor de doctorat de la ambele instituții 😉. Echivalare grad 1 in preuniversitar și spor doctorat în universitar (dacă aveți doctoratul în domeniul de activitate). Dacă vă mutați cu "funcția de bază" în universitar, sporul, deduceri, tichete + plata concediului de odihnă vor fi suportate doar de Universitate.

Succes!

P.S: vă puteți muta "funcția de bază" doar dacă sunteți titular în universitate. Dacă sunteți în regim plata cu ora/ colaborator, funcția va rămâne în preuniversitar, cred. Din câte știu, funcția de bază este pentru titulari - perioadă nedeterminată. Pentru colaboratori/ plata cu ora, nu se fac deduceri, nu se plătește c.o., etc.

Acest mesaj a fost modificat de către eda2k la data 8 Sep 2017, 07:29 AM
Mesaj personal
pangelica
Trimis: 26 Oct 2017, 08:47 AM

Utilizator avansat

Ne poate spune cineva, de unde putem afla daca doctoratul este in domeniul in care un profesor este incadrat?
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 2 Dec 2017, 08:58 PM

Mentor

Studii superioare: Cei care nu-și vor publica lucrările vor risca să-și piardă titlurile de licențiat,

masterat sau doctorat
cool20.gif https://www.avocatnet.ro/articol_47022/Stud...u-doctorat.html
Mesaj personal
jordan
Trimis: 3 Dec 2017, 07:49 AM

Mentor

QUOTE (Taticu @ 2 Dec 2017, 08:58 PM)

Cei care nu-și vor publica lucrările vor risca să-și piardă titlurile de licențiat, masterat sau doctorat.

Ce a mâncat lupul, este bun mâncat.

rolleyes.gif

Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) 1 2 [3]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved