Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> contestare barem definitivat limba romana 2014, contestare barem definitivat limba romana 2014
fox1@
Trimis: 17 Jul 2014, 03:35 PM

Începător
*

Grup: Members

Buna ziua!
Am si eu o intrebare catre colegii care au sustinut examenul de definitivat la limba romana. Sunteti multumiti de barem? Din punctul meu de vedere la subiectul de gramatica unde am avut de tratat predicatul (definitie, clasificare si exemple), baremul nu este corect. Nu ni se cerea in subiect sa dam exemple de 6-8 verbe copulative sau de 4 parti de vorbire prin care poate fi exprimat predicatul verbal, iar daca nu am facut lucrul acesta vom pierde 8 PUNCTE. (nu era ceva greu, insa tinand cont ca timpul a fost prea scurt trebuia sa sintetizam si sa ne referim strict la cerinta.) In 2013 la definitivat au avut de tratat subiectul (definitie, tipuri si exemple), iar barem era OK (se acorda pentru definitie 1p, tipuri 6p si exemple 6p). La subiectul 2, la construirea itemilor de evaluare trebuia sa dam si raspunsul, iar acest lucru nu ni se cerea, asadar iar pierdem 2 puncte. Sunt multe nereguli la acest barem!!! Punctele astea conteaza ENORM, sunt DECISIVE. Cunoaste cineva unde putem contesta acest barem? Uitati-va pe baremul din 2014 si pe baremul din 2013. NU ESTE CORECT CEEA CE SE INTAMPLA!
sign67.gif
Mesaj personal
docx
Trimis: 17 Jul 2014, 09:05 PM

Mentor

Grup: Members

Asta e forumul parintilor. Dar poti incerca si pe forumul elevilor, ca nu-i interzis si nici ordinea nu e obligatorie.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved