Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Consiliul clasei pentru ca am comentat la un profesor
Mihailescu.denis
Trimis: 18 Dec 2017, 12:16 PM

Începător
*

Grup: Members

Dupa cum scrie si in titlu a fost convocat consiliul cllaseibdoar pentru simplul fapt ca am comentat la profesoara de matematica pentru ca ne confisca telefoanele pe geam, nu ne explica la ore cand nu intelegem si daca un elev nu stie sa rezolve la tabla il trece inapoi nu il ajuta. Vi se pare normal? Cum as putea sa rezolv situatia. A da si -4 puncte doreste profesoara
Mesaj personal
edusociala_cj
Trimis: 18 Dec 2017, 06:59 PM

Utilizator activ

multe lucruri din ce prezinți nu sunt corecte și îți încalcă drepturile de elev. pe de altă parte, și tu ești responsabil pentru comportamente nepotrivite. de exemplu, folosirea telefoanelor în timpul orelor nu e permisă. ce înseamnă că ”ai comentat”?.
poți să afli mai multe despre drepturile și îndatoririle tale, și ale elevilor în general, din Statutul elevului. Statutul ar trebui să fie parte integrantă din regulamentele școlii și să vă fi fost prezentat, iar voi să semnați că ați luat la cunoștință, până acum.
https://www.edu.ro/sites/default/files/OM_4...levi_2016_0.pdf
Mesaj personal
Mihailescu.denis
Trimis: 19 Dec 2017, 01:36 PM

Începător
*

Pur si simplu am spus ca nu vreau sa dau telefonul si am intrat intr o polemica.
Nu mai tin minte exact ce am spus, nu am jignit si nu am ridicat tonul sau alte manifestari violente.
Profesoara a spus ca nu si poate tine ora. Mi s a scazut doar un punct dar tot nu mi convine
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 9 Jan 2018, 12:22 PM

Mentor

@ Mihailescu.denis Citeste si acest topic de cateva pagini relativ la utilizarea tel. mob. in scoala.

--------------------
Mesaj personal
roset
Trimis: 9 Jan 2018, 05:28 PM

Mentor

QUOTE (Mihailescu.denis @ 19 Dec 2017, 01:36 PM)
Pur si simplu am spus ca nu vreau sa dau telefonul si am intrat intr o polemica.
Nu mai tin minte exact ce am spus, nu am jignit si nu am ridicat tonul sau alte manifestari violente.
Profesoara a spus ca nu si poate tine ora. Mi s a scazut doar un punct dar tot nu mi convine

Dacă ai timp citește asta! (În special art. 15 (g) ) wink.gif

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 192 )
Fișier atașat  Statut_elev.docx

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
ezragsit
Trimis: 19 Mar 2018, 09:37 AM

Utilizator avansat

Privește din punctul de vedere al elevilor:
Rolul profesorului este să îi învețe, nu să stea în fața lor și să explice (a câta oară) unui elev de ce nu poate să stea acesta cu telefonul la el.

Să extrapolăm:
- luni, 08:01:02 Anton Paul nu vrea să dea telefonul.
- luni, 08:01:04-08:01:58 Profesorul explică lui Anton Paul de ce trebuie să dea telefonul
- luni, 08:02:01 Anton Paul încă nu vrea să dea telefonul
- luni, 08:02:03-08:02:25 Profesorul explică suplimentar lui Anton Paul de ce trebuie să dea telefonul
- luni, 08:02:27 Anton Paul dă telefonul
- luni, 08:02:31 Avram Daniel nu vrea să dea telefonul ....
... fiind treizeci de elevi în clasă putem foarte bine umple ora cu aceste discuții, nu? Și să reluăm la următoarea oră.

Așa că este mult mai simplu să recurgem la două categorii, a căror neglijare nu are nici un rost: autoritatea profesorului (și a regulamentelor școlare) și disciplina în clasă.

Telefoanele distrag atenția elevilor și îi pot determina să piardă elemente din lecție. Pentru acest motiv, telefoanele nu trebuie să stea în timpul orei la elevi.
Acest lucru a fost stabilit printr-un regulament.
Regulamentul nu se discută, ci se aplică în clasă (efect al disciplinei elevilor).

Dacă nu vă e clar, vă propun să deschideți un alt subiect, în care să argumentați de ce libertatea elevilor este încălcată de obligația de a nu traversa intersecția pe culoarea roșie a semaforului...

--------------------
„Păcat că Brucan n-a ținut cont că îndepărtându-ne de 1989 ne îndepărtăm și de educația de dinainte de 1989 și cu fiecare an de noi «stupid people» ne îndepărtăm cu câte doi de acel efemer «peste douăzeci de ani»”
ezragsit
Trimis: 19 Mar 2018, 09:55 AM

Utilizator avansat

Referitor la lipsa de explicații.

Depinde de natura lucrurilor neînțelese.

Dacă o temă a fost predată și discutată/exersată corect, înțeleasă de toți cei care au fost atenți și au avut baza necesară acelei teme ...

... atunci ...

A. elevul care nu a înțeles nu a avut baza necesară.
Asta nu este vina profesorului, ci este vina carențelor din pregătirea anterioară, lipsa de interes pentru recuperare personală și proasta orientare școlară, care a dus elevul într-o secție pentru care nu era/este pregătit.

Soluția: elevii în această situație trebuie să inițieze (în afara orelor de curs) un program de recuperare a materiei. Profesorul poate (și de regulă va) ajuta. Recuperarea NU se face în timpul orelor, ceilalți elevi nu sunt vinovați că au colegi nepregătiți.

B. elevul care nu a înțeles nu a fost atent.

Soluția: Există manuale, încă există manuale alternative, există teme discutate pe Internet, rolul elevului pentru a recupera trebuie să fie activ. Dacă el s-a străduit să recupereze, dar încă a rămas cu neclarități, poate apela la profesor, solicitându-i o consultație în afara orelor.

C. deși elevii au pregătirea necesară și au fost atenți, mulți dintre ei, din motive care nu țin de ei, sau de pregătirea lor, nu au reușit să înțeleagă.

Soluția: În mod organizat, prin reprezentanții clasei, elevii se adresează profesorului, arătându-i -politicos- problema apărută. Profesorul va relua tema rămasă neînțeleasă, străduindu-se ca prin explicații și exemple alternative să depășească blocajul.
Este foarte important ca profesorul să aibă clar faptul că elevii nu solicită asta din lene, sau pentru că nu vor să facă efortul de recuperare personală (altfel, cererile repetate ale elevilor pentru „reexplicare” pot fi considerate o strategie de-a „evita să se treacă la teme noi”). Dacă problema nu este înțeleasă, sau dacă ea nu poate fi depășită, se pot organiza ore de pregătire suplimentară, solicitând -eventual- ajutorul CA.

D. deși elevii au pregătirea necesară și sunt atenți, mulți dintre ei, sistematic, din motive care nu țin de ei, sau de pregătirea lor, nu reușesc să înțeleagă.
Poate fi de vină un stil defectuos de lucru al cadrului didactic.

Soluția: În mod organizat, prin intermediul consiliului elevilor, al părinților, se discută problema succesiv cu dirigintele clasei, cerându-i-se intermedierea în comunicarea problemei către profesor. În cazul lipsei unei schimbări în bine, se recurge la ajutorul CA. Se poate ajunge până la schimbarea profesorului la clasă, dar asta trebuie să survină doar dacă este clar că nu este o problemă a nivelului de pregătire al elevilor (care ar muta problema de la un profesor la altul, fără a o rezolva) și că există posibilitatea schimbării (ea nu există întotdeauna).

--------------------
„Păcat că Brucan n-a ținut cont că îndepărtându-ne de 1989 ne îndepărtăm și de educația de dinainte de 1989 și cu fiecare an de noi «stupid people» ne îndepărtăm cu câte doi de acel efemer «peste douăzeci de ani»”
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved