Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) 1 2 [3] 4  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> admitere 2017, loc de discutii
verona
Trimis: 3 Jul 2017, 09:44 AM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

ce inseamna in timp util?
Nu apare ierarhia, NU faceti optiunile astazi.
asta e sfatul meu sincer, de parinte.
stiu, o sa se enerveze unii si altii, ca pierd timpul azi...
dar interesul copilului primeaza!... sau nu?
si e in interesul copilului sa aiba TOATE informatiile posibile pt a face cea mai buna alegere...
Punct.

MEN sa se organizeze mai bine!, ca e haotic, comme d'habitude, daca ar fi sa fiu rautacioasa...
De ce nu isi coreleaza pasii de la corectare-recorectare-afisare note EN finale - afisare medie 5-8 si medie admitere - afisare ierarhie draft cu mediile de admitere cu pretentiile de la vocational/liceu militar?
sau cu propriul calendar de facut optiuni?
Mesaj personal
verona
Trimis: 3 Jul 2017, 09:51 AM

Utilizator avansat

inca o precizare:
cea mai buna optiune nu e sa iei cel mai bun liceu la media ta, de exemplu, ci CEL MAI BUN CONFORM DORINTELOR TALE.

chiar si cu medie mare, daca nu va place mate/nu va descurcati decat tocind-o, NU va duceti la Sava/Mishu/Vianu etc...
ca va veti blestema soarta si o sa aveti de pierdut si voi, si colegii si profesorii vostri pe termen lung

alegeti constient si puneti optiunile in ordinea preferintelor
daca vreti moisil la 9,50, ca e mai aproape de casa/ca aveti un prieten acolo/ca l-a facut mama-tata/ca... orice! PUNETI-L primu pe lista, NU SAVA... ca intrati la SAVA si nu asta ati vrut
si nu alegeti un colegiu ca sa fie mandri parintii acum de voi
ca poate nu vor mai fi peste 4 ani...

alegeti ca asta vreti!
Mesaj personal
adin
Trimis: 3 Jul 2017, 09:54 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

a crapat aplicatia?
Mesaj personalTrimite email
octavian.roman
Trimis: 3 Jul 2017, 10:24 AM

Utilizator avansat

QUOTE (adin @ 3 Jul 2017, 10:54 AM)
a crapat aplicatia?

Merge de parcă stă ....

--------------------
Octavian ROMAN
Colegiul Național "Mircea cel Bătrân"
Râmnicu-Vâlcea
Mesaj personalYahoo
simo78
Trimis: 3 Jul 2017, 10:29 AM

Utilizator activ

Nu reusesc sa ma conectez!!!
Mesaj personal
dascalu_claudiu85
Trimis: 3 Jul 2017, 11:05 AM

Utilizator avansat

nu vi se pare ca e bataie de joc
Mesaj personal
amaliaami
Trimis: 3 Jul 2017, 11:05 AM

Utilizator
**

Mesaj personal
adochiti.florin-cristinel
Trimis: 3 Jul 2017, 11:39 AM

Începător
*

La voi merge aplicatia?
Mesaj personal
amaliaami
Trimis: 3 Jul 2017, 02:07 PM

Utilizator
**

Ierarhia admitere publicata la 12.00 nu continea si media de la EN.
Acum s-a completat si cu aceasta informatie si vad ca sunt schimbari pentru unii elevi in ierarhie.

L.E.: intrati inca o data pe admitere.edu.ro si verificati-va din nou pozitia

Acest mesaj a fost modificat de către amaliaami la data 3 Jul 2017, 02:17 PM
Mesaj personal
verona
Trimis: 3 Jul 2017, 02:36 PM

Utilizator avansat

QUOTE (amaliaami @ 3 Jul 2017, 02:07 PM)
Ierarhia admitere publicata la 12.00 nu continea si media de la EN.
Acum s-a completat si cu aceasta informatie si vad ca sunt schimbari pentru unii elevi in ierarhie.

L.E.: intrati inca o data pe admitere.edu.ro si verificati-va din nou pozitia

pai DE CE nu aparea media 5-8?
notele EN se stiu de o sapt.
mediile 5-8 de vreo 3 sapt, de cand au intrat in vacanta si cand se puteau deja introduce...
si atunci, ce rost avea la 12 o ierarhie fara 5-8? Ce ne pot spune adminii?
Mesaj personal
amaliaami
Trimis: 3 Jul 2017, 02:53 PM

Utilizator
**

Verona, media de la EN lipsea (nu 5-8).
Mesaj personal
verona
Trimis: 3 Jul 2017, 03:06 PM

Utilizator avansat

QUOTE (amaliaami @ 3 Jul 2017, 02:53 PM)
Verona, media de la EN lipsea (nu 5-8).

my mistake...
scuze, am citit in diagonala, sunt intr-o pauza si am net din cand in cand...

oricum ar fi, MEN se balbaie - singura constanta de-a lungul atator schimbari politice, de toate culorile... balbaiala...
Mesaj personal
qwerty65
Trimis: 3 Jul 2017, 08:44 PM

Utilizator
**

Puteti actualiza link-ul cu repartizarea din 2016 ? Dupa ce s-a publicat site-ul cu 2017 nu mai functioneazs. E util pt comparatii.
Mesaj personal
iorgaa
Trimis: 4 Jul 2017, 01:37 AM

Utilizator activ

Raspuns urgent, va rog. Luni, adica azi 3 iulie, un cunoscut a depus foaia cu optiuni.
Din pacate este la limita cu numarul de optiuni (deh...nu a fost in contact cu meseriasii:-). Intrebare: marti, miercuri sau joi ar putea sa ma adauge la foaia deja existenta alte optiuni ? sau trebuie sa o anuleze pe prima si sa completeze a 2-a?

Sunt convins ca au mai existat destepti de genul acesta, daca nu anul acesta, atunci anul trecut sau acum 2 ani... Trebuie sa existe o posibilitate (de a adauga sau anula fisa) pentru a iesi din aceasta situatie. Va multumesc. sign67.gif
Mesaj personal
elena31
Trimis: 4 Jul 2017, 06:26 AM

Utilizator
**

QUOTE (iorgaa @ 30 Jun 2017, 09:45 PM)
Elevul poate fi intrecut cu cineva cu media EN mai mica, dar cu media scolara mai mare. Diferenta dintre 10 si 8,99 este de 1 punct. Impartit la 4 =25 sutimi. Deci avand 9,45, poate fi intrecut de cineva cu media EN intre 9,45 si 9,20, deci poate fi intrecut de cineva intre pozitiile 2335 si 3245, deci de 900 de elevi. asta teoretic...practic nu toti au media 10! sa zicem...200 de elevi pot sa il intreaca. Adaugam 150 rezervat rom si 150 provincia, nu m-ar mira sa ajunga pe 2800

Buna dimineata,
Copilul a ajuns pe locul 2780. Ieri , la ora 13 la putin timp dupa ce a aparut ierarhia , parintii au fost nevoiti sa completeze fisele.
Mesaj personal
verona
Trimis: 4 Jul 2017, 07:59 AM

Utilizator avansat

QUOTE (iorgaa @ 4 Jul 2017, 01:37 AM)
Raspuns urgent, va rog. Luni, adica azi 3 iulie, un cunoscut a depus foaia cu optiuni.
Din pacate este la limita cu numarul de optiuni (deh...nu a fost in contact cu meseriasii:-). Intrebare: marti, miercuri sau joi ar putea sa ma  adauge la foaia deja existenta alte optiuni ? sau trebuie sa o anuleze pe prima si sa completeze a 2-a?

Sunt convins ca au mai existat destepti de genul acesta, daca nu anul acesta, atunci anul trecut sau acum 2 ani...  Trebuie sa existe o posibilitate (de a adauga sau anula fisa) pentru a iesi din aceasta situatie. Va multumesc. sign67.gif

acum, depinde de cat de inteligent a ales optiunile.
de regula, daca esti realist/ai inteles procesul, un elev poate intra in una din primele 3-4 optiuni viabile (excluzand fantezia de a pune in fata Sava, de ex, chiar si pe pozitia 3000, ca sa faci o incercare). Dar, intelegandu-ti situatia si facand optiuni cu cap (ce vrei cel mai mult, apoi mai putin etc, dar tinand cont si de pozitie), poti intra din primele 3.
sper ca asta e cazul prietenului tau, pt ca modificari nu prea se accepta...
si scolile si isj-urile sunt un pic cam rigide, dupa umila mea parere
desi se poate invoca si interesul superior al copilului... sper ca nu sunt doar vorbe mari in vant ale ministerului ...
bafta!

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 4 Jul 2017, 08:02 AM
Mesaj personal
iorgaa
Trimis: 4 Jul 2017, 08:15 AM

Utilizator activ

Multumesc mult. O sa ii zic sa faca knock knock la usa secretariatului...Depinde de medie...el are 9, poti sa jonglezi inteligent cu optiunile de la sava, lazar, vianu...dar daca mai vrei uman, bilingv...de pe pozitia 4200 nu poti sa fii sigur ca cele 200 de locuri de care esti interesat se ocupa, adica este o loterie. cea mai buna strategie este sa pui optiuni care sa totalizeze pozitia in care esti in ierarhie. Dar si atunci nu stii cati vin din afara Bucurestiului:300, 500, 800..Mie imi pare rau ca nu exista o procedura standard de a lucra astfel de situatii, desi ar fi haos daca multi ar gresi optiunile.
Mesaj personal
iorgaa
Trimis: 4 Jul 2017, 08:19 AM

Utilizator activ

avem aici calendarul in format .pdf la coada
http://www.isjcj.ro/htm/Admitere/2017/5077-admitere.
4—7 iulie 2017 Verificarea de către părinți și candidați a fișelor editate de calculator,
corectarea greșelilor în baza de date computerizată și listarea fișelor
corectate din calculator, operațiuni ce se vor realiza utilizând aplicația
informatică centralizată.
S-ar sugera ca exista loc si de erori. n-ar fi o nenorocire sa greseasca cineva fisa.
Mesaj personal
qwerty65
Trimis: 4 Jul 2017, 08:21 AM

Utilizator
**

QUOTE (iorgaa @ 4 Jul 2017, 09:15 AM)
Multumesc mult. O sa ii zic sa faca knock knock la usa secretariatului...Depinde de medie...el are 9, poti sa jonglezi inteligent cu optiunile de la sava, lazar, vianu...dar daca mai vrei uman, bilingv...de pe pozitia 4200 nu poti sa fii sigur ca cele 200 de locuri de care esti interesat se ocupa, adica este o loterie. cea mai buna strategie este sa pui optiuni care sa totalizeze pozitia in care esti in ierarhie. Dar si atunci nu stii cati vin din afara Bucurestiului:300, 500, 800..Mie imi pare rau ca nu exista o procedura standard de a lucra astfel de situatii, desi ar fi haos daca multi ar gresi optiunile.

Daca reuseste sa faca modificare sa tina cont de cel putin 600 care vin din tara. Cam asta e media ultimilor ani pt aceasta medie.
Mesaj personal
qwerty65
Trimis: 4 Jul 2017, 09:37 AM

Utilizator
**

Va rugam sa actualizati link-ul cu prima repartizare pe 2016, deoarece nu mai functioneaza !!!

Acest mesaj a fost modificat de către qwerty65 la data 4 Jul 2017, 09:39 AM
Mesaj personal
iorgaa
Trimis: 4 Jul 2017, 09:38 AM

Utilizator activ

Elevul a completat ieri fisha. Poate azi sau maine sau joi sa mearga la scoala si sa zica: mai vreau sa pun 20 de coduri?
Mesaj personal
Kantemir
Trimis: 4 Jul 2017, 09:43 AM

Începător
*

Buna ziua. Puteti actualiza link-ul: Rezultatele repartizării în licee ADLIC 2016 ?
Deoarece da eroare la accesare. Multumesc!
Mesaj personal
scoala1roman
Trimis: 4 Jul 2017, 09:54 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Kantemir @ 4 Jul 2017, 08:43 AM)
Buna ziua. Puteti actualiza link-ul: Rezultatele repartizării în licee ADLIC 2016 ?
Mesaj personal
qwerty65
Trimis: 4 Jul 2017, 10:35 AM

Utilizator
**

QUOTE (scoala1roman @ 4 Jul 2017, 10:54 AM)
QUOTE (Kantemir @ 4 Jul 2017, 08:43 AM)

Multumesc.
Mesaj personal
verona
Trimis: 4 Jul 2017, 11:00 AM

Utilizator avansat

QUOTE (qwerty65 @ 4 Jul 2017, 08:21 AM)
QUOTE (iorgaa @ 4 Jul 2017, 09:15 AM)

Daca reuseste sa faca modificare sa tina cont de cel putin 600 care vin din tara. Cam asta e media ultimilor ani pt aceasta medie.

o aproximare mai corecta ar fi cam 15% in plus, deci fata de pozitia ta initiala mai adaugi 10-15% (deci daca esti pe 2000, ajungi spre 2400-2600 in cel mai rau caz)...
asta e valabil mai ales la note mari (adica spre maximul de 15%).

pe masura ce scazi in ierarhie, mai apare si fenomenul invers - unii pleaca spre vocationale si dispar din fata ta, deci pozitia se modifica mai putin...
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) 1 2 [3] 4  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved