Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Sondaj - intrebare, Posibilitate

Cum ar fi daca?
Stimati colegi, [ 2 ]  [33.33%]
Pentru o mai buna transparenta la examenul de titularizare, la disciplinele conexe cu educatia fizica, cum ar fi daca pe langa examenul scris, sa se sustina si o proba fizica, spre exemplu 1000 metri? [ 2 ]  [33.33%]
Desigur, bareme diferite, pe categorii de varsta. [ 2 ]  [33.33%]
Voturi totale: 6
Vizitatorii ne-înregistrați nu pot vota 
max dorian
Trimis: 7 Oct 2018, 10:16 AM

Utilizator
**

Grup: Members

Pentru o mai buna transparenta la examenul de titularizare, la disciplinele conexe cu educatia fizica, sa se sustina si o proba fizica.

Acest mesaj a fost modificat de către max dorian la data 7 Oct 2018, 10:17 AM
Mesaj personal
dani21
Trimis: 7 Oct 2018, 12:06 PM

Utilizator activ

Minte multa nu se cere, sa fii prost, sa ai putere.
Cam care ar fi disciplinele conexe cu educatia fizica?
Mesaj personal
max dorian
Trimis: 7 Oct 2018, 12:19 PM

Utilizator
**

(Pare o forma de jignire, ati gresit destinatarul si locul de adresare).
Referitor la intrebarea dvs, aceasta se poate afla din site-ul oficial al ex de titularizare http://titularizare.edu.ro/
Dar banuiesc ca stiati asta, caci sunteti cadru didactic.
Mesaj personal
dani21
Trimis: 7 Oct 2018, 12:28 PM

Utilizator activ

Daca va referiti la antrenori, trebuia sa stiti ca acestia dau probe practice la titularizare. Deci, repet intrebarea. Care sunt disciplinele conexe cu educatia fizica?
Mesaj personal
max dorian
Trimis: 7 Oct 2018, 01:45 PM

Utilizator
**

Nu ma refer la antrenori. Stiu ca dau probe practice, mai exact acolo unde se cere pregatire sportiva de specialitate.
Si eu repet raspunsul, care se afla in adresa scrisa in mesajul precedent, cautandu-se in toate disciplinele, acesta se va afla. Indiciu pentru una din discipline: incepe cu litera "K".
Mesaj personal
dani21
Trimis: 7 Oct 2018, 02:32 PM

Utilizator activ

Este un sondaj doar pentru titularizabilii la kinetoterapie, care predau doar in invatamantul special, sau pentru cine altcineva propuneti proba de 1000 m? Tot repet: care discipline conexe?
Mesaj personal
dani21
Trimis: 7 Oct 2018, 03:33 PM

Utilizator activ

Desigur, bareme diferite, pe categorii de varsta!
Mesaj personal
max dorian
Trimis: 7 Oct 2018, 04:42 PM

Utilizator
**

Citind cu atentie, v-ati dat seama.
Felicitari!
Mesaj personal
dani21
Trimis: 7 Oct 2018, 05:46 PM

Utilizator activ

Felicitari si dvs, aveti deja 2 voturi pentru ca disciplinele conexe sa sustina proba de 1000 m.
Mesaj personal
dani21
Trimis: 7 Oct 2018, 06:01 PM

Utilizator activ

Rectificare. Candidatii pentru disciplinele conexe. Sper ca acum sa fie pe intelesul dv. Dar, totusi, care sunt disciplinele conexe?
Mesaj personal
max dorian
Trimis: 8 Oct 2018, 10:43 AM

Utilizator
**

La intrebarea dvs, raspunsul il gasiti in unul din mesajele precedente.

Daca nu va incadrati in respectiva categorie, va rog sa cautati in alta parte mesaje ironice.

Mesaj personal
max dorian
Trimis: 8 Oct 2018, 12:19 PM

Utilizator
**

QUOTE (max dorian @ 8 Oct 2018, 11:43 AM)
La intrebarea dvs,  raspunsul il gasiti in unul din mesajele precedente.

Daca nu va incadrati in respectiva categorie, va rog sa raspundeti in alta parte cu mesaje (ironice).

.
Mesaj personal
dani21
Trimis: 8 Oct 2018, 03:05 PM

Utilizator activ

"Cum ar fi daca" nu ati mai posta aberatii pe acest forum? Ati mai facut-o in trecut si ati primit raspunsurile cuvenite. Cand propui un sondaj de opinie si trimiti forumistii pe alte site-uri ca sa afle ce doriti de fapt, ne duce gandul ca alergati foarte bine 1000m. Dar daca nu veti avea prea multe voturi, va trebui, in cele din urma, sa puneti mana pe carte.
Mesaj personal
max dorian
Trimis: 8 Oct 2018, 08:29 PM

Utilizator
**

QUOTE (dani21 @ 8 Oct 2018, 04:05 PM)
"Cum ar fi daca" nu ati mai posta aberatii pe acest forum? Ati mai facut-o in trecut si ati primit raspunsurile cuvenite. Cand propui un sondaj de opinie si trimiti forumistii pe alte site-uri ca sa afle ce doriti de fapt, ne duce gandul ca alergati foarte bine 1000m. Dar daca nu veti avea prea multe voturi, va trebui, in cele din urma, sa puneti mana pe carte.

Despre aberatii nu poate fi vorba in ceea ce are legatura cu un subiect, chiar daca v am spus, dar indirect.
Daca nu va priveste subiectul, se ia pauza!

Mesaj personal
max dorian
Trimis: 8 Oct 2018, 08:32 PM

Utilizator
**

QUOTE (max dorian @ 8 Oct 2018, 09:29 PM)
QUOTE (dani21 @ 8 Oct 2018, 04:05 PM)

Despre aberatii nu poate fi vorba in ceea ce are legatura cu un subiect, chiar daca v am spus, dar indirect.
Daca nu va priveste subiectul, se ia pauza!

Se vede cat "de mult ati pus mana pe carte" prin atitudine.
Mesaj personal
Marian1701
Trimis: 8 Oct 2018, 11:22 PM

Începător
*

Sondaje de te doare capul!!!
Mesaj personal
max dorian
Trimis: 9 Oct 2018, 05:12 AM

Utilizator
**

QUOTE (Marian1701 @ 9 Oct 2018, 12:22 AM)
Sondaje de te doare capul!!!

Se vrea a fi acelasi sondaj, O singura idee, dar unele optiuni de setari, nu au permis asta.
Mesaj personal
Marian1701
Trimis: 9 Oct 2018, 07:51 AM

Începător
*

De ce numai 1000m.? De ce nu 3000m.? Poate 5000m., ca doar este proba in atletism. Poate si saritura in lungime, in inaltime! Prajina ce are? Aruncarea ciocanului ar fi deliciul publicului! Dar de ce numai probe din atletism? Se presupune ca un candidat pt. postul de prof. de ed. fizica, stie sa inoate! Niste probe de inot nu ar fi interesant? De exemplu 200 m. fluture sau spate! Inotul sincron ar fi "cireasa de pe tort"! Niste gimnastica acrobatica ar deranja? Sa vezi distractie cand o doamna, sau un domn, trecuti binisor de 40 de primaveri, ar merge pe barna sau ar sarii la capra sau lada de gimnastica! Si exemplele ar putea continua! Nu ar fi mai bine sa scoatem examenul scris si sa lasam numai probele de aptitudini? Intreb si eu ca un "profan"!
Mesaj personal
max dorian
  Trimis: 9 Oct 2018, 09:34 AM

Utilizator
**

QUOTE (Marian1701 @ 9 Oct 2018, 08:51 AM)
De ce numai 1000m.? De ce nu 3000m.? Poate 5000m., ca doar este proba in atletism. Poate si saritura in lungime, in inaltime! Prajina ce are? Aruncarea ciocanului ar fi deliciul publicului! Dar de ce numai probe din atletism? Se presupune ca un candidat pt. postul de prof. de ed. fizica, stie sa inoate! Niste probe de inot nu ar fi interesant? De exemplu 200 m. fluture sau spate! Inotul sincron ar fi "cireasa de pe tort"! Niste gimnastica acrobatica ar deranja? Sa vezi distractie cand o doamna, sau un domn, trecuti binisor de 40 de primaveri, ar merge pe barna sau ar sarii la capra sau lada de gimnastica! Si exemplele ar putea continua! Nu ar fi mai bine sa scoatem examenul scris si sa lasam numai probele de aptitudini? Intreb si eu ca un "profan"!

Pentru ca este abordabila si pentru ca se poate sustine pe categorii de varsta. Poate nu stiati. Intelegeti? Sau se poate 800 sau 400 m.

Formele de ironie nu isi prea au sensul.
Mesaj personal
Marian1701
Trimis: 9 Oct 2018, 09:54 AM

Începător
*

Vad ca ai o idee fixa cu proba fizica! Ca sa participi la probe fizice ai ne voie de adeverinta "apt pt. efort fizic"! Ti-ai pus problema ca sunt si candidati cu probleme de sanatate? (cardiaci de exemplu)! Cu ei ce faci? Le interzici accesul la examen? Pe ce motiv? Aceasta abordare este discriminatorie! Pt. a preda in invatamant, trebuie sa fi "apt psihic"!
Si apropo de ironie!!!
"Ironia este igiena minții".
de Elizabeth Asquith
"Nu trebuie confundată (cum fac unii oameni complexați) orice ironie cu batjocura, desconsiderarea, insulta. Ironia civilizată face parte din panoplia dialogului. S-au scris cărți despre ironie" (Jankélévitch).
Mesaj personal
dani21
Trimis: 9 Oct 2018, 01:11 PM

Utilizator activ

QUOTE (Marian1701 @ 9 Oct 2018, 10:54 AM)
Vad ca ai o idee fixa cu proba fizica! Ca sa participi la probe fizice ai ne voie de adeverinta "apt pt. efort fizic"! Ti-ai pus problema ca sunt si candidati cu probleme de sanatate? (cardiaci de exemplu)! Cu ei ce faci? Le interzici accesul la examen? Pe ce motiv? Aceasta abordare este discriminatorie! Pt. a preda in invatamant, trebuie sa fi "apt psihic"!
Si apropo de ironie!!!
"Ironia este igiena minții".
de Elizabeth Asquith
"Nu trebuie confundată (cum fac unii oameni complexați) orice ironie cu batjocura, desconsiderarea, insulta. Ironia civilizată face parte din panoplia dialogului. S-au scris cărți despre ironie" (Jankélévitch).

Excelent raspuns. Unii postaci se sperie de igiena mintii ca necuratul de tamaie.
Ed. fizica nu, doar discipline conexe, dintre care antrenori nu, pt. ca deja dau probe practice (fizice, conform specializarii). Ramane ca doar la kineto sa fie fugariti oamenii 1 km. Asta pentru mai multa transparenta la titularizare. Postacul nu stie ca varsta de pensionare e de 65 de ani.
Mesaj personal
dani21
Trimis: 9 Oct 2018, 01:31 PM

Utilizator activ

QUOTE (Marian1701 @ 9 Oct 2018, 08:51 AM)

Ati uitat de haltere. Macar 120 kg la smuls, ca sa nu mai apuce totalul. Dar eu propun o alta proba pentru initiatorul sondajului: aceea de bun simt.
Mesaj personal
Marian1701
Trimis: 9 Oct 2018, 03:19 PM

Începător
*

Cum sa uit de haltere!!! Dar acolo este valabila regula categoriilor de "varsta"!!! Pardon de greutate!
Gata!!! Discutia cade in ridicol si nu este de nivelul unor cadre didactice care se vor "modelatori" de caractere, sa continuam acest dialog!!!
Max dorian are dreptul la propria parere (chiar daca noi nu suntem de acord cu ea si i-am dat replica) si noi o respectam!!!
Max sa sti ca vorbesc in cunostinta de cauza. Nu vreau sa par lipsit de modestie dar am fost campion national la 400 m. garduri si stiu ce afirm!!! Dar nu intotdeauna marii sportivi au fost si mari antrenori (profesori de efs) nu este o regula!!! Propunerea ta de a se tine probe fizice in cadrul examenului de titularizare nu are acoperire in realitate si nu este o dovada de transparenta a examenului. Trasparenta a ce? A capacitatii fizice a candidatului? Dar ce candidatul la examenul de titularizare pt. postul de prof de EFS. va participala la Jocurile Olimpice si trebuie sa indeplineasca niste baremuri ca sa se califice?
Nu, el trebuie sa fie un bun pedagog, un modelator de caractere care sa gaseasca mijloacele si metodele adecvate pt. a creste capacitatea de efort a elevilor sa dezvolte calitatile si deprinderile lor motrice, iar unde "descopera" talent sa le indrepte pasii spre sportul de performanta! Aceste calitati ale candidatului trebuiesc evaluate nu cat de repede alerga, cat de departe sare sau arunca!
Acesta este (dupa parerea mea) rolul prof. de EFS. si acestea trebuie sa fie calitatile sale. Nu trebuie sa fie un atlet multivalent pt. a aspira la postul de profesor de educatie fizica si sport.
Dar acestea sunt parerile mele si consider ca mi-am spus punctul de vedere in legatura cu subiectul abordat si am adus destule argumente pt. al contracara. Interventiile mele in cadrul acestui topic inceteaza aici.
Va doresc o zi buna!

Acest mesaj a fost modificat de către Marian1701 la data 9 Oct 2018, 03:28 PM
Mesaj personal
dani21
Trimis: 9 Oct 2018, 04:01 PM

Utilizator activ

Paradoxal, 400 m e una din cele mai grele probe din atletism. Forteaza limitele organismului intre efortul anaerob si cel aerob. Ca si cum un boxer ar lupta cu doi adversari simultan. Fiti binevenit pe forum si continuati sa va promovati ideile! (Ma refer la Marian)
Mesaj personal
max dorian
Trimis: 9 Oct 2018, 06:02 PM

Utilizator
**

QUOTE (dani21 @ 7 Oct 2018, 03:32 PM)
Este un sondaj doar pentru titularizabilii la kinetoterapie, care predau doar in invatamantul special, sau pentru cine altcineva propuneti proba de 1000 m? Tot repet: care discipline conexe?

Da, este un sondaj (in mare parte) pentru candidatii disciplinei din inv sp.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved