Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Sa oprim violenta in scoli!!
buimac
Trimis: 1 Mar 2013, 02:12 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Nu credeti ca este timpul sa facem ceva in privinta violentei din scolile romanesti? Nu exista niciun remediu? Unde vom ajunge in acest ritm? Profesori terorizati, copii batuti, nimeni nu este in siguranta in scoli.

--------------------
Napoleon: " The world suffers a lot. Not because of the violence of bad people, but because of the silence of good people.
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 1 Mar 2013, 03:50 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Alții gândesc la scară mai mare: cum nu prea putem separa școala de societate trebuie găsită o soluție cu bătaie mai lungă.

http://www.cnn.com/2013/02/28/health/reali...lies/index.html
http://www.cnn.com/2013/02/28/opinion/ande...ying/index.html

Cheers!
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 1 Mar 2013, 05:28 PM

Mentor

QUOTE (LStoleriu @ 1 Mar 2013, 03:50 PM)
Alții gândesc la scară mai mare: cum nu prea putem separa școala de societate trebuie găsită o soluție cu bătaie mai lungă.

http://www.cnn.com/2013/02/28/health/reali...lies/index.html
http://www.cnn.com/2013/02/28/opinion/ande...ying/index.html

Cheers!

trebuie găsită o soluție cu bătaie mai lungă.

laugh.gif laugh.gif laugh.gif cool20.gif
De aceea nu s-a gasit inca wink.gif
Profesorii sunt de vina ca nu lasa ca bataia sa fie mai lunga!!! cool20.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Acest mesaj a fost modificat de către adria_m la data 1 Mar 2013, 05:31 PM
Mesaj personal
tyta
Trimis: 1 Mar 2013, 06:43 PM

Mentor

Mai ramâne sî ma fac jandari, cî altili nu mai am a face...... wink.gif
Nu vedeti ca, din nefericire, cu cat vorbim cu ei mai mult, cu atat se fac mai rai? Nu stiu decat de par! Nu aiurea zicea Bismarck ca a fi roman e o meserie, nu o etnie.... mad.gif

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
http://scoalacreanga.blogspot.com/
http://preluca.blogspot.com/
si inca ceva
Mesaj personal
buimac
Trimis: 2 Mar 2013, 05:10 PM

Utilizator activ

Acesta chiar este un subiect serios pe care nimeni, nici parinti, nici profesori, nici copii, nu ar trebui sa-l ia in ras. Noi gandim intr-un mod nesanatos, si anume, nu ma afecteaza pe mine, nu ma intereseaza. Dar maine, dar poimaine, cine ne garanteaza ca nu vom fi noi in mijlocul unei situatii violente? De ce nu se face o mobilizare generala, cu privire la acest aspect? De ce nu se unesc parinti, profesori, chiar si elevi, pentru a gandi o modalitate, chiar mai multe, care sa ajute la stoparea violentei?

--------------------
Napoleon: " The world suffers a lot. Not because of the violence of bad people, but because of the silence of good people.
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 2 Mar 2013, 05:51 PM

Mentor

QUOTE (buimac @ 2 Mar 2013, 05:10 PM)
Acesta chiar este un subiect serios pe care nimeni, nici parinti, nici profesori, nici copii, nu ar trebui sa-l ia in ras. Noi gandim intr-un mod nesanatos, si anume, nu ma afecteaza pe mine, nu ma intereseaza. Dar maine, dar poimaine, cine ne garanteaza ca nu vom fi noi in mijlocul unei situatii violente? De ce nu se face o mobilizare generala, cu privire la acest aspect? De ce nu se unesc parinti, profesori, chiar si elevi, pentru a gandi o modalitate, chiar mai multe, care sa ajute la stoparea violentei?

Dupa ce s-au epuizat toate ”mijloacele” de combatere si..., si... a violentei in scoli, mie nu-mi mai ramane decat sa ma feresc de astfel de situatii, ca sa nu ma aleg si eu cu capul spart sau cu vreun ochi scos! Prea multi elevi cu ADHD integrati in invatamantul de masa confused05.gif
Dar maine, dar poimaine, cine ne garanteaza ca nu vom fi noi in mijlocul unei situatii violente?

Eu sunt zilnic laugh.gif
De ce nu se face o mobilizare generala, cu privire la acest aspect? De ce nu se unesc parinti, profesori, chiar si elevi, pentru a gandi o modalitate, chiar mai multe, care sa ajute la stoparea violentei?

S-a tot incercat de multi ani! Nu ai voie sa-i atingi, nu ai voie sa ridici tonul la ei! Nu ai voie sa-i pedepsesti pentru ca risti sa ti se reproseze ca abuzezi de ei ...sau ca-i stresezi confused05.gif Parintii sunt de vina!!! Ei nu inteleg ca locul copiilor lor nu e printre cei normali confused05.gif

Acest mesaj a fost modificat de către adria_m la data 2 Mar 2013, 05:56 PM
Mesaj personal
roset
Trimis: 2 Mar 2013, 05:52 PM

Mentor

De ce nu se unesc parinti, profesori, chiar si elevi, pentru a gandi o modalitate, chiar mai multe, care sa ajute la stoparea violentei?

Cred că nu vreți ,,stopare” ca în America!
wink.gif (acolo unde democratia s-a pliat , încă de la început, pe cea grecească și pe care au ,,îmbunătățit-o”!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
adria_m
Trimis: 2 Mar 2013, 06:24 PM

Mentor

Propun amenzi usturatoare date parintilor pentru faptele copiilor lor!
Ceva de genul:
- injuratura 500 lei
- trantitul scaunelor 1000 lei
- bataie 3000 lei
........

Acest mesaj a fost modificat de către adria_m la data 2 Mar 2013, 06:26 PM
Mesaj personal
razvanc
Trimis: 11 Mar 2013, 09:32 AM

Utilizator
**

Oricare masura punitiva nu va face altceva decat sa mute conflictul din interiorul scolii in afara ei. Atat timp cat notiunea de respect va fi o necunoscuta pentru toti cei implicati in educatie (incep cu parintii, apoi cadrele didactice si la sfarsit elevii) violenta va fi prezenta.
In natura ceea ce asigura supravietuirea este tocmai conflictul asa ca participarea la o confruntare este inscrisa in codul genetic si nu putem face abstractie de ea.
O solutie, ciudata pentru unii, ar fi studierea in scoala la ora de sport a judo-ului sau a aikido-ului. In acest fel contactul fizic se poate muta pe tatami unde existenta regulilor stricte creeaza un cadru pentru rezolvarea conflictelor.
Mesaj personal
dora^
Trimis: 11 Mar 2013, 11:09 AM

Mentor

QUOTE (buimac @ 2 Mar 2013, 05:10 PM)
De ce nu se unesc parinti, profesori, chiar si elevi, pentru a gandi o modalitate, chiar mai multe, care sa ajute la stoparea violentei?

Și poliția ce să mai facă?
Mesaj personal
razvanc
Trimis: 11 Mar 2013, 11:40 PM

Utilizator
**

Nu introduceti politia in discutie. Tot ceea ce face politia este sa constate existenta unei contraventii sau a unei infractiuni apoi vede cum pedepseste legea respectiva infractiune.
Educatia se face mai intai acasa abia apoi la scoala.
" Copii sunt oglinda adultilor!"
I-am dat un os catelei mele cand avea pui. Si-a luat osul si l-a dus in mijlocul puilor. Cand Cel mai curajos dintre ei a incercat sa se apropie de os l-a marait si i-a dat o laba. Si-a mancat osul apoi s-a dus si la lins pe pui linistind-ul.
Asa se face educatie in lumea animala!
Mesaj personal
buimac
Trimis: 13 Mar 2013, 04:08 PM

Utilizator activ

Sunt o mare iubitoare a animalelor, dar de aici si pana a ajunge la comparatii atat de exagerate este cale lunga. Animalele nu trebuie sa invete sa scrie sau sa citesca, sa invete sa se comporte civilizat, sa fie competitive, sa dea examene, etc. Asa se nasc frustrarile pe care oamenii, copiii, le achizitioneaza de-a lungul timpului.

Cand am deschis acest subiect, ma asteptam ca mai multi parinti sa isi dea cu parerea, sa vina cu idei, dar sunt dezamagita. S-a intamplat exact ca la scoala. Intr-o clasa cu 25 de copii, ramai surprins cand la sedintele cu parintii, vin aceeasi 8 parinti, maxim 10, de sapte ani.

--------------------
Mesaj personal
razvanc
Trimis: 14 Mar 2013, 05:30 AM

Utilizator
**

Sec si scurt o solutie impreuna cu doua exemple de succes:
solutii: cursuri interactive de mediere a conflictelor, prin metode, cum ar fi: exerciții de grup, joc de rol, tehnici de prezentare, tehnici art-creative.
exemple: -"Peer conflict mediation" (medierea conflictelor de către copii de aceeași vârstă)
-"Warriors Against Bullying" (Războinici împotriva violenței)
Un site: http://www.bullying-in-school.info/ro

Carti si nu numai:
Violența în școală. Metode de intervenție. Ghid de bune practici - Ulrich
Managementul conflictului -Tepelea
Conflictele și comunicarea -Shapiro
Violence in Schools: Awareness-raising, Prevention, Penalties
Reducerea violenței în școală, un ghid al schimbării, Copiii și violența

O mica completare daca imi permiteti.
Pentru mentinerea unei stari de echilibru avem nevoie (se poate citi este obligatoriu) in egala la masura si de "rau" si de "bine" indiferent de modul de manifestare: frumos - urat, cald -rece, somn-veghe, recompensa - pedeapsa, iubire - ura (dupa mine mai bine indiferenta), ying-yang, divinitate benefica - divinitate malefica (asiaticii au inteles cel mai bine acesta dualitate). Tin sa va reamintesc ca pentru a da viata este nevoie si de un barbat si de o femeie (inca biggrin.gif ).
Parerea mea este ca intensitatea si durata fiecarui fenomen pe care il experimentam conteaza. Deci si violenta isi are rolul ei bine determinat in cadrul existentei si a formarii nostre ca indivizi.

PS: Atentie: modul in care percepem intensitatea si durata unui distres sau eustres difera de la un individ la altul!

Acest mesaj a fost modificat de către razvanc la data 14 Mar 2013, 05:43 AM
Mesaj personal
tyta
Trimis: 15 Mar 2013, 03:52 PM

Mentor

QUOTE (buimac @ 2 Mar 2013, 06:10 PM)

dar eu nu l-am luat in ras. Dimpotriva, imi exprimam amaraciunea ca, oricat si orice am face, daca a apucat sa creasca stramb, stramb ramane.

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
http://scoalacreanga.blogspot.com/
http://preluca.blogspot.com/
si inca ceva
Mesaj personal
buimac
Trimis: 15 Mar 2013, 05:59 PM

Utilizator activ

Nu este indicat sa gandim asa. Ce facem in cazul acesta, ne resemnam? Asteptam sa se intample mai rau? Nu, eu nu vreau. Nu accept ideea ca raul nu se remediaza!

--------------------
Mesaj personal
dora^
Trimis: 15 Mar 2013, 11:45 PM

Mentor

QUOTE (buimac @ 15 Mar 2013, 05:59 PM)
Nu este indicat sa gandim asa. Ce facem in cazul acesta, ne resemnam? Asteptam sa se intample mai rau? Nu, eu nu vreau. Nu accept ideea ca raul nu se remediaza!

Dar nici profesorii nu au competența necesară pentru a stârpi violența din școli! Oricât de radical ar fi domnul razvanc, trebuie să fie conștient și el, și alți părinți (și eu, ca părinte de elev) că profesorii nu sunt pregătiți pentru a preîntâmpina situațiile conflictuale din școli. Și mulți nici nu își doresc! Eu am vrut să fiu profesor și am urmat cursuri de română, engleză, pedagogie și metodica disciplinei pe care o predau. Dacă voiam să fiu gardian, polițist, jandarm sau paznic, mă pregăteam pentru așa ceva. Dar NU îmi doresc asta și nu e de competența mea să „gestionez” jignirile, bătăile sau șicanele elevilor. Cu amărăciune în suflet... îmi pare rău! Sunt alte persoane, cu altă pregătire, plătite din banii noștri, care trebuie puse la treabă!
Nu ne resemnăm, de cele mai multe ori răul poate fi îndreptat, dar trebuie trași la răspundere cei care au competențe în domeniu, primesc leafă, dar nu își fac treaba. Și nu sunt profesorii cei despre care vorbesc. Există Poliție, Jandarmerie, Poliție locală, comunitară, asistență socială, justiție, penitenciare pt. delincvenți juvenili etc. Acestea sunt, dragii mei, instituțiile pe care trebuie să le „deranjăm”.
Mesaj personal
buimac
Trimis: 16 Mar 2013, 01:18 AM

Utilizator activ

Parerea mea este ca gresiti. In momentul in care ati ales meseria de profesor, sigur nu va asteptati sa predati unor statui. Cum am citit in postul dumneavostra, sunteti deopotriva si mama, ceea ce ma face sa cred ca aveti idee despre cat de activ( mai ales in prostii) este creierul unui copil. Cu toate aceste, veniti aici si imi spuneti ca nu aveti alta obligatie, in afara de aceea de a preda. Ca sa fac o imagine a ceea ce afirmati, intr-o clasa cu 30 de elevi, ar trebui sa avem un profesor, un gardian, un paznic, un politist, un doctor si eventual un preot. Nu, doamna, cand v-ati facut profesor erati constienta, sper, de menirea dumneavoastra. Aceea de a invata si a proteja copiii care se afla in incinta scolii, sub supravegherea dumneavostra.
In ultimul timp am citit pe aici numai despre obligatiile pe care NU le au profesorii, sunt curioasa, care sunt obligatiile pe care le aveti? Doar sa predati? Atunci pun altfel problema. De ce in acea clasa cu 30 de copii, numai 5 ( maxim) sunt de nota 10? Inseamna ca nu va faceti bine meseria?
Poate nu predati foarte bine si ar trebui sa va face paznic.....

Acest mesaj a fost modificat de către buimac la data 16 Mar 2013, 01:22 AM

--------------------
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 16 Mar 2013, 08:32 AM

Mentor

QUOTE (buimac @ 16 Mar 2013, 01:18 AM)
Parerea mea este ca gresiti. In momentul in care ati ales meseria de profesor, sigur nu va asteptati sa predati unor statui. Cum am citit in postul dumneavostra, sunteti deopotriva si mama, ceea ce ma face sa cred ca aveti idee despre cat de activ( mai ales in prostii) este creierul unui copil. Cu toate aceste, veniti aici si imi spuneti ca nu aveti alta obligatie, in afara de aceea de a preda. Ca sa fac o imagine a ceea ce afirmati, intr-o clasa cu 30 de elevi, ar trebui sa avem un profesor, un gardian, un paznic, un politist, un doctor si eventual un preot. Nu, doamna, cand v-ati facut profesor erati constienta, sper, de menirea dumneavoastra. Aceea de a invata si a proteja copiii care se afla in incinta scolii, sub supravegherea dumneavostra.
In ultimul timp am citit pe aici numai despre obligatiile pe care NU le au profesorii, sunt curioasa, care sunt obligatiile pe care le aveti? Doar sa predati? Atunci pun altfel problema. De ce in acea clasa cu 30 de copii, numai 5 ( maxim) sunt de nota 10? Inseamna ca nu va faceti bine meseria?

Cu toate aceste, veniti aici si imi spuneti ca nu aveti alta obligatie, in afara de aceea de a preda.

Corect! cool20.gif

Ca sa fac o imagine a ceea ce afirmati, intr-o clasa cu 30 de elevi, ar trebui sa avem un profesor, un gardian, un paznic, un politist, un doctor si eventual un preot.

De ce? confused24.gif
Pentru majoritatea elevilor este suficient profesorul! Pentru ceilalti, fie locul lor nu e intre copiii normali, fie au parinti care cred ca scoala este obligata sa indeplineasca si rolul de parinte confused05.gif
Nu, doamna, cand v-ati facut profesor erati constienta, sper, de menirea dumneavoastra.

Corect! Si dv., cand ati devenit parinte, sper ca erati constient de menirea dv.!
Aceea de a invata si a proteja copiii care se afla in incinta scolii, sub supravegherea dumneavostra.

Proteja? Adica? Elevii cu parinti responsabili stiu ca trebuie sa vina la scoala doar sa invete, nu sa se si bata! confused05.gif
In ultimul timp am citit pe aici numai despre obligatiile pe care NU le au profesorii, sunt curioasa, care sunt obligatiile pe care le aveti? Doar sa predati?

Da! Pentru ca sunt parinti ce cred ca profesorul trebuie sa-i suplineasca si pe ei.
Si in cazul copiilor orfani exista alte persoane abilitate sa se ocupe de comportamentul lor, dar dv. nu vorbiti despre elevii orfani, nu?
...cu toate ca din ce in ce mai multi elevi cu parinti, sunt ”orfani” confused05.gif
Atunci pun altfel problema. De ce in acea clasa cu 30 de copii, numai 5 ( maxim) sunt de nota 10? Inseamna ca nu va faceti bine meseria?

Aici tot parintii sunt de vina confused05.gif ca doar nu l-a conceput d-na profesoara laugh.gif
Copiii se nasc cu diferite capacitati intelectuale, stiati acest lucru? confused06.gif

Si poate multi parinti nu-si fac datoria si ar trebui amendati si sanctionati drastic! confused05.gif
Mesaj personal
dora^
Trimis: 16 Mar 2013, 11:03 AM

Mentor

Parerea mea este ca gresiti.

E părerea dvs.
In momentul in care ati ales meseria de profesor, sigur nu va asteptati sa predati unor statui. Cum am citit in postul dumneavostra, sunteti deopotriva si mama, ceea ce ma face sa cred ca aveti idee despre cat de activ( mai ales in prostii) este creierul unui copil.

Cu siguranță, am știut că nu voi preda statuilor și că elevii sunt foarte activi.

Cu toate aceste, veniti aici si imi spuneti ca nu aveti alta obligatie, in afara de aceea de a preda.

Poate ar trebui să recitiți ce am scris. Nu era vorba despre OBLIGAȚII, ci despre COMPETENȚE. Eu n-am competențe de jandarm sau paznic și nici obligațiile pe care le presupune munca acestora. Chiar dacă nu vă convine, trebuie să fiți conștientă că, într-o școală, profesorii sunt plătiți pentru a preda, evalua și consilia elevii pe probleme psihopedagogice. Pentru problemele ce țin de violență există alte persoane competente, pregătite să intervină, să ia măsuri. Dacă acestea nu se află în școli, nu înseamnă c profesorii le pot prelua atribuțiile.

Ca sa fac o imagine a ceea ce afirmati, intr-o clasa cu 30 de elevi, ar trebui sa avem un profesor, un gardian, un paznic, un politist, un doctor si eventual un preot.

Ce vă mai place să exagerați! Deși, e posibil să existe școli cu copii needucați, la care să fie nevoie de pază serioasă! Tot ce-i posibil, nu zic nu.

Nu, doamna, cand v-ati facut profesor erati constienta, sper, de menirea dumneavoastra. Aceea de a invata si a proteja copiii care se afla in incinta scolii, sub supravegherea dumneavostra.

Nu doamnă, repet: menirea mea nu e de paznic la iepuri. Educația se face în familie, unde copilul stă 18 ore/ zi; la școală stă cel mult 6 ore și învață conținuturile din programa școlară, că pe acelea am eu competența (și obligația) de a i le transmite.

In ultimul timp am citit pe aici numai despre obligatiile pe care NU le au profesorii, sunt curioasa, care sunt obligatiile pe care le aveti? Doar sa predati?  Atunci pun altfel problema. De ce in acea clasa cu 30 de copii, numai 5 ( maxim) sunt de nota 10? Inseamna ca nu va faceti bine meseria?

Dar cine v-a băgat în cap că toți elevii pot și trebuie să fie de nota 10? Sau, dacă dvs. erați de 10 la chimie, de exemplu, iar Gigel era de 5, însemna că profesorul nu și-a făcut bine meseria? Nu văd logica în raționamentul pe care l-ați încercat. Dacă un polițist oprește doar șoferii care depășesc viteza, înseamnă că nu-și face bine meseria? Sau cum?

Poate că ar fi bine și frumos să vă măsurați cuvintele și să vă educați copilul, să nu mai ajungă în situații conflictuale. Și să faceți referiri strict la meseria dvs., că nu e suficient să aveți copil în școală ca să vă și pricepeți la învățământ.
Dar mai întâi, rezolvați cu buimăceala și educați-vă copilul, că poate profesorul nu predă bine și poate are și un comportament antisocial agravat, așa că nu aveți mari speranțe de la educația din școală. Iar dacă profesoara de religie e o doamnă de 50 de ani și 45 de kg, fiți sigură că va sări ca vulturul în mijlocul conflictului dintre fruntașii școlii.
Mesaj personal
buimac
Trimis: 16 Mar 2013, 01:43 PM

Utilizator activ

Adria_m si Dora, doi profesori care s-au spalat pe maini de responsabilitati. Cat este de simplu. Acest topic este despre violenta in scoli. Simplu. Sa inteleg ca dumneavostra sunteti scoase din ecuatia copil-parinti- profesori.
Tot ceea ce ati facut in raspunsurile pe care le-ati scris a fost sa ma atacati pe mine, sa atacati parintii si sa va spalati pe maini de responsabilitati. Ma atacati pe mine si capacitatile mele de a fi parinte, imi atacati copilul, fara a avea cunostinta despre cine si ce este el, si cel mai rau, nu va asumati nici macar 1% din vina pe care multi v-o imputa.
Niciodata nu veniti cu idei productive, veniti doar cu acuze la adresa parintilor, guvernantilor, copiilor, etc. Nu iesiti la suprafata cu nicio solutie, spuneti doar ca nu este obligatia dumneavostra sa va implicati.
Dc v-ati ales acesta meserie?
Copilul meu nu are probleme de comportament, este un copil de 10 pe linie, cu participari la olimpiade si alte concursuri, face sport si respecta pe oricine.
Despre asta era vorba in acest topic. Cum fac eu sa o protejez de cei care vor sa-i faca rau in incinta scolii? Cum pot eu ca parinte sa o protejez atunci cand este la scoala? Nu este responsabilitatea dumneavostra sa o protejati acolo? Cred ca intuiesc raspunsul...

--------------------
Mesaj personal
buimac
Trimis: 16 Mar 2013, 01:50 PM

Utilizator activ

[QUOTE=dora^,16 Mar 2013, 12:03 PM][QUOTE] Dacă un polițist oprește doar șoferii care depășesc viteza, înseamnă că nu-și face bine meseria? Sau cum[QUOTE]

[/QUOTE]
Daca ii opreste pe toti cei care depasesc viteza si ii sanctioneaza corect, atunci isi face bine meseria. Obligatia lui este sa previna.

Ca tot vorbeati de rationamente.

Ceea ce am scris eu era intradevar o exagerare, am crezut ca veti sesiza.

--------------------
Mesaj personal
docx
Trimis: 16 Mar 2013, 01:54 PM

Mentor

QUOTE (buimac @ 16 Mar 2013, 02:43 PM)
Adria_m si Dora, doi profesori care s-au spalat pe maini de responsabilitati.
Tot ceea ce ati facut in raspunsurile pe care le-ati scris a fost sa ma atacati pe mine, sa atacati parintii si sa va spalati pe maini de responsabilitati. Ma atacati pe mine si capacitatile mele de a fi parinte, imi atacati copilul, fara a avea cunostinta despre cine si ce este el, si cel mai rau, nu va asumati nici macar 1% din vina pe care multi v-o imputa.
Niciodata nu veniti cu idei productive, veniti doar cu acuze la adresa parintilor, guvernantilor, copiilor, etc.

Marea majoritate a profesorilor gandesc la fel ca Dora si Adria si si-au exprimat pe forum idei asemanatoare.
Si daca voiam sa fiu politist, gardian, medic sau preot faceam academia de politie, facultatea de medicina, teologie sau psihologie.
De protejat o fac cei cu cometente de gardian, pe care scoala ar trebui sa-i angajeze, nu sa ne recalifice pe noi. Ca in cazul asta meseriile de politist si gardian n-ar mai fi necesare daca profesorii le pot face pe toate.

La fel cum si dvs. ii atacati pe profesori, fara sa-i cunoasteti. Dar ne asumam vina de a nu fi urmat cursuri de arte martiale ca sa-i aparam pe copii de indivizii antisociali.
Mesaj personal
dora^
Trimis: 16 Mar 2013, 02:23 PM

Mentor

De ce in acea clasa cu 30 de copii, numai 5 ( maxim) sunt de nota 10? Inseamna ca nu va faceti bine meseria?

Ascultă, buimaco, atunci când o să-nveți să accepți că și cel de lângă tine are o opinie și n-o să mai sari cu atacuri la profesia omului, atunci n-o să ți se mai răspundă cu atacuri. Ce-ai vrea, să te las să mă insulți și să-ți zâmbesc drăgălaș? Dacă ești așa de preocupată de drobul de sare, angajează-i copilului un bodyguard, pt. că va trebui să te mulțumești că profesorii nu sunt puși drept „tampon” între bătăuși.
O zi bună și învață să te porți! Nici nu vreau să mă gândesc cu îți este copilul, dacă tu ești atât de impertinentă.
Mesaj personal
Leone-71
Trimis: 16 Mar 2013, 02:34 PM

Mentor

QUOTE (buimac @ 1 Mar 2013, 01:12 PM)
Nu credeti ca este timpul sa facem ceva in privinta violentei din scolile romanesti? Nu exista niciun remediu? Unde vom ajunge in acest ritm? Profesori terorizati, copii batuti, nimeni nu este in siguranta in scoli.

Concret! Ce propuneti?

--------------------
''NIHIL SINE DEO''
Mesaj personal
Leone-71
Trimis: 16 Mar 2013, 02:39 PM

Mentor

QUOTE (buimac @ 2 Mar 2013, 04:10 PM)
De ce nu se face o mobilizare generala, cu privire la acest aspect? De ce nu se unesc parinti, profesori, chiar si elevi, pentru a gandi o modalitate, chiar mai multe, care sa ajute la stoparea violentei?

Profesorii au vorbit de ani de zile despre fenomenul violentei in scoala romaneasca, au venit cu programe concrete dar au vorbit la pereti.. De la vorba la fapta e cale lunga, sprijin nu au gasit nici in parinti, nici in minister si nici in societate chiar, din contra se merge pe ideea generala, esti profesor ''educa-i'' chiar daca sunt primitivi in atitudine, reactie..( ca profesorul tre' sa fie si jandarm si politist ca doar ''e platit pe masura'') Incearca sa opresti dumneata un vlajgan de vreo 17 ani care e violent la ora... cum? Inainte de toate primeaza siguranta ta, ca doar o viata ai si nu-ti ridica nimeni statuie daca te-a injunghiat vreun golanas cu fițe in incercarea de a salva alti elevi. dry.gif Concret! ce propuneti?

Acest mesaj a fost modificat de către Leone-71 la data 16 Mar 2013, 02:49 PM

--------------------
''NIHIL SINE DEO''
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved