Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) 1 [2]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> abuzul in serviciu/de functie/de putere
di-ana08
Trimis: 5 Oct 2017, 05:01 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (a. mihai @ 3 Oct 2017, 06:23 PM)
CAPITOLUL II
Infracțiuni de serviciu
Art. 297
Abuzul în serviciu
(1) Fapta funcționarului public care, în exercitarea atribuțiilor de serviciu, nu îndeplinește un act sau îl îndeplinește în mod defectuos și prin aceasta cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcție publică.
(2) Cu aceeași pedeapsă se sancționează și fapta funcționarului public care, în exercitarea atribuțiilor de serviciu, îngrădește exercitarea unui drept al unei persoane ori creează pentru aceasta o situație de inferioritate pe temei de rasă, naționalitate, origine etnică, limbă, religie, [***], orientare sexuală, apartenență politică, avere, vârstă, dizabilitate, boală cronică necontagioasă sau infecție HIV/SIDA.

Detalii: https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-297

Directorii nu-s funcționari publici. Șefii de comisii metodice nici atât.

Chiar dacă ar fi, n-am auzit să existe dreptul de a fi primit în asistență la ore (acela de a fi ajutat), de a participa la ședințe metodice, de a nu fi acuzat voalat sau de-a fi iubit de colegi.

Nu există, evident, nici dreptul șefului de ațipa la tine, dar ăsta nu-i abuz în serviciu, e labilitate psihică și nu faci pușcărie că-ți verși nervii pe alții.

Oamenii tratează - șefi, colegi, rude - așa cum le permiți. Dacă nu le dai voie să te insulte, se vor obișnui rapid să n-o mai facă.

Apropo, când un om începe nitam nisam să urle la mine, părăsesc încăperea, anunțându-l să mă caute după ce se va calma.
Colegii care nu mă primesc în asistență dovedesc că fie nu doresc, fie nu au ce să mă învețe - inutil să insist.
Dacă nu mă place niciun coleg, stau nițel să mă-ntreb dacă nu cumva am și eu vreo problemă.

Dupa cum am precizat de la inceput ,doresc si sfaturi si opinii juridice legate de tema propusa .
Din cate stiu , profesorul/directorul/seful comisie e asimilat fuctionarului public
https://www.legalis.ro/2017/04/26/decizia-i...rsitar-de-stat/

https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-175

Privitor la alineatul 2 al abuzului, e adevarat ca e greu de demonstrat inferioriatatea in care te pun sefii ,dar nu inseamna ca nu e posibil.
Nu am spus eu ,ci user-ul delia 30 , ca ar fi tipat la mine ,eu am spus ca mi-a transmis ca nu ma integrez in catedra ,dar nu mi-a explicat ce insemna neintegratul .In catedra din care faceam parte, eram 3 persoane care nu eram asimilate catedrei, nici in documente ,nici in rest ,iar opiniile din sala profesorala a respectivei scoli erau impartite .

Acest mesaj a fost modificat de către di-ana08 la data 5 Oct 2017, 05:13 PM
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 5 Oct 2017, 07:40 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 5 Oct 2017, 05:32 PM)
Chestia cu tipatul tine de educatia fiecaruia.
Cand directorul meu, care este un tip coleric, incepe sa tipe, ii spun intr-um mod foarte politicos dar categoric, ca nu-i permit sa tipe la mine, pentru ca ma sperie si ma streseaza. Si tot atat de politicos si categoric ii indic sa tipe la cei care-i permit sau care l-au educat in acest sens (mama, sotie, copii). Si inceteaza imediat. Nu ma mandresc cu astfel de spuse, dar pentru binele meu si o atmosfera cat de cat normala la locul de munca, fac acest lucru.

"Chestia cu tipatul tine de educatia fiecaruia."

Absolut de acord!
cool20.gif

"Cand directorul meu, care este un tip coleric, incepe sa tipe, ii spun intr-um mod foarte politicos dar categoric, ca nu-i permit sa tipe la mine, pentru ca ma sperie si ma streseaza. Si tot atat de politicos si categoric ii indic sa tipe la cei care-i permit sau care l-au educat in acest sens (mama, sotie, copii). Si inceteaza imediat. Nu ma mandresc cu astfel de spuse, dar pentru binele meu si o atmosfera cat de cat normala la locul de munca, fac acest lucru."

Ioana d'Arc?!...

Sau "directorul Dv." e BSDM-ist?!

Pe unde anume trăiți?!

Nu e vorba de stăpânirea de sine în fața elevilor. Aceasta e normală, copiii nu sunt vinovați de putreziciunea sistemului!

Dar când ai în față un porc rozaliu, de mult "educat bine", având peste 40 de ani - devenit șef... care-ți rânjește în față, care câștigă de 3-7 ori mai mult decât tine pentru NIMIC ... Credeți că această categorie de umanoizi e reeducabilă?
Eu mă abțin cu greu, tot mai greu, să nu le dau un pumn în față acestor "șefi"...

Ferice de Dv.!

rolleyes.gif

https://www.youtube.com/watch?v=_8kOpfw-lcM

Acest mesaj a fost modificat de către fleetwood la data 5 Oct 2017, 07:47 PM
Mesaj personal
verona
Trimis: 9 Oct 2017, 03:16 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (di-ana08 @ 3 Oct 2017, 02:05 PM)
QUOTE (verona @ 2 Oct 2017, 04:22 PM)
nu cred ca @docx a propus sa ignorati problema din punct de vedere legal...
ca nu pare prea docila, dupa impresia pe care o lasa din discutiile de pe forum

ci atragea atentia ca nu scapi nici in alta parte de idioti. si ca trebuie sa traiesti cu aceasta constientizare.
ca daca pleci de acolo, s-ar putea sa ajungi in alta parte unde povestea se repeta.
cred ca politica strutului inseamna sa nu vedem asta... sa credem ca doar noi suntem intr-o pozitie proasta... ca doar la noi se intampla... ca doar noi suntem vizati...
stiu ca "lupta cu morile de vant" e obositoare ... si frustranta...
doar ca nu trebuie nici sa ne facem iluzii ca in alta parte, curge "lapte si miere"...
Sunt de acord ca peste tot gasesti si bine si rau, ca si in privat poate sa fie la fel, sau poate si mai rau.Dar asta inseamna ca tot timpul trebuie sa stam cu capul plecat , sau ca mieluselul la taiat?

Sa las minciuna sa prevaleze ,fara ca macar sa am drept la replica?
am indemnat eu sau @docx la pasivitate?
doar atrageam atentia ca mi se pare daunator si sa crezi ca daca pleci in alta parte, acolo curge lapte si miere...
pt ca nu e asa.
cum spune @yulis mai jos,
QUOTE (yulis)
În general, românii sunt cam stresați, chiar vă așteptați să întâlniți într-o școală o atmosferă zen generalizată?
pt ca o solutie a utilizatorului @di_ana80 fusese de a parasi sistemul, daca nu ma insel
QUOTE (di_ana80)
De altfel, din cauza multor nedreptati si a faptului ca nu ma simt compatibila cu sistemul si cerintele lui, ma gandesc serios sa-mi iau adio de la titulatura.
deci, da, e si asta o solutie... la care cred ca au recurs si altii...
dar e asta o garantie ca lucrurile nu se repeta si in acea alta parte: o alta scoala, o scoala provata, o intreprindere mica sau mare, un institut? crede-ma ca nu e..
de aceea veneau sfaturile lui @docx, @yulis, sau chiar @ilinca
sfatul, in esenta, nu cel pe care a crezut ilove_math ca l-au dat fetele "Sa "ingoram si sa continuam" este solutia cea mai putin indicata"
ci sa devenim mai puternici in noi insine... In definitiv, suntem oare asa de slabi ca niste tipete ne pot afecta asa de mult? Cum spune @yulis, se intampla lucruri mult mai grave.. cu urmari mai grave...
cand eram (mai) tanara, si pe mine ma speriau/intimidau tipetele... Astazi cred ca ma deranjeaza mai mult idiotenia si reaua credinta...
Da  ,stiu ca  se  poate comenta  ,in continuare  ,rezistenta  la  stres  e  in fisa postului ,deci.....ori...  ori  ,ca  eu, ca profesor , nu am dreptul  sa  abuzez  fizic,verbal....  elevii  ,dar  sefii   de ce au dreptul? Cum poate forma  scoala  caractere  ,cand  in interiorul ei  e  ipocrizie  si  minciuna?
asta e, ca nu au dreptul...
dar mai gresesc si ei, si colegii vostri...
din observatiile mele, de regula tipa sefii care n-au intalnit niciodata opozitie in randul subordonatilor, cei care sunt inconjurati de pupincuristi.
si astia, de regula, iti pot face mai mult rau decat seful tipator...

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 9 Oct 2017, 03:18 PM
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 9 Oct 2017, 04:12 PM

Utilizator avansat

QUOTE (verona @ 9 Oct 2017, 04:16 PM)
QUOTE (di-ana08 @ 3 Oct 2017, 02:05 PM)
QUOTE (verona @ 2 Oct 2017, 04:22 PM)
nu cred ca @docx a propus sa ignorati problema din punct de vedere legal...
ca nu pare prea docila, dupa impresia pe care o lasa din discutiile de pe forum

ci atragea atentia ca nu scapi nici in alta parte de idioti. si ca trebuie sa traiesti cu aceasta constientizare.
ca daca pleci de acolo, s-ar putea sa ajungi in alta parte unde povestea se repeta.
cred ca politica strutului inseamna sa nu vedem asta... sa credem ca doar noi suntem intr-o pozitie proasta... ca doar la noi se intampla... ca doar noi suntem vizati...
stiu ca "lupta cu morile de vant" e obositoare ... si frustranta...
doar ca nu trebuie nici sa ne facem iluzii ca in alta parte, curge "lapte si miere"...
Sunt de acord ca peste tot gasesti si bine si rau, ca si in privat poate sa fie la fel, sau poate si mai rau.Dar asta inseamna ca tot timpul trebuie sa stam cu capul plecat , sau ca mieluselul la taiat?

Sa las minciuna sa prevaleze ,fara ca macar sa am drept la replica?
am indemnat eu sau @docx la pasivitate?
doar atrageam atentia ca mi se pare daunator si sa crezi ca daca pleci in alta parte, acolo curge lapte si miere...
pt ca nu e asa.
cum spune @yulis mai jos,
QUOTE (yulis)
În general, românii sunt cam stresați, chiar vă așteptați să întâlniți într-o școală o atmosferă zen generalizată?
pt ca o solutie a utilizatorului @di_ana80 fusese de a parasi sistemul, daca nu ma insel
QUOTE (di_ana80)
De altfel, din cauza multor nedreptati si a faptului ca nu ma simt compatibila cu sistemul si cerintele lui, ma gandesc serios sa-mi iau adio de la titulatura.
deci, da, e si asta o solutie... la care cred ca au recurs si altii...
dar e asta o garantie ca lucrurile nu se repeta si in acea alta parte: o alta scoala, o scoala provata, o intreprindere mica sau mare, un institut? crede-ma ca nu e..
de aceea veneau sfaturile lui @docx, @yulis, sau chiar @ilinca
sfatul, in esenta, nu cel pe care a crezut ilove_math ca l-au dat fetele "Sa "ingoram si sa continuam" este solutia cea mai putin indicata"
ci sa devenim mai puternici in noi insine... In definitiv, suntem oare asa de slabi ca niste tipete ne pot afecta asa de mult? Cum spune @yulis, se intampla lucruri mult mai grave.. cu urmari mai grave...
cand eram (mai) tanara, si pe mine ma speriau/intimidau tipetele... Astazi cred ca ma deranjeaza mai mult idiotenia si reaua credinta...
Da  ,stiu ca  se  poate comenta  ,in continuare  ,rezistenta  la  stres  e  in fisa postului ,deci.....ori...  ori  ,ca  eu, ca profesor , nu am dreptul  sa  abuzez  fizic,verbal....  elevii  ,dar  sefii   de ce au dreptul? Cum poate forma  scoala  caractere  ,cand  in interiorul ei  e  ipocrizie  si  minciuna?
asta e, ca nu au dreptul...
dar mai gresesc si ei, si colegii vostri...
din observatiile mele, de regula tipa sefii care n-au intalnit niciodata opozitie in randul subordonatilor, cei care sunt inconjurati de pupincuristi.
si astia, de regula, iti pot face mai mult rau decat seful tipator...

Nu m-am gandit sa renunt la titulatura, ati citat user-ul delia30 , nu pe mine.Stiu cu siguranta de 1000% tongue.gif tongue.gif ca ar fi multa bucurie , in mintea si sufletul unora ,daca as renunta la titulatura ,eventual la sistem ,dar nu dau aceasta bucurie .
Tocmai de aceea am cerut sfaturi in topicul deschis,sfaturi juridice ,in special,dar m-au ajutat si cele nejuridice.
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 18 Nov 2017, 08:33 AM

Utilizator avansat

QUOTE (yulys @ 3 Oct 2017, 04:46 PM)
QUOTE (delia30 @ 2 Oct 2017, 07:14 PM)
Nu, mai bine ne zambim in fata si ramanem oameni si cand intoarcem spatele

Adică ne lamentăm că nu trăim în lumea ideală pe care ne-o închipuim? O reuniune Misa mondială? Nu toți oamenii sunt adepții armoniei universale, și au ceva spirit combativ. Reminiscențe de la vânătoarea de mamuți.
Văd că râcnetul directorului este perceput ca răul absolut. Eu susțin contrariul, că este destul de inofensiv. În fișa postului directorului nu există urlatul, așadar nu urlă directorul ci o persoană oarecare, ce ocupă în restul timpului această funcție. E problema subordonaților că sunt intimidați de răcnetul directorului mai mult decât de răcnetul vecinului sau decât lătratul câinelui vecinului. când am pățit asta, am transmis că aud destul de bine și nu înțeleg rolul decibelilor. Eventual ascult de dincolo de ușă. Nu s-a mai întâmplat. Se aplică cu atât mai mult situației când agresorul verbal este doar un alt cadru didactic. Dar vă asigur că un director poate face cuiva mult mai mult rău decât niște simple urlete, pe cale cvasi-legală, Cum preferați?
Din experiență vă asigur că, din păcate, există cadre didactice prin școlile noastre care nu pricep de vorbă bună și de buna - înțelegere de care vorbeați. În 15 ani am văzut prea mult fentat de ore și consum de anumite substanțe. Iar respectivii au avut de a face, de obicei, cu ceva răcnit la ei, în loc de lucruri mult mai rele. Mai surprinzător pentru mine este că, pe acest forum, pozează în victime ale agresiunii verbale persoane care au propus pentru colegi (simpli profesori, nu directori asupritori), buni sau răi, măsuri mult mai radicale, ce duc, drept finalitate, la pierderea slujbei cu care își hrănesc familiile.

https://www.avocatum.ro/constituie-probe-in...orelor-de-curs/

Sa vedeti cat de interpretabila e legea.Eu cred ca prima instanta a admis inregistrarile care incalca len ,deoarece pe baza lor s-a dovedit infractiunea , iar potrivit legii , (4) Nu constituie infracțiune fapta săvârșită: c) dacă făptuitorul surprinde săvârșirea unei infracțiuni sau contribuie la dovedirea săvârșirii unei infracțiuni;

dovedirea abuzului/ instigarii la ura/calomniei/injuriilor se poate face si prin mijloace audio-video
Mesaj personal
yulys
Trimis: 18 Nov 2017, 01:06 PM

Utilizator avansat

QUOTE (di-ana08 @ 18 Nov 2017, 09:33 AM)

Sa vedeti cat de interpretabila e legea.Eu cred ca prima instanta a admis inregistrarile care incalca len ,deoarece pe baza lor s-a dovedit infractiunea , iar potrivit legii , (4) Nu constituie infracțiune fapta săvârșită: c) dacă făptuitorul surprinde săvârșirea unei infracțiuni sau contribuie la dovedirea săvârșirii unei infracțiuni;

dovedirea abuzului/ instigarii la ura/calomniei/injuriilor se poate face si prin mijloace audio-video

Nu înțeleg rostul citării afirmațiilor mele, dar...
Vă asigur că dacă ați fi înregistrată pe parcursul a 24 de ore, fără a fi informată de acest lucru, s-ar putea extrage afirmații care să vă facă suspectă de 4-5 infracțiuni. Evident, scoase din context și interpretate tendențios. Insistența pe care o manifestați arată că nu doriți doar mai binele sistemului. Aștia suntem noi, de la ridicat vocea până la dat la gioale, inregistrat și dat în gât colegii. O fi plictiseala, faptul că avem prea mult timp liber? ... Sau obișnuița de a trata de sus interlocutorul și de a avea tot timpul dreptate, ca în sala de cursuri?... Sau doar orgoliu pur? Apoi dăm vina pe sindicate că nu ne apără de conducătorii iubiți, care profită de mâncărimea dintre noi pentru a ne....................... .
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 18 Nov 2017, 08:05 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yulys @ 18 Nov 2017, 02:06 PM)
QUOTE (di-ana08 @ 18 Nov 2017, 09:33 AM)

Sa vedeti  cat  de interpretabila  e  legea.Eu  cred  ca  prima  instanta  a  admis  inregistrarile  care incalca  len ,deoarece  pe baza  lor  s-a  dovedit  infractiunea , iar  potrivit legii   ,   (4) Nu constituie infracțiune fapta săvârșită: c) dacă făptuitorul surprinde săvârșirea unei infracțiuni sau contribuie la dovedirea săvârșirii unei infracțiuni;

dovedirea abuzului/ instigarii  la ura/calomniei/injuriilor  se poate face  si  prin mijloace  audio-video

Nu înțeleg rostul citării afirmațiilor mele, dar...
Vă asigur că dacă ați fi înregistrată pe parcursul a 24 de ore, fără a fi informată de acest lucru, s-ar putea extrage afirmații care să vă facă suspectă de 4-5 infracțiuni. Evident, scoase din context și interpretate tendențios. Insistența pe care o manifestați arată că nu doriți doar mai binele sistemului. Aștia suntem noi, de la ridicat vocea până la dat la gioale, inregistrat și dat în gât colegii. O fi plictiseala, faptul că avem prea mult timp liber? ... Sau obișnuița de a trata de sus interlocutorul și de a avea tot timpul dreptate, ca în sala de cursuri?... Sau doar orgoliu pur? Apoi dăm vina pe sindicate că nu ne apără de conducătorii iubiți, care profită de mâncărimea dintre noi pentru a ne....................... .

Alegeti dvs,dintre motivele enumerate,pe cel care va convine cel mai mult.
Exista scoli mici unde ,minciuna ,nu doar ca e la rang de valoare,ci e si cea mai buna forma de aparare /acuzare.In astfel de scoli ,singura modalitate de aflare a adevarului e inregistrarea lui.Apoi,desi sunt mici ca numar de elevi,astfel de scoli abunda in violenta elevilor mai mari/puternici asupra celor mici/slabi/fricosi.

Acest mesaj a fost modificat de către di-ana08 la data 18 Nov 2017, 08:09 PM
Mesaj personal
yulys
Trimis: 19 Nov 2017, 11:17 AM

Utilizator avansat

QUOTE (di-ana08 @ 18 Nov 2017, 09:05 PM)
Exista scoli mici unde ,minciuna ,nu doar ca e la rang de valoare,ci e si cea mai buna forma de aparare /acuzare.In astfel de scoli ,singura modalitate de aflare a adevarului e inregistrarea lui.Apoi,desi sunt mici ca numar de elevi,astfel de scoli abunda in violenta elevilor mai mari/puternici asupra celor mici/slabi/fricosi.

http://m.ziuanews.ro/dezvaluiri-investigat...jurioase-130127

Oare dacă afirm că am ajuns pe primul loc în lume ca nație la cantitatea de stupiditate, pot fi condamnat pentru expresii jignitoare?
Să mă explic. Dacă spun cuiva pe stradă că e deștept, poate interpreta aceasta ca pe o ironie sau chiar ca pe o jignire pură (în România deștepții nu sunt prea apreciați), îmi face plângere penală și fac pușcărie. După interpretarea judecătorului. Mai ceva ca în stalinism. În shimb
http://www.fluierul.ro/mobile/article/inde...e-cu-suspendare

Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 19 Nov 2017, 12:08 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yulys @ 19 Nov 2017, 12:17 PM)
QUOTE (di-ana08 @ 18 Nov 2017, 09:05 PM)
Exista  scoli  mici  unde  ,minciuna  ,nu  doar  ca  e  la  rang de valoare,ci  e si  cea  mai  buna forma  de aparare  /acuzare.In astfel de scoli ,singura  modalitate  de aflare  a  adevarului  e  inregistrarea lui.Apoi,desi  sunt  mici  ca  numar  de elevi,astfel  de  scoli  abunda in  violenta    elevilor  mai  mari/puternici  asupra celor  mici/slabi/fricosi.

http://m.ziuanews.ro/dezvaluiri-investigat...jurioase-130127

Oare dacă afirm că am ajuns pe primul loc în lume ca nație la cantitatea de stupiditate, pot fi condamnat pentru expresii jignitoare?
Să mă explic. Dacă spun cuiva pe stradă că e deștept, poate interpreta aceasta ca pe o ironie sau chiar ca pe o jignire pură (în România deștepții nu sunt prea apreciați), îmi face plângere penală și fac pușcărie. După interpretarea judecătorului. Mai ceva ca în stalinism. În shimb
http://www.fluierul.ro/mobile/article/inde...e-cu-suspendare

Eu zic sa va incercati norocul,cine stie ,poate dati peste unul mai destep decat dvs.
Faptul ca , pedeapsa data in cazul pe care l-ati exemplificat , nu e pe masura faptei, nu dezincrimineaza celelalte infractiuni ,considerate de dvs. o gluma.
Si as fi total de acord cu judecatorii care pedepsesc la fel de aspru atacul fizic ca si cel moral.

Acest mesaj a fost modificat de către di-ana08 la data 19 Nov 2017, 12:08 PM
Mesaj personal
yulys
Trimis: 19 Nov 2017, 01:54 PM

Utilizator avansat

QUOTE (di-ana08 @ 19 Nov 2017, 01:08 PM)
Eu zic sa va incercati norocul,cine stie ,poate dati peste unul mai destep decat dvs.
Faptul ca , pedeapsa data in cazul pe care l-ati exemplificat , nu e pe masura faptei, nu dezincrimineaza celelalte infractiuni ,considerate de dvs. o gluma.
Si as fi total de acord cu judecatorii care pedepsesc la fel de aspru atacul fizic ca si cel moral.

Vedeți că s-ar putea să interpretez prima dvs afirmație ca pe o jignire. Cu ipocrizia (eu nu jignesc) ca pe circumstanță agravantă. Încă o treime pentru că postați în calitate de profesor. Neapărat cu executare.
Faptul dureros este că pedeapsa acordată în cazul exemplificat este conformă Codului Penal. Mai exact, acesta din urmă a devenit o glumă proastă.
http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/tan...de-lemne-829821
Tot conform legislației în vigoare. Așa că violatorii și tâlhanii să acționeze, întrucât pedepsele sunt modice, iar oamenii de bună credință să își țină gura, pentru că s-ar putea să scape vre-un porumbel.
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 29 Nov 2017, 04:54 PM

Mentor

Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 29 Nov 2017, 08:07 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 29 Nov 2017, 05:54 PM)
https://www.antena3.ro/actualitate/locale/o...evi-444403.html

Ceea ce dovedeste,din nou ,ca sunt admise inregistrarile facute cu incalcarea len art 272, alin 3, deoarece contribuie la dovedireaunei infractiuni, sau dovedesc o infractiune.
Din pacate , scolile noastre sunt pline de abuzuri ,de la mic la mare ,cei de cls a 8-a ii abuzeaza fizic,verbal si emotional pe cei de-a 5-a,profesorul/invatatorul abuzeaza elevul , elevul abuzeaza profesorul iar directorul ii abuzeaza pe toti.

Acest mesaj a fost modificat de către di-ana08 la data 29 Nov 2017, 08:14 PM
Mesaj personal
yulys
Trimis: 30 Nov 2017, 08:56 AM

Utilizator avansat

QUOTE (di-ana08 @ 29 Nov 2017, 09:07 PM)
Ceea ce dovedeste,din nou ,ca sunt admise inregistrarile facute cu incalcarea len art 272, alin 3, deoarece contribuie la dovedireaunei infractiuni, sau dovedesc o infractiune.
Din pacate , scolile noastre sunt pline de abuzuri ,de la mic la mare ,cei de cls a 8-a ii abuzeaza fizic,verbal si emotional pe cei de-a 5-a,profesorul/invatatorul abuzeaza elevul , elevul abuzeaza profesorul iar directorul ii abuzeaza pe toti.

Poate apărea însă și situația în care instanța decide că cel înregistrat nu a comis o infracțiune. În aceste condiții, cel care a înregistrat (nejustificat) a comis o infracțiune și poate fi sancționat. Logica "înregistrez pe cine apuc, poate iese ceva din asta" este destul de periculoasă. Și uite așa Codul Penal și justiția românească în general a devenit un joc de alba-neagra. Normal ar fi, într-un sistem întreg la cap, ca situații de genul să fie sesizate unor anumite instituții abilitate, care să facă înregistrările cu personal și tehnică omologată, eventual în regim de urgență. Dar la noi justiția se face după ureche, iar tinerii frumoși și liberi se bat cu caii jandarmilor ca să nu se schimbe nimic.
Cât despre abuzuri, de ce vi s-a pus pata pe școala românească? Trăiți în țara în care părinții abuzează pe copii (cam 67%, după ultimele studii), șoferii din trafic între ei, vecinii pe vecini, cei mai mari pe cei mai mici prin cartier, profesorul pe profesor (inclusiv prin amenințări cu înregistrarea). De fapt, din acest punct de vedere, situația este oarecum (încă) ținută sub control în interiorul limitelor școlii. Să vedeți afară... Probabil așa suntem noi ca popor. Așa ne place, așa ne este tradiția. Poate că felul ăsta de a fi a făcut să mai existăm ca nație. Acum încercăm să ne occidentalizăm peste noapte, prin coerciție, nu prin educație. Iar școala reflectă, cum este și normal, societatea pe care o deservește.
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 30 Nov 2017, 12:00 PM

Mentor

@ di-ana 08 & delia30.

Sa alegem un exemplu. Iata aici ROI - ul unui gimnaziu pe anul scolar 2016-2017 si sa presupunem ca este al scolii dvs.

Cititi cu atentie si subliniati articolele care nu au fost respectate mentionand numele celor care l-au incalcat. Apelati apoi

la seful grupei sindicale din scoala rugandu-l sa solicite un jurist/avocat din conducerea sindicatului caruia apartineti care

sa analizeze situatiile conflictuale create in procesul muncii si sa rezolve "confruntarea" respectiva prin codului muncii in

vigoare. Aveti mare grija ca in acest proces sa va asigurati de prezenta unor martori incoruptibili. Exista uneori in viata

situatii in care sunteti nedreptatite. Prima grija este sa va inconjurati de prieteni care sa va incurajeze si sa va sprijine sa

luptati corect. Amintiti-va de George COSBUC: "
O luptă-i viața, deci te luptă " (<= click). Va doresc mult succes!

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 1 Dec 2017, 11:03 AM
Mesaj personal
yulys
Trimis: 30 Nov 2017, 12:55 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Taticu @ 30 Nov 2017, 01:00 PM)
Sa alegem un exemplu. Iata [color=red]aici[/SIZE] ROI - ul unui gimnaziu pe anul scolar 2016-2017 si sa presupunem ca este al scolii dvs.

Se vede că nu mai activați de ceva vreme în sistemul educațional românesc. Între timp s-au schimbat multe, ne-am modernizat și noi. ROI-ul respectiv este doar o glumă bună. Adică elevului i se interzice aia și ailaltă, nu are voie să ..., dar nu există nici o sancțiune concretă. Cel mult mustrare, dar cu mare grijă, ca nu cumva să se simtă jignit. Cât despre amendă...unii chiar se joacă cu focul. Explicația lipsei sancțiunilor este că legislația actuală nu permite. Jignești elevul care deranjează ora sau bate pe toți colegii și faci pușcărie. Culmea că și unii colegi consideră această realitate normalitate, în spiritul unei utopice alinieri la principiile occidentale, ceea ce conduce la acordarea unei libertăți disproporținate unor neanderthalieni coborâți ieri din copac. Oare legislatorii noștri sunt rupți în totalitate de societatea pe care o conduc sau premeditat legiferează în așa fel încât derularea actului didactic să devină imposibilă, iar poporul ăsta să se tâmpească iremediabil?
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 30 Nov 2017, 02:07 PM

Mentor

QUOTE (yulys @ 30 Nov 2017, 01:55 PM)

@ di-ana 08 & delia30.

Sa alegem un exemplu. Iata aici ROI - ul unui gimnaziu pe anul scolar 2016-2017 si sa presupunem ca este al scolii dvs. 

Cititi cu atentie si subliniati articolele care nu au fost respectate mentionand numele celor care l-au incalcat. Apelati apoi

la seful grupei sindicale din scoala rugandu-l sa solicite un jurist/avocat din conducerea sindicatului caruia apartineti care

sa analizeze situatiile conflictuale create in procesul muncii si sa rezolve "confruntarea" respectiva prin codului muncii in

vigoare. Aveti mare grija ca in acest proces sa va asigurati de prezenta unor martori incoruptibili. Exista uneori in viata

situatii in care sunteti nedreptatite. Prima grija este sa va inconjurati de prieteni care sa va incurajeze si sa va sprijine sa

luptati corect. Amintiti-va de George COSBUC: "
  O luptă-i viața, deci te luptă " (<= click). Va doresc mult succes!

Se vede că nu mai activați de ceva vreme în sistemul educațional românesc. Între timp s-au schimbat multe, ne-am modernizat și noi. ROI-ul respectiv este doar o glumă bună. Adică elevului i se interzice aia și ailaltă, nu are voie să ..., dar nu există nici o sancțiune concretă. Cel mult mustrare, dar cu mare grijă, ca nu cumva să se simtă jignit. Cât despre amendă...unii chiar se joacă cu focul. Explicația lipsei sancțiunilor este că legislația actuală nu permite. Jignești elevul care deranjează ora sau bate pe toți colegii și faci pușcărie. Culmea că și unii colegi consideră această realitate normalitate, în spiritul unei utopice alinieri la principiile occidentale, ceea ce conduce la acordarea unei libertăți disproporținate unor neanderthalieni coborâți ieri din copac. Oare legislatorii noștri sunt rupți în totalitate de societatea pe care o conduc sau premeditat legiferează în așa fel încât derularea actului didactic să devină imposibilă, iar poporul ăsta să se tâmpească iremediabil?

Aveti dreptate, Dna! Ma despart 16 ani de momentul iesirii mele la pensie. ROI - ul acela este doar un exemplu din

perioada scolara 2016-2017, ales la intamplare si prin care m-am straduit sa conving userii di-ana si delia ca un

profesor poate dovedi ca este "parte vatamata" daca sunt supusi unui abuz in serviciu/de functie/de putere de catre

un salariat al unitatii scolare numai cu sprijinul unui jurist sau avocat din conducerea sindicatului caruia apartine.

O zi buna!

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 1 Dec 2017, 11:04 AM
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 30 Nov 2017, 02:08 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yulys @ 30 Nov 2017, 01:55 PM)
Sa alegem un exemplu. Iata [color=red]aici[/SIZE] ROI - ul unui gimnaziu pe anul scolar 2016-2017 si sa presupunem ca este al scolii dvs. 

Exista si scaderea notei la purtare, in Rofuip ,dar mai nimeni n-o aplica, ca mai bine il trage directorul de perciuni pana-i dau lacrimile, decat sa-i scada nota la purtare. Motivul? Oricum nu-i afecteaza(asa s-a spus in scoala unde sunt in acest an)
In schimb ,cu doi an in urma in alta scoala,consiliile profesorale semanau cu intreceri de scazut nota la purtare , lucru care se vedea in comporatamentul elevilor, mult mai cenzurat (sub toate aspectele) fata de cel al elevilor din scoala unde locuiesc.

Acest mesaj a fost modificat de către di-ana08 la data 30 Nov 2017, 02:09 PM
Mesaj personal
yulys
Trimis: 30 Nov 2017, 02:49 PM

Utilizator avansat

QUOTE (di-ana08 @ 30 Nov 2017, 03:08 PM)
Exista si scaderea notei la purtare, in Rofuip ,dar mai nimeni n-o aplica, ca mai bine il trage directorul de perciuni pana-i dau lacrimile, decat sa-i scada nota la purtare. Motivul? Oricum nu-i afecteaza(asa s-a spus in scoala unde sunt in acest an)
In schimb ,cu doi an in urma in alta scoala,consiliile profesorale semanau cu intreceri de scazut nota la purtare , lucru care se vedea in comporatamentul elevilor, mult mai cenzurat (sub toate aspectele) fata de cel al elevilor din scoala unde locuiesc.

Și dacă rămâne repetent și știe asta și oricum nu îi pasă, cu ce îl afectează media 9 sau media 4 la purtare? Mă refer la acei 1-2 elevi (nu neapărat în toate clasele sau în toate școlile) care provin, de regulă, din unele medii mai speciale, ce erau ținuți sub control de profesori de modă mai veche, prin metode ceva mai neortodoxe. Acum, că aceștia din urmă încep să intre pe la pușcărie (turnați și inregistrați de către părinți sau chiar de către un coleg), se oferă pe tavă prilejul acestor elevi de a se comporta prin clasă ca ursul prin Bușteni (adică de neatins). Că așa este legea în România, infractorul este protejat împotriva cetățeanul de bună credință, nu invers. Aceasta în dauna celor 90-99% dintre elevi, care chiar ar dori să valorifice timpul petrecut la școală. Modul în care sunt protejați și chiar instigați acești indivizi, de către legislație, mass-media, ong-uri etc mă face să îmi pun întrebarea legitimă: "oare nu cumva cineva de sus dorește instaurarea anarhiei în sala de clasă în școala românească"?
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 2 Dec 2017, 11:10 AM

Utilizator avansat

Aveti mare grija ca in acest proces sa va asigurati de prezenta unor martori incoruptibili. Exista uneori in viata

luptati corect.

In procesele in care dovezile, de care inteleg sa ma folosesc ,sunt doar martorii, nu voi intra niciodata .In schimb ,in cele bazate doar pe documente de care sunt foarte sigura, (chiar daca, inainte de depunere la instanta ,se falsifica) cu toata taria voi merge, incusiv in afara tarii-daca e necesar.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) 1 [2]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved