Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Cum se răspunde la un subiect existent?, Reguli orientative
admin
Trimis: 11 Jul 2004, 07:02 PM

Administrator

Grup: Admin

Civilitatea

Exprimarea permisă pe acest forum este moderată și civilizată. Aceasta nu exclude susținerea fermă a unor puncte de vedere oricât de critice. Dar sunt interzise injuriile, insultele, agresarea altor participanți la discuții. Limbajul folosit în mesaje trebuie să fie cel puțin la fel de civilizat cu cel care ar fi folosit față în față cu interlocutorul.

Respectul, considerația și bunăvoința față de ceilalți participanți la discuție sunt condiții necesare pentru participarea la discuții.

Acest forum este deschis tuturor utilizatorilor care au acces la actul educațional, indiferent de vârstă. Mesajele aflate pe forum trebuie să fie scrise într-un limbaj potrivit pentru toți.

Atacurile la persoană sunt interzise. Se admite contestarea argumentelor oferite de o persoană dar nu prin discreditarea, insultarea sau intimidarea partenerului de discuție.

Relevanța

Răspunsurile trebuie să fie relevante pentru subiectul deschis ("la subiect", sau "on-topic"). Cine dorește discutarea altei teme trebuie să deschidă alt subiect. Altfel, mesajul riscă să fie etichetat "deviat de la subiect" (sau "off-topic") și mutat de către moderator.

Valoarea

Fiecare răspuns trebuie să adauge valoare subiectului. Mesajele repetate, cele de tipul "și eu! și eu!", mesajele de promovare comercială sau politică sunt considerate lipsite de valoare.

Meta-discuții

În această categorie sunt incluse mesaje referitoare la structura forumului, la regulile sale, la deciziile moderatorilor.

Sugestiile adresate moderatorilor sunt permise exclusiv în forumul Părerea ta contează. Nu vor fi permise încercări de moderare din partea utilizatorilor (de exemplu indicații date altor utilizatori, sau modificarea regulilor). Moderatorii sunt întotdeauna deschiși la sugestii dar au autoritatea de a lua decizii finale (de a închide discuții).

Citatele

Atunci când se răspunde unei anumite idei din mesajul altcuiva, este recomandabil să se citeze pasajul din mesajul original care exprimă ideea respectivă. Pentru a menține claritatea, acest citat trebuie să conțină însă doar pasajul (sau pasajele) relevante.

Nu este recomandată citarea întregului mesaj, deoarece în loc de clarificare duce la îngreunarea citirii.

Anti-zvonistica

Atunci când furnizați informații vă rugăm ca pe cât posibil să vă limitați la fapte verificabile (pentru care există o sursă credibilă). Este util de indicat sursa acolo unde există. Dacă informațiile nu sunt verificabile sau nu sunteți siguri, vă rugăm să indicați acest lucru ("este un zvon", "nu pot certifica informațiile" sau o exprimare similară).

Informațiile trebuie prezentate clar și complet, astfel încât sensul să nu fie denaturat prin scoatere din context.

------------------------------------------
Pentru câteva exemple de răspunsuri, vezi mai jos. Cele scrise cu roșu sunt NErecomandate. Cele scrise cu verde sunt recomandate.

--------------------

Administrator forum
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
admin
Trimis: 12 Jul 2004, 03:44 PM

Administrator

QUOTE (florin ilia @ 11 Jul 2004, 08:02 PM)
Atunci când se răspunde unei anumite idei din mesajul altcuiva, este recomandabil să se citeze pasajul respectiv din mesajul original. [...] Pentru un exemplu de citat vezi mesajul de mai jos.

După cum se vede, am preluat în citat doar o anumită idee specifică. Pentru că am editat textul original, am folosit semnul "[...]" (elipsă) pentru a semnaliza textul scos.

--------------------

Administrator forum
SIVECO Romania
admin
Trimis: 12 Jul 2004, 03:47 PM

Administrator

Da, da! Sunt de acord.

Nerecomandat: nu adaugă valoare subiectului. Se admit excepții când autorul subiectului cere explicit confirmarea ideii sale, sau în alte cazuri în care susținerea autorului este relevantă.

--------------------

Administrator forum
SIVECO Romania
admin
Trimis: 12 Jul 2004, 03:49 PM

Administrator

Mesajul nu poate fi adevărat! Autorul e un puști de 15 ani.

Interzis. Este caracterizată persoana și nu subiectul.

--------------------

Administrator forum
SIVECO Romania
admin
Trimis: 12 Jul 2004, 03:51 PM

Administrator

Nu ne interesează părerea ta! Lasă-ne în pace și du-te pe alte forumuri!

Interzis. Uzurparea moderatorilor, agresarea altui participant la discuție, asumarea unei identități colective.

--------------------

Administrator forum
SIVECO Romania
admin
Trimis: 12 Jul 2004, 04:10 PM

Administrator

Ați văzut meciul de aseară? Ce scor incredibil!

Nerecomandat. Off-topic.

--------------------

Administrator forum
SIVECO Romania
admin
Trimis: 12 Jul 2004, 04:24 PM

Administrator

Cred că SIVECO este o firmă de software minoră, care administrează foarte prost acest forum.

Critica este permisă, atâta vreme cât este exprimată decent - chiar dacă (așa ca în exemplu) nu este ancorată în realitate! wink.gif

--------------------

Administrator forum
SIVECO Romania
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved