Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Greseala codificare in fisa de optiuni, cod 232 in loc de 323
CristinaCarp
Trimis: 12 Jul 2017, 05:21 PM

La prima intervenție

Grup: Members

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie, astazi dupa afisarea repartizari, am realizat ca pe fisa de inscriere am gresit un cod - in loc de Liceul Ion Barbu cod 323 am scris 232 Liceul tehnologic Sf Pantelimon.
Datorita acestei greseli, in loc sa fie admis la Liceul Teoretic Dante Aligheri Matematica-informatica a fost repartizat la Liceul tehnologic Sf Pantelimon, tinand cont ca media copiluli eeste 8,76

Va rog sa imi spuneti ce se poate face in aceasta situatie?

Multumesc,

Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 12 Jul 2017, 05:35 PM

Utilizator avansat

Nimic acum

4—7 iulie 2017
Verificarea de către părinți și candidați a fișelor editate de calculator, corectarea greșelilor în baza de date computerizată și listarea fișelor corectate din calculator, operațiuni ce se vor realiza utilizând aplicația informatică centralizată.

Parinte/informatician/dirginte?
Cine a gresit? Cred ca mai multi....

Acest mesaj a fost modificat de către 1q1q1q la data 12 Jul 2017, 05:36 PM

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
iorom
Trimis: 12 Jul 2017, 08:56 PM

Utilizator avansat

Se mai poate face ceva.

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
iorom
Trimis: 12 Jul 2017, 09:19 PM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 12 Jul 2017, 06:35 PM)
...
Cine a gresit? Cred ca mai multi....

Mai mulți da, pentru că sunt 2: părintele și candidatul. Dirigintele nu are nicio vină. Informaticianul avea o parte din vină dacă pe fișa de înscriere era trecut 323 și el în aplicație a introdus 232 și dacă nu exista etapa de verificare a fișelor martor.
Mesaj personal
alxch
Trimis: 12 Jul 2017, 10:21 PM

Utilizator
**

Daca are medie mare la sfarsitul clasei a IX-a, este posibil sa il transferati la liceul dorit. De asemenea, puteti astepta cea de-a doua etapa a repartizarii, dar locurile ramase poate va vor da batai de cap si mai mari. Puteti da o fuga pe la ISJ sa va lamureasca (cel mai bine), dar nu cred ca se mai poate face ceva cu acea greseala.

Mult succes,

--------------------
"Fericirea poate fi găsită și în cele mai întunecate momente doar dacă ne aducem aminte să aprindem lumina."J.K. Rowling
Mesaj personal
iorom
Trimis: 12 Jul 2017, 11:47 PM

Utilizator avansat

OMECTS 4802/2010
Art.54. (1) În perioada 26 – 28 iulie 2011, comisia de admitere județeană/a municipiului București rezolvă situațiile speciale apărute după repartizarea computerizată: situații medicale speciale, schimburi de elevi, redistribuirea candidaților gemeni, distribuire sau redistribuire pe locuri rămase libere, pentru apropiere de domiciliu, corectarea unor erori de transcriere greșită în baza de date computerizată a opțiunilor exprimate de elevi etc
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 13 Jul 2017, 06:44 AM

Utilizator avansat

In anii trecuti, se printa o fisa martor din aplicatie cu optiunile tiparite ce era si ea semnata de parinti. Acum nu am primit asa ceva.
Interesanta fraza: erori de transcriere gresita.

--------------------
1q1q1q
Trimis: 13 Jul 2017, 06:50 AM

Utilizator avansat

A fost si acum intre 4-7 iulie perioada de verificare a viselor editate de calculator. Însă la mine nu a fost asa ceva. Daca gresea informaticianul si la al meu copil?

--------------------
verona
Trimis: 13 Jul 2017, 10:29 AM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (1q1q1q @ 13 Jul 2017, 06:50 AM)
A fost si acum intre 4-7 iulie perioada de verificare a viselor editate de calculator. Însă la mine nu a fost asa ceva. Daca gresea informaticianul si la al meu copil?

cum nu a fost?
metodologia nu s-a schimbat
erorile - sunt omenesti. cum sa nu verifici ce a fost introdus?
Mesaj personal
verona
Trimis: 13 Jul 2017, 10:32 AM

Utilizator avansat

QUOTE (CristinaCarp @ 12 Jul 2017, 05:21 PM)
Am urmatoarea situatie, astazi dupa afisarea repartizari, am realizat ca pe fisa de inscriere am gresit un cod  - in loc de Liceul  Ion Barbu  cod 323 am scris 232 Liceul tehnologic Sf Pantelimon.
Datorita acestei greseli, in loc sa fie admis la Liceul Teoretic Dante Aligheri Matematica-informatica a fost repartizat la  Liceul tehnologic Sf Pantelimon, tinand cont ca media copiluli eeste 8,76.

nu se poate face nimic acum...
e adevarat ca nu e uman sa sufere copilul de pe urma unei greseli asa de mici ca nu ati observat-o nici la verificarea fisei martor... dar greseala nu vine de la organizatorii admiterii (MEN, ISJ, SIVECO), ci va apartine... asa ca ei nu vor misca niciun deget...
ati putea invoca interesul superior al copilului... dar nu stiu daca ii veti misca...

sugestia primita mai sus sa renuntati la loc si sa va incercati norocul la repartizarea II, ca poate au ramas ceva locuri mai de soi... e o solutie la care puteti recurge, desigur
avati aici locurile libere
http://admitere.edu.ro/Pages/LocuriLibere.aspx?jud=4
aveti si candidatii nedistribuiti http://admitere.edu.ro/Pages/RespInJud.aspx?jud=4&alfa=1, in fata copilului ar fi 5-6 candidati

o alta sugestie ar fi sa va inscrieti unde a fost repartizat si sa incercati mutarea dupa primul semestru undeva unde s-a intrat cu medie mai mica, eventual mai devreme, daca ismb vrea

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 13 Jul 2017, 10:40 AM
Mesaj personal
iorom
Trimis: 13 Jul 2017, 11:16 AM

Utilizator avansat

Nu este nevoie să aștepte etapa a II-a.

Acest mesaj a fost modificat de către iorom la data 13 Jul 2017, 11:18 AM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
verona
Trimis: 13 Jul 2017, 11:58 AM

Utilizator avansat

QUOTE (iorom @ 13 Jul 2017, 11:16 AM)
Nu este nevoie să aștepte etapa a II-a.

doar ca ea nu se incadreaza in acea situatie incercuita
nu este o greseala de transcriere in baza de date, ci o greseala a candidatului
ca sa justifice greseala incercuita de tine, ar trebui sa aiba dovada ca pe fisa originala era alt cod, dovada pe care n-o are, pt ca isi asuma responsabilitatea greselii

poate sa aduca ca argument faptul ca nu este logic sa vrei o optiune mult mai "proasta" (in termenii ultima medie de intrare de anul trecut) inaintea altora "mai bune"... dar nu stiu daca va avea trecere.

poate sa sublinieze interesul superior al copilului, in sensul ca sa nu ramana doar vorbe goale ale ISJ... dar, locul la care fi fost admis daca nu gresea s-a ocupat...
poate cere un loc din cele libere la care ultimu intrat avea medie mica... daca ii convin locurile ramase...

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 13 Jul 2017, 12:00 PM
Mesaj personal
iorom
Trimis: 13 Jul 2017, 12:13 PM

Utilizator avansat

Și dacă nu se încadrează la eroare de transcriere, sunt șanse mari să se încadreze la punctul anterior: redistribuire pe locuri libere pentru apropiere de domiciliu și tot nu este nevoie să aștepte etapa a II-a.

Și dacă nici la apropiere de domiciliu, atunci la schimburi de elevi (nu cred că presupune să-și găsească perechea).

Asta dacă merge pe varianta de a renunța la Pantelimon. În etapa situațiilor speciale are mai multe opțiuni decât în a doua etapă.
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 13 Jul 2017, 12:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (verona @ 13 Jul 2017, 11:29 AM)
QUOTE (1q1q1q @ 13 Jul 2017, 06:50 AM)

cum nu a fost?
metodologia nu s-a schimbat
erorile - sunt omenesti. cum sa nu verifici ce a fost introdus?

Am fost la scoala cu fiul meu sa trec optiunile. Am cerut ierarhia. Nu exista. Nimeni nu stia ca trebuia afisata. Nici pe site nu era dimineata. A aparut pe la ora 12.
Am trecut optiunile, am semnat si lasat fisa. Trebuiau sa ma cheme sa semnez fisa editata. Nimeni nu ne-a chemat, nimeni nu ne-a dat fisele sa le verificam.
Daca le gresea informaticianul (poate chiar voit). Cine raspundea?

--------------------
verona
Trimis: 13 Jul 2017, 12:29 PM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 13 Jul 2017, 12:18 PM)
Am fost la scoala cu fiul meu sa trec optiunile. Am cerut ierarhia. Nu exista. Nimeni nu stia ca trebuia afisata. Nici pe site nu era dimineata. A aparut pe la ora 12.
Am trecut optiunile, am semnat si lasat fisa. Trebuiau sa ma cheme sa semnez fisa editata. Nimeni nu ne-a chemat, nimeni nu ne-a dat fisele sa le verificam.
Daca le gresea informaticianul (poate chiar voit). Cine raspundea?

atunci este o eroare de procedura, care ar trebui semnalata macar verbal directorului.

eu n-as avea inima sa reclam cu tot tam-tam-ul o astfel de situatie, pt ca se poate lasa cu sanctiuni...
dar nici nu ne putem juca, in esenta, cu viitorul unor copii.
daca au fost gresite optiuni in alte fise? directorul macar sa fie avertizat...
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 13 Jul 2017, 01:06 PM

Utilizator avansat

In 2005 am fost chiar eu informatician la admitlic. Insa am renuntat la o astfel de corvoada. Si aveam pe atunni si 100 de optiuni pe fisa. Acum la fiul meu am pus doar 4. Si a intrat la prima chiar.
Si daca le semnalez? Chiar am intrebat de lista cu ierarhia. Toti au ridicat din umeri? Le-am gasit eu la pranz pe net. La scoala nimic. Mi-au cerut mie sa le listez si sa le aduc. Le-am spus... pass.

--------------------
verona
Trimis: 14 Jul 2017, 08:48 AM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 13 Jul 2017, 01:06 PM)
In 2005 am fost chiar eu informatician la admitlic. Insa am renuntat la o astfel de corvoada. Si aveam pe atunni si 100 de optiuni pe fisa. Acum la fiul meu am pus doar 4. Si a intrat la prima chiar.
Si daca le semnalez? Chiar am intrebat de lista cu ierarhia. Toti au ridicat din umeri? Le-am gasit eu la pranz pe net. La scoala nimic. Mi-au cerut mie sa le listez si sa le aduc. Le-am spus... pass.

vezi de ce sunt pana si eu* nemultumita de scoala actuala... si chiar de unii profesori.
si cand te gandesti ca @massy ma acuza de mine si pe alti parinti de jemenfisch-ism... cand el bantuie si prin cancelarii...

* pana si eu - pt ca am fost profesoara, pentru ca inteleg zbaterea lor, prinsi in lupta cu aiurelile superiorilor, nepasarea unor elevi, nesimtirea unor parinti..., pt ca le-am tinut partea in discutiile particulare cu prieteni/colegi nemultumiti de diverse lucruri... dar nepasarea unora nu are nici o scuza in ochii mei.
am fost diriginta, nu in anii astia cu capacitatea... dar nu i-as fi lasat pe niciunul sa depuna fisa fara sa verificam ordinea optiunilor, adaptarea acestora la rezultate, numarul de locuri acoperite... am facut asta pt colegii copiilor mei, pt copiii colegilor mei...
Mesaj personal
smanuela
Trimis: 15 Jul 2017, 02:23 PM

Utilizator
**

Poate ca si aici ar putea fi imbunatatit sistemul. Fisa care se prezinta parintilor pentru verificare ar putea sa contina, pe langa coduri, si denumirile in clar ale liceelor si specializarilor.
Mesaj personal
verona
Trimis: 16 Jul 2017, 09:54 AM

Utilizator avansat

QUOTE (smanuela @ 15 Jul 2017, 02:23 PM)
Poate ca si aici ar putea fi imbunatatit sistemul. Fisa care se prezinta parintilor pentru verificare ar putea sa contina, pe langa coduri, si denumirile in clar ale liceelor si specializarilor.

asta e o idee f buna.
va sugerez sa o trimiteti in mp (mesaj personal) si unui admin....
Mesaj personal
ELF
Trimis: 16 Jul 2017, 12:13 PM

Utilizator
**

QUOTE (verona @ 16 Jul 2017, 10:54 AM)
QUOTE (smanuela @ 15 Jul 2017, 02:23 PM)

asta e o idee f buna.
va sugerez sa o trimiteti in mp (mesaj personal) si unui admin....

Codificare in sine prezinta probleme.
Odata cu aparitia unei clase cu o noua specializare in cadrul unui liceu se modifica codurile in cascada.
Ceea ce este gresit.
Nu poti urmari evolutia unui sistem atat timp cat codificarile care ar trebui sa defineasca in mod clar liceu + specializare nu sunt constante in timp.

in legatura cu "sa se trimita mesaj unui admin" ... admin al cui ?
Mesaj personal
verona
Trimis: 16 Jul 2017, 02:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ELF @ 16 Jul 2017, 12:13 PM)
Odata cu aparitia unei clase cu o noua specializare in cadrul unui liceu se modifica codurile in cascada.
Ceea ce este gresit.
Nu poti urmari evolutia unui sistem atat timp cat codificarile care ar trebui sa defineasca in mod clar liceu + specializare  nu sunt constante in timp.

sigur ca e dificila codificarea...
dar fara ea, lumea moderna ar fi mai dificila.
iti dai seama cate erori de transcriere ar aparea?
uite, si acum, bilingvele sunt ba "bv limba engleza", ba "bv franceza", liceele au sau nu cate un sp gol in plus etc.

un cod e ca si CNP-ul nostru, te fereste de greseli de tip Popscu, Popescu spatiu spatiu, care difera de Popescu fara spatiu... etc.

sigur, s-ar putea stabili coduri de genul "Sava mi bv eng" = 102 forever.
Dar specializarile difera in fiecare an, uneori exista, alteori nu "Mishu st sociale", de ex.
in legatura cu "sa se trimita mesaj unui admin"  ... admin al cui ?
admin al acestui site, admin care e angajat SIVECO.
da, nu e niciunul al ministerului, care nu vrea sau nu poate invata sa foloseasca site-ul constructiv. Just because! cum spune tanara generatie...

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 16 Jul 2017, 02:53 PM
Mesaj personal
ELF
Trimis: 16 Jul 2017, 04:15 PM

Utilizator
**

QUOTE (verona @ 16 Jul 2017, 03:18 PM)
QUOTE (ELF @ 16 Jul 2017, 12:13 PM)
Ceea ce este gresit.
Nu poti urmari evolutia unui sistem atat timp cat codificarile care ar trebui sa defineasca in mod clar liceu + specializare  nu sunt constante in timp.

sigur ca e dificila codificarea...
dar fara ea, lumea moderna ar fi mai dificila.
iti dai seama cate erori de transcriere ar aparea?
uite, si acum, bilingvele sunt ba "bv limba engleza", ba "bv franceza", liceele au sau nu cate un sp gol in plus etc.

un cod e ca si CNP-ul nostru, te fereste de greseli de tip Popscu, Popescu spatiu spatiu, care difera de Popescu fara spatiu... etc.

sigur, s-ar putea stabili coduri de genul "Sava mi bv eng" = 102 forever.
Dar specializarile difera in fiecare an, uneori exista, alteori nu "Mishu st sociale", de ex.
in legatura cu "sa se trimita mesaj unui admin"  ... admin al cui ?
admin al acestui site, admin care e angajat SIVECO.
da, nu e niciunul al ministerului, care nu vrea sau nu poate invata sa foloseasca site-ul constructiv. Just because! cum spune tanara generatie...

Nu am spus ca nu ar trebui sa existe codificarea. Cred ca va grabiti cand afirmati asta.

Am spus ca aceasta codificare ar trebui sa fie consistenta in decursul timpului.
Se pare ca nu se intelege modul in care ar fi posibil acest lucru .

Numarul final ce reprezinta codificarea ar trebui compus din 2 grupe de cifre ... un grup sa corespunda liceului si unul specializarii. (putem face paralela oferita de dvoastra cu cnp-ul care are mai multe grupe)

EXEMPLU:

ZZAA sau ZZZAA

unde ZZ sau ZZZ este un numar asociat unui liceu iar AA este numarul asociat unei specializari.
In momentul in care un liceu doreste sa isi extinda oferta educationala va "concatena" la numarul sau si numarul care codifica noua optiune (noua pentru el). Asta inseamna ca numerele liceuspecializare nu acopera intr-un mod continuu toata plaja de valori ...

adica :

1401 = liceu 14 specializarea 1 = liceu Aaaa specializarea mate-info
1403 = liceu 14 specializarea 3 = liceu Aaaa specializarea mate-info-engleza_intensiv
1407 = liceu 14 specializarea 7 = liceu Aaaa specializarea mate-info-bilingv_engleza
3301 = liceu 33 specializarea 1 = liceu Gggg specializarea mate-info
7601 = liceu 76 specializarea 1 = liceu Hhhh specializarea mate-info
7607 = liceu 76 specializarea 7 = liceu Hhhh specializarea mate-info-bilingv_engleza
7604 = liceu 76 specializarea 4 = liceu Hhhh specializarea mate-info-franceza_intensiv

In felul acesta o specializare a unui anumit liceu are acelasi cod in decursul anilor.

Urmariti putin cum au evoluat codurile asociate liceu-specializare in ultimii ani.
Cum poti face rapid o evaluare (statistica) a calitatii invatamantului cand nu poti urmari
direct acest lucru ? (se poate face doar ca trebuie adaugate operatii suplimentare)

Vizavi de erorile de transcriere cred ca ati observat corectiile asociate publicarii in 3 randuri a ierarhiei la admitere.

Au fost 3 categorii de corectii :
- corectie medie (1 persoana)
- erori de nume - incomplet,diacritice (nu ar trebui sa existe - elevi inscrisi intr-o anumita scoala sunt inscrisi de ceva vreme - deci ar tb sa existe introdusi CORECT in sistem iar introducerea gresita in momentul evaluarii sa nu fie permisa)
- erori de asociere nume la note ( nu ar trebui sa existe - o persoana ar trebui sa fie unica in cadrul sistemului deoarece avem nume, cnp si in plus si scoala !)

Ce spuneti dumneavoastra ca optiunea numerica ar trebui sa aiba asociat si un text compact descriptiv nu ar trebui sa fie o problema ... dupa depunerea formularelor, in etapa verificarii optiunilor ar trebui oferit un print care sa contina un tabel simplu cu optiunile in ordine (coloane asociate cod-ului , liceului, specializarii, limbii etc.) In etapa verificarii se face doar verificarea introducerii corecte a codurilor scrise . Nu toti parintii lucreaza zi de zi cu cifre sau uneori chiar daca o fac , neatentia poate avea urmari foarte neplacute (232 vs 323 dintr-un post de pe forum)

cam atat.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved