Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Introducere rezultate CZE EN clasa a VIII-a
Alexandru_Niculae
Trimis: 23 Jun 2015, 11:57 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Buna ziua,

Semnalez o problema la introducerea rezultatelor in aplicatia de Evaluare Nationala clasa a VIII-a, modulul CZE: filtrarea scolilor nu functioneaza.

Ideal ar fi sa putem filtra pe scoala cu sortare alfabetica, pentru a introduce notele, dar in acest moment nu se poate executa decat o ordonare alfabetica pe centru.

Multumesc.
Mesaj personal
Alex Rad
Trimis: 23 Jun 2015, 12:25 PM

SIVECO Romania - Technical Support Engineer

Grup: Admin

Stimate domnule Niculae,

Situația filtrării datelor în funcție de școala de proveniența a elevilor este în atenția noastră. De asemenea, vă informăm că se poate realiza o ordonare a elevilor dupa școala lor.

Am înregistrat această solicitare cu numărul: STMECT-17568.

Toate cele bune

Numai bine,

--------------------
Alex Rad
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Alexandru_Niculae
Trimis: 23 Jun 2015, 12:58 PM

Utilizator activ

Un timp estimativ pentru rezolvarea acestei probleme? Este foarte dificil la acest moment introducerea rezultatelor.

De asemenea, o idee extraordinara ar fi sa se foloseasca aceleasi modificari la modulul de introducere ca la CZE Bacalaureat (suprimarea ferestrelor de dialog la salvare si trecerea la candidatul urmator cu Tab).
Mesaj personal
Alexandru_Niculae
Trimis: 23 Jun 2015, 01:07 PM

Utilizator activ

Update: la scoala de provenienta numele este incomplet, asa ca nu ajuta sa se ordoneze dupa aceasta (alfabetic sau nu).

Pentru a detalia mai mult, de exemplu la scoala de provenienta in aplicatia am "Scoala Gimnaziala Nr. 1" cu 200 de candidati, iar eu in realitate am 100 de candidati de la Scoala Gimnaziala Nr. 1 Localitate1, 50 de candidati de la Scoala Gimnaziala Nr. 1 Localitate2 si 50 de candidati de la Scoala Gimnaziala Nr. 1 Localitate3.
Mesaj personal
ilie.cristian
Trimis: 23 Jun 2015, 01:48 PM

Utilizator
**

Buna ziua
Problema cu filtrarea se rezolva azi???????
Nu de alta da sa stim si noi ce facem......!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mesaj personal
Alexandru_Niculae
Trimis: 23 Jun 2015, 02:02 PM

Utilizator activ

Problema nu este doar la filtrare, ci si la asocierea elevilor la scoli. Momentan am 500 de candidati la "Scoala Gimnaziala Nr. 1", pe care nu-i pot diferentia. La candidatii cu acelasi nume si initiala de la diferite scoli nu pot face diferenta intre ei (nu am CNP-ul lor pe lucrari) ca sa nu mai zic de verificarea introducerii notelor (cand va fi cazul).

Asteptam macar o estimare a corectarii problemelor mentionate anterior, pentru a putea lua o hotarare pentru ziua de astazi.

Mesaj personal
Ionuț Airinei
Trimis: 23 Jun 2015, 02:50 PM

SIVECO România - Technical Support Supervisor

Stimați colaboratori,

Lucrăm la rezolvarea filtrării după unitatea școlară de proveniență.

În cursul zilei de astăzi va fi disponibilă.

Vă mulțumim pentru înțelegere!

--------------------
Ionuț Airinei
SIVECO Romania
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
INFO195
Trimis: 23 Jun 2015, 04:10 PM

Utilizator avansat

Problema semnalata de colega cred ca e generala. Cand s-a lansat aceasta aplicatie, nimeni nu a gandit. ca CNP urile elevilor nu exista Pe lucrari . Nici nu vreau sa ma gandesc ce va urma.
De la sedinta de instruire am inteles ca notele de la examen vor fi importate in adlic. Ei sper sa nu stau dupa importarea notelor in adlic nspe mii de ani sa stea parintii dupa fise Pe capul meu ca ii trimit la siveco si la minister.
Mesaj personal
anca_frasineanu
Trimis: 23 Jun 2015, 05:25 PM

Utilizator
**

Ce se intampla cu filtrarea pe scoli? Intr-o ora ar trebui sa incepem introducerea rezultatelor si aplicatia este foarte greoaie. De asemenea fereastra de dialog „salveaza, da sau nu” nu cred ca este necesara. Un simplu „enter” dupa introducerea notei este suficient.
Mesaj personalTrimite email
INFO195
Trimis: 23 Jun 2015, 07:10 PM

Utilizator avansat

Ma apuca groaza daca pe 26 ora 16 nu dau centrele zonale din cauza minunatei aplicatii , rezultatele . Părinții vor chema presa sau ne omoară.
Mesaj personal
adumbravescu1
Trimis: 23 Jun 2015, 08:09 PM

Utilizator
**

QUOTE (anca_frasineanu @ 23 Jun 2015, 07:25 PM)
Ce se intampla cu filtrarea pe scoli? Intr-o ora ar trebui sa incepem introducerea rezultatelor si aplicatia este foarte greoaie. De asemenea fereastra de dialog „salveaza, da sau nu” nu cred ca este necesara. Un simplu „enter” dupa introducerea notei este suficient.

Buna seara.
S-a implementat si filtrarea pe scoli.
Totodata portalul/aplicatia poate functiona si cu ajutorul tastei enter.
Mesaj personal
adumbravescu1
Trimis: 23 Jun 2015, 08:23 PM

Utilizator
**

QUOTE (INFO195 @ 23 Jun 2015, 09:10 PM)
Ma apuca groaza daca pe 26 ora 16 nu dau centrele zonale din cauza minunatei aplicatii , rezultatele . Părinții vor chema presa sau ne omoară.

Am observat ca se lucreaza la cataloage (exportul pe discipline fiind deja implementat).
Rezultatele se pot lista chiar si din exporturi -> stati linistit toate se rezolva smile.gif.
Mesaj personal
Alexandru_Niculae
Trimis: 24 Jun 2015, 08:25 AM

Utilizator activ

Salvarea notei cu tasta "Enter" a funcționat de la început. smile.gif Ideal ar fi sa se înlăture fereastra de dialog după salvare și selectarea automată a candidatului următor (exact așa cum este în aplicația de Bacalaureat CZE) atunci când se introduc notele.

Încă avem o problemă, care eu o cataloghez ca majoră: în toate exporturile și toate rapoartele în numele unității școlare nu este inclusă și localitatea. Se poate rezolva acest lucru?

Acest mesaj a fost modificat de către Alexandru_Niculae la data 24 Jun 2015, 08:25 AM
Mesaj personal
Alexandru_Niculae
Trimis: 24 Jun 2015, 08:38 AM

Utilizator activ

Încă o rugăminte: la candidații marcați ca "Absent" să apară acest lucru în cadrul exporturilor și al rapoarte. Cei neprezentați, la fel ca și cei fară notă, nu au nimic completat la rubrica respectivă în rapoarte/exporturi.

Momentan, fară să consultăm aplicația pagină cu pagină nu avem cum să facem o diferență între candidații marcați ca absenți și cei fară note pe baza rapoartelor/exporturilor.

Mulțumim.
Mesaj personal
Alex Rad
Trimis: 24 Jun 2015, 02:11 PM

Stimate domnule Niculae,

Verificăm situația exportului candidaților marcați ca "Absent".

Am înregistrat această situație cu numărul: STMECT-17667.

Toate cele bune,

--------------------
Alex Rad
SIVECO Romania
anca_frasineanu
Trimis: 24 Jun 2015, 02:22 PM

Utilizator
**

Ce se intampla la introducerea comisiei in aplicatie? Cand aleg unitatea de invatamant apare mesajul „Aplicata a intalnit o eroare interna”. Nu este acceptat decat inspectoratul.
Mesaj personalTrimite email
Alex Rad
Trimis: 24 Jun 2015, 03:11 PM

QUOTE (anca_frasineanu @ 24 Jun 2015, 03:22 PM)
Ce se intampla la introducerea comisiei in aplicatie? Cand aleg unitatea de invatamant apare mesajul „Aplicata a intalnit o eroare interna”. Nu este acceptat decat inspectoratul.

Stimată doamnă Frasineanu,

Această eroare apare atunci când se completează de mană unitatea. Pentru remediere, este necesar să filtrați datele și să selectați înregistrarea afișată în lista de rezultate. Pentru evitarea diacriticelor, puteți folosi caracterul _, de exemplu "_coala gimnazial_", la filtrarea datelor.

Am înregistrat acest incident cu numărul: STMECT-17676.

Toate cele bune,

--------------------
Alex Rad
SIVECO Romania
Alexandru_Niculae
Trimis: 24 Jun 2015, 03:26 PM

Utilizator activ

O nouă problemă:

În cazul în care un candidat are notă la Lb. Română, dar apare ca "Absent" la Matematică, aplicația îi șterge nota deja introdusă la română și o înlocuiește cu "Absent".

Corecția normală ar fi să apară nota la română (candidatul are lucrare cu notă), "Absent" la matematică și media să fie "Absent".
Mesaj personal
Alex Rad
Trimis: 24 Jun 2015, 03:36 PM

Stimate domnule Niculae,

Pentru verificarea situației, vă rugăm să ne transmiteți CNP-ul elevului prin MP sau suportevnat@siveco.ro.

Am înregistrat acest incident cu numărul: STMECT-17681. Vă rugăm să specificați și acest număr de incident, în mesajul transmis de dumneavoastră.

Toate cele bune,

--------------------
Alex Rad
SIVECO Romania
Alexandru_Niculae
Trimis: 24 Jun 2015, 04:20 PM

Utilizator activ

QUOTE (Alex Rad @ 24 Jun 2015, 05:36 PM)
Stimate domnule Niculae,

Pentru verificarea situației, vă rugăm să ne transmiteți CNP-ul elevului prin MP sau suportevnat@siveco.ro.

Am înregistrat acest incident cu numărul: STMECT-17681. Vă rugăm să specificați și acest număr de incident, în mesajul transmis de dumneavoastră.

Toate cele bune,

Am trimis CNP-ul candidatului prin MP.

Mulțumesc.
Mesaj personal
Alexandru_Niculae
Trimis: 24 Jun 2015, 05:25 PM

Utilizator activ

O altă problemă semnalată: aplicația recunoaște nota 1 ca fiind eliminat din examen, ceea ce este incorect. Nota 1 se dă și candidaților care nu au atins nici un subiect, de asemenea, așa că în statistică îmi apare un eliminat în mod eronat.

Mulțumesc.
Mesaj personal
Alexandru_Niculae
Trimis: 24 Jun 2015, 06:07 PM

Utilizator activ

QUOTE (Alexandru_Niculae @ 24 Jun 2015, 07:25 PM)
O altă problemă semnalată: aplicația recunoaște nota 1 ca fiind eliminat din examen, ceea ce este incorect. Nota 1 se dă și candidaților care nu au atins nici un subiect, de asemenea, așa că în statistică îmi apare un eliminat în mod eronat.

Mulțumesc.

Ignorați mesajul, am găsit rezolvarea (școala de proveniență trece nota 1, care e marcată diferit de nota 1 din CZE).
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved