Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (170) « Primul ... 167 168 [169] 170  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Domnul Costi
Kristina1c
Trimis: 30 Aug 2019, 11:26 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Buna ziua! Sunt titular pe Socio umane si doresc PCO engleza ( necalificat). Pot sa primesc acele ore? Trebuie sa dau testare sau interviu?
Multumesc! confused24.gif
Mesaj personal
Eli13
Trimis: 30 Aug 2019, 02:39 PM

Utilizator
**

Dacă iau un post în ședințele care urmează după 1 sept cum voi fi plătită? De la 1 septembrie? Cum se va înregistra contractul în revisal, pe ce baza legala? Știam ca trebuie înregistrat cu o zi înaintea începerii activității.
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 30 Aug 2019, 04:37 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Eli13 @ 30 Aug 2019, 03:39 PM)
Dacă iau un post în ședințele care urmează după 1 sept cum voi fi plătită? De la 1 septembrie? Cum se va înregistra contractul în revisal, pe ce baza legala? Știam ca trebuie înregistrat cu o zi înaintea începerii activității.

Nu va inregistreaza de pe 1 (cum era inainte, chit ca luai post in 1-15.09). Te pune cu data deciziei, cand e sedinta (aproximativ. Acum nu stiu exact ca +/- 1 zi, stiu doar ca nu se mai face cu 1.09)
Mesaj personal
Eli13
Trimis: 30 Aug 2019, 06:37 PM

Utilizator
**

QUOTE (mihai.andrei @ 30 Aug 2019, 05:37 PM)
QUOTE (Eli13 @ 30 Aug 2019, 03:39 PM)

Nu va inregistreaza de pe 1 (cum era inainte, chit ca luai post in 1-15.09). Te pune cu data deciziei, cand e sedinta (aproximativ. Acum nu stiu exact ca +/- 1 zi, stiu doar ca nu se mai face cu 1.09)

Mulțumesc!
Mesaj personal
ionelaB90
Trimis: 2 Sep 2019, 09:58 PM

Utilizator
**

Dragi colegi, ajutati-ma cu un sfat. Sunt profesor titular din 2015 si anul acesta am sustinut titularizare pentru a ocupa post. Am ocupat in sedinta 1 aug 20 ore vacante viabile 1 an in 2 licee (13+7) si azi am aflat ca am de fapt 10,7+8 (cu ingaduinta colegilor si a directorului). Am mai multe nelamuriri:
1. Am inteles ca miscarea e considerata un pretransfer, dar ce va scrie exact pe deciziile care vor sosi?
2. Eu am renuntat la post viabil 4 ani, la 65km, pe care m-am titularizat, in speranta de a ocupa ceva mai aproape, mai bun si sigur, cat de cat. Cei de unde am norma de baza acum imi zic ca am "deranjat" titularii scolii, care pana acum luau la plata cu ora norma pe care sunt eu. Azi s-au facut calcule interminabile pentru incadrari. Nu sunt si eu de acum titularul scolii lor, chiar daca sunt venita prin examen?
3. Se tot vorbeste de restrangere, imi zic ca eu sunt cea avizata. Secretara imi declara ca a fost o greseala sa se scoata numarul de ore (13, care de fapt nu sunt 13, fiindca eu am 10.6, altul 18,4 etc), ca la anul nu vor mai fi si sa vad ce fac, ca ei n-au ce sa-mi dea. Daca se ajunge la restrangere, nu intra in restrangere cel cu cel mai mic punctaj, ci nu ultimul venit, cum mi s-a zis?
4. La liceul unde am 8 ore mai sunt 6 ore ocupate prin completare, nu stiu exact in ce conditii, dar persoana nu e titulara. Daca se reduce numarul meu de ore incepand cu 2020-2021 pot primi ore de aici prin acordul scolii sau e nevoie sa fie scoase in sedinta restrangere si ocupate asa?
Eu sunt dezamagita de tot si uneori imi pare ca munca mea e in zadar. Spre deosebire de alti titulari, m-am dus la post, m-am detasat cu punctaj si nu mi-a dat nimeni acordul cel potrivit. Cand speram ca m-am linisitit si eu, dau de altele. Multumesc.
Mesaj personal
ionel999
Trimis: 4 Sep 2019, 02:27 PM

Utilizator activ

Detasarea titularilor 2019 se face cu avizul Comisiei Paritare si avizul MEN iar documentele se trimit catre MEN pe data de 5. Daca pana pe 6 nu vin avizele, pot participa aceste cadre in sedinta de pe 6 pentru detasare la cerere?
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 4 Sep 2019, 08:52 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ionel999 @ 4 Sep 2019, 03:27 PM)
Detasarea titularilor 2019 se face cu avizul Comisiei Paritare si avizul MEN iar documentele se trimit catre MEN pe data de 5. Daca pana pe 6 nu vin avizele, pot participa aceste cadre in sedinta de pe 6 pentru detasare la cerere?

mm..nu stiu, dar ar trebui sa vina/ mearga.. e situatie nationala, toti sau niciunul
Mesaj personal
freya1
Trimis: 5 Sep 2019, 01:02 PM

Utilizator avansat

ce avize? Pai sa se amane sedinta atunci.Zic si io...de exemplu...
Bine ar fi fost sa se inceapa scoala normal si anul acesta
Acum doua saptamani sau asa ceva copilasii de a IX-a faceau si nustiuce voturi pentru sa inceapa normal, nu mai devreme

Acest mesaj a fost modificat de către freya1 la data 5 Sep 2019, 01:03 PM

--------------------
[FONT=Impact][SIZE=7][COLOR=yellow]Soarele nu stie cine are dreptate si cine a gresit.
Mesaj personalTrimite email
ionel999
Trimis: 8 Sep 2019, 05:53 PM

Utilizator activ

Daca un candidat a luat sub 5 la testarea județeana mai poate fi angajat direct la școală în timpul anului școlar și să fie din nou testată de către școală?
Mesaj personal
CRYS_TYNA
Trimis: 11 Sep 2019, 10:05 AM

Utilizator activ

Buna ziua, domnule Costi!
Sunt titulara pe lb franceza in alt judet decat cel de domiciliu. Vreau sa ma transfer in primavara , in judetul meu.
1. Ce motive poate invoca un director in a nu da un acord unei persoane, daca acea scoala nu are conditii specifice de ocupare pt acel post?
2. Am dubla specializare, franceza-engleza. Pot lua 9h pe franceza si 9h pe engleza? Se mai sustine inspectie la clasa in acest caz?
3. Daca dintr un post de 18 h de engleza, sa zicem, as vrea sa iau 9 h, se poate?
Multumesc mult! O zi buna!
Mesaj personal
ionel999
Trimis: 11 Sep 2019, 05:15 PM

Utilizator activ

Dupa inceperea cursurilor, pe un post incomplet neocupat in etapele de mobilitati, directorul poate angaja la plata cu ora un titular din alta unitate pastrand si orele din propria catedra sau titularul se muta de la o scoala la alta doar cu decizie a inspectorului scolar general in etapele de mobilitati?
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 11 Sep 2019, 07:38 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ionel999 @ 11 Sep 2019, 06:15 PM)
Dupa inceperea cursurilor, pe un post incomplet neocupat in etapele de mobilitati, directorul poate angaja la plata cu ora un titular din alta unitate pastrand si orele din propria catedra sau titularul se muta de la o scoala la alta doar cu decizie a inspectorului scolar general in etapele de mobilitati?

pai daca e plata cu ora, e ceva extra, peste norma. titularul are norma lui unde e si dincolo ore in +.
daca face cu isj si mobilitati e detasare in interesul inv. si titularul renunta la niste ore la scl lui ca sa ia la schimb dincolo.
Mesaj personal
ice DUR
Trimis: 11 Sep 2019, 08:58 PM

Utilizator activ

QUOTE (mihai.andrei @ 4 Sep 2019, 09:52 PM)
QUOTE (ionel999 @ 4 Sep 2019, 03:27 PM)

mm..nu stiu, dar ar trebui sa vina/ mearga.. e situatie nationala, toti sau niciunul

Buna, seara, am auzit azi un zvon ca pe 1 oct.se scot cele mai bune posturi( de la concedii, pensionari, etc). Știți dacă e adevărat?
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 16 Sep 2019, 07:20 PM

Utilizator activ

Buna seara,

Am sustinut si obtinut gradul 2 in sesiunea august 2019 (29,30 aug), cand fac demersurile pentru echivalarea celor 90 de credite transferabile? Acum ? Sau trebuia sa le fi facut deja? Sau la anul?

Acest mesaj a fost modificat de către Roxana B la data 16 Sep 2019, 07:26 PM
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 16 Sep 2019, 08:35 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Roxana B @ 16 Sep 2019, 08:20 PM)
Buna seara,

Am sustinut si obtinut gradul 2 in sesiunea august 2019 (29,30 aug), cand fac demersurile pentru echivalarea celor 90 de credite transferabile? Acum ? Sau trebuia sa le fi facut deja? Sau la anul?

trebuia acum, pana la 15.09.....
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 16 Sep 2019, 08:46 PM

Utilizator activ

Cum pana acum , de-abea am luat posturi noi si anul acesta (nu stiam de echivalare) daca nimeni nu iti spune nimic, eu am simt civic si daca stiu ceva spun. Cum adica daca nu depui in 2 saptamani pierzi 90 de credite. Asa e apreciata munca mea de 3 ani si 2 examene grele?
Uitati, o colega responsabila cu formarea mi-a spus ca numai la anul dupa ce am certificatul in original (cu o copie) se va putea cere echivalarea, fiindca nu ai pe ce alta baza. Eu am declaratie la secretariat inca din prima saptamana 2-5 sept ca am obtinut gradul anul acesta. Daca e asa restrictiv e evident ca unii se asteapta sa nu stii de perioada aceea de 2 saptamani cand unii inca mai primesc posturi si nu vor sa ne dea creditele? De ce nu poti sa ti le ceri oricand (vrei)?
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 16 Sep 2019, 09:51 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Roxana B @ 16 Sep 2019, 09:46 PM)
Cum pana acum , de-abea am luat posturi noi si anul acesta (nu stiam de echivalare) daca nimeni nu iti spune nimic, eu am simt civic si daca stiu ceva spun. Cum adica daca nu depui in 2 saptamani pierzi 90 de credite. Asa e apreciata munca mea de 3 ani si 2 examene grele?
Uitati, o colega responsabila cu formarea mi-a spus ca numai la anul dupa ce am certificatul in original (cu o copie) se va putea cere echivalarea, fiindca nu ai pe ce alta baza. Eu am declaratie la secretariat inca din prima saptamana 2-5 sept ca am obtinut gradul anul acesta. Daca e asa restrictiv e evident ca unii se asteapta sa nu stii de perioada aceea de 2 saptamani cand unii inca mai primesc posturi si nu vor sa ne dea creditele? De ce nu poti sa ti le ceri oricand (vrei)?

Asa e legislatia. Multi nu stiu de ea sau unii stiu si probabil omit sau nu dau importanta, nu sta nimeni sa adune grija celuilalt. Cine e interesat, trebuie sa stie, sa se documenteze. Nici mie nu mi a zis nimeni si habar nu aveau la scl ca n au mai facut asa ceva. Au fost discutii interminabile si pe aici si mai ales toata vara si acum la inceput, pe gr. de Fb pe invatamant... oricum e o porcarie si nu ajuta la mare lucru.
In loc de dovada pui declaratie pe proprie raspundere, cum ai depus si la secretariat pt plata.
Am mai auzit de Fb jud. care fac in anul urmator echivalarea, intereseaza te daca la tine o fi asa si poate ai noroc, dar majoritatea o fac pe moment, nu mai poti dupa.
Mesaj personal
alexalol
Trimis: 17 Sep 2019, 09:45 AM

Utilizator
**

Bună ziua! În cazul in care un profesor titular fara definitivat este in concediu de studii ,se poate angaja la.o unitate de învatamant privata? Mulțumesc!
Mesaj personal
CRYS_TYNA
Trimis: 17 Sep 2019, 03:04 PM

Utilizator activ

Buna ziua, domnule Costi!
Sunt titulara pe lb franceza in alt judet decat cel de domiciliu. Vreau sa ma transfer in primavara , in judetul meu.
1. Ce motive poate invoca un director in a nu da un acord unei persoane, daca acea scoala nu are conditii specifice de ocupare pt acel post?
2. Am dubla specializare, franceza-engleza. Pot lua 9h pe franceza si 9h pe engleza? Se mai sustine inspectie la clasa in acest caz?
3. Daca dintr un post de 18 h de engleza, sa zicem, as vrea sa iau 9 h, se poate?
Multumesc mult! O zi buna!

Acest mesaj a fost modificat de către CRYS_TYNA la data 17 Sep 2019, 03:05 PM
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 17 Sep 2019, 04:31 PM

Utilizator activ

multumesc pentru raspuns! Aici, Cluj mi-au zis din 2 parti ca la anul se face.Eu oricum mi-am depus niste acte.
Mesaj personal
alexalol
Trimis: 17 Sep 2019, 05:38 PM

Utilizator
**

Vă rog,mă poate ajuta si pe.mine cineva? Domnul Costi? Am lăsat un mesaj (Bună ziua! În cazul in care un profesor titular fara definitivat este in concediu de studii ,se poate angaja la.o unitate de învatamant privata? Mulțumesc!)
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 17 Sep 2019, 06:00 PM

Mentor

Nu există titular fără definitivat. Orice salariat poate avea mai multe contracte de muncă în același timp.

--------------------
Mesaj personal
alexalol
Trimis: 17 Sep 2019, 06:35 PM

Utilizator
**

Păna la obținerea definitivatului postul ramane rezervat deoarece sunt in concediu de studii ,bine știu? De aceea am întrebat daca pe.concediu de studii fiind mă poate afecta o angajare intr o unitate privata,de exemplu pierderea postului.Mulțumesc!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 17 Sep 2019, 07:33 PM

Mentor

De ce să pierdeți postul, din moment ce puteți avea mai multe contracte de muncă în același timp.

--------------------
Mesaj personal
alexalol
Trimis: 17 Sep 2019, 07:39 PM

Utilizator
**

Datorita faptului ca sunt pe concediu de studii m am.gandit ca as putea pierde postul.Va mulțumesc tare mult!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (170) « Primul ... 167 168 [169] 170  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved