Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) 1 [2] 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> tranșa aferentă anului 2017 din HJ, au trecut prea mulți ani din 2009
paulastefanescu
Trimis: 21 Nov 2017, 01:58 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Art. 23. — (1) Sumele defalcate din taxa pe valoarea adăugată pe anul 2017 pentru finanțarea cheltuielilor bugetelor locale se majorează cu suma de 611.814 mii lei, astfel:
.......................................................................................................................................................
b. se majorează sumele defalcate din taxa pe valoarea adăugată pentru finanțarea cheltuielilor descentralizate la nivelul comunelor, orașelor, municipiilor, sectoarelor și municipiului București, cu suma de 545.506 mii lei, potrivit anexei nr. 4;
...................................................................................................................................................
(4) Sumele defalcate din taxa pe valoarea adăugată prevăzute la alin. (1) lit. b. sunt destinate:
a) plății sumelor prevăzute prin hotărâri judecătorești având ca obiect acordarea unor drepturi de natură salarială stabilite în favoarea personalului din unitățile de învățământ preuniversitar de stat, potrivit prevederilor legale, inclusiv a celor din învățământul special de la nivelul sectoarelor municipiului București și ale Centrului Municipiului București de Resurse și Asistență Educațională;

Detalii: https://legeaz.net/monitorul-oficial-905-20...buget-stat-2017

Sincer, am dat mura-n gura, dar nu mi-am imaginat ca nu stiti sa cititi o lege. Chiar numai Ghita contra gasesc pe aici, eu vrand, cu toata sinceritatea, doar sa ajut.

Acest mesaj a fost modificat de către paulastefanescu la data 21 Nov 2017, 02:00 PM
Mesaj personal
paulastefanescu
Trimis: 21 Nov 2017, 02:01 PM

Utilizator
**

In Anexa 4 gasiti sumele pt. hot.judecat. pe judete.
Mesaj personal
profudebio
Trimis: 21 Nov 2017, 10:15 PM

Utilizator avansat

QUOTE (paulastefanescu @ 21 Nov 2017, 02:58 PM)
Chiar numai Ghita contra gasesc pe aici, eu vrand, cu toata sinceritatea, doar sa ajut.

Dacă vrei aplauze, du-te înapoi pe site-ul PSD-ului!
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
Ilinca Mihaila
Trimis: 21 Nov 2017, 10:37 PM

Utilizator avansat

QUOTE (paulastefanescu @ 21 Nov 2017, 02:58 PM)
Art. 23. — (1) Sumele defalcate din taxa pe valoarea adăugată pe anul 2017 pentru finanțarea cheltuielilor bugetelor locale se majorează cu suma de 611.814 mii lei, astfel:
.......................................................................................................................................................
b. se majorează sumele defalcate din taxa pe valoarea adăugată pentru finanțarea cheltuielilor descentralizate la nivelul comunelor, orașelor, municipiilor, sectoarelor și municipiului București, cu suma de 545.506 mii lei, potrivit anexei nr. 4;
...................................................................................................................................................
(4) Sumele defalcate din taxa pe valoarea adăugată prevăzute la alin. (1) lit. b. sunt destinate:
a) plății sumelor prevăzute prin hotărâri judecătorești având ca obiect acordarea unor drepturi de natură salarială stabilite în favoarea personalului din unitățile de învățământ preuniversitar de stat, potrivit prevederilor legale, inclusiv a celor din învățământul special de la nivelul sectoarelor municipiului București și ale Centrului Municipiului București de Resurse și Asistență Educațională;

Detalii: https://legeaz.net/monitorul-oficial-905-20...buget-stat-2017

Sincer, am dat mura-n gura, dar nu mi-am imaginat ca nu stiti sa cititi o lege. Chiar numai Ghita contra gasesc pe aici, eu vrand, cu toata sinceritatea, doar sa ajut.

Ati spus multe pana acum, dar ce ati facut? Ati adus tara la sapa de lemn. Niciodata nu am cumparat un ou cu 1,30 lei/buc. Am cumparast astazi. Si nu de acelea ecologice cu codul 0 ci obisnuite, cu codul 1.
Si te rog inca o data, nu ne sfida inteligenta. Apari asa, deodata, sa ne convingi ce bine ne va fi pentru ca acolitii tai ne promit din nou niste gogosi.

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
paulastefanescu
Trimis: 22 Nov 2017, 07:32 AM

Utilizator
**

Vorbesti cu mine ca si cum eu sunt cea care guvernez tara. Vai de capul tau!...Chiar nu sunt cu PSD-ul si copilul meu iese cu familia in strada, dar daca exista posibilitatea sa primim niste drepturi, trebuie sa refuzam? Crezi ca daca am informat despre aceasta OUG neaparat sunt si de partea celor care sunt la putere?...Ce sa faca contabilii si secretarii din tara, sa refuze sa calculeze si sa dea acest drept, fiindca s-a intamplat sa fie aprobat pe timpul ”guvernarii” acestui partid nenorocit???.Te inseli amarnic. Sper sa-ti revii si sa nu te mai iei de oameni pe care nu-i cunosti pentru frustarile tale. Pana la urma aici suntem sa schimbam opinii, sa ne informam reciproc, nu sa facem politica. Cred ca tu ai gresit pagina. Doamne-ajuta!

Acest mesaj a fost modificat de către paulastefanescu la data 22 Nov 2017, 07:43 AM
Mesaj personal
profudebio
Trimis: 22 Nov 2017, 06:17 PM

Utilizator avansat

QUOTE (paulastefanescu @ 22 Nov 2017, 08:32 AM)
Vorbesti cu mine ca si cum eu sunt cea care guvernez tara. Vai de capul tau!...Chiar nu sunt cu PSD-ul si copilul meu iese cu familia in strada, dar daca exista posibilitatea sa primim niste drepturi, trebuie sa refuzam? Crezi ca daca am informat despre aceasta OUG neaparat sunt si de partea celor care sunt la putere?...Ce sa faca contabilii si secretarii din tara, sa refuze sa calculeze si sa dea acest drept, fiindca s-a intamplat sa fie aprobat pe timpul ”guvernarii” acestui partid nenorocit???.Te inseli amarnic. Sper sa-ti revii si sa nu te mai iei de oameni pe care nu-i cunosti pentru frustarile tale. Pana la urma aici suntem sa schimbam opinii, sa ne informam reciproc, nu sa facem politica. Cred ca tu ai gresit pagina. Doamne-ajuta!

Dacă nu încheiai cu Doamne-ajută nu era valabil comentariul? Întreb nu dau cu parul! Iar ceea ce a deranjat a fost tonul tău triumfalist, vag superior! Stimabilă doamnă, tranșele respective sunt OBLIGATORII PRIN LEGE! Plata drepturilor câștigate în instanță a fost eșalonată abuziv de guverne (sub patronajul viclean-zâmbitor al sindicatelor) și a apărut o lege de eșalonare care spunea că-n primul an primim 5%, în al doilea 10%, în al treilea 25%, în al patrulea 25% și în al cincilea 35% din suma totală. Anul ăsta era rândul a încă 25% din sumă. Din pământ, din iarbă seacă trebuiau dați acești bani! Nu mă interesează dacă sunt dați prin ordonanță de urgență, prin urgență de ordonanță, prin hotărâre de ministru sau ministru de hotărâre, LEGEA ÎI OBLIGĂ SĂ DEA BANII! Nerespectarea unei legi se pedepsește penal și indivizii respectivi știau asta!
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
paulastefanescu
Trimis: 22 Nov 2017, 08:21 PM

Utilizator
**

Aveti probleme seriose, consultati un psihiatru, nu mai raspund la ineptiile ce le debitati pe aici, ca am altceva mai bun de facut.
Mesaj personal
ilianarusu
Trimis: 23 Nov 2017, 06:18 PM

Utilizator
**

Brao Iasul! Executare silita! happy30.gif
Mesaj personal
ilianarusu
Trimis: 23 Nov 2017, 06:19 PM

Utilizator
**

Scuze! Bravo!!!!
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 23 Nov 2017, 08:29 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ilianarusu @ 23 Nov 2017, 07:18 PM)

Poate revii cu detalii. Ce a executat silit Iasul?
Mesaj personal
4ward
Trimis: 23 Nov 2017, 09:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 23 Nov 2017, 08:29 PM)
QUOTE (ilianarusu @ 23 Nov 2017, 07:18 PM)

Poate revii cu detalii. Ce a executat silit Iasul?

...

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
lizumizu
Trimis: 25 Nov 2017, 04:10 PM

Utilizator activ

Buna ziua! Nu stiti cum as putea afla daca mai am de primit si cat ,din HJ ?
Mesaj personal
4ward
Trimis: 25 Nov 2017, 08:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (lizumizu @ 25 Nov 2017, 04:10 PM)
Buna ziua! Nu stiti cum as putea afla daca mai am de primit si cat ,din HJ ?

Depinde când ați câștigat.Vedeți și răspunsul de aici.

--------------------
Mesaj personal
mariamaria25
Trimis: 28 Nov 2017, 04:35 PM

Utilizator activ

in 2014 sept
Mesaj personal
iulianadaniela
Trimis: 28 Nov 2017, 05:13 PM

Utilizator activ

Vom primi bani si cei cu legea 85? Eu am fost membru de sindicat dar nu am fost trecută pe tabel!
Mesaj personal
paulastefanescu
Trimis: 28 Nov 2017, 06:47 PM

Utilizator
**

Pe Legea 85/2016 s-au facut plati deja in anul 2017. Daca mai este ceva de platit, cred ca se va plati acum, odata cu plata hot.judecatoresti.
Mesaj personal
zambyla
Trimis: 28 Nov 2017, 07:49 PM

Utilizator avansat

Noi vom primi restul de 35 % la salariul din decembrie .... happy30.gif happy30.gif happy30.gif

--------------------
”O viață avem români și-o cinste, deșteptați-vă că ați dormit destul” Mihai Viteazul
Mesaj personal
cata_2007
Trimis: 28 Nov 2017, 08:37 PM

Utilizator activ

QUOTE (zambyla @ 28 Nov 2017, 08:49 PM)
Noi vom primi restul de 35 % la salariul din decembrie .... happy30.gif happy30.gif happy30.gif

In ce judet?
Mesaj personal
4ward
Trimis: 28 Nov 2017, 09:08 PM

Utilizator avansat

QUOTE (paulastefanescu @ 28 Nov 2017, 06:47 PM)
Pe Legea 85/2016 s-au facut plati deja in anul 2017. Daca mai este ceva de platit, cred ca se va plati acum, odata cu plata hot.judecatoresti.

Am primit inclusiv luna trecută.Problema este cu hotărârile judecătorești.

--------------------
Mesaj personal
yulys
Trimis: 30 Nov 2017, 02:52 PM

Utilizator avansat

Se mai întâmplă pe undeva așa - ceva? Că dacă este iarăși doar în Iași, încep să dau dreptate colegilor din alte județe care nu sunt tocmai mulțumiți de liderii lor de sindicat.
https://www.bzi.ro/exploziv-liderul-celui-m...-scolare-631083
detalii și aici
https://www.facebook.com/uslip.iasi
Mesaj personal
4ward
Trimis: 30 Nov 2017, 06:50 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yulys @ 30 Nov 2017, 02:52 PM)
Se mai întâmplă pe undeva așa - ceva? Că dacă este iarăși doar în Iași, încep să dau dreptate colegilor din alte județe care nu sunt tocmai mulțumiți de liderii lor de sindicat.
detalii și aici

I-am răspuns, pe Facebook, liderului de sindicat (Spiru Haret Dolj) care se plângea că nu i-a dat guvernul bani cu link spre acțiunea USLIP Iași și m-a blocat.

Acest mesaj a fost modificat de către 4ward la data 30 Nov 2017, 06:53 PM

--------------------
Mesaj personal
paulastefanescu
Trimis: 30 Nov 2017, 07:56 PM

Utilizator
**

Toate judetele vor primi bani pe hotarari judecatoresti in dec. doar ca nu integral= transa de 35%, ci partial, fiindca nu s-au alocat fonduri in suma ceruta, ci o parte de aprox.60-70% din necesar. Dar primariile se misca greu, poate saptamana viitoare sa comunice sumele...Asteptam.
Mesaj personal
paulastefanescu
Trimis: 30 Nov 2017, 08:00 PM

Utilizator
**

QUOTE (yulys @ 30 Nov 2017, 03:52 PM)
detalii și aici

Cred ca numai la Iasi se intampla si sunt curioasa daca mai face alt judet ceva in acest sens, desi nu se intrevede nimic...
Mesaj personal
nicolaedan
Trimis: 30 Nov 2017, 08:11 PM

Utilizator
**

QUOTE (paulastefanescu @ 30 Nov 2017, 08:56 PM)
Toate judetele vor primi bani pe hotarari judecatoresti in dec. doar ca nu integral= transa de 35%, ci partial, fiindca nu s-au alocat fonduri in suma ceruta, ci o parte de aprox.60-70% din necesar. Dar primariile se misca greu, poate saptamana viitoare sa comunice sumele...Asteptam.

In jud BN acuma se plateste transa de 25%,doar la anul ajungem la ultima de 35%
Mesaj personal
yulys
Trimis: 10 Dec 2017, 01:21 PM

Utilizator avansat

În privința diferenței de aproximativ 33% din tranșa corespunzătoare anului 2017, noutăți pe
Înțeleg nemulțumirea unor colegi legată de activitatea sindicală, dar oare fără acțiuni și presiuni cum ar fi cele exercitate de către USLIP Iași, printre care solicitarea executării silite a școlilor, am mai fi văzut acești bani în 2017 sau la anul sau "la anul și la mulți ani"?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) 1 [2] 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved