Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Promovare in sept transe vechi 18-22 si peste 40 ?, aplicarea art 36 legea 153/2017 - reîncadrare la 1 iulie 2017
zxcvbnm
Trimis: 4 Nov 2017, 10:12 AM

Începător
*

Grup: Members

Buna ziua ,
Avem nevoie de câteva lămuriri in ceea ce privește aplicarea art 36 din legea 153 / 2017 .

Caz 1 : persoana M la 1 iulie are 17 ani si 10 luni, transa de vechime este 14-18. Reîncadrând persoana pe funcție/grad/treaptă , de la 1 iulie 2017 , transa de vechime devine 15-20 conf.legii 153.
La 1 septembrie persona M primește promovare pe funcție similară sau coeficient, la împlinirea a 18 ani in învățământ,
daca se afla pe transa 15-20 de la 1 iulie ?

Caz 2 : Persona V are 39 , 10 luni in iulie . Funcția similara peste 40 de ani la 1 iulie devine transa peste 25 . La 1 sept 2017 când persoana V are 40 ani primește promovare dacă funcția similara e in transa peste 25 din iulie ? Sau Rămâne in transa peste 25 păstrând drepturile din iunie. In acest caz daca nu primește promovare persoana V își păstrează salarul din iunie atât el cat si funcția similară, doar ca funcția similară va primi salar mai mare deoarece trecuse cu doi ani mai devreme in transa peste 40 , iar acum la 1 sept nu mai avem tranșă de peste 40 la funcția similară ci doar peste 25 .

Va mulțumim pentru lămuriri .

Acest mesaj a fost modificat de către zxcvbnm la data 4 Nov 2017, 10:22 AM
Mesaj personalTrimite email
costi_52
Trimis: 4 Nov 2017, 10:37 AM

Mentor

Tranșele vechi nu mai sunt valabile de la 1 iulie. Deci, la 1 septembrie nu se pune problema trecerii la aceste tranșe.

1. La 1 iulie a fost încadrată 15-20 ani. Rămâne în această tranșă până la 31 august 2019. La 1 septembrie 2019 trece la tranșa 20-25 ani. Dacă, de la 1 septembrie 2017 a semnat contract nou de muncă, reîncadrarea se face conform unei încadrări similare. În lipsa unei încadrări similare reîncadrarea se face pe baza coeficientului și a procentelor succesive pentru gradații.

2. Ambele persoane au fost încadrate la 1 iulie în tranșa peste 25 ani, fiecare rămânând cu salariul de bază din luna iunie. Tranșa peste 25 ani vechime în învățământ poate avea 5 salarizări diferite. Patru corespunzătoare vechilor tranșe (25-30, 30-35, 35-40 și peste 40), iar a cincea, calculată pe baza coeficientului și a celor 5 procente pentru gradații, dacă în unitate nu există niciun cadru didactic încadrat la tranșa peste 25 ani.

--------------------
Mesaj personal
zxcvbnm
Trimis: 4 Nov 2017, 11:09 AM

Începător
*

Mulțumim !
Mesaj personalTrimite email
MihaelaSid
Trimis: 4 Nov 2017, 12:16 PM

Utilizator avansat

Eu sunt incadrata acum (luna oct) in transa 18-22.

E corect??? Nu e acelasi program de salarizare in toate judetele?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 4 Nov 2017, 02:59 PM

Mentor

QUOTE (MihaelaSid @ 4 Nov 2017, 12:16 PM)
Eu sunt incadrata acum (luna oct) in transa 18-22.

E corect??? Nu e acelasi program de salarizare in toate judetele?

În ce privește EduSal, salariile pentru luna septembrie au fost calculate cu vechiul program (cu foarte puține excepții). Actualul program a fost lansat abia pe 9 octombrie. Salariile pentru luna octombrie vor fi calculate cu noul program. Pe fluturașii de salarii pentru luna octombrie nu trebuie să mai apară vechile tranșe de vechime în învățământ. În ce privește EviSal, tot personalul ar fi trebuit reîncadrat conform prevederilor Legii nr. 153/2017 de la 1 iulie 2017.

--------------------
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 4 Nov 2017, 04:05 PM

Utilizator avansat

Iar suntem in noaptea mintii.
Legea 153/2017 spune cu totul altfel

Aplicarea legii

Art. 38. — (1) Prevederile prezentei legi se aplică etapizat, începând cu data de 1 iulie 2017.
(2) Începând cu data de 1 iulie 2017:
a) se mențin în plată la nivelul acordat pentru luna iunie 2017, până la 31 decembrie 2017, cuantumul brut al salariilor de bază, soldelor de funcție/salariilor de funcție și indemnizațiilor de încadrare, precum și cuantumul sporurilor, indemnizațiilor, compensațiilor, primelor și al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare care fac parte, potrivit legii, din salariul brut lunar, indemnizația brută de încadrare, solda lunară de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice, în măsura în care personalul ocupă aceeași funcție și își desfășoară activitatea în aceleași condiții;

Art.38 alin.2 a spune ca pana la 31 decembrie 2017 se mentine in plata totul asa cum a fost, inclusiv treptele de salarizare.

Aplicarea tranzitorie

Art. 39. — (1) Până la aplicarea integrală a prevederilor prezentei legi, pentru personalul nou-încadrat, pentru personalul numit/încadrat în aceeași instituție/autoritate publică pe funcții de același fel, inclusiv pentru personalul promovat în funcții sau în grade/trepte profesionale, salarizarea se face la nivelul de salarizare pentru funcții similare.

De ce ne indarjim atata sa ne taiem singuri craca de sub picioare?
Am mai spus in alta parte ca sunt actiuni deschise in instanta pentru neacordarea treptelor. Iar avocatii au garantat ca se vor castiga.

Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 4 Nov 2017, 04:30 PM

Utilizator avansat

Pe la sfarsitul precizarilor venite de la minister, se face referire la modul de aplicare a art.38 si art.39.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 417 )
Fișier atașat  Raspuns_Ministerul_Mincii.pdf
Mesaj personal
atomic
Trimis: 4 Nov 2017, 04:47 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 4 Nov 2017, 04:30 PM)
Pe la sfarsitul precizarilor venite de la minister, se face referire la modul de aplicare a art.38 si art.39.

data "raspunsului" e prin august 2017... la inghitit "galusti", unii suntem pregatiti altii nu!

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 4 Nov 2017, 04:49 PM

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 4 Nov 2017, 06:59 PM

Utilizator avansat

QUOTE (atomic @ 4 Nov 2017, 05:47 PM)
QUOTE (Ilinca Mihaila @ 4 Nov 2017, 04:30 PM)

data "raspunsului" e prin august 2017... la inghitit "galusti", unii suntem pregatiti altii nu!

Nu-mi dau seama unde pozitionezi tu "galusca", dar eu sunt convinsa ca majoritatea galustilor ni le autoservim.

Mesaj personal
atomic
Trimis: 4 Nov 2017, 07:42 PM

Utilizator avansat

unele "galusti", din foarte multele aruncate in spatiul public, unii, le inghit pentru ca le plac (si-acum)...ca si atunci cand au fost "calde" ...
P.S. autosorvirea nu este impusa!

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 4 Nov 2017, 07:44 PM

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 5 Nov 2017, 06:55 AM

Mentor

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 4 Nov 2017, 05:05 PM)

Aplicarea legii

Art. 38. — (1) Prevederile prezentei legi se aplică etapizat, începând cu data de 1 iulie 2017.
a) se mențin în plată la nivelul acordat pentru luna iunie 2017, până la 31 decembrie 2017, cuantumul brut al salariilor de bază, soldelor de funcție/salariilor de funcție și indemnizațiilor de încadrare, precum și cuantumul sporurilor, indemnizațiilor, compensațiilor, primelor și al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare care fac parte, potrivit legii, din salariul brut lunar, indemnizația brută de încadrare, solda lunară de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice, în măsura în care personalul ocupă aceeași funcție și își desfășoară activitatea în aceleași condiții;

Art.38 alin.2 a spune ca pana la 31 decembrie 2017 se mentine in plata totul asa cum a fost, inclusiv treptele de salarizare.

Aplicarea tranzitorie

Art. 39. — (1) Până la aplicarea integrală a prevederilor prezentei legi, pentru personalul nou-încadrat, pentru personalul numit/încadrat în aceeași instituție/autoritate publică pe funcții de același fel, inclusiv pentru personalul promovat în funcții sau în grade/trepte profesionale, salarizarea se face la nivelul de salarizare pentru funcții similare.

Am mai spus in alta parte ca sunt actiuni deschise in instanta pentru neacordarea treptelor. Iar avocatii au garantat ca se vor castiga.

100% de aocrd, atunci cand aplici o lege te uiti si prin alte legi : Constitutie, Codul Muncii, decizii CC, ICCJ. smile.gif)

Art. 159.
(1) Salariul reprezintă contraprestația muncii depuse de salariat în baza contractului individual de muncă.
(2) Pentru munca prestată în baza contractului individual de muncă fiecare salariat are dreptul la un salariu exprimat în bani.
(3) La stabilirea și la acordarea salariului este interzisă orice discriminare pe criterii de [***], orientare sexuală, caracteristici genetice, vârstă, apartenență națională, rasă, culoare, etnie, religie, opțiune politică, origine socială, handicap, situație sau responsabilitate familială, apartenență ori activitate sindicală.

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
Ditian
Trimis: 5 Nov 2017, 01:05 PM

Utilizator avansat

In luna septembrie anumiti salariati au fost incadrati conform vechilor grile iar in octombrie cand au aparut noile grile (aplicabile de l 1 iulie) s-a constatat ca au primit in plus sau mai putin o anumita suma de bani. Ce se intampla cu cei care au primit mai mult decat trebuia, este nevoie sa se recupereze acea suma de bani?
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 5 Nov 2017, 05:32 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 5 Nov 2017, 07:55 AM)
QUOTE (Ilinca Mihaila @ 4 Nov 2017, 05:05 PM)

Aplicarea legii

Aplicarea tranzitorie

100% de aocrd, atunci cand aplici o lege te uiti si prin alte legi : Constitutie, Codul Muncii, decizii CC, ICCJ. smile.gif)

Art. 159.
(1) Salariul reprezintă contraprestația muncii depuse de salariat în baza contractului individual de muncă.
(2) Pentru munca prestată în baza contractului individual de muncă fiecare salariat are dreptul la un salariu exprimat în bani.
(3) La stabilirea și la acordarea salariului este interzisă orice discriminare pe criterii de [***], orientare sexuală, caracteristici genetice, vârstă, apartenență națională, rasă, culoare, etnie, religie, opțiune politică, origine socială, handicap, situație sau responsabilitate familială, apartenență ori activitate sindicală.

Multumesc ca mi-ai "deschis mintea".
Eu am facut la 1 septembrie 35 ani de activitate. Si mi-am obtinut promovarea in treapta 35-40. Dar s-ar parea ca ar trebui sa ma platesca pentru treapta de peste 40 ani. Pentru ca avem cativa colegi in scoala cu aceasta vechime. La fel ar trebui platiti toti cei care sunt acum in treapta 35-40.
Bravo!!!

P.S. De unde este art.159 citat? din Constitutie? Il voi cauta dar dupa ce vin de la miting. Astazi incepe "CORUPTIA UCIDE". Numai ca pe noi si PROSTIA NE UCIDE.

Acest mesaj a fost modificat de către Ilinca Mihaila la data 5 Nov 2017, 05:36 PM
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 5 Nov 2017, 07:08 PM

Mentor

Codul Muncii...smile.gif

art. 38 nu ne spune ca "fiecare isi pastreazaza salariul avut in iunie 217", ci se mentine un anumit cuantum al salariului pentru fiecare functie, studii, vechime in invatamant si in munca....care "supravietuiesc" pana la 31 decembrie 2017.

In iunie 2017 existau: 25-30, 30-35, 35-40, peste 40 . Unde aveam salariul maxim? La "peste 40" daca ai functie similara in scoala, iar daca nu ai....tot ai in sistemul de invatatmant, statul nu are niciun motiv obiectiv pentru a salariza in mod diferit doua persoane care au aceeasi vechime in munca si in invatamant, studii, fisa apostului etc.

.

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 5 Nov 2017, 08:15 PM

Mentor

De ce "Parlamentul a desfiintat "transele" 25-30, 30-35, 35-40 si "peste " si le-a inlocuit cu o singura transa peste 25 de ani"? Pentru ca au fost considerate rele sau bune? Normal pentru ca erau rele!
Te mai "discriminez" putin pana la 31 decembrie 2017...si tot asa pana in ...2022/3! Pe ce "transa" il bag pe un "debutant" in unitate? Normal ca pe una din legea 153/2017, pe una care e in vigoare:))

E incredibil, astia nu au curajul sa creasca salariul acolo unde se poate!:))

Profesor S, vechimea in invatamant=peste 25 ani, gradația 5 – peste 20 de ani=Profesor S, vechimea in invatamant=peste 25 ani, gradația 5 – peste 20 de ani = 2736, fara dirigentie.

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
acvila666
Trimis: 11 Nov 2017, 09:20 AM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 4 Nov 2017, 02:59 PM)
Salariile pentru luna octombrie vor fi calculate cu noul program. Pe fluturașii de salarii pentru luna octombrie nu trebuie să mai apară vechile tranșe de vechime în învățământ. În ce privește EviSal, tot personalul ar fi trebuit reîncadrat conform prevederilor Legii nr. 153/2017 de la 1 iulie 2017.

Perfect de acord cu dumneavoastră, stimate coleg, numai că...
-din fluturașii respectivi (chiar și în situația în care ai avut norocul să dai peste o secretară sau un contabil care a citit legea și a înțeles cum se aplică și astfel, te-a trecut în tranșa de vechime cuvenită), nu reiese dacă ești sau nu beneficiar real al "promovării" ori al "reincadrării", dacă ești sau nu asimilat, dacă beneficiezi sau nu de coeficient (și cum majoritatea colegilor nu au de unde sa cunoască cuantumul real al salariului de care ar trebui să beneficieze - știu: nu are nici o relevanță faptul că oamenii nu știu ce drepturi li se cuvin - celor mai mulți li se închide gura cu acești fluturași);
-în realitate, dacă ai neșansa să nimerești un director (...care nu are timp să citească legi, fiind mult prea ocupat să facă alte jocuri politice și să respecte alte "direcții" economice), sau un jurist de prin inspectorate (care interpretează local după propria judecată și emite "opinii juridice" transmise telefonic sau pe alte căi "neoficiale" - care devin literă de lege pentru școli), ori alți funcționari responsabili cu salarizarea / avizarea statelor de prin inspectorate (care nu răspund în fața angajaților unității și nu avertizează școlile din subordine de drepturile neacordate angajaților, nici măcar atunci când au habar despre ele - încadrarea e până la urmă responsabilitatea unităților, ISJ-ul răspunde doar de încadrarea în norme, nu?!), degeaba apare tranșa nouă pe fluturaș, că tot salariul vechi îl încasează oamenii *(debutanții și personalul nou-angajat, promovații în grade profesionale / tranșe de vechime muncă / învățământ, ori transferații și pretransferații cu contract nou în unitate, sau chiar și cei reveniți din CIC/detașare - pt. care nu există similar în unitate);
-rezultă noi procese, timp pierdut, stres și nervi... ca de obicei - și pt. ce: pt simplul fapt că Ministerul n-are timp să încropească o amărâtă de metodologie de calcul / operare în Edusal, ori să trimită în teritoriu câteva simulări / exemple de calcul concrete parafate cu ștampilă, ca să vadă "conducerile" locale cum ar trebui calculate veniturile salariale ale oamenilor?! (conducerea așa își justifică poziția, de parcă textul legii ar fi o ciornă și o hârtie a Ministerului ar avea mai multă forță juridică);
-la noi în județ cel puțin, indicația e clară: NU se aplică coeficientul (din lecturarea legii 153, decidenții au rămas în cap doar cu art. 38 și pace... până la vestita mărire din ianuarie, rămânem toți la fel);
P. S.: la noi în unitate sunt peste 20 de persoane care ar trebui sa beneficieze de coeficient din 1 septembrie, la care se adaugă cei care promovează în gradații cu 1 octombrie, unii de la 1 noiembrie și nimeni nu va vedea nimic...
Aveți o altă soluție (mai pașnică...) decât chemarea în judecată?!

Acest mesaj a fost modificat de către acvila666 la data 11 Nov 2017, 09:26 AM
Mesaj personal
acvila666
Trimis: 11 Nov 2017, 09:32 AM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 5 Nov 2017, 08:15 PM)

E incredibil, astia nu au curajul sa creasca salariul acolo unde se poate!:))

Corect!
Decât să "greșească", mai bine... Nu, nu - nu : Nu se poate! Deocamdată așteptăm precizări oficiale... confused05.gif
... Mai ales dacă noi cei "mici" (debutanți, cu vechime redusă în învățământ / muncă, fără prea multe grade sau studii) am avea salarii nițel mai mari decât "bătrânii" înțelepți și experimentați ai sistemului, după aplicarea coeficientului, nu?!
Da ei de ce ar putea avea salariul mai mare decât noi?! Nu facem toți aceeași muncă?! (pe lângă studii, grade didactice și funcții, gradațiile de vechime în muncă ne diferențiază în plată - de ce ar trebui să fim diferențiați atât de mult, încă o dată pt. exact aceeași vechime în învățământ, cu mici excepții?!)

Acest mesaj a fost modificat de către acvila666 la data 11 Nov 2017, 09:40 AM
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 11 Nov 2017, 10:01 AM

Mentor

Iubeste cineva Edusalul?smile.gif)

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
acvila666
Trimis: 11 Nov 2017, 10:21 AM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 11 Nov 2017, 10:01 AM)
Iubeste cineva Edusalul?smile.gif)

Aceeași interpretare am avut-o și noi, dar ne-au tăiat elanul... cool.gif
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 11 Nov 2017, 10:59 AM

Utilizator avansat

Edusal-ul este cumva Biblia???? Este un program gandit de oameni, nu? El trebuie sa faca aceste modificari conform dispozitiilor legale.

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 21 Nov 2017, 02:02 PM

Utilizator avansat

Dupa ce am citit cu atentie Legea 153/2017, am vazut ca intr-adevar, nu ni se pot acorda transele de vechime celor care la 1 septembrie 2017 am fi avut acest drept. Si asta pentru ca sunt definiti in lege termenii care se refera la promovari.

Legea 153/2017
ART. 7 Termeni
j) gradatia reprezinta salariul de baza corespunzator functiei, acordat in raport cu vechimea in munca, in conditiile prezentei legi;
k) treapta profesionala reprezinta nivelul de ierarhizare in cadrul functiilor cu studii medii;
l) gradul profesional reprezinta nivelul de ierarhizare in cadrul functiilor cu studii superioare, studii superioare de scurta durata si studii medii, dupa caz, in conditiile legii;

Ori, Art.39, se refera la promovarea numai in gade si trepte , fara gradatie (care se refera la vechime).

ART.39 Aplicare tranzitorie
1) Pana la aplicarea integrala a prevederilor prezentei legi, pentru personalul nou-incadrat, pentru personalul numit/incadrat in aceeasi institutie/autoritate publica pe functii de acelasi fel, inclusiv pentru personalul promovat in functii sau in grade/trepte profesionale, salarizarea se face la nivelul de salarizare pentru functii similare.

Asta inseamna ca acum, cei care ani in sir au fost deranjati de faptul ca profesorii cu vechime mare au salariu mai mare...sunt fericiti, bogati, mananca bine, petrec concedii de vis, etc.

Numai ca, Legea 153/2017 este discriminatorie. Incalca Constitutia, Codul Muncii, chiar legea 153/2017 si multe directive ale CE

1. CONSTITUȚIA ROMÂNIEI
Art. 16
(1) Cetățenii sunt egali în fața legii și a autorităților publice, fără privilegii și fără discriminări.

2. CODUL MUNCII
Art. 159

3. LEGEA 153/2017

Art. 6
Sistemul de salarizare reglementat prin prezenta lege are la baza urmatoarele principii:
b. principiul nediscriminarii, in sensul eliminarii oricaror forme de discriminare si instituirii unui tratament egal cu privire la personalul din sectorul bugetar care presteaza aceeasi activitate si are aceeasi vechime in munca si in functie;

Iar SOCUL vine din fatul ca TOTI LIDERII DE SINDICAT au fost de acord cu acest lucru. Cei cu vechime sa fie scosi pe faras.

Acest mesaj a fost modificat de către Ilinca Mihaila la data 21 Nov 2017, 02:09 PM
Mesaj personal
Narcisa_prof
  Trimis: 21 Nov 2017, 04:48 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 4 Nov 2017, 10:37 AM)
Tranșele vechi nu mai sunt valabile de la 1 iulie. Deci, la 1 septembrie nu se pune problema trecerii la aceste tranșe.

1. La 1 iulie a fost încadrată 15-20 ani. Rămâne în această tranșă până la 31 august 2019. La 1 septembrie 2019 trece la tranșa 20-25 ani. Dacă, de la 1 septembrie 2017 a semnat contract nou de muncă, reîncadrarea se face conform unei încadrări similare. În lipsa unei încadrări similare reîncadrarea se face pe baza coeficientului și a procentelor succesive pentru gradații.

2. Ambele persoane au fost încadrate la 1 iulie în tranșa peste 25 ani, fiecare rămânând cu salariul de bază din luna iunie. Tranșa peste 25 ani vechime în învățământ poate avea 5 salarizări diferite. Patru corespunzătoare vechilor tranșe (25-30, 30-35, 35-40 și peste 40), iar a cincea, calculată pe baza coeficientului și a celor 5 procente pentru gradații, dacă în unitate nu există niciun cadru didactic încadrat la tranșa peste 25 ani.

1. Trebuia ca de la 1 septembrie sa trec in transa 35-40 ani.
2. Daca am inteles bine, de la 1 sept. trebuia sa raman pe transa veche (30-35), respectiv salariul din iulie. Atunci de ce am facut cerere (solicitata de la secretariat) pt transa 35-40?
3. Dupa ce macheta putem calcula salariul actual?
Multumesc
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 23 Nov 2017, 06:44 PM

Mentor

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 21 Nov 2017, 03:02 PM)

Ori, Art.39, se refera la promovarea numai in gade si trepte , fara gradatie (care se refera la vechime).

nu te poate promova nimeni la o alta tarnsa de vechime in munca...poate doar timpul:)
Mesaj personal
elita
Trimis: 24 Nov 2017, 03:36 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 4 Nov 2017, 05:30 PM)

Pentru cei care si-au luat toate gradele si apoi doctoratul cum ramine? Si ei trebuie sa opteze pentru gr. I sau doctorat?
Mesaj personal
camomille
Trimis: 26 Nov 2017, 10:22 AM

Utilizator avansat

M/am străduit să înțeleg dar...

Întreb și eu pe cazul meu și anume:

Sunt la peste 25 de ani (la peste 26 de fapt). În școală am colegi la peste 35 de ani dar nu la peste 40 de ani. Ar trebui să fiu reîncadrată la nivelul acelora de peste 35 de ani? Adică la salariul lor tarifar din acest moment? Sau rămân la vechiul salariu de 3497 tarifar? Și până când?

Dacă am suferit anul acesta restrângere prin ISJ dar pe altă specializare la aceeași școală trebuie să-mi facă nou contract, vreun act adițional sau nici măcar atât? Celor transferați în alte școli li se face contract nou de muncă?

Mulțumesc!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved