Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) 1 2 [3] 4  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Sa oprim violenta in scoli!!
WinterBorn
Trimis: 21 Mar 2013, 07:47 PM

Utilizator
**

Grup: Members

dora

alți părinți (și eu, ca părinte de elev) că profesorii nu sunt pregătiți pentru a preîntâmpina situațiile conflictuale din școli. Și mulți nici nu își doresc! Eu am vrut să fiu profesor și am urmat cursuri de română, engleză, pedagogie și metodica disciplinei pe care o predau. Dacă voiam să fiu gardian, polițist, jandarm sau paznic, mă pregăteam pentru așa ceva. Dar NU îmi doresc asta și nu e de competența mea să „gestionez” jignirile, bătăile sau șicanele elevilor. Cu amărăciune în suflet... îmi pare rău! Sunt alte persoane, cu altă pregătire, plătite din banii noștri, care trebuie puse la treabă!

Nici eu nu mi-as dori dar astfel de lucruri se intampla.

buimac

Parerea mea este ca gresiti. In momentul in care ati ales meseria de profesor, sigur nu va asteptati sa predati unor statui. Cum am citit in postul dumneavostra, sunteti deopotriva si mama, ceea ce ma face sa cred ca aveti idee despre cat de activ( mai ales in prostii) este creierul unui copil. Cu toate aceste, veniti aici si imi spuneti ca nu aveti alta obligatie, in afara de aceea de a preda. Ca sa fac o imagine a ceea ce afirmati, intr-o clasa cu 30 de elevi, ar trebui sa avem un profesor, un gardian, un paznic, un politist, un doctor si eventual un preot. Nu, doamna, cand v-ati facut profesor erati constienta, sper, de menirea dumneavoastra. Aceea de a invata si a proteja copiii care se afla in incinta scolii, sub supravegherea dumneavostra.

Cat se poate de corect. Poate, pe vremea Dorei ( zic asa pt ca pare spre varsta a treia ), nu erau abuzurile si comportamentele deviante care sunt acum. De fapt, sigur nu erau. Insa anii au trecut si lumea s-a schimbat, din nefericire spre mai rau, iar toata lumea trebuie sa tina pasul cu ea. Trebuie sa va adaptati conditiilor din din ziua de azi. Elevii sunt dezobedienti - recurgeti la masurile de rigoare. Nu la cele violente care nu fac decat sa inrautateasca situatia si implicit elevul in fapta, ci la cele normale care ajuta elevul. Acestia trebuie ajutati pt ca, mai tarziu in viata, vor deveni f probabil criminali si violatori. Dar de, trebuie dat interesul, ceea ce este mai greu in ziua de azi.

Acest mesaj a fost modificat de către WinterBorn la data 21 Mar 2013, 07:59 PM
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 21 Mar 2013, 07:49 PM

Mentor

QUOTE (roset @ 21 Mar 2013, 07:39 PM)
Violenta in scoli este un subiect mai mult decat alarmant. Ori sunteti extraordinari de dobitoci incat sa nu vedeti asta sau pur si simplu nu va pasa.

Că aprig mai ești ,dle! De ce am impresia că vorbești cu părinții tăi wink.gif character40.gif care te-au educat? ph34r.gif
Control, stimabile! Control! happy30.gif

As vrea sa-l vad cum s-ar descurca in mijlocul unui conflict dintre doi elevi cu schizofrenie biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Mesaj personal
WinterBorn
Trimis: 21 Mar 2013, 07:59 PM

Utilizator
**

Astea se intampla destul de des in Hunedoara.

Si ce faci in acel moment? Ce masuri iei? Tu ca singur profesor, nu intreaga catedra.

Regret sa te dezamagesc, dar eu am castigat respectul tuturor. Asa ca eu nu trebuie nici sa ridic tonul la ei macar

Respectul tuturor... din cartierul sarac din municipiul Hunedoara? Unde numai carte nu se face si notele se iau pe ochi frumosi sau pe amenintari cu cutitul?
Poate nu trebuie sa ridici tonul la ei ca te-au si plesnit. De frica n-o faci. De unde stim noi ca exista respect intre voi?

Eu nu vorbeam numai de cazul tau amarat, vorbeam de tot. Nu ma intereseaza scoala dumitale, poti fi zana zanelor acolo. Eu vorbeam de tot ce se intampla in toata tara. Pt ca da, sunt scoli mai bune si scoli mai proste. Sunt scoli unde se intampla nereguli peste care se poate trece, nereguli pe care le-am facut toti probabil... dar sunt si neregulile peste care nu poti trece.
Tu vii si imi spui de scoala ta, mergi pe forumul scolii tale si posteaza acolo data viitoare. Nu ne mai incurca pe noi aici. Ca din cate vad, orice post apare, tu cu dora sunteti primele si de mult ori singurele care postati. Sunteti platite pt fiecare post?

Daca nu puteti mai mult de atat, rezumati-va la ce puteti. Dar in alta slujba, unde nu aveti copii care depind de voi.
Mesaj personal
WinterBorn
Trimis: 21 Mar 2013, 08:03 PM

Utilizator
**

[/QUOTE]Că aprig mai ești ,dle! De ce am impresia că vorbești cu părinții tăi care te-au educat?[QUOTE]

Nu ma obosesc. Replici de profesor comunist erau pe vremea mea.

"Un incident grav petrecut intr-o scoala din judetul Hunedoara atrage atentia asupra unei situatii grave din invatamantul romanesc.
Un copil de clasa a 8-a, bolnav de schizofrenie, care a fost integrat intr-o clasa normala a ajuns sa isi atace un coleg cu cutitul, pentru ca nimeni nu s-a priceput, sau nu a avut mijloacele prin care sa-l controleze. Si profesorilor le era frica de el, iar bietul copil nu are decat vina de a se fi nascut intr-o tara care nu-i poate oferi un sistem de invatamant adecvat si nevoilor sale.
Directoarea scolii le-a spus politistilor ca atacatorul, un copil de 13 ani de fapt, este deosebit de agresiv, inclusiv cu profesorii.
Directoarea scolii din Branisca spune ca a sesizat in repetate randuri politia, inspectoratul scolar si directia pentru protectia copilului insa nimeni nu a luat nici o masura in privinta baiatului.

Era cumva clasa dumitale, adria_m ? fighting25.gif
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 21 Mar 2013, 08:07 PM

Mentor

QUOTE (WinterBorn @ 21 Mar 2013, 08:03 PM)

"Un incident grav petrecut intr-o scoala din judetul Hunedoara atrage atentia asupra unei situatii grave din invatamantul romanesc.
Un copil de clasa a 8-a, bolnav de schizofrenie, care a fost integrat intr-o clasa normala a ajuns sa isi atace un coleg cu cutitul, pentru ca nimeni nu s-a priceput, sau nu a avut mijloacele prin care sa-l controleze. Si profesorilor le era frica de el, iar bietul copil nu are decat vina de a se fi nascut intr-o tara care nu-i poate oferi un sistem de invatamant adecvat si nevoilor sale.
Directoarea scolii le-a spus politistilor ca atacatorul, un copil de 13 ani de fapt, este deosebit de agresiv, inclusiv cu profesorii.
Directoarea scolii din Branisca spune ca a sesizat in repetate randuri politia, inspectoratul scolar si directia pentru protectia copilului insa nimeni nu a luat nici o masura in privinta baiatului.

Era cumva clasa dumitale, adria_m ?  fighting25.gif

Cunosti cazul?

”Directoarea scolii din Branisca spune ca a sesizat in repetate randuri politia, inspectoratul scolar si directia pentru protectia copilului insa nimeni nu a luat nici o masura in privinta baiatului.”

Sa inteleg ca tot pe profesori ii acuzi si in acest incident, nu? Chiar si directoarea scolii a facut tot ceea ce a fost omeneste posibil, dar degeaba confused05.gif

Acest mesaj a fost modificat de către adria_m la data 21 Mar 2013, 08:12 PM
Mesaj personal
docx
Trimis: 21 Mar 2013, 10:00 PM

Mentor

QUOTE (adria_m @ 21 Mar 2013, 09:07 PM)
Cunosti cazul?

Adria, domnul de mai sus te-a rugat sa nu-i mai incurci. E forumul in care parintii vor doar sa injure profesorii, nu sa asculte argumente.
Pentru ca face parte din marea multime a parintilor care nu-s interesati de argumentele care li se aduc, care nu inteleg si nu-s interesati de problemele sistemului, nu-i sprijina pe profesori in munca lor de a le educa odraslele - vor doar sa li se dea dreptate. Eventual sa mai arunce ceva noroi in profesori, care trebuie sa fie la ordinele lor mai ceva decat chelnerii la crâșmă.
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 21 Mar 2013, 10:37 PM

Mentor

QUOTE (docx @ 21 Mar 2013, 10:00 PM)
QUOTE (adria_m @ 21 Mar 2013, 09:07 PM)
Cunosti cazul?

Adria, domnul de mai sus te-a rugat sa nu-i mai incurci. E forumul in care parintii vor doar sa injure profesorii, nu sa asculte argumente.
Pentru ca face parte din marea multime a parintilor care nu-s interesati de argumentele care li se aduc, care nu inteleg si nu-s interesati de problemele sistemului, nu-i sprijina pe profesori in munca lor de a le educa odraslele - vor doar sa li se dea dreptate. Eventual sa mai arunce ceva noroi in profesori, care trebuie sa fie la ordinele lor mai ceva decat chelnerii la crâșmă.

Am vazut confused05.gif
Noi chiar sesizam toate cazurile posibile, dar cei in masura nu fac nimic. Asa ca... atunci cand au de gand sa se incaiere, ii invitam sa o faca in afara perimetrului scolii confused05.gif

Chiar nu inteleg de ce trebuie integrati in invatamantul de masa acesti copii confused24.gif
Mesaj personal
tyta
Trimis: 24 Mar 2013, 05:03 PM

Mentor

QUOTE (WinterBorn @ 21 Mar 2013, 09:03 PM)
Nu ma obosesc.

Nu ai cum sa obosesti, in conditiile in care bunul simt lipseste.
Replici de profesor comunist erau pe vremea mea

Si cam cum e un profesor comunist?

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
http://scoalacreanga.blogspot.com/
http://preluca.blogspot.com/
si inca ceva
Mesaj personal
roset
Trimis: 24 Mar 2013, 07:57 PM

Mentor

Si cam cum e un profesor comunist?

biggrin.gif laugh.gif tongue.gif N-are dcum să răspundă! sign28.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
tyta
Trimis: 8 Apr 2013, 07:08 PM

Mentor

Am intrat sa vad cum se mai lupta lumea cu violenta...Tacere de cavou...Ca urmare, am constatat ca topicul in cestiune seamana cu " sa facem totul tovarasi..." Si tot atat se face, in conditiile legislatiei actuale si manipularii media.

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
http://scoalacreanga.blogspot.com/
http://preluca.blogspot.com/
si inca ceva
Mesaj personal
CIDUL
Trimis: 24 May 2013, 03:26 PM

Utilizator avansat

QUOTE (buimac @ 1 Mar 2013, 03:12 PM)
Nu credeti ca este timpul sa facem ceva in privinta violentei din scolile romanesti? Nu exista niciun remediu? Unde vom ajunge in acest ritm? Profesori terorizati, copii batuti, nimeni nu este in siguranta in scoli.

Uniți-vă și cereți bani pentru educație. În stradă, doar nu vreți să vă rezolve profesorii toate problemele!
Mesaj personal
CIDUL
Trimis: 24 May 2013, 03:29 PM

Utilizator avansat

QUOTE (adria_m @ 2 Mar 2013, 07:24 PM)
Propun amenzi usturatoare date parintilor pentru faptele copiilor lor!
Ceva de genul:
- injuratura 500 lei
- trantitul scaunelor 1000 lei
- bataie 3000 lei
........

Dacă plătește 3000 de lei amendă e în stare să nu-și mai dea odrasla la nicio școală.
Mesaj personal
CIDUL
Trimis: 24 May 2013, 03:57 PM

Utilizator avansat

QUOTE (WinterBorn @ 21 Mar 2013, 08:59 PM)

Respectul tuturor... din cartierul sarac din municipiul Hunedoara? Unde numai carte nu se face si notele se iau pe ochi frumosi sau pe amenintari cu cutitul?
Poate nu trebuie sa ridici tonul la ei ca te-au si plesnit. De frica n-o faci. De unde stim noi ca exista respect intre voi?
Nu ma intereseaza scoala dumitale, poti fi zana zanelor acolo. Eu vorbeam de tot ce se intampla in toata tara. Pt ca da, sunt scoli mai bune si scoli mai proste. Sunt scoli unde se intampla nereguli peste care se poate trece, nereguli pe care le-am facut toti probabil... dar sunt si neregulile peste care nu poti trece.
Tu vii si imi spui de scoala ta, mergi pe forumul scolii tale si posteaza acolo data viitoare. Nu ne mai incurca pe noi aici. Ca din cate vad, orice post apare, tu cu dora sunteti primele si de mult ori singurele care postati. Sunteti platite pt fiecare post?

Daca nu puteti mai mult de atat, rezumati-va la ce puteti. Dar in alta slujba, unde nu aveti copii care depind de voi.

Dar d-ta ce faci pentru siguranța propriului copil? Sau vrei să te învețe profesorii ce ai de făcut? Documentează-te ce pași poți urma și implică-te!
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 24 May 2013, 04:09 PM

Mentor

QUOTE (CIDUL @ 24 May 2013, 03:57 PM)
QUOTE (WinterBorn @ 21 Mar 2013, 08:59 PM)

Nu ma intereseaza scoala dumitale, poti fi zana zanelor acolo. Eu vorbeam de tot ce se intampla in toata tara. Pt ca da, sunt scoli mai bune si scoli mai proste. Sunt scoli unde se intampla nereguli peste care se poate trece, nereguli pe care le-am facut toti probabil... dar sunt si neregulile peste care nu poti trece.

Dar d-ta ce faci pentru siguranța propriului copil? Sau vrei să te învețe profesorii ce ai de făcut? Documentează-te ce pași poți urma și implică-te!

Daca le spui despre realitatea din scoli, nu e bine! Nici nu vor sa auda de rau... Vor doar sa ne auda cum ne implicam si cat de multe facem noi ca odoarele lor sa fie in siguranta la scoala. Ei bine, sunt dascal. Mai mult nu pot. Sa faca bine sa ceara paznic. Sa plateasca paznici daca vor sa le fie copiii in siguranta.
Asa cum medicului nu-i ceri sa-ti faca si sarmale in timpul unei interventii chirurgicale, asa nici mie sa nu-mi ceara sa supraveghez singura toti elevii ciclului primar in pauze, pe parcursul unei zile intregi de scoala. Nu le convine, sa-si mute elevii la alta scoala.

Apropo, vad ca nici cu amenzile nu le convine confused05.gif

Acest mesaj a fost modificat de către adria_m la data 24 May 2013, 04:11 PM
Mesaj personal
CIDUL
Trimis: 24 May 2013, 04:10 PM

Utilizator avansat

Soluții ar fi dar nu sunt agreate de societatea asta degradată:

- amenzi cât mai usturătoare, asta îl doare pe român cel mai tare, când îl arzi la buzunar; dacă înțelege prost democrația și "meseria" de părinte ...

- școli de reeducare pentru cei care comit fapte de violență.

În câțiva ani situația s-ar îmbunătăți considerabil.

Ce spuneți, ați fi de acord? Dacă da, ieșiți în stradă și cereți!
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 24 May 2013, 04:25 PM

Mentor

QUOTE (CIDUL @ 24 May 2013, 04:10 PM)
Soluții ar fi dar nu sunt agreate de societatea asta degradată:

- amenzi cât mai usturătoare, asta îl doare pe român cel mai tare, când îl arzi la buzunar; dacă înțelege prost democrația și "meseria" de părinte ...

- școli de reeducare pentru cei care comit fapte de violență.

În câțiva ani situația s-ar îmbunătăți considerabil.

Ce spuneți, ați fi de acord? Dacă da, ieșiți în stradă și cereți!

cool20.gif sign28.gif happy30.gif happy30.gif happy30.gif
Ohoooooo! De cand tot spun aceste lucruri, dar degeabaaaaaaaa!!! mad.gif mad.gif mad.gif
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 24 May 2013, 04:28 PM

Mentor

QUOTE (CIDUL @ 24 May 2013, 03:29 PM)
Ceva de genul:
- injuratura 500 lei
- bataie 3000 lei
........

Dacă plătește 3000 de lei amendă e în stare să nu-și mai dea odrasla la nicio școală.

Si? La scoala vine sa invete, nu sa se bata, nu? confused05.gif
Daca are chef de bataie, acasa cu el!!!
Mesaj personal
ladytza
Trimis: 24 May 2013, 08:12 PM

Mentor

QUOTE (adria_m @ 24 May 2013, 04:28 PM)
QUOTE (CIDUL @ 24 May 2013, 03:29 PM)
Ceva de genul:
- injuratura 500 lei
- bataie 3000 lei
........

Si? La scoala vine sa invete, nu sa se bata, nu? confused05.gif
Daca are chef de bataie, acasa cu el!!!

nu e rea ideea
si daca taiem un 0 ustura la buzunar

--------------------
adevarul nu se supune la vot!
Papa Ioan Paul al II-lea
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
danutzik25
Trimis: 27 May 2013, 12:39 PM

Începător
*

nu mai exista scoala de corectie ?
Mesaj personal
danutzik25
Trimis: 27 May 2013, 12:47 PM

Începător
*

copilul meu a fost batut in scoala si nu mai putea respira astfel incaat a fost chemata o ambulanta . copilul care l-a lovit este cunoscut drept "copil problema " in scoala ,cu comportaament f violent fata de ceilalti elevi . ce masuri se pot lua in acest caz ? nu poate fi exmatriculat ?
Mesaj personal
roset
Trimis: 27 May 2013, 01:53 PM

Mentor

Cadrele didactice sun vinovate! confused06.gif
(Tocmai citeam un articol de toată jena ,,pentru societate” care dă vina doar pe cadrele didactice!) sign28.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
ERRIN
Trimis: 27 May 2013, 02:15 PM

Utilizator avansat

Exmatricularea este foarte rara intr-o scoala si numai pentru cazuri deosebit de grave. Elevii problema stiu foarte bine ca pentru repetatele abateri li se scade nota la purtare ceea ce nu prea-i deranjeaza de cele mai multe ori, asa ca nu va asteptati la prea multe masuri din partea scolii. Ori rezolvati acest lucru prin plangere la politie unde parintii recalcitrantului vor da socoteala ori il mutati in alta clasa sau scoala . Mai exista si varianta de a va face dreptate singuri dar nu cred ca este cea mai indicata. Cand fiul meu era in clasa a cincea am avut un astfel de eveniment neplacut cu baiatul unui interlop local care teroriza majoritatea elevilor si am rezolvat mutand baiatul in alta scoala.
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 1 Jul 2013, 06:36 PM

Utilizator avansat

QUOTE (buimac @ 2 Mar 2013, 06:10 PM)
Acesta chiar este un subiect serios pe care nimeni, nici parinti, nici profesori, nici copii, nu ar trebui sa-l ia in ras. Noi gandim intr-un mod nesanatos, si anume, nu ma afecteaza pe mine, nu ma intereseaza. Dar maine, dar poimaine, cine ne garanteaza ca nu vom fi noi in mijlocul unei situatii violente? De ce nu se face o mobilizare generala, cu privire la acest aspect? De ce nu se unesc parinti, profesori, chiar si elevi, pentru a gandi o modalitate, chiar mai multe, care sa ajute la stoparea violentei?

nu se unesc fiindca profesorii is singurii carora le pasa de scoala, in ansamblul ei.
parintelui ii e mai usor sa dea cu pumnu-n masa si sa depuna reclamatii la inspectorat. 'copilul meu ii batut in curtea scolii, nu e supravegheat'. e usor s-o zici! si mai usor sa arunci vina in curtea scolii, unde trei profesori supravegheaza 300 de plozi.
daca cineva indrazneste sa ceara ajutorul parintilor, sar toti cu gura amintind ca scoala ii gratuita, ei nu dau bani.
bre, nene...asteptati prea mult de la jigodia asta mare si rea care se numeste statul roman. eu inca astept comunitatea aia interesata de soarta copiilor care sa puna umarul acolo unde nu o face statul.
Mesaj personal
docx
Trimis: 1 Jul 2013, 06:45 PM

Mentor

QUOTE (a. mihai @ 1 Jul 2013, 07:36 PM)
parintelui ii e mai usor sa dea cu pumnu-n masa si sa depuna reclamatii la inspectorat. 'copilul meu ii batut in curtea scolii, nu e supravegheat'. e usor s-o zici! si mai usor sa arunci vina in curtea scolii, unde trei profesori supravegheaza 300 de plozi.
daca cineva indrazneste sa ceara ajutorul parintilor, sar toti cu gura amintind ca scoala ii gratuita, ei nu dau bani.

Dar nici nu-i nevoie sa dea bani. Pot face voluntariat si sa pazeasca ei copiii in curtea scolii, eventual sa nu se mai fumeze prin colturi ascunse. Ca-n occidentul civilizat pe care il doresc si la noi parintii fac voluntariat la actiuni in folosul copiilor proprii.
Pui pariu ca vor țipa ca din gura de sarpe daca le propui varianta? Pentru ca vor doar sa "li se dea" si sa nu miste un deget.
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 1 Jul 2013, 06:57 PM

Utilizator avansat

voluntariatu-i pentru fraieri. la noi in tara abia ala care munceste-i prost. e semn ca nu stie sa se...descurca.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) 1 2 [3] 4  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved