Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Schimb de posturi si detasare in acelasi an, este posibil?
mihaekka
Trimis: 12 Apr 2010, 07:34 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

Buna ziua. Am o intrebare la care as dori sa primesc un raspuns avizat, daca se poate.

Sunt titulara intr-o singura unitate de invatamant, insa la o distanta mare de casa (78 km) si doresc sa fac schimb de posturi cu o colega titulara pe aceeasi specializare intr-o unitate de invatamant situata mai aproape de domiciliul meu (41 km).
Mentionez ca desi pe lista de posturi vacante pt pretransfer exista unele posturi situate la o distanta mica de domiciliul meu, acestea nu sunt intregi, ci incomplete, formate din 5, 7 sau 9 ore. Problema e ca oricum le-as combina, nu reusesc sa fac o catedra intreaga combinand 2 astfel de posturi, iar inspectoratul nu permite transferul in 3 unitati de invatamant, ci doar in 2. Am vrut anul trecut sa ma pretranfer in 3 scoli si nu mi s-a permis sa aleg 3 coduri sad.gif . Daca ma pretransfer in 2 scoli nu o sa am norma intreaga, prefer sa fac schimbul de posturi.

In conditiile acestea ma pot detasa pe un post format din 3 astfel de posturi incomplete in etapa de detasari la cerere din iulie? (Presupunand ca daca nu mi se permite mie pretransferul in 3 scoli nu o sa li se permita nici altora, iar posturile or sa fie scoase pt detasare/suplinire unsure.gif ) Nu am gasit nici o mentiune in metodologie cum ca nu as avea voie sa ma pretransfer in sedinta publica din mai si apoi sa ma detasez in sedinta din iulie. Insa in anii trecuti se spunea ca nu ai voie sa faci 2 miscari in acelasi an.

Mesaj personal
4ward
Trimis: 12 Apr 2010, 03:44 PM

Utilizator avansat

Transfer+detasare se poate.

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
mihaekka
Trimis: 12 Apr 2010, 04:36 PM

Utilizator avansat

Multumesc de raspuns cool20.gif
Mesaj personal
freya1
Trimis: 13 Jan 2019, 04:50 PM

Utilizator avansat

Ma tot freaca una ( yeah, watch me... se uita p-aici dar nu scrie...la cat e de sincera nu va recunaste niciodata wink.gif) de vreo doi ani de zile sa fac schimb de posturi cu ea, ea zice ca pe baza de"sa fie aproape de casa"desi tot cu "hautomobelu"vine si la scoala aia foarte aproape de apartamentul pe care l-a achizitionat tot prin schimb (lol) din alt oras.
Eu oricum sunt detasata din orasul acela unde a achizitionat ea apartamentul respectiv prin schimb de apartamente din alt oras, , si i-am zis clar de acum doi ani( ca ma intreba zilnic,acum doi ani, impreuna cu o "prietena" de-a ei, in fiecare dimineata, razand "cand pleci?" p ) ca-i las cale libera, etc, dar nu am reusit inca un transfer, nici nu am timp sa ma agit prea tare cu hartiile, deci am sa-i zic da la ce crede ea ca-i aduce fericire pe langa bani wink.gif, desi unii ma sfatuiesc sa nu.
Singura mea intrebare ar fi, trecand peste alte chestii subiective ( in legatura cu "cum se fac "niste lucruri, mai precis cum le face persoana asta), deci devenind rece si acceptandu-i orice cere, pe baza de "ce ar mai fi inca o chestie inghitita si gratuita in plus? p"...eu mai am voie atunci anul asta sa fac transfer sau detasare la cerere in orasul unde locuiesc de doi ani de zile?
Ma gandesc la timpul necesar pe care il au si oamenii cu tabele, actualizari, nustiuce...
Multumesc anticipat de raspuns.

Acest mesaj a fost modificat de către freya1 la data 13 Jan 2019, 04:52 PM

--------------------
Mesaj personalTrimite email
nicoletanicol
Trimis: 17 Jan 2019, 09:35 PM

Utilizator activ

Se poate face schimb de post cu o profesoara (64 ani) care e in al doilea an peste varsta de pensionare in cazul in care dansa solicita sa ramana in scoala inca trei ani peste la 65 ani ?
Mesaj personal
sorinflaviu
Trimis: 18 Jan 2019, 08:32 AM

Utilizator
**

Da se poate, daca mai are cel putin 2 ani pana la pensionare
Mesaj personal
nicoletanicol
Trimis: 18 Jan 2019, 10:55 AM

Utilizator activ

QUOTE (sorinflaviu @ 18 Jan 2019, 09:32 AM)
Da se poate, daca mai are cel putin 2 ani pana la pensionare

Asa zic si eu, dar directorul scolii zice ca nici vorba
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 18 Jan 2019, 07:49 PM

Utilizator avansat

QUOTE (nicoletanicol @ 17 Jan 2019, 10:35 PM)
Se poate face schimb de post cu o profesoara (64 ani) care e in al doilea an peste varsta de pensionare in cazul in care dansa solicita sa ramana in scoala inca trei ani peste la 65 ani ?

Eu zic ca NU. persoana ca si cum acum e pensionar la termen, ca ziceti ca a beneficiat de prelungire anul asta; acum cu noua decizie mai are dreptul 1 an pana la 65, deci ca si cum mai are 1 an pana la pensie, nu 2. Ca vrea sa ramana 3 ani peste 65 e treaba ei, vrea, dar nu este si obligatoriu sa ramana, poate nu mai exista ore sau nu ii aproba CA-ul. aia 3 ani nu-s siguri ca ramane, nu se pot lua in calcul.

Acest mesaj a fost modificat de către mihai.andrei la data 18 Jan 2019, 07:50 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved