Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) 1 2 [3] 4  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> ABRAMBUREALA...CONTINUUA!, Interdictie ocupare catedra
magel
Trimis: 4 Aug 2019, 01:13 PM

Utilizator activ

Grup: Members

LIVE.O ,aveti perfecta dreptate,mai obedienta si pupinc....ca aceasta doamna in fruntea ministerului cred ca nu a fost nimeni.Ultima data cand incepuse sa ia pozitie fata de modul de conducere a lui Dragnea,dupa ce nu a fost bagata in seama la congresul PSD,am crezut ca in sfarsit are ,,coloana",dar imediat ce i s-a propus functia de ministru,a cata oara,schimbarea atitudinii a fost la !80 de grade.De cate ori a fost ministrul educatiei totul a mers prost,de la gradinite pana la universitati,dar cel mai mult in preuniversitar.
Sper sa nu mai auzim de ea, sa stea la pensie linistita si sa vina cineva care are cu adevarat ceva de realizat in interesul invatamantului,indiferent de spectrul politic caruia ii apartine.
Mesaj personal
Peg
Trimis: 5 Aug 2019, 10:02 AM

Utilizator avansat

QUOTE (georgescu123 @ 3 Aug 2019, 05:27 PM)
QUOTE (LIVE.O @ 3 Aug 2019, 04:37 PM)
QUOTE (Peg @ 3 Aug 2019, 10:27 AM)
QUOTE (magel @ 3 Aug 2019, 10:34 AM)
Putem spune,, La loc comanda! "după demiterea ministresei, dar vom vedea cine va veni și cât de mult o să-i continuu ideile,, reformatoare".

Vine ministrul culturii căruia i-a cerut demisia Caramitru.

Cine este Caramitru?

celebrul actor ION CARAMITRU

Caramitru este fostul profesor sexy de Filozofie din Liceenii. Mai este cate unul în fiecare liceu si mulți protejați care se transformă în economisti.

Acest mesaj a fost modificat de către Peg la data 5 Aug 2019, 10:02 AM
Mesaj personal
elidia
Trimis: 20 Aug 2019, 03:33 PM

Utilizator avansat

Până la urmă rămâne valabilă interdicția de a participa la concursul județean de suplinire a celor cu nota la titularizare sub 5? ... Mi se pare că fiind vorba de alt concurs nu este normal/legal să nu avem dreptul să participăm chiar dacă la titularizare (fără posturi) am luat sub 5. Concursul județean este pentru suplinire. Eu personal am avut o problemă la concursul de titularizare, pentru care am făcut sesizare la Minister, dar încă nu am nici un răspuns, poate am eu dreptate, poate nu, dar nu e corect să ni se interzică să participăm la un concurs...
Oare sindicaliștii noștri sunt toți în concedii?
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 20 Aug 2019, 04:27 PM

Utilizator avansat

QUOTE (elidia @ 20 Aug 2019, 04:33 PM)
Până la urmă rămâne valabilă interdicția de a participa la concursul județean de suplinire a celor cu nota la titularizare sub 5? ... Mi se pare că fiind vorba de alt concurs nu este normal/legal să nu avem dreptul să participăm chiar dacă la titularizare (fără posturi) am luat sub 5. Concursul județean este pentru suplinire. Eu personal am avut o problemă la concursul de titularizare, pentru care am făcut sesizare la Minister, dar încă nu am nici un răspuns, poate am eu dreptate, poate nu, dar nu e corect să ni se interzică să participăm la un concurs...

Din pacate, e valabil. E scris in metodologie din aprilie, cand s-a modificat.
Daca aveti si alta specializare, va puteti inscrie pe ea la concursul jud.

Acest mesaj a fost modificat de către mihai.andrei la data 20 Aug 2019, 04:29 PM
Mesaj personal
elidia
Trimis: 20 Aug 2019, 05:22 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mihai.andrei @ 20 Aug 2019, 05:27 PM)

Metodologia este pentru concursul de titularizare, dar concursul judetean este pentru suplinire sau testarea judeteana.
Nu mi se pare drept si cu siguranta voi apela la un jurist. Eu sunt in situația asta din motive independente de mine, in 12 ani nu am avut note sub 5... si nici in acest an lucrarea mea nu a fost de nota sub 5.
Mesaj personal
elidia
Trimis: 20 Aug 2019, 07:44 PM

Utilizator avansat

Mai este o variantă legală din toate punctele de vedere: participare la concursul județean pe aceeași disciplină ca si la CNT și luarea orelor din a doua specializare. Pentru ca interdicția este nu de a participa la concurs, ci de repartizare pe disciplina la care s-a luat sub 5 la CNT. Corect?
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 20 Aug 2019, 07:58 PM

Utilizator avansat

QUOTE (elidia @ 20 Aug 2019, 06:22 PM)
QUOTE (mihai.andrei @ 20 Aug 2019, 05:27 PM)

Metodologia este pentru concursul de titularizare, dar concursul judetean este pentru suplinire sau testarea judeteana.
Nu mi se pare drept si cu siguranta voi apela la un jurist. Eu sunt in situația asta din motive independente de mine, in 12 ani nu am avut note sub 5... si nici in acest an lucrarea mea nu a fost de nota sub 5.

in metodologie scrie ceva de genul: cine nu ia 5, nu poate fi incadrat in anul scl. 2019-2020. De aici decurge ca nu se poate inscrie la concurs jud.

Acest mesaj a fost modificat de către mihai.andrei la data 20 Aug 2019, 08:02 PM
Mesaj personal
elidia
Trimis: 20 Aug 2019, 08:01 PM

Utilizator avansat

Cine nu a luat 5 la CNT nu poate fi incadrat in anul 2019-2020 pe disciplina la care a luat sub 5.
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 20 Aug 2019, 08:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (elidia @ 20 Aug 2019, 08:44 PM)
Mai este o variantă legală din toate punctele de vedere: participare la concursul județean pe aceeași disciplină ca si la CNT și luarea orelor din a doua specializare. Pentru ca interdicția este nu de a participa la concurs, ci de repartizare pe disciplina la care s-a luat sub 5 la CNT. Corect?

de acord, ar fi corect. Dar eu stiu ca prin concurs jud. nu poti fi repartizat la a 2-a specializare, ca prin CNT. acum....
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 20 Aug 2019, 08:02 PM

Utilizator avansat

QUOTE (elidia @ 20 Aug 2019, 09:01 PM)
Cine nu a luat 5 la CNT nu poate fi incadrat in anul 2019-2020 pe disciplina la care a luat sub 5.

exact. scuze, am omis completarea exacta a enuntului si anul corect smile.gif
Mesaj personal
elidia
Trimis: 20 Aug 2019, 08:13 PM

Utilizator avansat

Am mai citit unele pareri care spun ca cine nu a luat 5 la CNT poate participa la testare necalificati pe aceeasi disciplina si evident incadrarea ca necalificat in anul urmator. Nu știu cine ne poate clarifica situațiile acestea posibile ?!
Mesaj personal
roset
Trimis: 21 Aug 2019, 07:52 AM

Mentor

QUOTE (elidia @ 20 Aug 2019, 08:13 PM)
Am mai citit unele pareri care spun ca cine nu a luat 5 la CNT poate participa la testare necalificati pe aceeasi disciplina si evident incadrarea ca necalificat in anul urmator. Nu știu cine ne poate clarifica situațiile acestea posibile ?!

Aici!

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
elidia
Trimis: 21 Aug 2019, 02:53 PM

Utilizator avansat

Dacă la concursul județean particip la o altă disciplină decât la CNT pot lua ore și pe altă specializare?
Mesaj personal
motanul2
Trimis: 21 Aug 2019, 11:47 PM

Utilizator
**

Alta decât care?
Ai dat testarea aia pe o materie si iti vor da ore daca nu-ți iese norma si pe altă materie daca ai calificare mai bine cu atat.

Alineatul ăla e neclar, nu specifică dacă omul poate fi incadrat prin completare de normă pe orele disciplinei picate la CNT. Se înțelege doar că omul nu poate lua ore in baza acelei discipline picate.

Să traducă ei ce inseamnă "ocupare in baza disciplinei la care nu a luat 5".

Presupun că disciplina la care nu e luat 5 poate fi luată la completare de normă pentru că ocuparea nu e in baza ei ci in baza alteia.

Dacă alineatul rămâne valabil și-n anii următori va trebui atenție sporită la examenele la care se dau subiecte tâmpite gen chimie.

Cum Androneasca care era de chimie a fost schimbată e posibil ca imbecilii care fac la chimie subiectele să și-o ia în cap iar la anul. Ca in perioada 2015-2018. Acum le-a fost frică de Androneasca că dacă se auzea vreo reclamatie si vedea subiectele îi schimba în secunda 2 că ei își bat joc de elevi la materia chimie lăsându-i fără profesori.

Acest mesaj a fost modificat de către motanul2 la data 21 Aug 2019, 11:59 PM
Mesaj personal
elidia
Trimis: 22 Aug 2019, 06:42 AM

Utilizator avansat

Eu am trei specializarari primele doua matematica-fizica, de la prima facultate si a doua Informatica, in urma unei postuniv, fiind si disciplina de la CNT. Eu nu cred ca nu avem dreptul sa participam la concursul judetean pe disciplina la care am luat sub 5, cred ca nu putem lua catedra la aceea disciplina, voi lua ore la celelalte doua discipline
Mesaj personal
roset
Trimis: 22 Aug 2019, 11:49 AM

Mentor

Păi aveți dreptul la celelalte! ohmy.gif cool.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
mihai.andrei
Trimis: 22 Aug 2019, 11:54 AM

Utilizator avansat

QUOTE (elidia @ 22 Aug 2019, 07:42 AM)
Eu am trei specializarari primele doua matematica-fizica, de la prima facultate si a doua Informatica, in urma unei postuniv, fiind si disciplina de la CNT. Eu nu cred ca nu avem dreptul sa participam la concursul judetean pe disciplina la care am luat sub 5, cred ca nu putem lua catedra la aceea disciplina, voi lua ore la celelalte doua discipline

Interesati va daca in baza concursului jud. vi se pot da ore pe a 2 a specializare.
Eu zic/ stiu ca nu. Anul trecut am auzit inspectoarea cand a zis in sedinta ca la jud. N ai dreptul asta ca la titularizare, sa dai pe ceva concurs si sa iei ore pe altceva. Concursul jud. Presupune repartizare strict pe disciplina concursului.
Acum nu cred sa difere interpretarea de jud. Sau sa se fi schimbat anul asta metodologia.
Mesaj personal
motanul2
Trimis: 22 Aug 2019, 12:00 PM

Utilizator
**

Eu așa înțeleg, nu are sens să dai testare la materia picată că oricum cu ea nu poți fi repartizat că ai picat-o la CNT. Deci nu cred că poți da info dacă ai picat tot la info, ce rost ar avea? să iei cu nota de la info mate sau fiz și eventual info completare? Poate că nici nu te lasă să te înscrii la materia picată, trebuie întrebat eventual la isj-uri.

Oricum se pierde la vechime deja și asta e iar o bătaie de joc să pierzi anual câte o săptămână la vechime.

La mate sunt subiecte abordabile de mai mulți ani, subiecte normale. La fizică e destul de greu dar abordabile pentru cine a învățat totuși, iar la chimie sunt de regulă de prin 2015 total disproporționate. Legea invatamanântului in ansamblu cumulată cu difcultatea subiectelor la toate materiile dezavatajează și discriminează pe cei care dau chimie comparativ cu alte materii engleză sau geografie sau materii tehnice și vocaționale de exemplu.
Mesaj personal
Pop Ramona Liliana
Trimis: 22 Aug 2019, 07:01 PM

Utilizator
**

Buna seara, cand are loc reactualizare de posturi dupa sedinta de azi?
Mesaj personal
Peg
Trimis: 23 Aug 2019, 08:49 AM

Utilizator avansat

Având in vedere ca Ministra era campioană la interpretat legea si ne-am trezit peste noapte cu prevederi noi in cele aprox 200 pagini ar trebui să se ia in considerare si interpretarea personală a fiecăruia si nu numai acel "NU AI VOIE" sau "INTERZIS".

Deci dacă scrie ca nu ai voie sa iei ore nu inseamna nu ai voie la examen ci că nu trebuie sa detii ore la o disciplină la care ai sub 5.

Apropo, modificările de legi se fac pe articole in care se precizează doar articolul modificat, ca să stim si noi ce s-a modificat. Probabil metodologiile nu intră în aceeași categorie dar ordinul de ministru da.
Mesaj personal
Peg
Trimis: 23 Aug 2019, 09:19 AM

Utilizator avansat

Prevederea din metodologie ca nu ai voie la continuitate daca nu ai 9 ore cand se aplică sau s-a scos si aia.
Mesaj personal
Peg
Trimis: 23 Aug 2019, 09:59 AM

Utilizator avansat

....

Acest mesaj a fost modificat de către Peg la data 23 Aug 2019, 10:00 AM
Mesaj personal
Peg
Trimis: 23 Aug 2019, 10:01 AM

Utilizator avansat

QUOTE (LIVE.O @ 3 Aug 2019, 05:47 PM)
QUOTE (georgescu123 @ 3 Aug 2019, 04:27 PM)
Putem spune,, La loc comanda! "după demiterea ministresei, dar vom vedea cine va veni și cât de mult o să-i continuu ideile,, reformatoare".

Cine este Caramitru?

🌝
Stiu!
Intrebarea mea era retorica.
D-na Peg era avocata d-nei ministru Andronescu.

Dispretul fata de profesori si aroganta de care a dat dovada d-na Andronescu au fost motivele reale pentru care a fost demisa.

Un alt avocat al ministrei nu ati mai vazut aici pe forum? Pana una alta se aplica ce-a zis ea.
Mesaj personal
motanul2
Trimis: 23 Aug 2019, 10:37 AM

Utilizator
**

De profesori nu-și bate joc ministra aia ci cei care fac subiectele. Câtă vreme la multe materii sunt doar 2-3 din 30 pe județ în situația de a nu putea lua ore nu-i nimic rău. Rău e la materiile unde altcineva își bate joc cu subiectele gen chimie și sunt zeci de cadre pe fiecare judet in imposibilitatea de a nu putea lua orele specialității. Asta e bătaia de joc a celor care fac subiecte atât față de profesori cât și față de elevi că rămân elevii fără profesori la unele materii.
La chimie sunt de exemplu 12 din 20 de cadre in imposibilitatea de a mai lua ore pe specializare. Cu cine vor face elevii chimia? cu necalificatii și pensionarii?

Că la sport engleză franceză educatoare română muzică desen cultură civică geogra istorie socioumane sunt de bine de rău suficiente cadre calificate. Și ălea mai merg si cu necalificati până la urmă.

Miniștrii se schimbă, dar în ministere si directii sunt sute sau chiar mii de inși care iau banii degeaba salarii imense pe scris câte un document in word cumulând funcții dar care au norma de predare 4 ore sau nici atât și nici ălea nu le fac.

Ministra mai avea de lucru, trebuia păstrată in functie.

Acest mesaj a fost modificat de către motanul2 la data 23 Aug 2019, 10:43 AM
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 23 Aug 2019, 07:21 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Peg @ 23 Aug 2019, 10:01 AM)
QUOTE (LIVE.O @ 3 Aug 2019, 05:47 PM)
QUOTE (georgescu123 @ 3 Aug 2019, 04:27 PM)

Cine este Caramitru?

🌝
Stiu!
Intrebarea mea era retorica.
D-na Peg era avocata d-nei ministru Andronescu.

Dispretul fata de profesori si aroganta de care a dat dovada d-na Andronescu au fost motivele reale pentru care a fost demisa.

Un alt avocat al ministrei nu ati mai vazut aici pe forum? Pana una alta se aplica ce-a zis ea.

Se aplica legea si metodologiile de aplicare a legilor.
In metodologia pentru anul acesta scrie clar ca profesorii care nu sunt tktulari si care nu au luat peste 5 la examen nu pot lua posturi. Cei care au absentat sau au iesit din examen nu sunt asimilati celor cu note sub 5.
Mesaj personal
1 utilizator(i) citesc acest subiect (1 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) 1 2 [3] 4  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved