Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Urgent! Concediu fara plata, Concediu fara plata titular
dana-nicole
Trimis: 29 Apr 2017, 06:56 AM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna ziua
am nevoie urgenta de ajutorul vostru documentat.

La data de 31.05.2017 voi avea 20 ani vechime in invatamant. Sunt profesor titular, grad 1.
In perioada 2010-2011 am avut 1 an de concediu fara plata pentru motive personale. Doresc ca in anul 2017-2018 sa solicit 1 an de concediu fara plata , tot din motive personale.

Intrebarea mea:
- pot sa solicit si sa mi se aprobe , conform legii, acordarea CFP in anul scolar 2017-2018? Daca da, va rog si explicatii, nu doar extrasul din Legea 1 , care nu este clara ( o data la 10 ani / din 10 in 10 ani)
- in cazul in care cele descrise mai sus nu sunt posibile , exista portita de CFP pentru studii? Adica inscrierea la o facultate , studii de licenta, invatamant la distanta sai frecventa redusa si solicitarea unui CFP de 3 ani pentru studii? Din nou, va va rog si explicatii, nu doar extrasul din Legea 1

Va multumesc anticipat pentru ajutorul vostru!
Va doresc o mini-vacanta de 1 Mai superba:)[B]
Mesaj personalTrimite email
dana-nicole
Trimis: 29 Apr 2017, 08:47 AM

Utilizator
**

Nici un raspuns? smile.gif
pattricia
Trimis: 29 Apr 2017, 01:01 PM

Utilizator avansat

Legea vă dă dreptul să obțineți ambele variante de concediu fără plată. În cazul în care solicitați CFP pt. studii este nevoie să anexați adeverința de la facultate(învățământ cu frecvență).

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
dana-nicole
Trimis: 29 Apr 2017, 01:05 PM

Utilizator
**

Spuneti asadar ca este posibil sa obtin 1 an CFP chiar daca nu au trecut 10 ani de la primul CFP? Puteti sa imi indicati va rog articolul din lege care stipuleaza acest fapt si de asemenea si articolul care spune ca se impune invatamant cu frecvanta? Va multumesc!
pattricia
Trimis: 29 Apr 2017, 01:09 PM

Utilizator avansat

LEN
Art. 255 (8) Personalul didactic titular cu contract pe perioadă nedeterminată poate beneficia de concediu fără plată pe timp de un an școlar, o dată la 10 ani, cu aprobarea unității de învățământ sau, după caz, a inspectoratului școlar, cu rezervarea postului pe perioada respectivă.
Din ceea ce cunosc eu s-au aprobat astfel de concedii, chiar 2 ani consecutivi. Succes!
LEN
Art. 279 Personalul didactic titular care din proprie inițiativă solicită să se specializeze/să continue studiile are dreptul la concediu fără plată. Durata totală a acestuia nu poate depăși 3 ani într-un interval de 7 ani. Aprobările în aceste situații sunt de competența unității școlare prin consiliul de administrație, dacă se face dovada activității respective.

Nu se specifică forma de învățământ, dar este posibil să nu vă aprobe cererea dacă urmați învățământ la distanță.

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 29 Apr 2017, 01:15 PM

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
roset
Trimis: 29 Apr 2017, 08:47 PM

Mentor

2 ani consecutiv s-au aprobat când prof. are peste 11 ani vechime și în primii 10 nu a beneficiat de acel concediu. (cu declarație pe propria răspundere că nu a beneficiat). cool.gif
Din CCM Art 31 (4) Cadrele didactice titulare au dreptul la concediu fără plată pe timp de un an școlar, o dată la 10 ani, cu aprobarea consiliului de administrație al unității de învățământ / inspectoratului școlar (în cazul personalului didactic de conducere, de îndrumare și de control), cu rezervarea postului didactic/catedrei pe perioada respectivă.

(5) Concediul prevăzut la alin. (4) poate fi acordat și anterior împlinirii a 10 ani de vechime. Personalul didactic titular cu peste 10 ani vechime în învățământ, care nu și-a valorificat acest drept, poate beneficia de concediul fără plată și cumulat, în doi ani școlari, în baza unei declarații pe proprie răspundere că nu i s-a acordat acest concediu de la data angajării până la momentul cererii.

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
dana-nicole
Trimis: 30 Apr 2017, 07:21 AM

Utilizator
**

Daca nu se specifica in lege forma de invatamant, care ar fi baza legala invocata pentru a nu aproba CFP pentru studii de licenta sau masterat in orice forma de invatamant?
Ar fi un abuz sa nu se aprobe si cine ar face acest lucru ar fi pasibil de chemare in judacata. Sau ma insel?

@ dl/ Roset- sa inteleg ca nu pot beneficia de CFP in anul 2017-2018 daca am fost 1 an in CFP in 2010-2011 si am 20 de ani vechime?
Multumesc.
pattricia
Trimis: 30 Apr 2017, 11:09 AM

Utilizator avansat

QUOTE (dana-nicole @ 30 Apr 2017, 07:21 AM)
Daca nu se specifica in lege forma de invatamant, care ar fi baza legala invocata pentru a nu aproba CFP pentru studii de licenta sau masterat in orice forma de invatamant?
Ar fi un abuz sa nu se aprobe si cine ar face acest lucru ar fi pasibil de chemare in judacata. Sau ma insel?

Multumesc.

Nu ar avea niciun temei legal ca să vă respingă cererea. Succes!

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 30 Apr 2017, 11:09 AM

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
roset
Trimis: 30 Apr 2017, 04:29 PM

Mentor

QUOTE (dana-nicole @ 30 Apr 2017, 07:21 AM)

@ dl/ Roset- sa inteleg ca nu pot beneficia de CFP in anul 2017-2018 daca am fost 1 an in CFP in 2010-2011 si am 20 de ani vechime?
Multumesc.

Ba da! (2 concedii în 20 de ani)! sign28.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
dana-nicole
Trimis: 1 May 2017, 07:08 AM

Utilizator
**

Va multumesc insa va rog si sa imi explicati pe ce va bazati afirmatia.

Repet speta: CFP 1 an motive personale in anul 2010-2011, doresc CFP motive personale in anul 2017-2018, la data de 31.05.2017 am 20 ani vechime in invatamant.

Imi cer scuze ca insist insa o persoana care lucreaza la ISJ mi-a comunicat telefonic ca nu se poate, deoarece nu au trecut 10 ani de la primul CFP.
Si eu sunt de parere ca 20 ani vechime = 2 ani CFP conform legii, insa am nevoie de mai multe detalii pentru a putea contracara afirmatia persoanei de mai sus.

roset
Trimis: 1 May 2017, 09:46 AM

Mentor

QUOTE (dana-nicole @ 1 May 2017, 07:08 AM)
Va multumesc insa va rog si sa imi explicati pe ce va bazati afirmatia.

Repet speta: CFP 1 an motive personale in anul 2010-2011, doresc CFP motive personale in anul 2017-2018, la data de 31.05.2017 am 20 ani vechime in invatamant.

Imi cer scuze ca insist insa o persoana care lucreaza la ISJ mi-a comunicat telefonic ca nu se poate, deoarece nu au trecut 10 ani de la primul CFP.
Si eu sunt de parere ca 20 ani vechime = 2 ani CFP conform legii, insa am nevoie de mai multe detalii pentru a putea contracara afirmatia persoanei de mai sus.

CA al unității școlare, cei de la ISJ vă aprobă (sau nu) cererea! Ce, pe-acolo prin faimoasele ISJ-uri) nu sunt destui neaveniți? (puteți citi carieriști). laugh.gif Așa au înțeles ei, că trebuie să treacă 10 ani de la ultimul ! tongue.gif Au primit, între timp, și adrese de pe la minister privind aceste CFP-uri, dar nu le-au citit încă! confused06.gif
Art. 31m CCM (1) Pentru rezolvarea unor situații personale, salariații au dreptul la concedii fără plată, a căror durată însumată nu poate depăși 30 de zile lucrătoare pe an calendaristic; aceste concedii nu afectează vechimea în învățământ. (2) Salariații care urmează, completează, își finalizează studiile, precum și cei care se prezintă la concursul pentru ocuparea unui post sau unei funcții în învățământ au dreptul la concedii fără plată pentru pregătirea examenelor sau a concursului, a căror durată însumată nu poate depăși 90 de zile lucrătoare pe an calendaristic; aceste concedii nu afectează vechimea în învățământ/în muncă. (3) Salariații beneficiază și de alte concedii fără plată, pe durate determinate, stabilite prin acordul părților. (4) Cadrele didactice titulare au dreptul la concediu fără plată pe timp de un an școlar, o dată la 10 ani, cu aprobarea consiliului de administrație al unității de învățământ / inspectoratului școlar (în cazul personalului didactic de conducere, de îndrumare și de control), cu rezervarea postului didactic/catedrei pe perioada respectivă. (5) Concediul prevăzut la alin. (4) poate fi acordat și anterior împlinirii a 10 ani de vechime. Personalul didactic titular cu peste 10 ani vechime în învățământ, care nu și-a valorificat acest drept, poate beneficia de concediul fără plată și cumulat, în doi ani școlari, în baza unei declarații pe proprie răspundere că nu i s-a acordat acest concediu de la data angajării până la momentul cererii.

--------------------
getta2000
Trimis: 29 May 2017, 10:29 AM

Utilizator
**

Buna ziua,

Doresc sa imi iau CFP un an de zile, am 20 de ani vechime in munca. Daca dupa acest an de CFP mai doresc sa imi iau in continuare inca un an, am dreptul? Sau trebuie sa fac cererea de la inceput pentru cei doi ani? Va multumesc!
Mesaj personal
mih69
Trimis: 6 Nov 2017, 11:21 PM

Utilizator activ

De cat concediu fara plata (maxim) beneficiaza o persoana didactic auxiliar?

Mesaj personal
profu modern
Trimis: 7 Dec 2017, 05:59 PM

Utilizator
**

Buna ziua!
Sunt titular de 7 ani, dar sunt profesor de 30 de ani. Am concediu fara plata in perioada 7.01.2017 - 7.01.2018. Mai pot beneficia de CFP inca un an incepand cu 7.01.2018?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved