Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) 1 2 [3] 4  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Ei sunt destepti sau noi suntem fraieri?, Esalonarea esalonarilor
jordan
Trimis: 12 Nov 2017, 07:51 PM

Mentor

Grup: Members

QUOTE (yoko70 @ 12 Nov 2017, 06:09 PM)

Nu mai compara cu restantele salariale.smile.gif

Nu cred că eu am făcut această greșeală.

Situația Dobânzilor este diferită de cea a Restanțelor salariale, și din această cauză am și expus Concluzii ÎCCJ, din 2014.

confused06.gif

Mesaj personal
jordan
Trimis: 12 Nov 2017, 07:53 PM

Mentor

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 12 Nov 2017, 01:08 PM)

Am specificat in postarile anterioare ca o lege isi face efectul pe perioada cat a fost activa.

Eu cred că în demersul tău, ai plecat de la o premiză greșită, că prin OG nr. 83/2014 Guvernul ar fi eșalonat plata Dobânzilor restante.

Poate ar trebui să ai răbdare cu declanșarea procedurii de Executare silită, care presupun că te va costa destul timp, nervi și bani.

rolleyes.gif

Mesaj personal
jordan
Trimis: 12 Nov 2017, 07:56 PM

Mentor

Asta inseamna ca se pot executa silit transele restante in baza vechilor legi de esalonare,chiar daca acestea au fost abrogate.

Eu am recitit aliniatul invocat de tine și n-am sesizat angajamentul Guvernului de a trece la eșalonarea plății Dobânzilor în anul 2016.

Acest aliniat va fi invocat chiar de Guvern, atunci când va fi reclamată achitarea Dobânzilor.

Prin includerea acestui aliniat în Art. 34, Guvernul nu a făcut decât să asigure Creditorii de buna lui credință, fixând NUMAI modalitatea de plată:EȘALONAREA.

rolleyes.gif
Mesaj personal
jordan
Trimis: 12 Nov 2017, 07:59 PM

Mentor

Repet Concluziile Înaltei Curți de Casație și Justiție, Concluzii de care vor ține cont toate Instanțele de judecată:

1. Pentru Creditori: aceștia sunt îndreptățiți la despăgubiri (Dobânzi) pentru sumelor restante neachitate la termen (salariile majorate în 2008);

2. Pentru Guvern:

- Obligativitatea de a fixa modalitatea de plată;

- Datele sau periadele de efectuare a plăților;

- Posibilitatea de reeșalonare, dacă aceasta este ” justificată de dificultățile de ordin financiar”

confused06.gif

Mesaj personal
jordan
Trimis: 12 Nov 2017, 08:02 PM

Mentor

Eu am sentinta din 2014, cu o suma frumusica pentru dobanzi, si voi executa primele 3 transe, adica 40%.

Din acest aliniat (2) Art. 34, eu am înțeles că:

1. Pentru ”plata dobânzii legale” se va folosi tot procedura de plată – EȘALONAREA;

2. Vor fi plătite toate persoanele care au câștigat în Instanțe, anterior datei de 31
decembrie 2015;

Din acest aliniat lipsește cel mai important element – data sau perioada de restituire – așa cum este specificat la aliniatul 1, din același articol, pentru restanțele salariale.

În lipsa defalcării pe ani, Guvernul nu poate fi acuzat că nu și-a îndeplinit angajamentul.

confused06.gif

Acest mesaj a fost modificat de către jordan la data 12 Nov 2017, 08:03 PM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 12 Nov 2017, 10:33 PM

Utilizator avansat

QUOTE (jordan @ 12 Nov 2017, 09:02 PM)

Eu am sentinta din 2014, cu o suma frumusica pentru dobanzi, si voi executa primele 3 transe, adica 40%.

1. Pentru ”plata dobânzii legale” se va folosi tot procedura de plată – EȘALONAREA;

2. Vor fi plătite toate persoanele care au câștigat în Instanțe, anterior datei de 31
decembrie 2015;

Din acest aliniat lipsește cel mai important element – data sau perioada de restituire – așa cum este specificat la aliniatul 1, din același articol, pentru restanțele salariale.

În lipsa defalcării pe ani, Guvernul nu poate fi acuzat că nu și-a îndeplinit angajamentul.

confused06.gif

Eu nu cred ca tu chiar nu poti sa faci niste asocieri pe care le pot face si copiii de clasa a III-a.
Defalcarea este foarte bine facuta: primul an de la data cand HJ a devenit executorie (aceasta este data cand se pronunta prima instanta), al doilea an, al treilea an, etc. Iar alin.1 este cu tot cu paragrafele a,b,c,d,e.
Asa ca nu te mai chinui sa ne convingi de corectitudinea legii, ca nu faci altceva decat sa-ti afisezi si sa recomfirmi avantul ce te mana in lupta.
Cat priveste executarea silita, nu ar fi prima. Si este o procedura destul de simpla. Pentru nepunerea in aplicare a unei alte HJ, am initiat procedura de executare silita in luna ianuarie, si in iunie am primit drepturile castigate in instanta. Oricum imi voi primi drepturile in mai putin de 5 ani, cat prevede noua lege. Asta daca la anul sau peste 2 ani nu se face o alta esalonare.

Acest mesaj a fost modificat de către Ilinca Mihaila la data 12 Nov 2017, 10:40 PM
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 13 Nov 2017, 03:29 PM

Mentor

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 12 Nov 2017, 11:33 PM)
QUOTE (jordan @ 12 Nov 2017, 09:02 PM)

decembrie 2015;

confused06.gif

Eu nu cred ca tu chiar nu poti sa faci niste asocieri pe care le pot face si copiii de clasa a III-a.
Defalcarea este foarte bine facuta: primul an de la data cand HJ a devenit executorie (aceasta este data cand se pronunta prima instanta), al doilea an, al treilea an, etc. Iar alin.1 este cu tot cu paragrafele a,b,c,d,e.
Asa ca nu te mai chinui sa ne convingi de corectitudinea legii, ca nu faci altceva decat sa-ti afisezi si sa recomfirmi avantul ce te mana in lupta.
Cat priveste executarea silita, nu ar fi prima. Si este o procedura destul de simpla. Pentru nepunerea in aplicare a unei alte HJ, am initiat procedura de executare silita in luna ianuarie, si in iunie am primit drepturile castigate in instanta. Oricum imi voi primi drepturile in mai putin de 5 ani, cat prevede noua lege. Asta daca la anul sau peste 2 ani nu se face o alta esalonare.

Executarea se poate face si daca scoala nu a calculat corect.smile.gif
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 13 Nov 2017, 07:56 PM

Utilizator avansat

Oare Celor de sub aripa doamnei Olguta li s-au reesalonat platile?

Ba mai mult, ei nici nu au nevoie de HJ pentru dobanzi, si au asigurata atat dobanda legala cat si cea penalizatoare. HJ-urile noastre, in majoritate au numai dobanda legala. Ori dobanda penalizatoare inseamna inca 4%.

Asta nu este DISCRIMINARE? Nu ar merita si din partea noastra o actiune in forta? Si nu neaparat greva.

P.S. Cred ca acest ordin s-a dat tot noaptea, ca hotii, odata cu OUG 13. BRAVO NATIUNE!!!
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 13 Nov 2017, 08:31 PM

Utilizator avansat

Pentru inceperea Acestei forme de protest, liderul de sindicat Liviu Marian Pop ne sustinea:

sustin aceasta forma de protest
sa nu mai facem evaluare in semestrul I (sa vina politicienii care se pricep la toate, in frunte cu presedintele sa faca aceasta evaluare)
sau daca facem evaluare sa o notam in carnetele profesorilor urmand sa le trecem in catalog exact pe principiul magistratilor AMANAM, amanam, amanam

Donmule Ministru Liviu Marian Pop,

Astazi, daca o reluam, ce ne sfatuiti? Dar sa nu spuneti ca atunci erati mic si p.rost si nu stiati ce faceti. Cu astfel de sustineri v-ati cocotat intai pe umerii nostri, si-acum...direct in frunte. Va mai ajutam si acum...la cazatura in cap (din functie). In rest...numai sanatate!
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 13 Nov 2017, 09:03 PM

Mentor

Noroc ca mereu sunt 'profi de bine" care ii apara:))

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
jordan
Trimis: 25 Nov 2017, 07:34 PM

Mentor

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 12 Nov 2017, 10:33 PM)

Mulțumesc pentru compliment!

Și care ar fi acele ”asocieri”?

confused06.gif

Mesaj personal
jordan
Trimis: 25 Nov 2017, 07:37 PM

Mentor

Defalcarea este foarte bine facuta...

Defalcarea? Nu cred.

DEFALCÁRE = a desprinde, a da la o parte o sumă dintr-o socoteală, dintr-un cont;

Poate eșalonarea!

EȘALONÁ = A repartiza o sumă de bani în așa fel, încât plata să se efectueze pe rând și la date succesive, dinainte fixate.

rolleyes.gif
Mesaj personal
jordan
Trimis: 25 Nov 2017, 07:38 PM

Mentor

Corect.

Dar când am susținut eu că nu ar fi corect făcută EȘALONAREA?

rolleyes.gif

Mesaj personal
jordan
Trimis: 25 Nov 2017, 07:41 PM

Mentor

Asa ca nu te mai chinui sa ne convingi de corectitudinea legii...

N-am înțeles!

Dacă eșalonarea este corectă, de ce NU ar fi și Legea corectă?

confused06.gif
Mesaj personal
jordan
Trimis: 25 Nov 2017, 07:46 PM

Mentor

... nu faci altceva decat sa-ti afisezi si sa recomfirmi avantul ce te mana in lupta.

Când acuzi pe cineva trebuie să aduci și argumente.

Când am apărat eu actuala Putere sau strămoșii săi (ALDE, PDSR, FSN, PCR)?

Din câte îmi amintesc, TU erai alături de ALDE în 2012.

Sau @edera?

confused06.gif
Mesaj personal
jordan
Trimis: 25 Nov 2017, 07:48 PM

Mentor

... nu faci altceva decat sa-ti afisezi si sa recomfirmi avantul ce te mana in lupta.

Aici este vorba de Lege, iar ”unde- i lege, nu-i tocmeală”.

Te-ai îndoit că vom primi tranșele aferente HJ, dar faptele te-au contrazis.

La câte probleme are acest Guvern, numai Executările silite i-ar mai lipsi.

rolleyes.gif

Mesaj personal
jordan
Trimis: 25 Nov 2017, 07:52 PM

Mentor

Pentru nepunerea in aplicare a unei alte HJ, am initiat procedura de executare silita in luna ianuarie, si in iunie am primit drepturile castigate in instanta.

Dacă ai deschis acest topic cu intenția de a ne ajuta, cred că ar trbui să dai mai multe detalii.

1. Când ai ” initiat procedura de executare silita” mai erai membră de sindicat?

2. Ai primit toată suma sau ți-a eșalonat-o?

confused06.gif

Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 26 Nov 2017, 11:46 PM

Utilizator avansat

QUOTE (jordan @ 25 Nov 2017, 08:52 PM)
Pentru nepunerea in aplicare a unei alte HJ, am initiat procedura de executare silita in luna ianuarie, si in iunie am primit drepturile castigate in instanta.

Dacă ai deschis acest topic cu intenția de a ne ajuta, cred că ar trbui să dai mai multe detalii.

1. Când ai ” initiat procedura de executare silita” mai erai membră de sindicat?

confused06.gif

1. Da, numai ca am schimbat sindicatul. Cel la care eram de peste 30 ani nu a vrut sa ma reprezinte.
2. Da. Am primit toata suma odata.
3. Nu m-ai intrebat si de penalitati. Am obtinut si penalitati de 100 lei pe zi pentru fiecare zi de intarziere a platii. Si au fost vreo 2 ani. Penalitatile nu le-am primit inca, nici eu nu am insistat, dar cred ca voi executa silit si penalitatile.
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 30 Nov 2017, 10:39 PM

Utilizator avansat

QUOTE (jordan @ 25 Nov 2017, 08:37 PM)

Defalcarea este foarte bine facuta...

Defalcarea? Nu cred.

DEFALCÁRE = a desprinde, a da la o parte o sumă dintr-o socoteală, dintr-un cont;

Poate eșalonarea!

EȘALONÁ = A repartiza o sumă de bani în așa fel, încât plata să se efectueze pe rând și la date succesive, dinainte fixate.

rolleyes.gif

Crede. Si mai cerceteaza.
Pe intelesul tuturor, esalonarea este actiunea de achitare a sumelor restante in mai multi ani iar stabilirea procentelor pe ani inseamna defalcare.
100% s-a defalcat in 5%, 10%,25%,25%,35%, iar aceste defalcari s-au esalonat pe 5 ani.

Cat priveste optiunile mele politice...ai "intuit" gresit. In 2012 nu exista ALDE.

La celelalte "obiectii nu-ti raspund, ca vezi ca-ti demontez tot rationamentul. De ce? Pentru ca tu esti tendentios, si aperi o cauza nu din convingere, ci pentru ca esti nevoit, pe principiul "Sa traiti sefu".
Mesaj personal
nicolaedan
Trimis: 30 Nov 2017, 10:49 PM

Utilizator
**

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 27 Nov 2017, 12:46 AM)

confused06.gif

1. Da, numai ca am schimbat sindicatul. Cel la care eram de peste 30 ani nu a vrut sa ma reprezinte.
3. Nu m-ai intrebat si de penalitati. Am obtinut si penalitati de 100 lei pe zi pentru fiecare zi de intarziere a platii. Si au fost vreo 2 ani. Penalitatile nu le-am primit inca, nici eu nu am insistat, dar cred ca voi executa silit si penalitatile.

Penalitati de 100 lei/zi ? Vreme de 2 ani ? 700 zile x 100 lei/zi = 70000 lei
Chiar vrei sa credem ca atat ai castigat din penalitati ?
Mesaj personal
John270566
Trimis: 1 Dec 2017, 07:58 AM

Mentor

QUOTE (nicolaedan @ 30 Nov 2017, 10:49 PM)

confused06.gif

Probabil doamna se referă la lei vechi.

--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IM
Ilinca Mihaila
Trimis: 1 Dec 2017, 06:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (John270566 @ 1 Dec 2017, 08:58 AM)
QUOTE (nicolaedan @ 30 Nov 2017, 10:49 PM)

confused06.gif

Probabil doamna se referă la lei vechi.

Nu sunt lei vechi. Iar suma este dubla, pentru ca trebuie sa plateasca si scoala si ISJ-ul. Si vad acum ca sunt 3 ani nu 2.
Aveti sentinta de pe portalul judecatoriei, din care am sters doar elemtele de identificare.

06.07.2017
Ora estimata: 8:30
Complet: ___
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite acțiunea având ca obiect „alte cereri privind executarea silită” formulată de reclamantul Uniunea Județeană a Sindicatelor din Învățământ ______ în contradictoriu cu pârâții Colegiul _____și Inspectoratul Școlar_______ În temeiul art. 906 alin. 2 din Codul de procedură civilă, obligă fiecare pârât la plata în favoarea fiecărui creditor dintre cei reprezentați de reclamant_______ a unei penalități de 100 lei pe zi de întârziere, până la executarea obligațiilor de a face prevăzute în titlul executoriu reprezentat de sentința civilă nr. ___ din data de 23.01.2014 pronunțată de Tribunalul ______în dosarul nr___/86/2013. Respinge, ca neîntemeiată, cererea formulată de executorul judecătoresc _____ privind obligarea părților la plata cheltuielilor de judecată. Definitivă. Pronunțată în ședință publică, azi, 06.07.2017. 
Document: Încheiere finală (dezinvestire)    06.07.2017

Dar nu am intrat in posesia sumei, pentru ca nu vor sa puna in aplicare nici aceasta sentinta. Asa ca voi face si pentru aceasta executare silita, si probabil, din nou alte penalitati la penalitat.

Mesaj personal
jordan
Trimis: 1 Dec 2017, 08:17 PM

Mentor

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 26 Nov 2017, 11:46 PM)

1. Da, numai ca am schimbat sindicatul.

Cel la care eram de peste 30 ani nu a vrut sa ma reprezinte.

Am înțeles.

Din postările tale anterioare, am rămas cu impresia că nu mai ești membră de sindicat.

confused06.gif

Mesaj personal
jordan
Trimis: 1 Dec 2017, 08:19 PM

Mentor

Numai tu sau și ceilalți membri ai noului sindicat?

confused06.gif
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 1 Dec 2017, 08:55 PM

Utilizator avansat

QUOTE (jordan @ 1 Dec 2017, 09:19 PM)

Numai tu sau și ceilalți membri ai noului sindicat?

confused06.gif

Pe sentinta care nu s-a pus in aplicare eram mai multi. Am renuntat o vreme la sindicat pentru ca nu ma mai reprezenta, si apoi doar 3 ne-am inscris in noul sindicat care a facut pentru noi executare silita. Toti 3 am obtinut intreaga suma pe care am executat-o, intr-o singura transa, si penalitati de 100 lei/zi. Vom executa probabil si penalitatile, desi nu pentru penalitati am facut executarea silita. Dar liderul sindicatului la care sunt acum, este cu adevarat pentru interesul nostru, si ne-a obtinut toate drepturile. Bineinteles ca scoala si ISJ-ul ne vad ca pe niste oi negre, dar nu ne deranjeaza, atata timp cat ne-am cerut un drept al nostru. Urmeaza sa executam in ianuarie primele 3 transe din dobanzi (care in cazul nostru sunt frumusele, ca le-am obtinut incepand cu 2008, respectiv 2010), daca noua lege de esalonare o ia de la capat cu 5% din 2018. Am obtinut sentinta cu dobanzi in 2014.

Acest mesaj a fost modificat de către Ilinca Mihaila la data 1 Dec 2017, 09:00 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) 1 2 [3] 4  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved