Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării



  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Care sunt conditiile pentru ca femeile sa -si prelungeasca activitatea in invatamant pana la 65 ani?, Va rog sa ma ajutati cu raspunsuri!
Laura Muraru
Trimis: 21 Dec 2018, 09:40 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 23
Înscris: 20 Dec 18


Care sunt conditiile? Cine poate beneficia de DECIZIA CCR? Cum trebuie formulata cererea?
Mesaj personal
Top
freya1
  Trimis: 10 Jan 2019, 02:38 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 686
Înscris: 30 Mar 06


Ca tot sunt eu luata prin surprindere aproape zilnic de tot felul de scheme smile.gif) as indrazni si eu cu opropunere atunci, desi babeasca D complet logica. Pentru fiecare cadru didactic pe care il gasesti care doreste sa iasa la pensie mai devreme D chiar si cu pensiuta p diminuata la minus infinit, sa se dea liber la o persoane care, gratie ereditatii, structurii mai bune, etc, sufletului tanar sau pur si simplu alegerii economice capitaliste "vor mai mult". rolleyes.gif adica sa iasa practic , fiecare dupa cum cere viata
M- a inspirat o fosta colega la freestylingul asta.

l.e.
Nu sunt deloc ironica, stiu multe persoane, mai ales de genul feminin, care, "gratie" greutatilor vietii, dupa 20 ani ar zice pa si pe jumatate din pensia celor cu vechime 40.

Acest mesaj a fost modificat de către freya1 la data 10 Jan 2019, 02:44 PM


--------------------
Mesaj personalTrimite email
Top
Ioan71
Trimis: 10 Jan 2019, 06:28 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 12
Înscris: 30 Mar 16


Astăzi a fost publicat în M.O. ordinul de ministru 5728 prin care se aduc modificări la Metodologie,în sensul că femeile cadre didactice cu gr I ,titulare ,care au primit cei 3 ani de mentinere in activitate si nu s-au pensionat inca ,pot beneficia de inca 3 ani de mentinere in activitate dupa implinirea varstei de 65 ani.
Mesaj personal
Top
Laura Muraru
Trimis: 15 Jan 2019, 01:31 AM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 23
Înscris: 20 Dec 18


Va multumesc pt raspunsurile la subiectul cu mama mea. Va rog sa ma ajutati in continuare cu rasp.pt tatal meu. Am depus cerere si pt tatal meu, prelungire un an. Indeplineste cond.art.28 , alin.4, alin 5 . Precizez ca vrea sa titularizeze cu art 253 si obligatoriu sa-l scoata pe tata la pensie. Mi-a spus intr-o discutie privata ca eu nu pot dovedi competentele tatalui meu si ca nu am respectat alin.6 din art.28 , #"ca nu am depus documente justificative privind activitatea didactica si stiintifica. Am depus copii dupa: C.I, diploma,grad I, repartitie. Ce documente trebuia sa depun? Desigur asta este motivul lui. Mai mult de atat le-a spus celor din CA ca nu are documente la dosar si sa nu-l voteze. Pt dir, tatal meu acum este un batran ce sta in calea viitoroului tinerilor. Este tatal meu la care tin enorm si nu pot suporta, ma doare, sa-l dea afara in acest hal. Ceva de genul, iesi ca am nevoie de postul tau , acum
Mesaj personal
Top
pattricia
Trimis: 15 Jan 2019, 03:29 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 3.006
Înscris: 5 May 08



Art 28 alin. 6
În vederea menținerii în activitate ca titular în funcția didactică, la cerere, în anul școlar 2019-2020, personalul didactic care se încadrează în prevederile alin. (4) și (5) se adresează, în scris, consiliilor de administrație ale unităților de învățământ, până la data prevăzută în Calendar. Profesorii consilieri în centre și cabinete de asistență psihopedagogică și profesorii logopezi din cabinetele
interșcolare se adresează CMBRAE/CJRAE în cadrul căruia este normat postul didactic respectiv.
Cererile, însoțite de documentele justificative privind activitatea didactică și științifică, se analizează și se aprobă în consiliile de administrație ale unităților de învățământ, în perioada prevăzută de Calendar, în funcție de evoluția demografică la nivel local, de planurile de școlarizare, de dinamica resurselor umane, de politicile de personal și de evoluția planurilor-cadru de învățământ.

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 15 Jan 2019, 03:31 PM


--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
Top
Calib
Trimis: 15 Jan 2019, 03:58 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 54
Înscris: 28 Dec 18


QUOTE (Laura Muraru @ 15 Jan 2019, 02:31 AM)
Va multumesc pt raspunsurile la subiectul cu mama mea. Va rog sa ma ajutati in continuare cu rasp.pt tatal meu. Am depus cerere si pt tatal meu, prelungire un an. Indeplineste cond.art.28 , alin.4, alin 5 . Precizez ca vrea sa titularizeze cu art 253 si obligatoriu sa-l scoata pe tata la pensie. Mi-a spus intr-o discutie privata ca eu nu pot dovedi competentele tatalui meu si ca nu am respectat alin.6 din art.28 , #"ca nu am depus documente justificative privind activitatea didactica si stiintifica. Am depus copii dupa: C.I, diploma,grad I, repartitie. Ce documente trebuia sa depun? Desigur asta este motivul lui. Mai mult de atat le-a spus celor din CA ca nu are documente la dosar si sa nu-l voteze. Pt dir, tatal meu acum este un batran ce sta in calea viitoroului tinerilor. Este tatal meu la care tin enorm si nu pot suporta, ma doare, sa-l dea afara in acest hal. Ceva de genul, iesi ca am nevoie de postul tau , acum

Fără supărare , dar mai lăsați și tinerii să se titularizeze.
Mi se pare aberant după vârsta de 65 de ani, o persoană să mai rămână in activitate ca titular în loc să iasă la pensie.
Una e să fii pensionar și să iei ore rezervate la plata cu ora, și alta să ții un post ocupat, in loc să-l ia altcineva care nu e de vârsta pensionării.
Mesaj personal
Top
Laura Muraru
Trimis: 15 Jan 2019, 07:17 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 23
Înscris: 20 Dec 18


Calib, va respect parerea dar fiecare stie problemele lui si fiecare are dreptul lui.
Mesaj personal
Top
roset
Trimis: 15 Jan 2019, 08:40 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 14.000
Înscris: 24 Jan 09


QUOTE (Calib @ 15 Jan 2019, 03:58 PM)
QUOTE (Laura Muraru @ 15 Jan 2019, 02:31 AM)
Va multumesc pt raspunsurile la subiectul cu mama mea. Va rog sa ma ajutati in continuare cu rasp.pt tatal meu. Am depus cerere si pt tatal meu, prelungire un an. Indeplineste cond.art.28 , alin.4, alin 5 . Precizez ca vrea sa titularizeze cu art 253 si obligatoriu sa-l scoata pe tata la pensie. Mi-a spus intr-o discutie privata ca eu nu pot dovedi competentele tatalui meu si ca nu am respectat alin.6 din art.28 , #"ca nu am depus documente justificative privind activitatea didactica si stiintifica. Am depus copii dupa: C.I, diploma,grad I, repartitie. Ce documente trebuia sa depun? Desigur asta este motivul lui. Mai mult de atat le-a spus celor din CA ca nu are documente la dosar si sa nu-l voteze. Pt dir, tatal meu acum este un batran ce sta in calea viitoroului tinerilor. Este tatal meu la care tin enorm si nu pot suporta, ma doare, sa-l dea afara in acest hal. Ceva de genul, iesi ca am nevoie de postul tau , acum

Fără supărare , dar mai lăsați și tinerii să se titularizeze.
Mi se pare aberant după vârsta de 65 de ani, o persoană să mai rămână in activitate ca titular în loc să iasă la pensie.
Una e să fii pensionar și să iei ore rezervate la plata cu ora, și alta să ții un post ocupat, in loc să-l ia altcineva care nu e de vârsta pensionării.

Dle profesor! Se pune problema de respectarea unei legi, nu de a-și exprima cineva părerea, dacă este aberant sau nu să -ți faci cerere de rămânere după 65 de ani! Asta este problema, nu părerea personală a cuiva. Nu cunoașteți persoana și, ca atare, nu puteți folosi acest termen, doar așa ca să vă exprimați indignarea! ohmy.gif confused06.gif


--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Top
Calib
Trimis: 15 Jan 2019, 10:20 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 54
Înscris: 28 Dec 18


QUOTE (roset @ 15 Jan 2019, 09:40 PM)
QUOTE (Calib @ 15 Jan 2019, 03:58 PM)
QUOTE (Laura Muraru @ 15 Jan 2019, 02:31 AM)
Va multumesc pt raspunsurile la subiectul cu mama mea. Va rog sa ma ajutati in continuare cu rasp.pt tatal meu. Am depus cerere si pt tatal meu, prelungire un an. Indeplineste cond.art.28 , alin.4, alin 5 . Precizez ca vrea sa titularizeze cu art 253 si obligatoriu sa-l scoata pe tata la pensie. Mi-a spus intr-o discutie privata ca eu nu pot dovedi competentele tatalui meu si ca nu am respectat alin.6 din art.28 , #"ca nu am depus documente justificative privind activitatea didactica si stiintifica. Am depus copii dupa: C.I, diploma,grad I, repartitie. Ce documente trebuia sa depun? Desigur asta este motivul lui. Mai mult de atat le-a spus celor din CA ca nu are documente la dosar si sa nu-l voteze. Pt dir, tatal meu acum este un batran ce sta in calea viitoroului tinerilor. Este tatal meu la care tin enorm si nu pot suporta, ma doare, sa-l dea afara in acest hal. Ceva de genul, iesi ca am nevoie de postul tau , acum

Fără supărare , dar mai lăsați și tinerii să se titularizeze.
Mi se pare aberant după vârsta de 65 de ani, o persoană să mai rămână in activitate ca titular în loc să iasă la pensie.
Una e să fii pensionar și să iei ore rezervate la plata cu ora, și alta să ții un post ocupat, in loc să-l ia altcineva care nu e de vârsta pensionării.

Dle profesor! Se pune problema de respectarea unei legi, nu de a-și exprima cineva părerea, dacă este aberant sau nu să -ți faci cerere de rămânere după 65 de ani! Asta este problema, nu părerea personală a cuiva. Nu cunoașteți persoana și, ca atare, nu puteți folosi acest termen, doar așa ca să vă exprimați indignarea! ohmy.gif confused06.gif

Legea nu ar trebui să mai permită nimănui dreptul de a sta pe o funcție după vârsta de pensionare.
Nici conducerea unei școli nu poate fi obligată să ofere prelungire, legea lăsând acest lucru la decizia școlii, care poate refuza.
Numai în învățământ se permite acest lucru: rămânerea încă 3 ani pe post, după vârsta de pensionare, dar repet legea nu obligă școala să accepte.
Mesaj personal
Top
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

 

 
  © 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved