Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Ei sunt destepti sau noi suntem fraieri?, Esalonarea esalonarilor
Ilinca Mihaila
Trimis: 7 Nov 2017, 02:13 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

https://www.realitatea.net/proiectul-dragne...or_2120697.html

Acum aveti motiv de plimbare seara in jurul institutiilor statului? EU DA! Nu ca nu as fi facut-o si pana acum.
Mi se pare o totala sfidare a gradului nostru de suportabilitate. Ce se intampla cu legile prin care sentintele au fost esalonate deja in 204,2015,2016???
Mesaj personal
jordan
Trimis: 7 Nov 2017, 07:39 PM

Mentor

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 7 Nov 2017, 02:13 PM)

Acum aveti motiv de plimbare seara in jurul institutiilor statului?

EU DA!

Nu ca nu as fi facut-o si pana acum.

Recunosc că și eu am chef de plimbare, dar NU cred că vom avea prea curând ocazia…

Am observat că au devenit f. atenți la reacția Societății Civile și… nu mai forțează nota.

rolleyes.gif

Mesaj personal
jordan
Trimis: 7 Nov 2017, 07:42 PM

Mentor

Mi se pare o totala sfidare a gradului nostru de suportabilitate.

Cred că CONCLUZIA articolului din Realitatea.net este o MANIPULARE sau o dovadă de INCOMPETENȚĂ.

confused06.gif

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
jordan
Trimis: 7 Nov 2017, 07:47 PM

Mentor

Acest Proiect de Lege va permite ”plata cheltuielilor cu salariile, sporurile, indemnizațiile și alte drepturi salariale în bani” DIRECT ”de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Educației Naționale”.

Propunerea legislativă va permite finanțarea învățământului DIRECT de la Ministerului Educației Naționale, eliminându-se PRIMĂRIILE din circuitul banilor.

rolleyes.gif

Acest mesaj a fost modificat de către jordan la data 7 Nov 2017, 07:48 PM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
jordan
Trimis: 7 Nov 2017, 07:49 PM

Mentor

Ce se intampla cu legile prin care sentintele au fost esalonate deja in 204,2015,2016???

Cred că vor fi plătite în decembrie, așa cum a fost stabilit.

Dacă autorul articolului din Realitatea ar fi citit cu atenție Propunerea legislativă respectivă ar fi obsrvat că NU este vorba de Plata HJ, ci de Plata DOBÂNZILOR la sumele cuvenite prin HJ.

confused06.gif

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 7 Nov 2017, 10:46 PM

Utilizator avansat

QUOTE (jordan @ 7 Nov 2017, 08:49 PM)
Dacă autorul articolului din Realitatea ar fi citit cu atenție Propunerea legislativă respectivă ar fi obsrvat că NU este vorba de Plata HJ, ci de Plata DOBÂNZILOR  la sumele cuvenite prin HJ.

Exact reesalonarea dobanzilor incepand cu 2018 ma intriga. La mine in scoala s-au castigat dobanzile in 2014. Si au fost si ele esalonate prin OUG 83/2014.

Art. 34. - (1) Plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect acordarea unor drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din institutiile si autoritatile publice, devenite executorii in perioada 1 ianuarie - 31 decembrie 2015, se va realiza astfel:
a) in primul an de la data la care hotararea judecatoreasca devine executorie se plateste 5% din valoarea titlului executoriu;
cool.gif in al doilea an de la data la care hotararea judecatoreasca devine executorie se plateste 10% din valoarea titlului executoriu;
c) in al treilea an de la data la care hotararea judecatoreasca devine executorie se plateste 25% din valoarea titlului executoriu;
d) in al patrulea an de la data la care hotararea judecatoreasca devine executorie se plateste 25% din valoarea titlului executoriu;
e) in al cincilea an de la data la care hotararea judecatoreasca devine executorie se plateste 35% din valoarea titlului executoriu
(2) Procedura de plata esalonata prevazuta la alin. (1) se aplica si in ceea ce priveste plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti devenite executorii pana la 31 decembrie 2015, avand ca obiect acordarea de daune-interese moratorii sub forma dobanzii legale pentru plata esalonata a sumelor prevazute in titluri executorii avand ca obiect acordarea unor drepturi salariale personalului din sectorul bugetar

OUG 83/2014 a esalonat pentru prima data si dobanzile. Asta inseamna ca toate dobanzile castigate pana la 31 decembrie 2015 intra sub incidenta acestei OUG, care a fost aprobata prin legea 71/2015.
Ne putem astepta ca oricare alt guvern sa rereesaloneze, pana la sfantul asteapta!

P.S. Oare nu cunosti legile, sau altceva te mana in lupta?

Acest mesaj a fost modificat de către Ilinca Mihaila la data 7 Nov 2017, 10:50 PM
Mesaj personal
profudebio
Trimis: 8 Nov 2017, 07:13 AM

Utilizator avansat

Cu tot respectul vă întreb: voi continuați să plătiți sindicatul?!
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
corina_77
Trimis: 8 Nov 2017, 08:54 AM

Utilizator avansat

QUOTE (profudebio @ 8 Nov 2017, 08:13 AM)

... în condițiile în care unul dintre inițiatori este chiar LMP, care "a luptat" pentru câștigarea diferențelor salariale.
(Probabil, între timp și-a dat seama că a greșit și acum compensează.)

http://www.romaniatv.net/plata-esalonata-p...lor_385919.html
Mesaj personal
jordan
Trimis: 8 Nov 2017, 07:06 PM

Mentor

QUOTE (profudebio @ 8 Nov 2017, 07:13 AM)

NU!

rolleyes.gif

Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 8 Nov 2017, 07:10 PM

Utilizator avansat

Aceasta noua ordonanta de esalonare din 2018 incalca alte legi.

Ce spun juristii? Ca sunt cativa pe acest forum. Liderilor de sindicat nici nu are sens sa ma adresez, ca in mod sigur ei au fost de acord cu aceasta marsavie.
Mesaj personal
jordan
Trimis: 8 Nov 2017, 07:35 PM

Mentor

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 7 Nov 2017, 10:46 PM)

P.S. Oare nu cunosti legile....

Recunosc că nu le-am citit cu atenție, dar încerc să recuperz din mers!

rolleyes.gif

Mesaj personal
jordan
Trimis: 8 Nov 2017, 07:36 PM

Mentor

... sau altceva te mana in lupta?

M-ai prins!

Recunosc că sunt un maaaare admirator al Partidului conducător.

biggrin.gif

Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 8 Nov 2017, 07:50 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 8 Nov 2017, 08:10 PM)

Ce spun juristii? Ca sunt cativa pe acest forum. Liderilor de sindicat nici nu are sens sa ma adresez, ca in mod sigur ei au fost de acord cu aceasta marsavie.

"Liderilor de sindicat nici nu are sens sa ma adresez, ca in mod sigur ei au fost de acord cu aceasta marsavie."
Coroborat cu "Ei sunt destepti sau noi suntem fraieri?"...

Știi, ca o paralelă, am rămas, ca nație, la nivelul în care proprietarii, contribuabilii, mai pupă încă mâna șefului/administratorului de scară/bloc/asociație de proprietari... indivizi plătiți de ei (proprietarii), lună de lună...
Tâmpenia e (se vrea) absolut generalizată, în extindere continuă. sad.gif
Excepțională "frescă":

https://www.youtube.com/watch?v=c2P7QY6nYeM

Legea muncii, 1999:

https://www.youtube.com/watch?v=48RncfhK_iY

Real time HISTORY ?!!!

cool20.gif
Mesaj personal
jordan
Trimis: 9 Nov 2017, 07:18 AM

Mentor

OUG 83/2014 a esalonat pentru prima data si dobanzile.

Sigur?

Cine a primit primele tranșe din eșalonarea la Dobânzi?

rolleyes.gif

Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 9 Nov 2017, 12:55 PM

Utilizator avansat

QUOTE (jordan @ 9 Nov 2017, 08:18 AM)

OUG 83/2014 a esalonat pentru prima data si dobanzile.

Sigur?

Cine a primit primele tranșe din eșalonarea la Dobânzi?

rolleyes.gif

Foarte sigur!

Ca nu s-a respectat legea, si nu s-au dat aceste transe, este lucrul care ma intriga la aceasta noua OUG de reesalonare, incepand cu 2018 si cu prima treapta, cea de 5%.

Daca stii ce nr. are acesta noua OUG si daca s-a publicat in MO, te rog sa ne informezi.
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 9 Nov 2017, 06:23 PM

Mentor

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 8 Nov 2017, 08:10 PM)

E neconstitutionala:)
Mesaj personal
jordan
Trimis: 10 Nov 2017, 10:13 AM

Mentor

QUOTE (yoko70 @ 9 Nov 2017, 06:23 PM)

E neconstitutionala:)

Dacă reeșalonarea este neconstituțională, de ce nu sesizați Curtea Constituțională, Domnule Sindicat?

rolleyes.gif

Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 10 Nov 2017, 11:23 AM

Utilizator avansat

QUOTE (jordan @ 10 Nov 2017, 11:13 AM)
QUOTE (yoko70 @ 9 Nov 2017, 06:23 PM)

E  neconstitutionala:)

Dacă reeșalonarea este neconstituțională, de ce nu sesizați Curtea Constituțională, Domnule Sindicat?

rolleyes.gif

Ce articol din Constitutie incalca? Ca parca nu mai dispozitia sa citesc Constitutia, atata timp cat se incalca la orice pas. Si daca nu face sindicatul acest lucru, putem angaja noi un avocat intr-o actiune in instanta, care sa invoce exceptia de neconstitutionalitate a acestei legi. In scoala mea se doreste acest lucru. Numai ca trebuie sa vedem forma finala din MO a legii.
Mesaj personal
jordan
Trimis: 10 Nov 2017, 12:24 PM

Mentor

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 10 Nov 2017, 11:23 AM)

Ce articol din Constitutie incalca?

Părerea mea este că Scumpul nostru Guvern nu a încălcat legea, și voi încerca să demonstrez acest lucru.

confused06.gif
Mesaj personal
jordan
Trimis: 10 Nov 2017, 01:33 PM

Mentor

Voi încerca să demonstrez de ce REREeșalonarea este perfect legală, iar TOATE Guvernele care s-au succedat la conducerea Țării, și care au recurs la acesat subterfugiu, au fost apărate de Lege.

rolleyes.gif

Mesaj personal
jordan
Trimis: 10 Nov 2017, 01:35 PM

Mentor

În primul rând trebuie să facem distincție între Restanțele salariale și Dobânzile aferente acestor Restanțe.

Când s-a pus în discuție acordarea RESTANȚELOR, Instanțele au deliberat destul de repede, deoarece exista un PRECEDENT în materie.

Aceasta este explicația pentru care TOATE Instanțele au dat Sentințe identice, iar Guvernele care s-au succedat au fost nevoite să respecte HJ, să Eșaloneze tranșele, iar noi să le primim la timp.

P.S. Ultimii care vor beneficia de aceste recuperări sunt cei care, până la data intrării în vigoare a Legeii nr. 85/2016, nu li s-au acordat diferențele salariale, indiferent din ce motiv și pe baza căror decizii, pentru perioada octombrie 2008-13 mai 2011

rolleyes.gif
Mesaj personal
jordan
Trimis: 10 Nov 2017, 01:37 PM

Mentor

Referitor la acordarea acestor Restanțe, trebuie să fac o precizare.

Mulți dintre noi au rămas cu impresia că Vajnicele noastre Sindicate au fost cele care au inițiat seria de procese pentru recuperarea Restanțelor.

Din câte îmi amintesc, primii care au apelat la instanță pentru recuperarea restanțelor au fost juriștii dintr-un județ al patriei, iar instanța le-a dat dreptate.

Organizația sindicală (învățământ) din respectivul județ, a fost pe fază și invocând precedentul creat au reușit să câștige și ei.

mad.gif
Mesaj personal
jordan
Trimis: 10 Nov 2017, 01:39 PM

Mentor

Când s-a pus în discuție actualizarea Sumelor restante cu Indicele de inflație și acordarea Dobânzii pentru sumele restante, Instanțele au fost puse în fața unei Spețe care a dat naștere unor interpretări diferite.

Până la sesizarea Înaltei Curți de Justiție și Casație pe această speță, Hotărârile Instanțelor erau diferite.

În încercarea de a găsi o soluție unică, Procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție a sesizat Înalta Curte privind INTERPRETAREA ȘI APLICAREA DISPOZIȚIILOR unor articole din Codul civil din 1864 și Legea nr. 287/2009, articole care au fost invocate de Instanțele care au dat Sentințe favorabile.

mad.gif

Acest mesaj a fost modificat de către jordan la data 10 Nov 2017, 01:41 PM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
jordan
Trimis: 10 Nov 2017, 01:42 PM

Mentor

De remarcat că Decizia nr. 2/2014 a ÎCJC, din 17 februarie 2014, NU a fost luată cu unanimitate de voturi.

În cadrul dezbaterilor s-au cristalizat două soluții:

- de acceptare a cererii de acordare a ”daunelor-interese moratorii sub forma DOBÂNZII legale pentru plata eșalonată a sumelor prevăzute în titluri executorii având ca obiect acordarea unor drepturi salariale personalului din sectorul bugetar”;

- de respingere a cererii.

confused06.gif
Mesaj personal
jordan
Trimis: 10 Nov 2017, 01:43 PM

Mentor

Primă orientare jurisprudențială:

1. se consideră că reclamanții sunt îndreptățiți la acordarea de daune-interese pentru repararea prejudiciului suferit prin executarea cu întârziere a creanțelor rezultate din hotărârile judecătorești executorii;

2. aceste daune moratorii constau în dobânda legală;

3. acordarea dobânzii legale de la data cererii de chemare în judecată, în temeiul art. 1088 alin. 2 din Codul civil din 1864;

4. acordarea dobânzii legale de la data scadenței a fost justificată prin aplicarea art. 1.535 alin. (1) din Codul civil din 2009;

5. instituirea unor termene în care urmează a se face în mod voluntar executarea hotărârilor judecătorești, fără a fi contestată posibilitatea statului de a eșalona

6. este admisibil cumulul dobânzii legale cu actualizarea acelorași sume cu indicele de inflație.

N.B. Cu toate că acest grup de judecători a dat câștig de cauză reclamantului, totuși NU a reușit să se pună de acord cu data de la care să se acorde dobânda.

confused06.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved