Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> abuzul in serviciu/de functie/de putere
di-ana08
Trimis: 30 Sep 2017, 08:06 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Va propun,dragi colegi, sa impartasim experiente care ar putea fi incadrate la abuzul sefilor aspura noastra ,fie el penal,emotional,fizic,psihic sau de orice alta natura.

Din cercetarile mele ,abuzul in serviciu reglementat de art 297 Noul Cod PENAL ,(alineatul 2) inca in vigoare si constitutional, ar putea sa-i puna la respect pe multi dintre baronii nostri,asimilati functionarilor publici.
Fosta mea sefa de catedra m-a acuzat in mod indirect ca i-as fi luat/furat o carte din sala profesorala.Mentionez faptul ca sala profesorala e dotata cu mijloace de supraveghere video .
Cand directorul adjunct i-a spus faptul ca, in calitate de sef de catedra , trebuie sa ma ajute , si, printre altele ,sa vina in asistenta , a urlat in gura mare (intr-o sala de cel putin 30 cadre didactice) ca ea nu vine sa-mi faca mie liniste la ora.Mentionez faptul ca ,in trecere fiind pe hol ,am auzit galagie dintr-o sala de clasa. Era o clasa de baieti ,de unde , prin galagia baietilor , se auzea si doamna sefa.
Sus -mentionata sefa ,care e si membra in Consiliul de Administratie, prietena apropiata a directoarei ,i -a spus directoarei ca nu ma integrez in catedra,integratul in catedra insemnand sa particip la barfe despre invatatoarele copiilor colegelor de catedra. In 2 ani ,cat am fost in acea scoala nu am participat nici macar la o singura comisie metodica,desi legea zice sa fie, cel putin, o data pe luna . In 2 ani de zile nu m-a lasat sa asist la o ora de-a ei.In primul an ,programasem o ora in care trebuia sa asit la ora ei.Ora era programata de vineri ,pentru luni.Lunea cu pricina, imi spune ca nu poate sa ma primeasca ca e ragusita. Mentionez faptul ca, eu si alte doua colege de catedra nu am fost asimilate catedrei ,una dintre colege mi-a marturisit faptul ca ,de cand aceasta sefa a venit in scoala nu-si mai gaseste locul in sala profesoral.De altfel ,nici nu statea in sala profesorala,desi era mai in varsta si cu mai multi ani in scoala, decat sefa -patroana.
Directoarea m-a chemat in directiune ,si profitand de faptul ca nu sunt martori m-a facut in toate felurile posibile , si mi-a spus sa plec din scoala .Mentionez faptul ca m-am titularizat in acea scoala,pe postul unei favorite de-a directoarei.
Unui alt coleg i-a spus , aceeasi directoare, ca el nu e de scoala aceea.Cateva saptamani ,colegul nu a mai venit la scoala(nu stiu sub ce forma a fost suplinit).
De fata cu mine,le spunea elevilor sa plece din scoala,ca ea nu are nevoie de elevi precum sunt ei.Si elevii plecau.Si eu ( si alte colege) am plecat ,dar abuzul a continuat.
Sefa de catedra a ajuns inspector ,dar improasca , inca ,cu noroi in mine si acolo,in sensul ca spune ca eu am creat probleme in scoala unde mi-a fost sefa.
Faptul ca nu i-am cumparat din produsele Avon ,pe care le vindea,sau ca nu ma imbrac dupa moda preferata de ea si noua catedra, n-o indreptateste sa abuzeze de functie si sa ma acuze ,pe nedrept.Colegei ,care mai e in catedra i-a spus, printre alte calomnii, ca taie frunze la caini.
Chiar nu se poate actiona sub nicio forma asupra abuzatorilor de functii,care nu-si vad deloc barna din ochi?

Acest mesaj a fost modificat de către di-ana08 la data 30 Sep 2017, 08:08 PM
Mesaj personal
delia30
Trimis: 30 Sep 2017, 08:51 PM

Utilizator
**

Di-ana, e groaznic ohmy.gif ...Imi pare atat de rau ca ai avut de trecut prin asemnea lucruri cumplite...as fi tare curioasa si eu ce metode/cai legale exista pt. a opri samavolnicii de genul asta, ca nu stiu cum sa le zic...am patit-o si eu intr-un an cu directorul, a urlat la mine de fata cu o colega, din cauza unui copil caruia ii eram diriginta, baiat cu grave tulb. de comportament, retard etc., ca facuse nu stiu ce...Nu mai retin ce a zis, dar m-a traumatizat in asa hal momentul, ca am vrut la modul serios sa renunt la post...si desi nu s-a mai repetat gestul, de fiecare data cand intru in scoala am aceeasi groaza, ca va urla iar cineva la mine. De altfel, din cauza multor nedreptati si a faptului ca nu ma simt compatibila cu sistemul si cerintele lui, ma gandesc serios sa-mi iau adio de la titulatura. Oricum, sunt tare curioasa daca a mai patit cineva abuzuri similare si ce masuri a luat. In cazul meu, nici nu stiu daca a fost neaparat un abuz al dir. sau nu, dar oricum, m-a marcat profund momentul.
Mesaj personal
docx
Trimis: 30 Sep 2017, 09:37 PM

Mentor

QUOTE (delia30 @ 30 Sep 2017, 08:51 PM)
am aceeasi groaza, ca va urla iar cineva la mine. De altfel, din cauza multor nedreptati si a faptului ca nu ma simt compatibila cu sistemul si cerintele lui, ma gandesc serios sa-mi iau adio de la titulatura.

Si te astepti ca la alt loc de munca sa curga lapte si miere? Ca vei avea patroni, sefi sau colegi impecabili, ca nimeni nu va urla la tine sau nu iti va reprosa ca nu ai facut totul perfect, ca nu existanedreptati? Stii proverbul: fugi de dra.cu si dai peste taica-sau.
Maturizeaza-te, infrunta situatia, apara-te emotional.
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 1 Oct 2017, 07:44 AM

Utilizator avansat

Ignorati si continuati.

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
iLove_Maths
Trimis: 1 Oct 2017, 09:35 AM

Utilizator
**

Cred ca doamna care a propus acest topic doreste sa stie cum poate folosi legea pentru a se apara de atacurile unor astfel de specime jalnice din ce in ce mai numeroase(din nefericire) in cancelariile noastre...Sa "ingoram si sa continuam" este solutia cea mai putin indicata hipri.gif hipri.gif hipri.gif Trebuie sa renuntam la politica strutului si sa dovedim ca inca mai avem coloana vertebrala si ca suntem dispusi sa ne ajutam unii pe altii...Nici unul dintre noi nu are garantia ca ceea ce i s-a intamplat colegei noastre nu o sa ni se intample si noua!
Mesaj personal
delia30
Trimis: 1 Oct 2017, 01:00 PM

Utilizator
**

QUOTE (docx @ 30 Sep 2017, 10:37 PM)
QUOTE (delia30 @ 30 Sep 2017, 08:51 PM)
am aceeasi groaza, ca va urla iar cineva la mine. De altfel, din cauza multor nedreptati si a faptului ca nu ma simt compatibila cu sistemul si cerintele lui, ma gandesc serios sa-mi iau adio de la titulatura.

Si te astepti ca la alt loc de munca sa curga lapte si miere? Ca vei avea patroni, sefi sau colegi impecabili, ca nimeni nu va urla la tine sau nu iti va reprosa ca nu ai facut totul perfect, ca nu existanedreptati? Stii proverbul: fugi de dra.cu si dai peste taica-sau.
Maturizeaza-te, infrunta situatia, apara-te emotional.

Nu, nu ma astept la lapte si miere, n-am precizat nicio clipa asa ceva. Expuneam pur si simplu o experienta similara cu cea a colegei. Nu cred ca e vorba aici de maturizat si aparat emotional (?), ci de gasit solutii. Expuneam o situatie si consecintele emotionale ale acesteia. Nu am intentionat sa va irit in niciun fel.
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 2 Oct 2017, 07:04 AM

Utilizator avansat

QUOTE (iLove_Maths @ 1 Oct 2017, 10:35 AM)
Cred ca doamna care a propus acest topic doreste sa stie cum poate folosi legea pentru a se apara de atacurile unor astfel de specime jalnice din ce in ce mai numeroase(din nefericire) in cancelariile noastre...Sa "ingoram si sa continuam" este solutia cea mai putin indicata hipri.gif  hipri.gif  hipri.gif Trebuie sa renuntam la politica strutului si sa dovedim ca inca mai avem coloana vertebrala si ca suntem dispusi sa ne ajutam unii pe altii...Nici unul dintre noi nu are garantia ca ceea ce i s-a intamplat colegei noastre nu o sa ni se intample si noua!

Asa vad si eu lucrurile,cu cat te lasi improscat ,fara drept de apel,cu atat esti mai improscat.
Si ,intr-adevar, daca nimeni nu creaza un precedent,ramanem cu impresia ca trebuie sa ne lasam umiliti pana la infinit si-napoi.

Acest mesaj a fost modificat de către di-ana08 la data 2 Oct 2017, 07:05 AM
Mesaj personal
verona
Trimis: 2 Oct 2017, 03:22 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

nu cred ca @docx a propus sa ignorati problema din punct de vedere legal...
ca nu pare prea docila, dupa impresia pe care o lasa din discutiile de pe forum

ci atragea atentia ca nu scapi nici in alta parte de idioti. si ca trebuie sa traiesti cu aceasta constientizare.
ca daca pleci de acolo, s-ar putea sa ajungi in alta parte unde povestea se repeta.
cred ca politica strutului inseamna sa nu vedem asta... sa credem ca doar noi suntem intr-o pozitie proasta... ca doar la noi se intampla... ca doar noi suntem vizati...
stiu ca "lupta cu morile de vant" e obositoare ... si frustranta...
doar ca nu trebuie nici sa ne facem iluzii ca in alta parte, curge "lapte si miere"...
Mesaj personal
yulys
Trimis: 2 Oct 2017, 04:19 PM

Utilizator avansat

Încercați la privat. Acolo trebuie să stai cu capul plecat și să înghiți, că altfel ... eject. La stat, poți sa îl lași vorbind sau poți răcni și tu, după caz. În general, românii sunt cam stresați, chiar vă așteptați să întâlniți într-o școală o atmosferă zen generalizată? Oricum, eu aș prefera ca cineva să răcnească la mine (în față) decât să îmi pună microfoane pe la ore. Mai bine: "ne zâmbim dar ne .... pe la spate"?
Mesaj personal
emilia_07
Trimis: 2 Oct 2017, 05:40 PM

Utilizator avansat

Nu e normal ca acesti directori sa ne trateze asa.Astfel de scuze cu "la privat e mai rau" nu ajuta si nu le vad rostul.Acesti directori uita ca sunt si ei profesori la fel ca noi si ca nu vor sta o viata pe functia aceea.Aveam si noi una la fel,facusem cerere ptr.plata orelor de educatie fizica si ea a facut sedinta cu toate invatatoarele sa ii spunem cine a indraznit sa duca la secretariat cererea semnata la comun si unde este cel de-al doilea exemplar al cererii?apoi persoana care a dus cererea a avut parte dr un tratament aparte din partea conducerii.Stia ca in 30 de zile tb.sa dea un raspuns..Stiti ce ne-a facut?ne-a pus pe fiecare in parte sa facem o alta cerere prin care ne retargem cererea facuta anterior si sa scriem ca nu vrem sa ne mai fie platite acele ore de ed.fizica.Au fost multe care au facut cerere,au fost si multe presiuni pe cele care au refuzat.Venea zilnic si ne intreba":cand retragi cererea,ai de gand sa ma dai in judecata,de asta nu retragi cererea?",apoi ne santaja cu adeverintele,daca voiai vreo adeverinta de la scoala ti se spunea zilnic "directoarea nu a avut timp azi sa semneze",desi stia ca exista o lege prin care sunt obligati sa iti dea anumite documente..si pot continua cu alte ex.,dar ma opresc.Era prietena cu inspectoarea generala,asa ca,urlam la luna..Nu e normal sa traim asa ceva,nu incercati sa le gasiti scuze,ca nu exista niciuna.Un manager bun tb sa isi respecte oamenii si sa ii sustina.Pur si simplu nu e corect cum se poarta ei,se zice"da-i omului functie de conducere si o sa ii vezi caracterul",parca asa era..

Acest mesaj a fost modificat de către emilia_07 la data 2 Oct 2017, 05:42 PM
Mesaj personal
delia30
Trimis: 2 Oct 2017, 06:04 PM

Utilizator
**

Emilia_07, subscriu total! ar trebui sa nu uite ca sunt - si chiar sa fie - oameni cei care ajung in functii. E trist ca nici cand ai drepturi, n-ai dreptate, ca esti la mila celor cu pile si relatii.
Mesaj personal
delia30
Trimis: 2 Oct 2017, 06:14 PM

Utilizator
**

QUOTE (yulys @ 2 Oct 2017, 05:19 PM)
Încercați la privat. Acolo trebuie să stai cu capul plecat și să înghiți, că altfel ... eject. La stat, poți sa îl lași vorbind sau poți răcni și tu, după caz. În general, românii sunt cam stresați, chiar vă așteptați să întâlniți într-o școală o atmosferă zen generalizată? Oricum, eu aș prefera ca cineva să răcnească la mine (în față) decât să îmi pună microfoane pe la ore. Mai bine: "ne zâmbim dar ne .... pe la spate"?

Nu, mai bine ne zambim in fata si ramanem oameni si cand intoarcem spatele smile.gif . Eu una, chiar la stat fiind, n-as indrazni sa "racnesc". Adica, vreti sa spuneti ca la stat nu te "ejecteaza" nimeni, esti inamovibil si intangibil? Ma indoiesc...chiar titular fiind...
Mesaj personal
4ward
Trimis: 2 Oct 2017, 09:33 PM

Utilizator avansat

QUOTE (di-ana08 @ 2 Oct 2017, 07:04 AM)
Asa  vad  si eu  lucrurile,cu cat  te  lasi  improscat  ,fara  drept de apel,cu  atat  esti  mai  improscat.
Si  ,intr-adevar,  daca  nimeni  nu  creaza  un precedent,ramanem cu  impresia  ca  trebuie sa  ne lasam umiliti  pana  la  infinit  si-napoi.

*creează

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 3 Oct 2017, 01:52 PM

Utilizator avansat

QUOTE (4ward @ 2 Oct 2017, 10:33 PM)
QUOTE (di-ana08 @ 2 Oct 2017, 07:04 AM)
Asa  vad  si eu  lucrurile,cu cat  te  lasi   improscat  ,fara  drept de apel,cu  atat  esti  mai  improscat.
Si  ,intr-adevar,  daca  nimeni  nu  creaza   un precedent,ramanem cu  impresia  ca  trebuie sa  ne lasam umiliti  pana  la  infinit  si-napoi.

*creează

Multumesc . Corect,nimeni nu-i perfect,nici macar eu .
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 3 Oct 2017, 02:05 PM

Utilizator avansat

QUOTE (verona @ 2 Oct 2017, 04:22 PM)
nu cred ca @docx a propus sa ignorati problema din punct de vedere legal...
ca nu pare prea docila, dupa impresia pe care o lasa din discutiile de pe forum

ci atragea atentia ca nu scapi nici in alta parte de idioti. si ca trebuie sa traiesti cu aceasta constientizare.
ca daca pleci de acolo, s-ar putea sa ajungi in alta parte unde povestea se repeta.
cred ca politica strutului inseamna sa nu vedem asta... sa credem ca doar noi suntem intr-o pozitie proasta... ca doar la noi se intampla... ca doar noi suntem vizati...
stiu ca "lupta cu morile de vant" e obositoare ... si frustranta...
doar ca nu trebuie nici sa ne facem iluzii ca in alta parte, curge "lapte si miere"...

Sunt de acord ca peste tot gasesti si bine si rau, ca si in privat poate sa fie la fel, sau poate si mai rau.Dar asta inseamna ca tot timpul trebuie sa stam cu capul plecat , sau ca mieluselul la taiat?

Sa las minciuna sa prevaleze ,fara ca macar sa am drept la replica?

Da ,stiu ca se poate comenta ,in continuare ,rezistenta la stres e in fisa postului ,deci.....ori... ori ,ca eu, ca profesor , nu am dreptul sa abuzez fizic,verbal.... elevii ,dar sefii de ce au dreptul? Cum poate forma scoala caractere ,cand in interiorul ei e ipocrizie si minciuna?

Acest mesaj a fost modificat de către di-ana08 la data 3 Oct 2017, 02:06 PM
Mesaj personal
yulys
Trimis: 3 Oct 2017, 03:46 PM

Utilizator avansat

QUOTE (delia30 @ 2 Oct 2017, 07:14 PM)
Nu, mai bine ne zambim in fata si ramanem oameni si cand intoarcem spatele

Adică ne lamentăm că nu trăim în lumea ideală pe care ne-o închipuim? O reuniune Misa mondială? Nu toți oamenii sunt adepții armoniei universale, și au ceva spirit combativ. Reminiscențe de la vânătoarea de mamuți.
Văd că râcnetul directorului este perceput ca răul absolut. Eu susțin contrariul, că este destul de inofensiv. În fișa postului directorului nu există urlatul, așadar nu urlă directorul ci o persoană oarecare, ce ocupă în restul timpului această funcție. E problema subordonaților că sunt intimidați de răcnetul directorului mai mult decât de răcnetul vecinului sau decât lătratul câinelui vecinului. când am pățit asta, am transmis că aud destul de bine și nu înțeleg rolul decibelilor. Eventual ascult de dincolo de ușă. Nu s-a mai întâmplat. Se aplică cu atât mai mult situației când agresorul verbal este doar un alt cadru didactic. Dar vă asigur că un director poate face cuiva mult mai mult rău decât niște simple urlete, pe cale cvasi-legală, Cum preferați?
Din experiență vă asigur că, din păcate, există cadre didactice prin școlile noastre care nu pricep de vorbă bună și de buna - înțelegere de care vorbeați. În 15 ani am văzut prea mult fentat de ore și consum de anumite substanțe. Iar respectivii au avut de a face, de obicei, cu ceva răcnit la ei, în loc de lucruri mult mai rele. Mai surprinzător pentru mine este că, pe acest forum, pozează în victime ale agresiunii verbale persoane care au propus pentru colegi (simpli profesori, nu directori asupritori), buni sau răi, măsuri mult mai radicale, ce duc, drept finalitate, la pierderea slujbei cu care își hrănesc familiile.
Mesaj personal
4ward
Trimis: 3 Oct 2017, 04:09 PM

Utilizator avansat

QUOTE (di-ana08 @ 3 Oct 2017, 02:05 PM)
Sunt de acord ca peste tot gasesti si bine si rau, ca si in privat poate sa fie la fel, sau poate si mai rau.Dar asta inseamna ca tot timpul trebuie sa stam cu capul plecat , sau ca mieluselul la taiat?

Sa las minciuna sa prevaleze ,fara ca macar sa am drept la replica?

Crezi că văcăritul pe Forum intră în categoria "ripostă" ? Șefului tău i-ai cerut să ți se adreseze pe alt ton atunci când a țipat la tine ?

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 3 Oct 2017, 05:23 PM

Utilizator avansat

CAPITOLUL II
Infracțiuni de serviciu
Art. 297
Abuzul în serviciu
(1) Fapta funcționarului public care, în exercitarea atribuțiilor de serviciu, nu îndeplinește un act sau îl îndeplinește în mod defectuos și prin aceasta cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcție publică.
(2) Cu aceeași pedeapsă se sancționează și fapta funcționarului public care, în exercitarea atribuțiilor de serviciu, îngrădește exercitarea unui drept al unei persoane ori creează pentru aceasta o situație de inferioritate pe temei de rasă, naționalitate, origine etnică, limbă, religie, [***], orientare sexuală, apartenență politică, avere, vârstă, dizabilitate, boală cronică necontagioasă sau infecție HIV/SIDA.

Detalii: https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-297

Directorii nu-s funcționari publici. Șefii de comisii metodice nici atât.

Chiar dacă ar fi, n-am auzit să existe dreptul de a fi primit în asistență la ore (acela de a fi ajutat), de a participa la ședințe metodice, de a nu fi acuzat voalat sau de-a fi iubit de colegi.

Nu există, evident, nici dreptul șefului de ațipa la tine, dar ăsta nu-i abuz în serviciu, e labilitate psihică și nu faci pușcărie că-ți verși nervii pe alții.

Oamenii tratează - șefi, colegi, rude - așa cum le permiți. Dacă nu le dai voie să te insulte, se vor obișnui rapid să n-o mai facă.

Apropo, când un om începe nitam nisam să urle la mine, părăsesc încăperea, anunțându-l să mă caute după ce se va calma.
Colegii care nu mă primesc în asistență dovedesc că fie nu doresc, fie nu au ce să mă învețe - inutil să insist.
Dacă nu mă place niciun coleg, stau nițel să mă-ntreb dacă nu cumva am și eu vreo problemă.
Mesaj personal
delia30
Trimis: 3 Oct 2017, 08:55 PM

Utilizator
**

QUOTE (a. mihai @ 3 Oct 2017, 06:23 PM)

Apropo, când un om începe nitam nisam să urle la mine, părăsesc încăperea, anunțându-l să mă caute după ce se va calma.
Colegii care nu mă primesc în asistență dovedesc că fie nu doresc, fie nu au ce să mă învețe - inutil să insist.
Dacă nu mă place niciun coleg, stau nițel să mă-ntreb dacă nu cumva am și eu vreo problemă.

happy30.gif
Mesaj personal
delia30
Trimis: 3 Oct 2017, 09:00 PM

Utilizator
**

QUOTE (yulys @ 3 Oct 2017, 04:46 PM)
Dar vă asigur că un director poate face cuiva mult mai mult rău decât niște simple urlete, pe cale cvasi-legală, Cum preferați?

Cum ar fi? chiar sunt curioasa ce masuri poate lua un director, sa zicem cu referire la un titular. Fara nicio ironie intreb. Mai ales ca nu cunosc nici caile, in afara de restrangere, sau motivele pt. care un titular poate fi dat afara din scoala/sistem.
Mesaj personal
yulys
Trimis: 4 Oct 2017, 02:29 PM

Utilizator avansat

QUOTE (delia30 @ 3 Oct 2017, 10:00 PM)
Dar vă asigur că un director poate face cuiva mult mai mult rău decât niște simple urlete, pe cale cvasi-legală, Cum preferați?

Cum ar fi? chiar sunt curioasa ce masuri poate lua un director, sa zicem cu referire la un titular. Fara nicio ironie intreb. Mai ales ca nu cunosc nici caile, in afara de restrangere, sau motivele pt. care un titular poate fi dat afara din scoala/sistem.

Ați afirmat mai sus: "Adica, vreti sa spuneti ca la stat nu te "ejecteaza" nimeni, esti inamovibil si intangibil? Ma indoiesc...chiar titular fiind...". Păreți destul de nehotărâtă.
Una dintre manevrele care pot fi făcute: manipularea numărului de elevi și de clase - restrângere de activitate -eject cine este nevoie - titularizarea altcuiva pe același post, după 2-3 ani. Dacă este și complicitatea CA, succesul este garantat. Fără răcnete, doar cu zâmbetul pe buze.
Mesaj personal
delia30
Trimis: 5 Oct 2017, 09:01 AM

Utilizator
**

QUOTE (yulys @ 4 Oct 2017, 03:29 PM)
QUOTE (delia30 @ 3 Oct 2017, 10:00 PM)

Ați afirmat mai sus: "Adica, vreti sa spuneti ca la stat nu te "ejecteaza" nimeni, esti inamovibil si intangibil? Ma indoiesc...chiar titular fiind...". Păreți destul de nehotărâtă.
Una dintre manevrele care pot fi făcute: manipularea numărului de elevi și de clase - restrângere de activitate -eject cine este nevoie - titularizarea altcuiva pe același post, după 2-3 ani. Dacă este și complicitatea CA, succesul este garantat. Fără răcnete, doar cu zâmbetul pe buze.

Am inteles...Intr-adevar, nu cunosc in amanunt modurile (legale sau cvasi-legale) de "eliminare" a unui titular mai mult sau mai putin dezirabil in favoarea altcuiva. Dar metoda de care vorbiti pare f plauzibila, intr-adevar. Din pacate, cred ca se practica efectiv, in destule locuri. Totusi, pt. restrangere, din cate stiu, trebuie sa ai sub jumatate de norma, nu?
Mesaj personal
yulys
Trimis: 5 Oct 2017, 12:51 PM

Utilizator avansat

QUOTE (delia30 @ 5 Oct 2017, 10:01 AM)
Totusi, pt. restrangere, din cate stiu, trebuie sa ai sub jumatate de norma, nu?

Nu cunosc detaliile legislative. Într-adevăr, pentru școlile mici, în care este un singur profesor pe anumite discipline, este destul de greu. Dar unde sunt 2-3 profesori pe aceeași disciplină... Cât privește pe învățători și educatoare, acolo chiar își poate face de cap conducerea școlii. Se poate detalia cu altă ocazie. Ideea pe care o susțineam este că un director sau șefii în general pot face muuuuuuuuuuuuuult mai mult rău, fără răcnete care să jignească vanitatea sau sensibilitatea cuiva.
Mesaj personal
docx
Trimis: 5 Oct 2017, 01:22 PM

Mentor

Nu am avut intentia sa jignesc, ci doar sa o incurajez pe colega. Ignorare, riposte fine dar hotarate, ironii sau orice metoda pentru a-ti pastra starea de liniste. Mai ales ca atacurile astea nu sunt intotdeauna abuzuri incadrabile in vreun articol de lege, si pot veni si de la colegi, nu doar de la directori.
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 5 Oct 2017, 04:32 PM

Utilizator avansat

Chestia cu tipatul tine de educatia fiecaruia.
Cand directorul meu, care este un tip coleric, incepe sa tipe, ii spun intr-um mod foarte politicos dar categoric, ca nu-i permit sa tipe la mine, pentru ca ma sperie si ma streseaza. Si tot atat de politicos si categoric ii indic sa tipe la cei care-i permit sau care l-au educat in acest sens (mama, sotie, copii). Si inceteaza imediat. Nu ma mandresc cu astfel de spuse, dar pentru binele meu si o atmosfera cat de cat normala la locul de munca, fac acest lucru.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved