Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> In atentia d-lui ministru al educatiei nationale Remus Pricopie si a inspectorului generall Traistaru
vasilegeorge
Trimis: 23 Jul 2014, 08:30 PM

Începător
*

Grup: Members

Suntem un grup de 39 de parinti care au copii in scoala primara la Sc 56,sector 2,Bucuresti.Directoarea Stefan Rozica,cu de la sine putere,
si-a manifestat dorinta de a desfiinta semi-internatul din scoala.Mentionam ca acest semi-internat functioneaza cu mare succes de foarte multi ani,si noi parintii suntem foarte multumiti ca el exista in scoala,un motiv in plus sa apreciem Sc 56.
Copiii isi fac lectiile pentru a doua zi in liniste,sunt supravegheati cu atentie de d-na pedagog Onea Mariana,au parte de o atmosfera placuta,care in acelasi timp ii indeamna la studiu.In perioada cand exista cantina la liceul Iulia Hasdeu,copiii erau dusi in fiecare zi acolo in conditii de siguranta si adusi inapoi,de un singur om,care uneori supraveghea peste 40 de copii.
Acum aceasta lunga si benefica traditie este in pericol,directoarea sustine ca nu mai e spatiu pentru semi-internat,desi secretariatul format din 2 persoane functioneza in spatiul unei clase.De altfel secretariatul refuza sa primeasca cereri de inscriere la semi-internat,si directoarea favorizeaza sistemul de after-school,foarte scump si care creeaza inegalitati intre copiii,legate de posibilitatile financiare.
De ani de zile,toata scoala este impanzita cu reclame pentru after-school,in timp ce nu se mentioneaza nimic despre semi-internat.
Invatatoarele Grigorescu Alexandra,Juganaru Laura,Popeanu Florina,Tudor Marilena,Velciu Alexandrina obliga parintii sa-si dea copiii la after-school la ele acasa,facand discriminare intre elevi,in functie de aceasta.Din pacate,au sprijinul directoarei Stefan Rozica(se pare ca nu dezinteresat).
Noi,cei 39 de parinti cu copiii in cl I-IV,avand mai multi copii,nu ne permitem cererile exorbitante,in euro,ale after-school,si dorim sa fim asigurati ca sistemul de semi-internat,de care suntem extrem de multumiti,va continua,
Va rugam sa dispuneti o ancheta in acest sens si sa luati masurile cuvenite.
Deocamdata nu vom da numele copiilor,de teama represaliilor impotriva lor,dar o vom face in curand,in spiritul adevarului
Un grup de parinti ingrijorati de la Sc Generala 56
Mesaj personal
enter
Trimis: 24 Jul 2014, 08:04 PM

Utilizator avansat

Consider că ar fi mai potrivit să scrieți un memoriu la minister în care să expuneți problemele pe care le întâmpinați. Domnul ministru nu citește postarea dumneavoastră de aici.
Mesaj personal
tyta
Trimis: 25 Jul 2014, 08:27 PM

Mentor

Interesanta ideea cu semi internatul. Din pacate, cum a spus antevorbitorul meu^^ aici n-o sa cieasca nimeni din cei care ar putea sa va ajute.

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
http://scoalacreanga.blogspot.com/
http://preluca.blogspot.com/
si inca ceva
Mesaj personal
Marius0477
Trimis: 29 Jul 2014, 07:35 PM

Începător
*

Si eu am aflat zilele acestea ca o doamna inspector de la sectorul 2 ,Ciho, doreste desfiintarea acestui semiinternat.

Sunt uimit de aceasta dovada de incompetenta sau rea vointa.Acest semiinternat este singurul serviciu de care putem beneficia gratuit pentru copii nostri.
Am inteles ca suntem sfatuiti sa ne ducem copii la After school privat ,de unde sa platim acesti bani lunar.????

Parerea mea este ca sunt niste dedesupturi pentru a castiga privatii.
Am inteles ca directiunea scolii a propus desfiintarea semiinternatului fara sa se gandeasca ca sunt deja copii inscrisi.

Rusine!

Poate ne aude cineva si ia atitudine!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved