Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> ajutor, teme pt un elev de clasa a 3 a
roka32x
Trimis: 16 Mar 2012, 02:46 AM

Utilizator
**

Grup: Members

buna ziua.
va rog respectuos sa ma ajutati,sa ma indrumati pt ca nu mai stiu ce sa fac .
am un baietel de 10 ani care este in clasa a 3 a.
doamna noastra invatatoare ne da foarte mult de scris in fiecare zi. baiatul meu scrie ZINIC cate 6-7 pagini de caiet studentesc la matematica+4 pagini caiet studentesc la limba romana+alte teme la alte discipline si fise suplimentare).mentionez faptul ca in ritmul acesta lucram din clasa a 2 a si in fiecare zi am fost cu temele facute .
nu am nimic impotriva temelor ,dar mi se par exagerate.am ajuns cu el la spital si dupa un control s-a ajuns la concluzia ca este epuizat fizic si i s-a recomandat repauz la domiciliu.
am incercat sa vorbesc cu dansa ca baiatul meu nu mai face fata si acum mi l-a luat fortat la cercul matematic.
ce pot sa fac? sanatatea copilului meu este mai presus de orice si este pusa in pericol daca continua asa.
- care este timpul alocat efectuarii temelor pentru ziua urmatoare conform legii?
va rog mult sunt disperata si astept un raspuns
va multumesc
Mesaj personal
Zinna
Trimis: 16 Mar 2012, 07:30 AM

Utilizator activ

Mergeti cu caietele de teme la conducerea scolii, la consilierul scolar si medicul scolar, daca exista. Daca nu rezolvati, mergeti la inspectoratul scolar. Ar fi bine sa va interesati si sa cooptati si alti parinti in aceste actiuni. E un exces de zel al invatatoarei, la care nu va renunta usor. Exista insa si riscul de a atrage animozitatea invatatoarei asupra copilului. Ce-ar fi sa-l mutati la alta clasa ?...

--------------------
Mesaj personalYahoo
roka32x
Trimis: 16 Mar 2012, 11:55 AM

Utilizator
**

conducerea unitatii de invatamant cunoaste situatia si am inteles ca doamna profesoara de la after school i-a spus ca elevii sunt epuziati dar invatatoarea noastra merge in continuare pe drumul sau.nu este deschisa la dialog si daca incercam sa discutam cu dansa ne raspunde sec ca nu isi schimba metodele de predare si fiecare sa isi cunoasca locul .
rabdarea mea a ajuns la o limita.am vrut sa transfer copilul la alta clasa sau scoala dar el nu vrea sa se desparta de colegi.
Mesaj personal
roset
Trimis: 16 Mar 2012, 12:17 PM

Mentor

Discutați cu conducerea scolii (CA și directorul) despre aceasta problema!Părerea mea este să discutati mai întâi cu ,,doamna” de la clasă!
P.S Nu văd cum are timp doamna să corecteze aceste ,,suprafețe” de teme?!! laugh.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
roka32x
  Trimis: 16 Mar 2012, 03:24 PM

Utilizator
**

DOAMNA nu corecteaza temele.semneaza cu vazut ai atat.conducerea unitatii de invatamant cunoaste situatia .
ne-am spus aceasta nemultumire dar vorbim degeaba.NU SUNTEM ASCULTATI. la sedintele cu parintii trebuie sa aprobi tot ce spune dansa si nu ai DREPTUL de a avea o parere.in cazul fericit cand putem purta un dialog este lapte si miere pana ne despartim si a 2 a zi la scoala face de ras copilul in fata clasei ca este un plangacios si sa nu se mai planga acasa ca au multe teme. ............. si iar o luam de la cap.

Acest mesaj a fost modificat de către roka32x la data 16 Mar 2012, 03:25 PM
Mesaj personal
roset
Trimis: 16 Mar 2012, 03:39 PM

Mentor

Daca aveti dreptate,nu stiu cum a trecut de testarea psihologică! biggrin.gif Am cunoscut mulți colegi ,,încăpățânați” wink.gif în a-și realiza sarcinile de serviciu,dar aici deja este exagerare.
P.S. Daca scrie doar văzut pe pagina de început , asa cum spuneți,corectați-i tema copilului și mergeti de o arătati si dnei,iar daca nu are nicio greseala ,va cereți scuze! laugh.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
roka32x
Trimis: 16 Mar 2012, 04:30 PM

Utilizator
**

despre corectarea temelor ne-a spus la sedinta cu parintii ca dansa nu poate sa corecteze aceste teme pt ca nu are timp..... ohmy.gif dar este foarte important ca elevii sa stie ca sunt corectati.pt acest motiv le pune vazut pe caiet si nimic mai mult.daca nu ne convine metoda dansei de predare sa ne mutam copii la alta scoala si cand ne prezentam la sedinta sa NU MAI VENIM IMBRACATI CA LA PIATA . CAND SUNT CONSULTATII CU PARINTII TREBUIE SA NE PROGRAMAM CA LA DENTIST happy30.gif

ASTA NU MAI ESTE ,,INCAPATANARE" ESTE NESIMTIRE.
orice om este calm,cu bun simt dar totul are o limita.
Mesaj personal
roka32x
Trimis: 16 Mar 2012, 04:37 PM

Utilizator
**

stiu ca tot ce spun este de domeniul SF-ului dar va puteti interesa. doamna preda la scoala nr 94,clasa a 3 a ,sector 3 si se numeste COTOFANA DACIANA.
EU POT ORICAND DEMONSTRA CU CAIETELE COPILULUI.ce este scris ramane scris ce este vorba zboara in vant.caietele copilului meu sunt cea mai buna dovada si imi sustin cele spuse.
Mesaj personal
roset
Trimis: 16 Mar 2012, 06:15 PM

Mentor

Fara comentarii biggrin.gif tongue.gif laugh.gif !

--------------------
pArInTe94
Trimis: 5 Jul 2013, 01:28 PM

La prima intervenție

Intrucat ne dorim sa respectam dreptul la opinie fiecarui parinte, dar deasemenea sa ne pastram si simtul realitatii, consideram necesara o reactie, chiar si intarziata, la postarile referitoare la modul in care Doamna Invatatoare Daciana Cotofana s-a indeplinit datoria morala si profesionala fata de clasa a IV – a A pe parcursul celor patru ani de studiu.

Opiniile exprimate in postarile din 2012 nu sustin realitatea, pe care o parte dintre parintii clasei a IV-a A au perceput-o in decursul celor 4 ani, anume:
volumul temelor nu a fost unul impovarartor pentru copii, urmarirea programei si a tematicii de studiu s-a facut consecvent, deasemenea Doamna Invatatoare nu a manifestat atitudini nepotrivite fata de copii, indiferent de disputele iscate in relatia cu parintii. Mai mult decat atat, la finalul celor patru ani putem spune ca am avut noroc sa intalnim un profesor cu vocatie si respect pentru profesia sa.

Astfel, ca o reparatie morala, postam in atasament petitia semnata de o parte dintre parintii clasei a IV-a A , iar pe acei parinti care nu au putut fi prezenti pentru semnarea acesteia ii invitam sa isi exprime opinia direct pe forum.

In incheiere recomandam fiecarui parinte sa inteleaga citatul lui Confucius: ”Natura ne aseamana. Educatia ne deosebeste.”, ca o pilda a acestei intamplari.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 373 )
Fișier atașat  petitie.pdf
Mesaj personal
tyta
Trimis: 16 Jul 2013, 06:33 PM

Mentor

Hmmmmmmmm! Daca le dai de lucru- nu e bine. Daca nu le dai- e rau, ca nu te preocupi. La agricultura, fotbal si scoala se pricepe toata lumea dry.gif

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
http://scoalacreanga.blogspot.com/
http://preluca.blogspot.com/
si inca ceva
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 18 Jul 2013, 01:05 PM

Utilizator avansat

Din petiția asta cu nouă semnături, la mine rezultă că ceilalți 11 îs contra.
Cât despre reparații morale ... nu mă lasă softul să scriu cuvintele.

Îi exact cum spune colega mea, mai sus - dacă faci A, se plang unii, daca schimbi si faci B, altii. Cum o dai, o samă de nebuni îs nemulțumiți.
Și știu și de ce - fiindcă le e mai ușor să arate cu degetul în altă parte.

Nu-ți place învățătorul și nu găsești înțelegere, mulți plodul în altă parte. Să nu săriți pe mine, acum, cu drama schimbării de mediu, că nu-i rost de șoc traumatic, pe bune. Nu vrei să-l muți, apăi nu te oprește nimeni să iei decizii spre binele copilului tău. Îi dă ..tovarășa 200 de iegzerciții, tu nu-l lași pe copil să se epuizeze. A, taci...nu-i mai pune ... febe! Și-i bai!

Să declari public că sub ochii tăi copilul a muncit până la ajuns la epuizare, mi se pare înfricoșător.
Tu, mama lui, unde erai?
Cum ai permis să se ajungă aici?

Acest mesaj a fost modificat de către a. mihai la data 18 Jul 2013, 01:06 PM
Mesaj personal
tyta
Trimis: 31 Jul 2013, 02:30 PM

Mentor

QUOTE (a. mihai @ 18 Jul 2013, 02:05 PM)

Tu, mama lui, unde erai?
Cum ai permis să se ajungă aici?

N-are timp! Nu vede! Nu aude! Doar cand e mai putin de fb ia foc! De parca ar valora ceva fb-ul asta...

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
si inca ceva
Mesaj personal
bambinutza
Trimis: 19 Aug 2013, 01:43 PM

Începător
*

Sunt un alt parinte din respectiva clasa si subscriu petitia, pe care din pacate nu am avut ocazia sa o vad pana acum.
Multumim, pentru tot, doamna Invatatoare si mi-as dori ca in viata de elev , copilul meu , sa aiba parte numai de prosesionisti ca dvs.
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 19 Aug 2013, 09:17 PM

Utilizator avansat

buna ziua,
si eu sunt un parinte care bananaind io asa pe 'nternet fara rost, am descoperit ca o tanti oarecare o defaimeaza pe Doamna.
intrigat din cale-afara, ii multumesc doamnei pe aceasta cale si rog stimatii utilizatori de forum sa nu ieie-n seama toti nebunii pusi de agenturili straine sa faca rau profesionistilor din scolile romanesti.
ura!
Mesaj personal
roka32x
Trimis: 27 Mar 2014, 02:17 AM

Utilizator
**

Mda..... acea petitie este semnata de 9 parinti (Stoicescu + Stoicescu , Dragne + Dragne) . Erau in clasa 23 de elevi. De ce petitia nu a fost semnata de toti daca eu am exagerat cu ceva? Unde sunt ceilalti 16 parinti? Tacerea sau refuzul de a semna o petitie este un raspuns . Orice persoana poate sa faca 50 de conturi ,cu 50 de ID-uri si sa spuna ca " bananaie" pe net . NU ATI AJUNS INTAPLATOR PE ACEST SITE: S-A DISCUTAT IN SEDINTA CU PARINTII. Am avut "nesimtirea" de a accesa internetul conform reprosului facut de doamna invatatoare. happy30.gif . Facea scoala cu noi ca parinti, ne educa, ne jignea, ne mustruluia.......
Cei care aduceti numai vorbe de bine ,va spun eu de o ridicati pana la cer: unul din copii vostri a fost acuzat de furt si pus in fata faptului implinit de fata cu toti copii .Nu v-a picat bine cand copilul vostru a fost criticat in sedinta....dar ati prins curaj cand doamna invatatoare l-a acoperit......si exemplele pot continua.Avem dovezi.
Altii dintre noi avem demnitate si nu ne facem pres .
Ce note au acum copii vostri? S-a terminat cu pupincurismul. Nu toate cadrele didactice accepta lingai.Sunt cadre didactice care isi practica meseria cu mare dragoste si interes.
Copilul meu este un elev silitor, drept dovada atasez carnetul de note. Nu am dorit FB pt ca nu ma incalzea cu nimic. Nu se putea discuta cu domna Invatatoare.Nu era deschisa la dialog. Sedintele cu parintii era un MONOLOG. Copilul meu scria de la orele 14 pna la orele 19-20. Nu mi se parea normal.Nu a mai rezistat fizic. Am primit de la o institutie spitaliceasca :SCUTIRE MEDICALA cu DIAGNOSTICUL DE EPUIZARE FIZICA.
Multumesc celor care m-am sustinut,care m-am inteles,care m-au ajutat cu sfaturi intr-o situatie care pt mine era fara iesire.
Eu am ramas cu o amintire placuta fata de primul meu invatator si doream ca fiul meu sa ramana la fel.Primii ani de scoala NU se uita niciodata.
Mda..... ce sa mai zic: adevarul doare rau.
Sunt tare mandra de fiul meu .Acum suntem in clasa a-5-a ,practicam un sport ,avem timp si de activitati extrascolare, de joaca,de mers in parc cu bicicleta.....SA NE MAI BUCURAM DE COPILARIE.

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
roka32x
Trimis: 27 Mar 2014, 02:38 AM

Utilizator
**

QUOTE (pArInTe94 @ 5 Jul 2013, 02:28 PM)
Intrucat ne dorim sa respectam dreptul la opinie fiecarui parinte, dar deasemenea sa ne pastram si simtul realitatii, consideram necesara o reactie, chiar si intarziata, la postarile referitoare la modul in care Doamna Invatatoare Daciana Cotofana s-a indeplinit datoria morala si profesionala fata de clasa a IV – a A pe parcursul celor patru ani de studiu.

Opiniile exprimate in postarile din 2012 nu sustin realitatea, pe care o parte dintre parintii clasei a IV-a A au perceput-o in decursul celor 4 ani, anume:
volumul temelor nu a fost unul impovarartor pentru copii, urmarirea programei si a tematicii de studiu s-a facut consecvent, deasemenea Doamna Invatatoare nu a manifestat atitudini nepotrivite fata de copii, indiferent de disputele iscate in relatia cu parintii. Mai mult decat atat, la finalul celor patru ani putem spune ca am avut noroc sa intalnim un profesor cu vocatie si respect pentru profesia sa.

Astfel, ca o reparatie morala, postam in atasament petitia semnata de o parte dintre parintii clasei a IV-a A , iar pe acei parinti care nu au putut fi prezenti pentru semnarea acesteia ii invitam sa isi exprime opinia direct pe forum.

In incheiere recomandam fiecarui parinte sa inteleaga citatul lui Confucius: ”Natura ne aseamana. Educatia ne deosebeste.”, ca o pilda a acestei intamplari.

Domnule Dragne : " pArInTe94" ati fost un infocat aparator al doamnei invatatoare si ati avut tupeu sa strigati in gura mare in sedinta cu parintii ca dumneavoastra avand studii de specialitate in domeniul IT puteti oricand sa imi spargeti contul si sa stergeti mesajele postate de mine si de ceilalti utilizatori ai acestui site.
Chiar va rog sa faceti asa ceva ....dar cu o mana pe mouse si alta pe lege.
Dar .........poate aveti amabilitatea sa explicati utilizatorilor acestui forum cum aceasta profesionista doamna invatatoare A UITAT o eleva de 8 ani la orele 20 in statia de autobuz cand au venit din excursie si dansa a plecat foarte linistita acasa. laugh.gif
Mai bine de atat a doua zi mai multi elevi nu s-au putut prezenta la cursuri deoarece au facut insolatie si tot dansa era foarte suparata si a declarat ca NU ESTE OBLIGATA SA II SUPORTE.
happy30.gif
Mesaj personal
tyta
Trimis: 11 May 2014, 09:18 AM

Mentor

Doamna rocka...., sunteti sigura ca fara obisnuinta cu munca dobandita in clasele primare ar fi avut aceleasi rezultate? Pe o baza solida, creata cu multa sudoare(si suferinte, poate) se poate cladi apoi foarte frumos.

--------------------
si inca ceva
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved