Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Nelamurire completare norma
Iordan Dana
Trimis: 16 Jan 2019, 07:57 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Bună seara! Aș dori să mă ajute și pe mine cineva cu o informație - poate se mai află cineva în situația mea și m-ar putea lămuri : sunt profesor titular în mediul urban din anul 2009 pe o disciplină în 2 unități școlare; între timp, am urmat cursuri de conversie profesională și am obținut o calificare nouă. Intrucât în anul școlar viitor nu îmi mai iese catedra pe disciplina pe care sunt titulară, aș putea să iau în completare pe un an de zile câteva ore pe celaltă disciplină, într-una din cele 2 unități școlare (completare la nivel de unitate școlară). În aceste condiții, trebuie să susțin inspecție specială la clasa?
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 16 Jan 2019, 08:32 PM

Utilizator avansat

Ai dreptul sa iti completezi norma in scoala cu ore din cea de-a doua specializare. Proba practica se da la informatica/TIC si la Educatie fizica.

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
Iordan Dana
Trimis: 16 Jan 2019, 09:00 PM

Utilizator
**

Este vorba de inspecția specială la clasă (o lecție demonstrativă la o școală desemnată de ISJ), care, din câte știu eu, se susține atunci când te pretransferi sau faci întregire la nivelul unității școlare pe o altă disciplină. Am citit metodologia și am înțeles că se rezolvă printr-o cerere adresată directorului unității școlare care, împreună cu CA-ul școlii, îți aaprobă (sau nu!!!!) cererea. Dar nu am înțeles dacă trebuie sau nu să susțin această inspecție la clasă.
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 16 Jan 2019, 09:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Iordan Dana @ 16 Jan 2019, 10:00 PM)
Este vorba de inspecția specială la clasă (o lecție demonstrativă la o școală desemnată de ISJ), care, din câte știu eu, se susține atunci când te pretransferi sau faci întregire la nivelul unității școlare pe o altă disciplină. Am citit metodologia și am înțeles că se rezolvă printr-o cerere adresată directorului unității școlare care, împreună cu CA-ul școlii, îți aaprobă (sau nu!!!!) cererea. Dar nu am înțeles dacă trebuie sau nu să susțin această inspecție la clasă.

pt completare pe 1 an nu este nevoie de inspectie. va face completarea la nivel de scoala doar cu cerere. Doar pt perioada nedeterminata se face insp. daca schimbi specializarea.
Mesaj personal
Iordan Dana
Trimis: 17 Jan 2019, 12:31 PM

Utilizator
**

Vă mulțumesc pentru răspuns; așa am înțeles și eu din metodologie, dar voiam să fiu sigură...
Mesaj personal
Iordan Dana
Trimis: 18 Jan 2019, 04:07 PM

Utilizator
**

Este cumva vreo cerere-tip pentru completarea catedrei la nivelul unitatii scolare pe perioada determinata? Pe site-ul ISJ am gasit doar model pentru completare la nivel de ISJ...
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 18 Jan 2019, 05:44 PM

Utilizator avansat

Nu stiu sa fie cerere tip. Faceti o cerere de mana.

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
Iordan Dana
Trimis: 18 Jan 2019, 06:44 PM

Utilizator
**

Multumesc!
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 18 Jan 2019, 07:35 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Iordan Dana @ 18 Jan 2019, 05:07 PM)
Este cumva vreo cerere-tip pentru completarea catedrei la nivelul unitatii scolare pe perioada determinata? Pe site-ul ISJ am gasit doar model pentru completare la nivel de ISJ...

Fiind la nivelul unitatii nu cred sa fie cerere tip. In anexele din Metodologie parca am vazut doar pt completare la nivel judetean.
Uitati aici un model de anul trecut, poate va e de folos:
http://www.isjcta.ro/completare-norma-la-n...-de-invatamant/
Mesaj personal
Iordan Dana
Trimis: 18 Jan 2019, 07:45 PM

Utilizator
**

Va multumesc!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved