Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (19) « Primul ... 16 17 [18] 19  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Restrângere de activitate
gabriela2012
Trimis: 28 Jan 2019, 08:51 PM

Utilizator activ

Grup: Members

În cazul restrângerii nesoluționate se poate lua un post propus pentru titularizare cu art. 253? Dacă postul are prevăzute condiții specifice, acestea sunt valabile și pentru cei aflați în restrângere?
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 29 Jan 2019, 12:20 AM

Utilizator avansat

QUOTE (gabriela2012 @ 28 Jan 2019, 09:51 PM)
În cazul restrângerii nesoluționate se poate lua un post propus pentru titularizare cu art. 253? Dacă postul are prevăzute condiții specifice, acestea sunt valabile și pentru cei aflați în restrângere?

Da, sunt valabile conditiile si pt cei cu restrangere. Daca e post cu conditii specifice si nu la liber in sedinta publica, se poate lua doar daca are acord, indeplineste conditiile. dar daca ziceti ca e propus (scos) pt 253, probabil nu le va indeplini.
Mesaj personal
Simona 29
Trimis: 31 Jan 2019, 12:47 PM

La prima intervenție

As avea doua întrebări... În situația în care la o școală sunt 5 titulari,dintre care 2 titulari în devenire fără def.deci contract pe perioada determinată, reînnoit în fiecare an, mergând pe continutate în școală (au prins legea aceea...). La școală, urmează restrângere de activitate...Vor fi 5 pe patru posturi. E clar ca cea care nu este în CCC va pleca. Titulara cealaltă fără def o sa vina din din CCC. Pe postul ei este o pensionara și are acum clasa a 4a. Doamnele celelalte, care au grade au dreptul sa refuze simultanul pe motiv ca sunt vechi și au grade...? Sunt îndreptățite sa facă asta? Directorul trebuie sa întrebe în ședința cum se organizează în situație de simultan sau e lege ptr asa ceva??
Directorul fără comentarii trebuie sa respecte principiul continuității chiar dacă vine din CCC fără sa tina seama de opinia colegelor ?Adică sa ia clasa pregătitoare, cum ar fi normal?
Mesaj personal
Right
Trimis: 2 Feb 2019, 05:13 PM

Utilizator activ

Bună ziua,

Am și eu o întrebare pentru cunoscători.Persoana evaluată în cazul unei restrângeri de activitate se consideră nedreptățită de punctajul acordat de unitatea școlară. Unde face contestația și către cine : școală sau ISJ? În această situație mai semnează fișa de evaluare la rubrica "sunt de acord cu punctajul acordat" sau cum se procedează? În metodologie nu scrie nimic de aceste aspecte...
Mesaj personal
Rotaru Alina
Trimis: 2 Feb 2019, 07:22 PM

Utilizator
**

QUOTE (mihai.andrei @ 29 Jan 2019, 01:20 AM)
QUOTE (gabriela2012 @ 28 Jan 2019, 09:51 PM)

Da, sunt valabile conditiile si pt cei cu restrangere. Daca e post cu conditii specifice si nu la liber in sedinta publica, se poate lua doar daca are acord, indeplineste conditiile. dar daca ziceti ca e propus (scos) pt 253, probabil nu le va indeplini.

Cand vom afla cate r estrangeri sunt in județ?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 2 Feb 2019, 07:42 PM

Mentor

b. afișarea, la inspectoratele școlare, a listei cadrelor didactice care intră în restrângere de activitate, începând cu data de 1 septembrie 2019;
Termen: 11 martie 2019

--------------------
Mesaj personal
DanIs74
Trimis: 3 Feb 2019, 06:19 AM

Utilizator
**

Ok
Mesaj personal
iulih
Trimis: 4 Feb 2019, 02:59 PM

Utilizator activ

„i) activitatea prestată de personalul didactic titular ale cărui studii nu sunt în concordanță cu nivelul cel mai înalt al unității de
învățământ corespunzător postului didactic ocupat; ;”
Ce înseamnă NIVELUL CEL MAI ÎNALT AL UNITĂȚII pentru un post de învățătoare?

Acest mesaj a fost modificat de către iulih la data 4 Feb 2019, 03:01 PM
Mesaj personal
mate2000
Trimis: 9 Feb 2019, 05:14 PM

Utilizator avansat

Buna ziua!
Daca ma aflu in restrangere se activitate si ma detasez in interesul invatamantului pentru restrangerea de activitate nesolutionata mai raman titularul scolii actuale?
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 9 Feb 2019, 05:33 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mate2000 @ 9 Feb 2019, 05:14 PM)
Buna ziua!
Daca ma aflu in restrangere se activitate si ma detasez in interesul invatamantului pentru restrangerea de activitate nesolutionata mai raman titularul scolii actuale?

Da.

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 10 Feb 2019, 03:52 PM

Mentor

QUOTE (iulih @ 4 Feb 2019, 03:59 PM)
„i) activitatea prestată de personalul didactic titular ale cărui studii nu sunt în concordanță cu nivelul cel mai înalt al unității de
învățământ corespunzător postului didactic ocupat; ;”
Ce înseamnă NIVELUL CEL MAI ÎNALT AL UNITĂȚII pentru un post de învățătoare?

Nu inseamna nimic...intre un "invatator cu liceul pedagogic" si un prof pentru primar? Nu pleaca primul invatatorul, ci se face concurs de dosare:)

Ai si nivel gimnazial in cadrul unui liceu? Atunci intre un prof cu studii de lunga durata si unul SSD...pleaca primul SSD:)

Nu exista profesor pentru primar la nivelul gimnazial care sa poata fi ocupat si de un invatator...smile.gif)
Mesaj personal
roset
Trimis: 10 Feb 2019, 05:38 PM

Mentor

cool20.gif Exact! Nu se ia nivelul de pregătire al persoanelor care sunt angajate. legal, pe același post! Scrie :NIVELUL CEL MAI ÎNALT AL UNITĂȚII”, deci se referă la tipul de unitate! Au fost mari discuții pe această literă (i), pe care unii dintre directori o iau ca ,,studii” și persoane (evident la preșcolar și primar)! Și eu cred că așa e corect! P.S La punctul ,,o”, care era tot neclar în discuții, deja este o altă problemă! Cel fără 90 de credite nu intră la punctajul din fișă, ci este primul ,,plecat”!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
yoko70
Trimis: 10 Feb 2019, 09:43 PM

Mentor

QUOTE (roset @ 10 Feb 2019, 06:38 PM)
Cel fără 90 de credite nu intră la punctajul din fișă, ci este primul ,,plecat”!

Pleaca doar daca angajatorul demonstreaza ca i-a oferit cursuri de formare pentru a obtine cele 90 de credite, cursuri desfasurate in interiorul celor 40 de ore saptamanale, fara sa ii afecteze concediul de odihna/repausul zilnic/saptamanal....e de la sine inteles ca aceste cursuri platite de angajator trebuie sa respecte si regula celor 3 E a Curtii de Conturi. A-ti obliga salariatul sa se formeze pe banii sai/timpul sau/starea sa de sanatate tine de penal(abuz in serviciu, neglijenta in serviciu) sau de civil(imbogatire fara justa cauza)....smile.gif)

Formarea profesionala este un drept constitutional, nu ai cum sa-l transformi intr-o obligatie printr-o lege sau ordin de ministru. Dar alora din invatamant poti sa le faci ce vrei tu, e doar gura de ei.smile.gif)

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 10 Feb 2019, 09:52 PM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 10 Feb 2019, 09:57 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 10 Feb 2019, 09:43 PM)
Cel fără 90 de credite nu intră la punctajul din fișă, ci este primul ,,plecat”!

Pleaca doar daca angajatorul demonstreaza ca i-a oferit cursuri de formare pentru a obtine cele 90 de credite, cursuri desfasurate in interiorul celor 40 de ore saptamanale, fara sa ii afecteze concediul de odihna/repausul zilnic/saptamanal....e de la sine inteles ca aceste cursuri platite de angajator trebuie sa respecte si regula celor 3 E a Curtii de Conturi. A-ti obliga salariatul sa se formeze pe banii sai/timpul sau/starea sa de sanatate tine de penal(abuz in serviciu, neglijenta in serviciu) sau de civil(imbogatire fara justa cauza)....smile.gif)

Formarea profesionala este un drept constitutional, nu ai cum sa-l transformi intr-o obligatie printr-o lege sau ordin de ministru. Dar alora din invatamant poti sa le faci ce vrei tu, e doar gura de ei.smile.gif)

Serios???????? happy30.gif happy30.gif happy30.gif

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 10 Feb 2019, 10:00 PM

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 11 Feb 2019, 10:49 AM

Mentor

QUOTE (pattricia @ 10 Feb 2019, 10:57 PM)

Da, ai si vreun text de lege sau e doar gura de tine? Eu ti-am oferit si o baza legala....

"Doar gura de voi".....Mai cititi si voi ceva, va trateaza astia ca pe vite si acceptati orice...smile.gif)

“În raport cu dispozițiile art. 38 din Codul muncii, este lovită de nulitate absolută stipulația cuprinsă în contractul individual sau colectiv de muncă, ori în regulamentul intern, prin care s-ar stabili obligația de perfecționare profesională în sarcina salariatului.(Ștefan Naubauer, Precizări asupra regimului juridic al concedierii în materia formării profesionale reglementate de Codul muncii, în Revista română de dreptul muncii nr. 1/2008, p. 57-58)
Mesaj personal
Right
Trimis: 11 Feb 2019, 07:16 PM

Utilizator activ

Bună seara,

Lista posturilor vacante/rezervate complete și incomplete conform calendarului mobilității se poate vizualiza cumva și pe web sau doar la sediile inspectoratelor școlare?Rețin bine că termenul este 11 martie?Mulțumesc.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 11 Feb 2019, 07:55 PM

Mentor

Posturile vor fi publicate și pe site-ul ministerului Titularizare 2019. Pentru restrângere de activitate lista va fi actualizată pe 11 martie.

--------------------
Mesaj personal
Calib
Trimis: 11 Feb 2019, 08:46 PM

Utilizator activ

QUOTE (Right @ 11 Feb 2019, 08:16 PM)
Bună seara,

Lista posturilor vacante/rezervate complete și incomplete conform calendarului mobilității se poate vizualiza cumva și pe web sau doar la sediile inspectoratelor școlare?Rețin bine că termenul este 11 martie?Mulțumesc.

Lista posturilor va fi afișată începând cu 26 februarie, probabil atât la ISJ-uri cât și prin lansarea sitului http://titularizare.edu.ro.
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 11 Feb 2019, 10:25 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 11 Feb 2019, 10:49 AM)

Da, ai si vreun text de lege sau e doar gura de tine? Eu ti-am oferit si o baza legala....

“În raport cu dispozițiile art. 38 din Codul muncii, este lovită de nulitate absolută stipulația cuprinsă în contractul individual sau colectiv de muncă, ori în regulamentul intern, prin care s-ar stabili obligația de perfecționare profesională în sarcina salariatului.(Ștefan Naubauer, Precizări asupra regimului juridic al concedierii în materia formării profesionale reglementate de Codul muncii, în Revista română de dreptul muncii nr. 1/2008, p. 57-58)

Liderii de sindicat din școli sunt membri în comisiile de mobilitate. V-ati informat liderii din scoli cu privire la aceste lucruri? Eu de aici înțeleg că nu ne reprezintă corect sindicatul!!!!! La dat din gură și la strâns cotizația sunteți mereu campioni! Atât!

După indicațiile tale prețioase mai poți să-ți faci dreptate numai in instanță. Știi asta, nu?????????
Singura noastră opțiune rămâne să nu mai plătim sindicatul , ci să plătim avocați.

"Doar gura de voi".....Mai cititi si voi ceva, va trateaza astia ca pe vite si acceptati orice...smile.gif)

Asa vorbeste un lider de sindicat? Jalnic!

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 11 Feb 2019, 10:38 PM

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 12 Feb 2019, 07:34 AM

Mentor

QUOTE (pattricia @ 11 Feb 2019, 11:25 PM)
QUOTE (yoko70 @ 11 Feb 2019, 10:49 AM)

Liderii de sindicat din școli sunt membri în comisiile de mobilitate. V-ati informat liderii din scoli cu privire la aceste lucruri? Eu de aici înțeleg că nu ne reprezintă corect sindicatul!!!!! La dat din gură și la strâns cotizația sunteți mereu campioni! Atât!

După indicațiile tale prețioase mai poți să-ți faci dreptate numai in instanță. Știi asta, nu?????????
Singura noastră opțiune rămâne să nu mai plătim sindicatul , ci să plătim avocați.

Asa vorbeste un lider de sindicat? Jalnic!

Sa se informeze si singuri...si nu toate sindicatele au cotizatie. Da' nici pe asta nu o stiai! Asa ca schimba placa! M-am saturat de existenta unor profi pe proasta calitate! Neinformati , lasi, nu pricep nimic din ce le explici...smile.gif)
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 12 Feb 2019, 08:53 AM

Utilizator avansat

Te umfli în pene degeaba.
Un adevărat lider de sindicat și-ar face treaba, chiar dacă nu încasează cotizație.
Te-aș respecta dacă te-ai lăuda și cu ceva cazuri soluționate, nu doar cu citate din legi.

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 12 Feb 2019, 02:31 PM

Mentor

QUOTE (pattricia @ 12 Feb 2019, 09:53 AM)
Un adevărat lider de sindicat și-ar face treaba, chiar dacă nu încasează cotizație.
Te-aș respecta dacă  te-ai lăuda și cu ceva cazuri soluționate, nu doar cu citate din legi.

Nu am nevoie de respectul tau,
Normal ca avem si rezultate practice, nu le facem publice pentru ca anumiti lenesi sa se foloseasca de munca noastra.
E destul ca paraziteaza munca sindicatelor cu lasitatea lor.

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 12 Feb 2019, 02:37 PM
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 12 Feb 2019, 03:43 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 12 Feb 2019, 02:31 PM)
Te-aș respecta dacă  te-ai lăuda și cu ceva cazuri soluționate, nu doar cu citate din legi.

Normal ca avem si rezultate practice, nu le facem publice pentru ca anumiti lenesi sa se foloseasca de munca noastra.

Ce jalnic esti! Intotdeauna sunt de vina cotizantii...
Da-mi macar un exemplu de caz castigat pe aceasta speta, altfel esti doar un gargaragiu.

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 12 Feb 2019, 03:43 PM

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 12 Feb 2019, 05:00 PM

Mentor

QUOTE (pattricia @ 12 Feb 2019, 04:43 PM)

Da-mi macar un exemplu de caz castigat pe aceasta speta, altfel esti doar un gargaragiu.

Profitorilor! La sala de lectura cu voi!:))
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 12 Feb 2019, 05:20 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 12 Feb 2019, 05:00 PM)
QUOTE (pattricia @ 12 Feb 2019, 04:43 PM)

Profitorilor! La sala de lectura cu voi!:))

character71.gif character71.gif character71.gif character71.gif
P.S. Te inspiră Tu-Dorel? happy29.gif happy29.gif happy29.gif

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 12 Feb 2019, 05:29 PM

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (19) « Primul ... 16 17 [18] 19  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved