Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) « Primul ... 2 3 [4]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Scoala Waldorf - intre minciuna si adevar, informatii reale despre Waldorf - de la parinti care au copii acolo.
lly
Trimis: 22 Feb 2008, 10:18 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Nu intereseaza competitia pentru ca se invata ca toti oamenii sunt egali si nu se fac diferente ca in scolile traditionale..ma rog.Eu nu am zis ca in scolile traditionale nu se fac aseamenea lucruri si sunt convinsa ca si dumneavoastra ati avut experiente minunate cu elevii dumneavoastra.Nimeni nu poate contesta asta.Nu stiu cat ati predat in scolile Waldorf..cred ca dumneavoastra nu intelegeti ca noi nu eram invatati cea ce ati spus despre secte..Steiner..Si ar trebui sa stiti, mai ales ca ati predat la clase ca asa ceva nu se spunea, nu se invatau copiii asa ceva.Eu asta spun.Ca cea ce spuneti dumneavoastra ca se invata in scoli..nu este chiar asa.... confused24.gif
Mesaj personal
chetiradu
Trimis: 12 Jun 2008, 03:50 PM

Utilizator
**

Fetita mea, care acum are 16 ani, a facut primii 8 ani in sistemul Waldorf. Primii 6 au fost de Waldorf, un an a fost o combinatie de traditionala cu Waldorf, iar in ultimul a fost Waldorf cu numele. In primii 4 ani (scoala primara) a fost excelent atat pentru ea, ca eleva, cat si pentru mine ca parinte. Vroia sa se duca la scoala, iubea scoala (ceea ce mie mi se pare un lucru extraordinar), iar eu ii iubeam pe profesorii care predau. E adevarat incepeau cu o ruga dimineata, mai trageau o ruga inainte de masa si ultima rugaciune o spuneau inainte sa plece acasa. As putea sa va spun multe despre serbarile fastuoase care erau in Waldorf, serbari la care veneau toti copiii din clasele de la traditionala, despre sedintele cu parintii unde m-am simtit ca intr-o comunitate, chiar daca trebuia sa dam mereu bani (bani se cer si la traditionala), va pot povesti si despre mandria mea de parinte, cand copilul meu s-a calificat prima pe scoala (era o scoala unde in fiecare an erau mai multe clase de traditionala si o clasa de Waldorf) la olimpiada de matematica, sau despre faptul ca provenind din Waldorf -scoala de "handicapati"- fata mea a avut media 9,60 la capacitate si a intrat la ce liceu a dorit. Va mai pot povesti ca eu nu am stiut ce inseamna bastonase si liniute, pete de cerneala pe caiete sau pe haine, dar nici nu mi-am auzit copilul spunanad ca uraste scoala. Acum, la liceu, o uraste, chiar daca "handicapata" mea este cel mai bun copil dintr-o clasa unde ultima medie este 9,25. Si acum la liceu ii sunt de folos invataturile din Waldorf. Desenele ei sunt apreciate, imaginatia ei este laudata de toti profesorii, indemanarea ei ii lasa muti pe toti colegii ei. Intr-un cuvant, sunt unul dintre parintii care nu regreta nici o clipa faptul ca si-a dat copilul la Waldorf. A fost invatata sa gandeasca, sa vorbeasca si sa-si foloseasca mintea. Nu am mai continuat cu liceul Waldorf tocmai pentru ca m-am temut ca in viata, orice angajator care-i va vedea CV-ul, o va privi ca o "handicapata". Acum imi pare rau de aceasta decizie, dar nu mai pot da inapoi. Se descurca foarte bine si in traditionala intr-unul dintre primele 4 licee din capitala, viseaza sa fie acceptata intr-o universitate din strainatate, dar atmosfera din Waldorf nu o s-o mai intalneasca niciodata. A fost o poveste frumoasa si ma bucur tare mult ca fata mea a trait-o.
Va stau la dispozitie cu orice informatii despre orele din Waldorf si despre modul de predare de acolo. Ca parinte, indraznesc sa va dau un sfat :daca vreti ca sa aveti o "copilarie" frumoasa, lasati-va copilul la Waldorf. Daca vreti, insa, sa aveti un copil silitor, dar care sa urasca scoala, inscrieti-va copilul la traditionala. Eu nu am vrut ca fata mea sa invete foarte mult, nu am vrut nici sa aiba teme in vacanta, nici sa stea cu cartile in fata 8 ani de zile, pentru ca indiferent de sistemul de invatamant, cand se apropie examenele, orice parinte plateste cel putin un meditator pentru copilul lui. Si atunci sunt vremuri de invatat, de facut teme, de citit si de stat cu cartile in fata. Eu asa am judecat. Si sincer va spun, nu am regretat nici o clipa. Nu m-am gandit ca trebuie sa aiba multe teme pentru acasa, caci oricum nu le va face. Eu m-am gadit ca intotdeauna calitatea este de preferat cantitatii.
Mesaj personal
dana_t.
Trimis: 28 Jun 2008, 09:42 PM

Utilizator
**

Urzicuta, si eu am facut Colegiul Waldorf tot pe la inceputurile lui (chiar daca sunt si absolventa de Lic. Ped.). Stiu despre toate cele pe care le povestesti, insa nimeni NU TE OBLIGA sa aplici teosofia, antroposofia, etc. la clasele Waldorf.
Invatamantul Waldorf este sinonim cu "invatamantul liber".
Eu nu mai predau in acest sistem (am avut doar o serie) intrucat nu am gasit deschidere pentru continuitate, dar va spun cu mana pe inima, mi-as fi dat copilul cu tot sufletul intr-o astfel de clasa.
La practica am vazut clase si ...clase. La Sc. 308 am fost deziluzionata, intrucat invatatoarea nu stapanea clasa, dar am azut si clase de unde am plecat zburdand.
Copiii mei de la Waldorf sunt -TOTI- cu reusite profesionale, insa nu cred ca s-au adaptat la supunere ridicola. Ei cereau explicatii pentru orice, aveau un cuvand de spus, o explicatie de dat nu inghiteau ideea de a face ceva doar de "dorul lelii".
Acum am preluat cea mai mare parte a ceea ce faceam la Waldorf. Inclusiv cantatul la flaut, modelajul cu plastilina, predarea notiunilor abstracte prin imagini concrete, etc.!
Si vreau sa le multumesc tuturor profesorilor pentru ceea ce stiu si pentru felul cum gandesc. Adica...liber!
Mesaj personal
adicond
Trimis: 11 Jul 2008, 08:42 PM

Utilizator
**

Stimați părinți care intrați pe acest forum,
Sunt institutor Waldorf de peste 14 ani. Am intrat întâmplător pe acest forum și, citind comentariile postate (în special de cea care se autointitulează "Urzicuța"), pot să spun că sunt consternat de "informațiile" pe care vi le oferă această persoană în legătură cu alternativa educațională Waldorf. Nici nu știu dacă merită să-i comentez afirmațiile calomnioase dar mă gândesc că mulți dintre dumneavoastră accesați forum-ul din dorința de a vă informa... corect asupra acestei alternative. Cu siguranță, multe din cele scrise de "urzicuța" ar putea face obiectul unor demersuri în instanța de judecată pentru defăimare și calomnie. Dar să o lăsăm pe "urzicuță" și să vă spun ce știe despre Waldorf un "inadaptat social" din interiorul sistemului.
Grădinițele, școlile, liceele Waldorf sunt locuri unde oameni dedicați profesiei lor, aceea de dascăl, se străduiesc să vă cunoască, pe dumneavoastră și pe copiii dumneavoastră, să-i ajute pe copii să crească frumos, să devină oameni echilibrați din punct de vedere afectiv, harnici și perseverenți, atunci când au de dus la capăt o activitate, drepți, morali în judecăți și fapte și nu în ultimul rând capabili să-și ia examenele vieții. Fiecare dascăl este într-un continuu proces de învățare, are foarte puțin timp pentru sine dar aceasta nu are nimic de a face cu sectarismul ci cu dorința celor ce predau în alternativă de a fi cât mai buni profesioniști, de a fi cu adevărat de folos copiilor pe care îi au în grupe, clase. Nu avem nici bani de la New Age și, din păcate, nu ne scăldăm în sponsorizări interne sau externe, suntem plătiți ca orice bugetar de statul român. Așa cum bine a intuit cineva pe acest forum (d-nul Stoleru cred) ne zbatem să rămânem verticali într-un sistem de învățământ care nu permite foarte multe derogări de la regulile sale stricte dar care nu are cum să interzică dăruirea, munca la clasă. Ce îi mai deosebește pe dascălii din Waldorf de mulți alți profesori? Vrem să știm nu doar CUM ci și DE CE trebuie făcut fiecare demers didactic, vrem să vă înțelegem cât mai bine copiii pentru a-i putea ajuta. De aceea participăm în vacanțe la cursuri, de aceea nu avem un set de manuale, metode, teste etc. foarte stricte și, pentru cei neavizați se poate crea impresia că lucrăm "după ureche". Avem pentru fiecare disciplină programe școlare (aprobate de minister), planificări, și multe materiale pe care căutăm să le facem cât mai accesibile vârstei copiilor, nevoilor acestora.
Nu ne propunem nici să salvăm omenirea și nici pe dumneavoastră sau pe copiii dvs. din cine știe ce pericole ci doar să fim cât mai bine pregătiți să ne facem treaba la care ne-am angajat. Ne-am bucurat, de exemplu, când procentajul de reușită la bacalaureat a fost și anul acesta 100%, la liceul unde lucrez. Dacă asta înseamnă să fii sectant atunci, da, suntem o sectă.
Sunt multe de spus despre pedagogia și dascălii Waldorf dar nu aș vrea să monopolizez spațiul acestui forum. Promit însă să mai intervin atunci când va fi nevoie. Cu multă prețuire, A.C.
Mesaj personal
dusile
Trimis: 11 Jul 2008, 10:44 PM

Utilizator avansat

Stimate adicond va multumim pentru interventie dar , am fost personal intr-o scoala Waldorf si cand mi-a zis diriginta ca o dat afara din sc un elev ca era obraznic si bineinteles cu ajutorul parintilor, ca asa se face in Romania , mi-am dat seama de incompetentele unora .In primul rand Waldorf Germania nu se compara nici la degetul mic cu Waldorf imitatie in Romania
Mai mult nu am vazut la concursuri nu stiu ce somitati de elevii campioni olimpici de la aceste scoli Waldorf .
Sa stapaniti bine scoala si meseria ,sa aveti spor la munca si multe realizari dar parerile sunt impartite. Unii chiar sunt patiti fiecare cu povestea lui .
Si mai mult reclama si-o face fiecare scoala prin ceea ce stie sa faca mai bine si realizari nu ??? eX :Scoala care au reusit doar 3 elevii si directorul si-a data demisia de onoare CORECT !
dECI CINE SUNT RAI ELEVII SAU PROFI CARE EDUCA SI FORMEAZA ?A cui sunt realizarile ??
Mesaj personal
tyta
Trimis: 14 Jul 2008, 08:26 PM

Mentor

Dar greselile de exprimare, de topica, de ortografie si punctuatie ale cui sunt?

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
http://scoalacreanga.blogspot.com/
http://preluca.blogspot.com/
si inca ceva
Mesaj personal
romina10
Trimis: 16 Jul 2008, 10:07 AM

Utilizator avansat

Dar ce are Scoala Waldorf atata treaba cu Dumnezeu ?In multe dintre mesaje citeam ...ca erau invatati despre Dumnezeu si bla, bla....

Din mesajele acestea am tras concluzia ca totul e o mare ciudatenie....

Acest mesaj a fost modificat de către romina10 la data 16 Jul 2008, 10:09 AM
Mesaj personal
adicond
Trimis: 18 Jul 2008, 07:42 AM

Utilizator
**

QUOTE (romina10 @ 16 Jul 2008, 11:07 AM)
Dar ce are Scoala Waldorf atata treaba cu Dumnezeu ?In multe dintre mesaje citeam ...ca erau invatati despre Dumnezeu si bla, bla....

Din mesajele acestea am tras concluzia ca totul e o mare ciudatenie....

Școala Waldorf nu are mai multă "treabă cu Dumnezeu" decât oricare școală din învățământul tradițional. Există în programa școlară specifică acestei alternative ore de religie care sunt ținute de profesori angajați de inspectoratele școlare. Probabil tema religiei este atât de des prezentă pe forum deoarece unii dintre părinți, colegi își imaginează că la Waldorf se predă o altfel de religie, bazată pe antroposofie, pe ideea reîncarnării. Au apărut de-a lungul timpului multe comentarii în acest sens. Este doar un zvon și o temere absolut neîntemeiată. La Waldorf nu se urmărește îndoctrinarea părinților sau/și a copiilor nici din punct de vedere religios, nici sub alte aspecte; profesorii de religie care predau în școlile Waldorf pot confirma că nu au fost obligați să-și modifice programa sau conținuturile planificate.
Personal, deși lucrez de 14 ani în Waldorf, nimeni nu mi-a impus vreodată să ader la Societatea Antroposofică din România ori nu mi-a condiționat activitatea la clasă, funcționarea în învățământ, pe criterii, convingeri religioase. A.C.
Mesaj personal
dgidgi
Trimis: 4 Aug 2008, 05:57 AM

Utilizator
**

"va-ti plans /Spune-ti/Spune-ti/Va-ti"
Draga Ily, spune-mi, te rog, ca exprimarile de mai sus reprezinta intentia ta de a te adresa Urzicutei la pers.a II-a sg. si nu altceva.Promi-ti ca-mi spui?
Mesaj personal
innebunim
Trimis: 7 Aug 2008, 12:28 AM

Utilizator activ

Foarte interesanta aceasta discutie ... Din pacate, pentru mine ca parinte acest tip de scoala nu este o optiune. Totusi as dori sa precizez ca argumentele urzicutei sunt foarte convingatoare ... pentru ideea pe care incearca sa o combata .... Dumneavoastra chiar considerati ca faptul ca un copil este laudat si ca educatia este centrata pe copil este un contraargument pentru vreo scoala?
Cat despre faptul ca domnul Flonta ar sprijini acest tip de invatamant, nu stiu daca este adevarat, dar daca este, acest lucru este o nota buna, nu rea...
Cat despre intoleranta, omniscienta si habotnicia dumneavoastra, sincer, nu mi-as dori ca fiul meu sa aiba de a face cu un astfel de om, indiferent daca ati preda in sistem waldorf sau traditional.
Din pacate, din punctul meu de vedere, singurul tip de educatie care te pregateste pentru un liceu si o facultate de tip traditional este cel de tip traditional, si, atata timp cat nu exista universitati waldorf, copilul meu va trebui ca la un moment dat sa se integreze in sistemul traditional, iar integrarea ar fi mult mai complicata daca si-ar incepe educatia in orice tip de sistem netraditional. Din moment ce nu am de gand sa fac experimente pe propriul meu copil, nu vad de ce l-as condamna la o acomodare dificila la un sistem nou, in loc sa il las sa creasca in sistemul in care va trebui oricum sa se integreze. Ca sa nu mai spun ca acest sistem traditional, cu toate carentele sale, care sunt mari si multe, este sistemul prin care am trecut si eu deci pe care il inteleg, si in care i-as putea oferi ajutor.
Mesaj personal
aureliusmarcus
Trimis: 7 Aug 2008, 10:43 AM

Mentor

QUOTE (innebunim @ 7 Aug 2008, 01:28 AM)
Dumneavoastra chiar considerati ca faptul ca un copil este laudat si ca educatia este centrata pe copil este un contraargument pentru vreo scoala?

este doar un joc de cuvinte...

--------------------
Mesaj personal
adicond
Trimis: 12 Aug 2008, 10:13 AM

Utilizator
**

Pentru domnul (doamna) "Innebunim",
Cred că ar trebui să precizați cui răspundeți atunci când faceți aprecieri legate de persoane.
Sunt foarte nedumerit cui vă adresați când spuneți: "Cat despre intoleranta, omniscienta si habotnicia dumneavoastra, sincer, nu mi-as dori ca fiul meu sa aiba de a face cu un astfel de om, indiferent daca ati preda in sistem waldorf sau traditional." pentru că sincer nu am înțeles dacă eu sunt cel vizat. Mi-am recitit mesajele scrise anterior și, dacă totuși eu sunt cel "intolerant, omniscient și habotnic", am încercat să înțeleg de unde ați dedus astfel de lucruri despre mine. Îmi pare rău dacă mesajele mele v-au creat o astfel de imagine; probabil că mai am de lucru la capitolul "comunicare".
Oricui v-ați fi adresat eu vă respect punctul dumneavoastră de vedere și opțiunea pentru sistemul "tradițional" fără a vă considera intolerant sau habotnic față de alternative. Este dreptul dumneavoastră să alegeți.
Despre pedagogia Waldorf, fără a avea pretenția de a fi omniscient, este adevărat că știu mai mult decât alte persoane și mi se pare firesc, fiind în sistem. Dacă dumneavoastră vi se par pertinente părerile celor care combat sistemul deși au avut doar vagi legături cu acesta, iarăși, opțiunea vă aparține.
Un singur lucru aș dori să mai adaug în final și anume că "educația centrată pe elev" a devenit un deziderat și în învățământul "tradițional" așa că aveți dreptate, nu mai este un argument Waldorf, este un argument pentru un învățământ de calitate, modern...
Mesaj personal
innebunim
Trimis: 12 Aug 2008, 03:28 PM

Utilizator activ

hmmmmmmmmmmm
se pare ca EU am o problema cu comunicarea smile.gif) primele paragrafe se adresau argumentelor urzicutei, ultimul era propria mea parere legata de optiunile pe care le am eu, ca parinte.
Mesaj personal
aureliusmarcus
Trimis: 30 Aug 2008, 12:44 AM

Mentor

Scoala Waldorf - intre minciuna si adevar

un titlu care dezvaluie ceva...

--------------------
Mesaj personal
bubycooo
Trimis: 23 Oct 2010, 09:38 AM

La prima intervenție

QUOTE (dldd @ 12 Jan 2006, 09:42 AM)
Parerea mea. Sistemul Waldorf e bun, centrat pe copil etc etc etc... dar....
Daca nu are continuitate pana in clasa a XII-a (eventual si universitate) si cu examen de bacalureat conform unei metodologii proprii, acei elevi vor avea un handicap cand se vor lovi de problemele si exercitiile de la examen (construite conform invatamantului traditional).
Am prieteni care au avut copii inscrisi la clasele I-IV Waldorf, unii chiar profesori, dupa clasa a IV - cand si-au dat seama ca exista deja diferente din punct de vedere in special al matematicii au renuntat pentru ca in zona noastra la acea vreme nu se putea invata in sistem decat pana la clasa a VIII-a si ar fi urmat un examen la care sansele scadeau.
Unii copii "s-au tinut" in continuare de muzica etc (uman) si au ajuns la licee de specialitate, altii au trecut la real (chiar a fost nevoie de meditatie la matematica pentru a se recupera anumite lucruri). In mod normal nu ar trebui sa fie o limitare "uman" pentru ca ideea e sa descoperim inclinatiile elevilor si sa-i indrumam spre ceea ce le-ar oferi satisfactie si sanse mai mari.
P.S. Copii respectivi la care m-am referit erau toti "peste medie".
P.P.S. .... problema mare e in LEGISLATIE .... si in capacitatea de a accepta NOUL. Eu as opta pentru Waldorf doar in cazul in care ar exista ca sistem "de la alfa la omega".

Eu nu sunt parinte, sunt eleva in clasa aXIa in Timisoara, la Liceul C.D. Loga, dar am facut primii 8 ani de scoala la Waldorf. Tin sa spun ca Waldorf este o scoala perfecta pentru clasele I-IV, din mai multe motive:
1. Copilul nu e chinuit cu teme multe, stupide gen 'copiat 10 pagini dintr-o carte' , ci , daca este pus sa scrie, este pus sa scrie povesti sau propozitii proprii, nu copiate de undeva.
2. Invata ca scoala e distractiva, chiar si in timpul orelor de curs, pentru ca invatatorul (eu am avut o invatatoare care chiar era pe sistem waldorf) stie cum sa faca cursurile interactive. De ex: eu am invatat literele si cifrele printr-o poveste, cu un print care umbla prin lume si gasea cifre si litere, 2 era o lebada sau B era un bebe, etc..
3. Inveti sa canti la un instrument.
4. Faci euritmie, care, chiar daca copiilor nu le place la momentul respectiv (eu eram foarte nemultumita ca faceam euritmie) ajuta. Deoarece este o ora de relaxare si joaca, si este pusa deobicei intre orele de matematica, romana, cele mai grele si obositoare.

Mai sunt si alte motive.

Daar, clasele V-VIII nu sunt chiar asa potrivite pt. copii care au inclinatie spre real (chimie, fizica sau biologie) pentru ca in sistemul waldorf, intradevar, aceste materii nu sunt chiar asa de bine puse la punct. Matematica este predata bine, stiu asta pentru ca sunt pe profil de mate-info intensiv si ma descurc la matematica foarte bine.

Mesaj personal
dusile
Trimis: 23 Oct 2010, 04:45 PM

Utilizator avansat

Nu am auzit sa fie vreun geniu de la scoala asta...........
Si daca asa este de bunA de ce nu se extinde si in alte scolii sa se faca mai multe sa aiba mai multii copii sanse ? Si sa fie perfomante ? DE CE ?
Legea NOUA A EDUCATIEI vad ca FUMERIU ASTA O FACE CENTRATA PE PROFESOR NU ELEV ! FAIN
Mesaj personal
sofitel
Trimis: 23 Oct 2010, 06:39 PM

Utilizator avansat

Cred ca acest sistem de invatamant, ca si altele, va avea mai mult succes in Romania de acum inainte datorita finantarii per capita elev! Din start statul a defavorizat aparitia si dezvoltarea unor altfel de scoli!

In scolile de stat s-au pompat bani fara o competitie ADEVARATA!
Mesaj personal
Gabriel Porosnicu
Trimis: 25 Apr 2013, 01:04 PM

La prima intervenție

eu sunt parinte de copii care (inca...) sunt la Waldorf Bucuresti. Am doi copii, unul in clasa a IV-a si unul in clasa a VI-a asa ca am pretentia ca stiu ce se intampla acolo.

Am dus copiii acolo pentru ca pretuiesc antroposofia - din care am ceva cunostinte, inclusiv pedagogie Waldorf - si am sperat ca scoala Waldorf reuseste sa faca ceea ce declara.

Din pacate, pe seama cunostintelor copiilor mei, mi-am dat seama ca scoala Waldorf este buna NUMAI pentru copiii submediocri, de la care nu poti avea mari asteptari intelectuale.

Pe copilul cel mic l-am mutat la o alta scola in vacanta de iarna 2012-2013 disperat pentru ca vedeam cum trec lunile si ei nu invata mai nimic. Pentru a va face o idee despre nivelul cunostintelor la clasa lor, va spun ca multi au probleme cu inmultirea in clasa a IV-a. Stiu si ca multi parinti si-au dus copiii la meditatii la matematica - in clasa a IV-a !!! - ca sa fie la un nivel acceptabil.

Cu copilul cel mare, din clasa a VI-a problema a aparut la gimnaziu. Daca in cursul primar doamna invatatoare a facut tot ce trebuia sa faca si copiii au avut cu adevarat o experienta scolara buna si chiar placuta, invatand in acelasi timp si ce era de invatat, la gimnaziu lucrurile au degenerat. Inaintea vacantei de iarna, la testul la matematica, jumatate din copiii din clasa au luat note sub 50%. Fata mea, care a fost intotdeauna un copil mediu, a luat 85% pentru ca m-am tinut de ea tot timpul sa lucreze mai mult decat li se dadea de la scoala.

Si la clasa a VI-a majoritatea copiilor fac meditatii la matematica, pentru ca parintii s-au prins - in sfarsit - ca nivelul de cunostine al copiilor e cam scazut.

Dar mi se pare stupefiant ca 20 de copii sa faca meditatii pe banii parintilor in timp ce la scoala ei fac nodulete si floricele.

Pentru ca cei care sustin scoala Waldorf din Bucuresti au pretentia ca profilul scolii este uman, vreau sa adaug ca nici la Istorie si Geografie nu invata mare lucru. Copilul meu din clasa a VI-a nu are idee cine a fost Decebal sau ce munti sunt in Carpatii Orientali. Daca ma gandesc bine, cred ca nu stie nici macar unde sunt pe harta Carpatii Orientali...
Acum, ca l-am mutat pe cel mic la o scola unde se invata, am pus-o si pe cea mare sa invete la Istorie si Geografie ce invata cel mai mic cu doi ani. Si sunt lucruri de care nici macar nu a auzit, desi e cu doi ani mai mare.
Problema apare pentru ca ei nu au manuale si profesorii vin cu pretentia ca manualele lor sunt caietele de clasa. Pentru cei care nu stiu, acolo materiile se studiaza condensat, in epoci de 2/3/4 saptamani in care fac cate doua ore din materia respectiva. Ei bine, in epoca de Geografie de trei saptamani au scris 10 pagini iar in epoca de Istorie tot cam 10. Asta e "manualul" lor de la obiectele "umaniste" :-( care sunt prezentate de adeptii scolii ca fiind punctul forte al scolii...

Eu mi-am dus copiii cu speranta si incredere acolo, dar acum ma simt inselat de niste profesori care nu isi fac datoria fata de copiii care le-au fost incredintati. Si nu vorbesc din pozitia unui parinte pe care nu-l intereseaza activitatile artistice. Fata mea din clasa a VI-a este cea mai buna la muzica din clasa si are talent. Canta la chitara si poate invata sa cante la orice instrument. Dar daca pun in cumpana faptul ca in scoala se face muzica si faptul ca nu se invata carte am sa aleg si eu - asa cum a ales dealtfel si ea - sa plecam de acolo. Muzica se poate face si acasa si la scoala, dar scoala e obligatoriu sa se faca la scoala.

Ca sa va mai dau si un exemplu hilar: copilul era in epoca de fizica. Am intrebat-o ce au facut la scoala si mi-a zis ca au vorbit despre fulger. Am zis ok, si ce ati scris ? raspunsul a fost socant: am desenat un fulger :-D
Exemplul nu este iesit din comun, cam asta e stilul general de lucru. Bineinteles ca si la Istorie si Geografie fac desene...

Ultimul lucru pe care vreau sa-l punctez este disciplina. In clase este galagie la multe ore, unde profesorii nu reusesc sa-i tina sub control pe copii. Situatia reala este departe de prezentarea care se face scolii. Singurul lucru care li se face copiilor obraznici este sa fie amenintati ca li se scade nota la purtare, dar aces lucru nu se intampla niciodata, astfel ca ei isi vad mai departe de obiceiurile lor proaste de a-i deranja pe cei cuminti.

Concluzia e ca va puteti duce copiii acolo daca va intereseaza sa invete sa faca lucru manual, pictua si muzica dar dispretuiti ferm disciplina, cunostintele teoretice si accesul la un liceu bun si apoi la studii superioare. Si nu e vorba de cunostine teoretice aprofundate ci de cunostinte minimale pe care NU le capata acolo. Cel mai grav lucru este ca acolo copiii nu dau tezele nationale. In acest fel ei raman pe dinafara evaluarii nationale si nu poate nimeni sa stie la ce nivel real sunt. Profesorii le dau note mari, dar cunostintele lor sunt la pamant.

Poate la alte scoli Waldorf din tara e altfel, nu stiu, dar la Bucuresti e jale. In disperare de cauza am incercat sa iau legatura cu Federatia Waldorf care - chipurile - supravegheaza scolile. Astept de vreo trei luni un raspuns care inca nu a venit...
Mesaj personal
alfreda
Trimis: 27 Jul 2013, 05:06 PM

Utilizator avansat

Ca în orice școală este important dascălul. Probabil (aproape sigur) selecția profesorilor Waldorf nu este în regulă. Eu am studiat un an de Waldorf (teoretic, la centrul Waldorf) însă după finalizare nu m-a mai contactat nimeni să predau. Mi-a plăcut sistemul. Ca urmare, am rămas în tradițional (unde am rezultate destul de bune, elevii tocmai mi-au intrat la medicină și politehnică cu medii mari).
Acum ceva ani eram interesată de sistem și doream să merg (ca profesor asociat) dar mi s-a comunicat că nu au ore, deja au omul lor. Nici măcar nu au întrebat cine sunt și ce CV am. Nu știu ce reguli de selecție a profesorilor aplică (probabil P.C.R.-pile, relații, cunoștințe).
La noi, în Waldorf se pare că au rămas doar cei care nu au reușit să fie profesor într-o școală bună din tradițional. Desigur, există și excepții. Știu câteva persoane care au fost învățători Waldorf, foarte bune ca dascăli, dar au părăsit sistemul.
Îmi amintesc că la cursurile de metodica fizicii, chimiei și biologiei (realizate de profesori din Germania) am discutat multe lucruri interesante și nu ar fi existat diferențe de conținut față de programele românești. Deci este nevoie să se respecte programele în vigoare și să se predea toate conținuturile, diferențele constă în metodele de predare și orarul clasei (predare în epoci).
Trebuie să luați măsuri (sesizați la inspectorat, minister) că nu li se respectă dreptul copiilor la educație.

Acest mesaj a fost modificat de către alfreda la data 27 Jul 2013, 05:13 PM
Mesaj personal
Levantzoi
Trimis: 14 May 2014, 11:46 AM

Utilizator
**

Sbscriu 100% la cele spuse de domnul Porosnicu. Dumenalui a sintetizat bine catastrofala situatie de la Liceul Waldorf Bucuresti.

As mai adauga faptul ca programa (chiar cea Waldorf...) este vazuta ca ... oirientativa (!), ca elevii nu fac mai nimic cu effort, ceea ce ii face lenesi si egocentrici si ca predarea are loc dupa metodici de nimeni stiute - de fapt se preda dupa ureche.

Nu exista "Scoala parintilor" la Liceul Waldorf din Bucuresti. Cam o data pe an vin niste "nemti" care vorbesc o ora doua cate ceva

Nu este de mirare ca notele la evaluarea nationala (cls. a VIII) sunt sunt majoritatea sub 4, doi ani unul dupa altul.

Sansele unui copil ce termina clasa a VIII-a aici sunt doar in liceele din ultima treime din Bucuresti, primele 20 de licee fiindu-le inacesibile oricum.

Problema mare a acestui liceu este insistenta unor bloggeri si personae cu putine cunostinte pedagogice, ce prezinta intr-un mod exagerat si nereal aceasta alternativa, ca si cum ar fi un "certificate de calitate".

Internetul e plin de personae care ridica in slavi "pedagogia Waldorf" pornind de la unul -doua exxemple, de la teoria Waldorf (care dupa cum ati vazut nu se aplica deloc la Liceul Waldorf din Bucuresti).

Altfel spus, personae iresponsabile prezinta fragmente luate cu copy-paste din ceea ce inseamna Waldorf, lasand apoi sa se intelega ca lucrurile acelea se si fac in toate unitatile de invatamant Waldorf...

Acest mecanism de inselare a facut si continua sa faca foarte multe victime. Rau este ca odata intrat in "system" cadrele didactice si parintii iti vor insufla dorinta de a "apara sistemul", devenind astfel preocupat de asta in loc de a te preocupa de ceea ce face propriul copil la scoala.

Mesaj personal
Levantzoi
Trimis: 5 Jun 2014, 03:45 PM

Utilizator
**

Hai sa vedem si rezultatele reale ale Waldorf:

La Liceul Teoretic Waldorf din Bucuresti, 10 din 25 de absolventi au picat bacul in 2013.

Legatura aici:

http://bacalaureat.edu.ro/2013/rapoarte/B/...indexRapid.html

La Evaluarile Nationale, acelasi liceu are note multe sub 4 doi ani la rand.

Evaluarile Nationale de clasa a II-a si a VI-a se dau cu subiecte facute de Federatia Waldorf, o asociatie neguvernamentala a profesorilor Waldorf. Adica, aceeasi profesori care dau 9 media la clasa la matematica iar absolventul respectiv ia nota 3 la evaluarea nationala...

Cautati subiectele de evaluare Waldorf pe net? Cautati-le, va urez success - nu le veti gasi - sunt secrete...

Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) « Primul ... 2 3 [4]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved