Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> ore suplimenare - cat se platesc
ciocolata amara
Trimis: 7 Dec 2017, 11:51 PM

Începător
*

Grup: Members

Buna seara,

Este cineva printre dvs care imi poate spune cum se calculeaza plata orelor suplimentare? Cu cat este platita o ora suplimentara (net)? Conteaza in functie de vechime, grad sau are un cost fix?

Cu multumiri pentru lamuriri, va doresc o seara odihnitoare.
Mesaj personal
MihaelaSid
Trimis: 8 Dec 2017, 06:06 PM

Utilizator avansat

De ce nu incerci pe calculatorul e salariu?
Mesaj personal
ciocolata amara
Trimis: 9 Dec 2017, 07:07 PM

Începător
*

Sunt in primul an de invatamant, inca nu stiu unde sa caut si nici sunt sigura cum se numeste ceea ce trebuie sa gasesc.
Inca nu am primit flutural de salariu si nu am un reper.

Orice indrumare pentru a imi face o idee despre plata imi va fi de folos.
Mesaj personal
ciocolata amara
Trimis: 9 Dec 2017, 07:08 PM

Începător
*

- fluturasul
Mesaj personal
MihaelaSid
Trimis: 9 Dec 2017, 07:21 PM

Utilizator avansat

Cauta pe internet si gasesti "calculator salarii invatamant". Introduci date tale. Vezi ce obtii.
Incearca!!!!
Mesaj personal
roset
Trimis: 9 Dec 2017, 07:34 PM

Mentor

biggrin.gif laugh.gif tongue.gif cool.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
MihaelaSid
Trimis: 9 Dec 2017, 07:45 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 9 Dec 2017, 08:34 PM)
biggrin.gif laugh.gif tongue.gif cool.gif

N-am inteles!? Era la adresa mea sau a colegei tinere (primul an in invatamant)?
Mesaj personal
cornelbn
Trimis: 10 Dec 2017, 01:49 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ciocolata amara @ 8 Dec 2017, 12:51 AM)
Buna seara,

Este cineva printre dvs care imi poate spune cum se calculeaza plata orelor suplimentare? Cu cat este platita o ora suplimentara (net)? Conteaza in functie de vechime, grad sau are un cost fix?

Pentru calculul tarifului orar se înmulțește salariul de încadrare cu un coeficient (pentru norma didactică de 18 ore/săptămână coeficientul este 1/72).
Exemplu: un profesor cu 18 ore pe săptămână cu salariul de încadrare de 2045 lei este plătit pentru orele suplimentare cu un tarif orar de 2045x1/72 =28,4 lei/oră.
Pentru a calcula numărul de ore(peste norma de bază) pentru plata cu ora sunt mai multe metode.
[(Număr total ore - număr ore norma de bază) : 35 : 5] x nr.zile lucrătoare din luna respectivă.
Exemplu: un profesor cu norma de 18 ore pe saptămână presupunem că are 700 ore/an.
1. Se calculează numărul de ore plus catedră pe zi 700-630 = 70 ore/an 70:35 = 2 ore/saptămână 2:5 = 0,4 ore/zi plus catedră.
Pentru luna noiembrie care a avut 21 zile lucrătoare numărul total de ore plus catedră este 0,4 x 21 = 8,4 ore
2. Se calculează suma cuvenită pentru plata cu ora(tarif orar x nr.ore) 28,4x8,4=239 lei.
Această sumă trebuie să apară pe fluturaș în rubrica Plata cu ora (Atenție! este un venit brut nu net)
Sper că ați înțeles algoritmul de calcul.
Eu v-am prezentat un algoritm care se utilizează la școala unde profesez.

--------------------
eprofu
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiMSN
roset
Trimis: 10 Dec 2017, 08:09 PM

Mentor

QUOTE (MihaelaSid @ 9 Dec 2017, 07:45 PM)
QUOTE (roset @ 9 Dec 2017, 08:34 PM)
biggrin.gif  laugh.gif  tongue.gif  cool.gif

N-am inteles!? Era la adresa mea sau a colegei tinere (primul an in invatamant)?

Nu, Mihaela!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
ciocolata amara
Trimis: 10 Dec 2017, 10:05 PM

Începător
*

QUOTE (cornelbn @ 10 Dec 2017, 02:49 PM)
QUOTE (ciocolata amara @ 8 Dec 2017, 12:51 AM)
Buna seara,

Pentru calculul tarifului orar se înmulțește salariul de încadrare cu un coeficient (pentru norma didactică de 18 ore/săptămână coeficientul este 1/72).
Exemplu: un profesor cu 18 ore pe săptămână cu salariul de încadrare de 2045 lei este plătit pentru orele suplimentare cu un tarif orar de 2045x1/72 =28,4 lei/oră.
Pentru a calcula numărul de ore(peste norma de bază) pentru plata cu ora sunt mai multe metode.
[(Număr total ore - număr ore norma de bază) : 35 : 5] x nr.zile lucrătoare din luna respectivă.
Exemplu: un profesor cu norma de 18 ore pe saptămână presupunem că are 700 ore/an.
1. Se calculează numărul de ore plus catedră pe zi 700-630 = 70 ore/an 70:35 = 2 ore/saptămână 2:5 = 0,4 ore/zi plus catedră.
Pentru luna noiembrie care a avut 21 zile lucrătoare numărul total de ore plus catedră este 0,4 x 21 = 8,4 ore
2. Se calculează suma cuvenită pentru plata cu ora(tarif orar x nr.ore) 28,4x8,4=239 lei.
Această sumă trebuie să apară pe fluturaș în rubrica Plata cu ora (Atenție! este un venit brut nu net)
Sper că ați înțeles algoritmul de calcul.
Eu v-am prezentat un algoritm care se utilizează la școala unde profesez.

Va multumesc din inima pentru raspuns. Incep sa inteleg.
Sarbatori cu bine si sanatate!

Ar mai fi intrebarea ...cum fac sa calculez netul.
Mesaj personal
cornelbn
Trimis: 11 Dec 2017, 05:13 PM

Utilizator avansat

Utilizați macheta de aici

--------------------
eprofu
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiMSN
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved