Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> LUCRARI CORECTATE IN ULTIMUL MOMENT, MATEMATICA
Ana Maria Izabel
Trimis: 20 Jun 2014, 01:49 PM

Începător
*

Grup: Members

Considerati ca este normal sa fie aduse lucrarile in ultimul moment la inchiderea semestrului II, respectiv penultima ora la sfarsitul anului scolar 2014, lucrarile si teza fiind date in timpul semestrului dar necorectate la timp de catre profesoara ?? Acest lucru a generat mai multe corigente, iar elevii sunt in imposibilitatea de a-si repara situatia scolara, fiind declarati corigenti fara replica ! Este vorba de o profesoara "binecunoscuta" de matematica din Lic.Mihai Eminescu Bucuresti, care a lasat corigenti acum 8 elevi intr-o singura clasa. Si acest lucru este o practica frecventa, admisa si de conducerea liceului !
Mesaj personal
miriam_1
Trimis: 20 Jun 2014, 10:10 PM

Utilizator avansat

Da, consider ca a procedat absolut normal. Tezele se aduc dupa ce se corecteaza, inainte de incheierea mediei. Dar pana atunci ai avut destul timp sa obtii note mari care sa-ti asigure promovarea, stiind ce-ai facut la teza si deci anticipand nota, care ti-a fost doar confirmata la aducerea tezei.

Acest mesaj a fost modificat de către miriam_1 la data 20 Jun 2014, 10:13 PM
Mesaj personal
Alexx.
Trimis: 25 Jun 2014, 05:34 PM

Utilizator
**

Profesorul corectează lucrările în timpul liber,fără nici un fel de câștig.
Da, mi se pare normal.Tot profesoara este de vină că au rămas elevii respectici corigenți nu?

Mesaj personal
coris_blue
Trimis: 14 Jul 2014, 09:54 PM

Utilizator activ

După cele două răspunsuri la nedumerirea dvs. ar trebui să-mi fie normal. Dar nu este.... Și de ce? Fiindcă:
1. obiective, competențe de atins / competențe de format trebuie anunțate la început de perioadă (trimestru, semestru, an școlar etc.) ... Adică, vreau să știu CÂND vrei de la mine CEEA CE VEI PRETINDE dumneata de la mine!
2. „Profesorul corectează în timpul liber”!!! Nu e adevărat! Profesorul are 18 ore de predare și cu restul de până la 40 de ore/săptămână (Codul Muncii) ce face?
3. Nici un profesor nu e de vină că rămân elevii corigenți! Fiindcă profesorii nu-și asumă vreo vină niciodată!
Mesaj personal
Ana Maria Izabel
Trimis: 16 Jul 2014, 09:27 AM

Începător
*

Nici eu nu consider ca profesoara a procedat corect cu acesti elevi, au fost condamnati la corigenta fara drept de apel, cu atat mai mult cu cat li s-a promis acest lucru in timpul anului. Adica profesoara oricum si-a propus sa lase nominal acesti elevi corigenti, iar modul in care a procedat confirma acest lucru. In calitate de parinte, am incercat sa vorbesc cu ea, am asteptat-o la scoala, dar mi-a spus ca nu are nimic de vorbit cu mine, media fiind deja inchisa. La fel a procedat si cu alti parinti care au dorit sa vorbeasca cu ea. Profesorii nu mai sunt dascali, ei doar predau fara a verifica daca elevii au si inteles materia (chiar daca elevul este meditat in particular), iar problemele lor personale pun amprenta asupra modului de colaborare cu elevii, doar teroarea fiind primordiala, nu dialogul. Iar parintii nu pot decat sa asiste neputinciosi la acest mod de lucru cu care conducerea liceului este perfect de acord !
Mesaj personal
max24
Trimis: 16 Jul 2014, 03:31 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ana Maria Izabel @ 16 Jul 2014, 11:27 AM)
Profesorii nu mai sunt dascali, ei doar predau fara a verifica daca elevii au si inteles materia (chiar daca elevul este meditat in particular), iar problemele lor personale pun amprenta asupra modului de colaborare cu elevii, doar teroarea fiind primordiala, nu dialogul. Iar parintii nu pot decat sa asiste neputinciosi la acest mod de lucru cu care conducerea liceului este perfect de acord !

Va rog sa nu generalizati chiar asa de grosier.
Referiti-va la profesoara in cauza nu la toti profesorii in general.
Mesaj personal
max24
Trimis: 16 Jul 2014, 03:36 PM

Utilizator avansat

QUOTE (coris_blue @ 14 Jul 2014, 11:54 PM)
Profesorul are 18 ore de predare și cu restul de până la 40 de ore/săptămână (Codul Muncii) ce face?

Imi pare rau sa va dezamagesc, profesorul este platit(putin cat este) doar pentru cele 18 ore/saptamana.
Daca vreti sa munceasca 40 de ore/saptamana, la salariu de 800 lei(un prof cu vechime sub 10 ani sa zicem), la un calcul ar iesi plata de 5 lei/ora. Cam putin sa destepte copii astfel incat sa treaca toti clasa, nu credeti?
Mesaj personal
ezragsit
Trimis: 16 Jul 2014, 05:51 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ana Maria Izabel @ 16 Jul 2014, 11:27 AM)
Nici eu nu consider ca profesoara a procedat corect cu acesti elevi, au fost condamnati la corigenta fara drept de apel, cu atat mai mult cu cat li s-a promis acest lucru in timpul anului. Adica profesoara oricum si-a propus sa lase nominal acesti elevi corigenti, iar modul in care a procedat confirma acest lucru. In calitate de parinte, am incercat sa vorbesc cu ea, am asteptat-o la scoala, dar mi-a spus ca nu are nimic de vorbit cu mine, media fiind deja inchisa. La fel a procedat si cu alti parinti care au dorit sa vorbeasca cu ea. Profesorii nu mai sunt dascali, ei doar predau fara a verifica daca elevii au si inteles materia (chiar daca elevul este meditat in particular), iar problemele lor personale pun amprenta asupra modului de colaborare cu elevii, doar teroarea fiind primordiala, nu dialogul. Iar parintii nu pot decat sa asiste neputinciosi la acest mod de lucru cu care conducerea liceului este perfect de acord !

De ce nu ni l-ați adus nouă (cu, sau fără meditații acasă) la un colegiu tehnic.

Învăța o meserie. Posibil să fi fost în fruntea clasei.

Avea toate condițiile să se simtă bine.

Putea avea rezultate (cel mai bun rezultat la matematică, la bacalaureat, btw, a fost 10).

De ce ați fugit la teoretic. Ce vă așteptați să iasă de acolo?

Când era în clasa a VIII-a decizia a fost mai mult în mâna dvs. decât a lui.

Deciziile lamentabile ale părinților se întorc, mai devreme sau mai târziu, împotriva copiilor.

Uitați-vă în oglindă și repetați-vă "Eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo, eu l-am îndemnat să meargă acolo..."

Acest mesaj a fost modificat de către ezragsit la data 16 Jul 2014, 05:54 PM

--------------------
„Păcat că Brucan n-a ținut cont că îndepărtându-ne de 1989 ne îndepărtăm și de educația de dinainte de 1989 și cu fiecare an de noi «stupid people» ne îndepărtăm cu câte doi de acel efemer «peste douăzeci de ani»”
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Ana Maria Izabel
Trimis: 17 Jul 2014, 12:31 PM

Începător
*

Repartizarea este computerizata, nota la admitere i-a asigurat un loc in acest liceu!
Mesaj personal
verona
Trimis: 17 Jul 2014, 12:49 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (Ana Maria Izabel @ 17 Jul 2014, 02:31 PM)
Repartizarea este computerizata, nota la admitere i-a asigurat un loc in acest liceu!

impreuna cu alegerea dvs...

pt ca optiunea respectiva era pe lista pt ca ati ales-o. NU a ales-o calculatorul.
Mesaj personal
usermarian
Trimis: 17 Jul 2014, 01:40 PM

Utilizator avansat

REGULAMENTUL DE ORGANIZARE SI FUNCTIONARE A UNITATILOR DE INVATAMANT PREUNIVERSITAR - 2005 -

Completat si modificat in baza actelor normative publicate in M. Of. pana la 07.11.2012.

Art. 57. -
(1) In invatamantul preuniversitar, evaluarile se concretizeaza, de regula, prin note de la 10 la 1.
(2) In clasele din invatamantul primar, aprecierea rezultatelor elevilor se face prin calificative sau prin alte forme de apreciere, respectand reglementarile Ministerului Educatiei si Cercetarii.
(3) Notele/calificativele acordate se comunica, in mod obligatoriu, elevilor, se trec in catalog si in carnetul de elev, de catre profesorul/invatatorul care le acorda si se comenteaza cu parintii.
(4) Numarul de note acordate fiecarui elev, la fiecare disciplina de studiu, exclusiv nota de la teza, trebuie sa fie cel putin egal cu numarul saptamanal de ore de curs prevazut in planul de invatamant. Fac exceptie disciplinele cu o ora de curs pe saptamana, la care numarul minim de note/calificative este de doua.
(5) Elevii aflati in situatie de corigenta vor avea cu cel putin o nota/ un calificativ in plus fata de numarul de note/calificative prevazut la alin. (4) al prezentului articol, ultima nota/ultimul calificativ fiind acordat, de regula, in ultimele doua saptamani ale semestrului.
(6) Disciplinele la care se sustin teze se stabilesc de Ministerul Educatiei si Cercetarii. In invatamantul postliceal, la unele specializari, tezele pot fi inlocuite cu elaborarea unor microproiecte.
(7) Tezele se sustin incepand cu a doua jumatate a semestrului.
(8) Notele la teze, cu o pondere de 25% din media semestriala, se analizeaza cu elevii intr-o ora scolara special destinata si se trec in catalog cu cel putin doua saptamani inaintea incheierii semestrului.
(9) Tezele se pastreaza in scoala pana la sfarsitul anului scolar si pot fi consultate de parintii elevilor, in prezenta profesorului care preda disciplina de studiu respectiva si care a acordat nota.

Acest mesaj a fost modificat de către usermarian la data 17 Jul 2014, 01:44 PM
Mesaj personal
coris_blue
Trimis: 17 Jul 2014, 05:51 PM

Utilizator activ

QUOTE (max24 @ 16 Jul 2014, 05:36 PM)
Imi pare rau sa va dezamagesc, profesorul este platit(putin cat este) doar pentru cele 18 ore/saptamana.
Daca vreti sa munceasca 40 de ore/saptamana, la salariu de 800 lei(un prof cu vechime sub 10 ani sa zicem), la un calcul ar iesi plata de 5 lei/ora. Cam putin sa destepte copii astfel incat sa treaca toti clasa, nu credeti?

Îmi pare rău să vă dezamăgesc, profesorul nu este plătit pentru 18 ore/săptămână ci /40. Restul ar trebui să fie acele ore de pregătire și corectare a lucrărilor scrise.
Mesaj personal
ezragsit
Trimis: 21 Jul 2014, 09:14 PM

Utilizator avansat

vedeți parastas2014

QUOTE (parastas2014 @ 21 Jul 2014, 10:00 PM)
QUOTE (ezragsit @ 21 Jul 2014, 10:43 PM)
Cum întrebam ... care este rolul dvs. în educație?

Cât privește câștigarea tuturor concursurilor.

rolul meu e sa sfatuiesc.

copii care au venit de la internationala de matematica si au dat cu geamantanul in cap parintilor.
copii care sufera ca nu au aceleasi materiale de studiu ca ceilalti.
profesori care stiu ca se sufla subiecte la olimpiade.
copii refuzati de facultati din america fiindca nu stiau nimic in afara de "metoda" pentru care fusesera pregatiti.

mai vreti? credeti ca sunteti mai in masura sa raspundeti la acest subiect.Invatatorule?

--------------------
„Păcat că Brucan n-a ținut cont că îndepărtându-ne de 1989 ne îndepărtăm și de educația de dinainte de 1989 și cu fiecare an de noi «stupid people» ne îndepărtăm cu câte doi de acel efemer «peste douăzeci de ani»”
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Trimis: 18 Aug 2014, 05:05 PM

Grup:

QUOTE (coris_blue @ 17 Jul 2014, 07:51 PM)
QUOTE (max24 @ 16 Jul 2014, 05:36 PM)

Îmi pare rău să vă dezamăgesc, profesorul nu este plătit pentru 18 ore/săptămână ci /40. Restul ar trebui să fie acele ore de pregătire și corectare a lucrărilor scrise.

Ei doamna, in cazul asta, inseamna ca de fapt, nu este platit.
Mesaj personalTrimite email
a. mihai
Trimis: 25 Aug 2014, 04:39 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ana Maria Izabel @ 20 Jun 2014, 03:49 PM)
Considerati ca este normal sa fie aduse lucrarile in ultimul moment la inchiderea semestrului II, respectiv penultima ora la sfarsitul anului scolar 2014, lucrarile si teza fiind date in timpul semestrului dar necorectate la timp de catre profesoara ?? Acest lucru a generat mai multe corigente, iar elevii sunt in imposibilitatea de a-si repara situatia scolara, fiind declarati corigenti fara replica ! Este vorba de o profesoara "binecunoscuta" de matematica din Lic.Mihai Eminescu Bucuresti, care a lasat corigenti acum 8 elevi intr-o singura clasa. Si acest lucru este o practica frecventa, admisa si de conducerea liceului !

Iată ce zice legea:

(5) Elevii aflați în situație de corigență vor avea cu cel puțin o notă/ un calificativ în plus față de
numărul de note/calificative prevăzut la alin. (4) al prezentului articol, ultima notă/ultimul calificativ fiind
acordat, de regulă, în ultimele două săptămâni ale semestrului.
(6) Disciplinele la care se susțin teze se stabilesc de Ministerul Educației și Cercetării. În
învățământul postliceal, la unele specializări, tezele pot fi înlocuite cu elaborarea unor microproiecte.
(7) Tezele se susțin începând cu a doua jumătate a semestrului.
(8) Notele la teze, cu o pondere de 25% din media semestrială, se analizează cu elevii într-o oră școlară special destinată și  se trec în catalog cu cel puțin două săptămâni înaintea încheierii semestrului.

1.
- profesoara nu a respectat ROFUIP
- aceasta i-a afectat foarte tare pe elevii care învață-n funcție de ... cât le mai trebuie să promoveze, adică pe vânătorii de nota 5.

2.
Cât despre cât sunt plătită ... dacă-mi dau bani pe cât predau (18 ore/săpt.), atunci primesc 18 lei pe oră. Dacă-s plătită la 40 de ore pe săptămână, atunci primesc 8 lei pe oră, cu 2 lei mai mult ca lucrătorii cu ziua care, față de mine, primesc și-o masă la prânz.

Așadar, stimați părinți,
Dvs. plătiți, prin Satul român, un profesor cu 5 ani de facultate ca pe un lucrător cu două clase.
Io atât vă-ntreb - atunci când aveți nevoie de gresie nouă-n baie și căutați un om priceput, vă lucrează careva la preț de nimic?
Și dacă sunteți de acord că meseriașul bun trebuie plătit bine, de ce vă lăsați copiii pe mâna unor meseriași pe care-i disprețuiți plătindu-i mizerabil?
În condițiile astea E CORECT să strigi că n-au lucrat profi?
Mesaj personal
tyta
Trimis: 29 Aug 2014, 05:19 PM

Mentor

QUOTE (a. mihai @ 25 Aug 2014, 06:39 PM)
Așadar, stimați părinți,
Dvs. plătiți, prin Satul român, un profesor cu 5 ani de facultate ca pe un lucrător cu două clase.
Io atât vă-ntreb - atunci când aveți nevoie de gresie nouă-n baie și căutați un om priceput, vă lucrează careva la preț de nimic?
Și dacă sunteți de acord că meseriașul bun trebuie plătit bine, de ce vă lăsați copiii pe mâna unor meseriași pe care-i disprețuiți plătindu-i mizerabil?

A propos de meseriasi; pretul pe care il solicita faiantarul pentru 1 m2 este egal cu pretul platit pentru m2 de faianta. Cine intelege.....

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
http://scoalacreanga.blogspot.com/
http://preluca.blogspot.com/
si inca ceva
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved