Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Pasi de urmat pentru titularizare, mic ghid pentru a deveni profesor
alex.a
Trimis: 21 Feb 2018, 11:06 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna seara,

Pe scurt, as vrea sa devin profesor de matematica. Am terminat acum ceva vreme facultatea Politehnica, in perioada cand se faceau 5 ani. Acum imi doresc sa intru in invatamant. Evident, incepand cu cel gimnazial.

In ultimele zile am incercat sa inteleg care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez dar pentru un ochi neformat este destul de greu. M-am lamurit, cat de cat, care este in linii mari ideea: trebuie depus un dosar si, daca este validat, trebuie sa dai examenul de titularizare. Am mai inteles si ca, daca nu ai modulul pedagogic efectuat, trebuie sa faci dovada terminarii lui in maxim 2 ani de la momentul in care treci examenul de titularizare (timp in care poti profesa?). Iar acest examen este in iulie - parca 21, daca am retinut bine.

Din pacate alte informatii imi scapa - nu am gasit nicaieri un capitol dedicat celor care acum vor sa intre in invatamant - si va rog sa ma ajutati. Ca un mic indrumar pentru a deveni profesor.

- care sunt exact actele necesare pe care trebuie sa le contina dosarul
- unde se depune? La inspectoratul de care apartin? Nu am gasit nicio data limita pana la care am dreptul sa-l depun.
- dupa depunere voi fi anuntat unde/cand dau examenul de titularizare? E posibil sa imi fie respins dosarul? Si nu ma refer ca ar fi incomplet ci pt ca nu m-as califica (banuiesc ca daca ar fi incomplet mi s-ar spune de la inceput)

In linii mari cam atat, deocamdata. Am cautat si pe forum acest tip de informatii dar nu am gasit. Daca totusi exista va rog sa ma directionati acolo.

Multumesc pentru intelegere si ajutor!
Cele bune,

Acest mesaj a fost modificat de către alex.a la data 21 Feb 2018, 11:07 PM
Mesaj personal
edusociala_cj
Trimis: 22 Feb 2018, 07:02 AM

Utilizator activ

bună dimineața!
în fiecare an, aceste mobilități ale personalului didactic, termene, prioritate, acte necesare, sunt reglementate printr-o metodologie. ea cuprinde și calendarul. metodologia și calendarul sunt destul de stufoase și, de regula, găsești aici pe forum persoane cu mai multă experiență care să lămurească întrebările.
în acest an, perioada de înscriere la examen este 20 aprilie - 3 mai. ulterior vei afla pe siteul ISJului din județul unde te înscrii care e data și lecția la care susții inspecție la clasă. examenul scris e pe 11 iulie. apoi, pe 25 iulie e ședința de repartizare a posturilor titularizabile - adică cele cu 18 ore și viabilitate de minim 4 ani (destul de rare la anumite discipline, nu cred că și la matematică).
http://www.isjmm.ro/download/_mdcoroiu/201...19/CALENDAR.pdf datele sunt același la nivel național. azi ar trebui să fie publicată lista posturilor din fiecare județ.
dacă nu ai modul pedagogic, poți să lucrezi doar ca necalificat, din ce cunosc eu.
Mesaj personal
alex.a
Trimis: 22 Feb 2018, 04:20 PM

Utilizator
**

Buna ziua si va multumesc,

Partea cu efectuarea modulului am citit-o in "Metodologia 2018-2019", art 3 (2):

"Absolvenții cu diplomă ai învățământului superior de lungă și scurtă durată încadrați în sistemul de învățământ preuniversitar au obligația să finalizeze pregătirea psihopedagogică în termen de cel mult 2 (doi) ani de la angajarea în învățământ"

Dar poate nu am inteles eu bine:) Dar nici nu m-ar deranja sa incep ca necalificat, atata timp cat se poate incepe.

Ati vazut pe undeva si ce trebuie sa contina acest dosar? Daca merg la inspectorat - in cazul in care nu primesc un raspuns aici - ma vor ajuta? Ma gandesc sa le fac o vizita dar incerc intai sa ma informez mai bine.

Cele bune,
Mesaj personal
Ancamladin
Trimis: 23 Feb 2018, 03:07 PM

La prima intervenție

Se poate acorda continuitate pe 8ore mate si 10 tic? Disciplina de examen a fost matematica. Pe tic nu am sustinut proba practica. Nota la examen e peste 7 si am def. Mulțumesc
Mesaj personal
alex.a
Trimis: 26 Feb 2018, 01:03 AM

Utilizator
**

Buna seara,

Am vazut ca s-a lansat site-ul "titularizare 2018". Cu toate astea nu reusesc sa gasesc lista documentelor necesare pentru dosar.

Ar trebui sa caut in alta parte?

Multumesc,
Mesaj personal
Kristina1c
Trimis: 27 Feb 2018, 12:30 AM

Utilizator activ

Lista documentelor se afla la finalul cererii de inscriere , si mai urmariti site ul ISJ la care veti candida....nu cred ca pt post de prof mate ci mai degraba pt o disciplina tehnica de liceu.

Mesaj personal
alex.a
Trimis: 6 Mar 2018, 04:23 PM

Utilizator
**

QUOTE (Kristina1c @ 27 Feb 2018, 01:30 AM)
Lista documentelor se afla la finalul cererii de inscriere , si mai urmariti site ul ISJ la care veti candida....nu cred ca pt post de prof mate ci mai degraba pt o disciplina tehnica de liceu.

Multumesc pentru raspuns.

De ce spuneti ca m-as putea incadra la o disciplina tehnica de liceu? Pentru ca am politehnica?
Nu-mi pot alege eu disciplina? M-am gandit la matematica pentru ca este ceva ce stapanesc foarte bine.
Mesaj personal
edusociala_cj
Trimis: 6 Mar 2018, 07:14 PM

Utilizator activ

Printre documentele de pe siteul Titularizare se găsește și Centralizatorul - un document extrem de lung, în care sunt disciplinele la care poți susține examen (deci pe care le vei putea preda calificat) în funcție de studiile absolvite. Din el afli dacă te poți înscrie să dai examen din matematică.

Acest mesaj a fost modificat de către edusociala_cj la data 6 Mar 2018, 07:15 PM
Mesaj personal
alex.a
Trimis: 6 Mar 2018, 10:34 PM

Utilizator
**

QUOTE (edusociala_cj @ 6 Mar 2018, 08:14 PM)
Printre documentele de pe siteul Titularizare se găsește și Centralizatorul - un document extrem de lung, în care sunt disciplinele la care poți susține examen (deci pe care le vei putea preda calificat) în funcție de studiile absolvite. Din el afli dacă te poți înscrie să dai examen din matematică.

Nu stiam de acest document, multumesc.
De cand am terminat eu facultatea si-a schimbat si denumirea - era Electrotehnica pe atunci. In plus nici "specializarea" mea nu pare sa exista in centralizator.

Nu-mi doresc sa intru pur si simplu in invatamant, mai ales pe o disciplina pe care sa nu o stapanesc cum trebuie si/sau care nici sa nu-mi placa. Cred ca voi face o vizita la inspectorat, va anunt daca ma ajuta cumva.

Mesaj personal
alex.a
Trimis: 7 Mar 2018, 10:10 AM

Utilizator
**

Da, aveti dreptate. Am cautat mai bine si asa este, specializarea mea apare - chiar daca nu la Inginerie - si imi da dreptul doar sa predau discipline economico-tehnice, aparent. Ceea ce, evident, nu este ceea ce caut.

Am observat totusi ca exista si alte variante descrise acolo, cum ar fi un master sau o facultate de scurta durata sau aceasta parte, cea ingrosata:

Studii postuniversitare (aprofundate, academice, de specializare, de masterat) cu durata de cel puțin un an și jumătate/cu minimum 90 de credite care dau dreptul de a profesa într-o nouă specializare sau programe de conversie profesională pentru dobândirea unei noi specializări și/sau ocuparea de noi funcții didactice, în conformitate cu prevederile art. 244 alin. (5) lit. d) din Legea educației naționale nr. 1/2011 cu modificările și completările ulterioare.

Imi puteti spune la ce se refera? Am cautat si legea dar acolo scrie de programe de conversie nedefinindu-le. Iata extrasul:

d) dobandirea de noi competente, prin programe de conversie pentru noi specializari si/sau ocuparea de noi functii didactice, altele decat cele ocupate in baza formarii initiale;
Mesaj personal
edusociala_cj
Trimis: 7 Mar 2018, 10:55 AM

Utilizator activ

Universitățile oferă cursuri de conversie profesională.
de exemplu, găsiți la UBB chiar pe matematică
http://www.ubbcluj.ro/ro/programe_academic...ie_profesionala
dar alți bani, alte cheltuieli...
Iar ca să vă puteți înscrie trebuie să fiți deja încadrat în învățământul preuniversitar pe specializarea dvs.
Altfel, cred că trebuie să urmați în mod obișnuit un program de licență.
Mesaj personal
ceahlau2017
Trimis: 22 Mar 2018, 06:09 PM

Utilizator
**

Buna ziua,

Si eu am aceeasi problema, adica sa vrea sa lucrez in invatamint din nou, fiind absolventa a Facultatii de Fizica.
Mai exista o sesiune si in Septembrie?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved