Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (162) « Primul ... 160 161 [162]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> PRETRANSFER
maria_maria1970
Trimis: 31 Jan 2019, 03:56 PM

Utilizator
**

Grup: Members

QUOTE (costi_52 @ 31 Jan 2019, 04:26 PM)
QUOTE (maria_maria1970 @ 31 Jan 2019, 03:17 PM)
Buna ziua ,va rog  foarte mult sa ma ajutati cu un raspuns pentru a putea ajuta  la randul meu o alta  colega cu aceasta informatie.Colega este titulara in 3 scoli :10,5,4 ore ,ar dori sa se pretransfere in acest an  doar de la scolile unde are 5 respectiv 4 ore  intro alta scoala unde sunt 9 ore viabile  .Am inteles ca din acest an nu se mai accepta pretransferul partial .Va multumesc frumos!

Art. 55
(1)
...
Cadrele didactice titulare într-o singură unitate de învățământ și pe o singură disciplină nu pot solicita pretransferul consimțit între unitățile de învățământ preuniversitar pe o catedră în componența căreia intră și ore din propria normă. Cadrele didactice titulare în două sau mai multe unități de învățământ/specializări pot solicita pretransferul pe o catedră în componența căreia intră și orele din propria normă, la una din unitățile/specializările la/pe care este titular, de regulă, în mediul rural, dacă se justifică apropierea de domiciliu.
...

Colega doreste sa solicite pretransferul consimitit in mediul urban ,la o unitate scolara cu 9 ore .....deci nu este posibil?:(Multumesc foarte mult ....
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 31 Jan 2019, 04:42 PM

Mentor

De ce să nu fie posibil, dacă locuiește în localitatea postului?

--------------------
Mesaj personal
maria_maria1970
Trimis: 31 Jan 2019, 04:47 PM

Utilizator
**

QUOTE (costi_52 @ 31 Jan 2019, 05:42 PM)
De ce să nu fie posibil, dacă locuiește în localitatea postului?

Acolo era specificat ,, de regula in mediul rural,, de asta am intrebat din nou ,multumesc frumos ......
Mesaj personal
maria_maria1970
Trimis: 3 Feb 2019, 06:58 PM

Utilizator
**

Buna ziua ... va rog f .,mult sa mi spuneti cum putem demonstra ca am lucrat cu elevi cu CES doar printr o adeverinta semnata de catre director ?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 3 Feb 2019, 08:05 PM

Mentor

- Certificatul de încadrare a copilului în grad de handicap
- Certificatul de orientare școlară și profesională
- Decizia directorului privind numirea cadrului didactic în Comisiei pentru managementul de caz pentru elevii cu CES orientați școlar spre învățământul de masă.
- Planul de servicii individualizat pentru copiii cu CES
- Curriculum adaptat

--------------------
Mesaj personal
DanIs74
Trimis: 3 Feb 2019, 08:07 PM

Utilizator
**

Si Xerox copie adev cu elev conform cu originlul de catre dir...cel putin eu asa am procedat.
Mesaj personal
ana_nico
Trimis: 5 Feb 2019, 09:37 AM

Utilizator
**

Întreb pentru o colega.. La modele de proiecte poate atașa proces verbal de la inspectii pt definitivat, titularizare. Colega a luat ambele examene.
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 5 Feb 2019, 02:17 PM

Utilizator avansat

Din păcate, nu.

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
Daniel85
Trimis: 5 Feb 2019, 02:45 PM

Începător
*

Sunt titular în două unități de învățământ: în unitatea X pe geografie și în unitatea Y pe istorie. Este corect ca la fișa de evaluare pt. pretransfer să fiu evaluat separat (să-mi fie acordat un punctaj pe geografie și altul pt. istorie), dacă opțiunile mele pt. pretransfer anul trecut au fost: geografie sau istorie??? În metodologie la pag. 64 se precizează că:
,,Pentru cadrele didactice care solicită transferul pentru restrângere de activitate/pretransferul în altă specializare se evaluează activitatea metodică și științifică pentru specialitatea postului didactic/catedrei solicitate.
Cadrele didactice care au desfășurat activitate metodică și științifică pe două sau mai multe specializări sunt evaluate pentru întreaga activitate."
Mesaj personal
ana_nico
Trimis: 6 Feb 2019, 09:24 AM

Utilizator
**

QUOTE (pattricia @ 5 Feb 2019, 03:17 PM)
Din păcate, nu.

Mulțumesc!
Mesaj personal
ana_nico
Trimis: 9 Feb 2019, 01:22 PM

Utilizator
**

Care sunt perioadele exacte pentru pretransfer?
11-17apr depus dosar ISJ? Ședința pe 13mai?si eliberarea deciziilor 16-24mai?La școală trebuie sa mai depun vreun act? Dacă da, în ce perioada? Va mulțumesc anticipat!!
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 10 Feb 2019, 05:24 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ana_nico @ 9 Feb 2019, 02:22 PM)
11-17apr depus dosar ISJ? Ședința pe 13mai?si eliberarea deciziilor 16-24mai?La școală trebuie sa mai depun vreun act? Dacă da, în ce perioada? Va mulțumesc anticipat!!

vedeti calendar pct. 8. Normal ca trebuie sa depuneti la scoli solicitare. E pretransfer consimtit (sau conSFINTIT cum zicea cineva), degeaba depuneti la Isj daca nu aveti acord de la scl.
asa rapid la ochi pe calendar uidandu-ma, vad ca alea-s datele, + 6-7 mai depuneti dosar la scolile pe care le doriti pt a obtine acord

Acest mesaj a fost modificat de către mihai.andrei la data 10 Feb 2019, 05:25 PM
Mesaj personal
ana_nico
Trimis: 10 Feb 2019, 06:00 PM

Utilizator
**

QUOTE (mihai.andrei @ 10 Feb 2019, 06:24 PM)
QUOTE (ana_nico @ 9 Feb 2019, 02:22 PM)

vedeti calendar pct. 8. Normal ca trebuie sa depuneti la scoli solicitare. E pretransfer consimtit (sau conSFINTIT cum zicea cineva), degeaba depuneti la Isj daca nu aveti acord de la scl.
asa rapid la ochi pe calendar uidandu-ma, vad ca alea-s datele, + 6-7 mai depuneti dosar la scolile pe care le doriti pt a obtine acord

Mulțumesc!
Mesaj personal
johnalc
Trimis: 13 Feb 2019, 08:08 AM

Utilizator
**

Buna ziua. Imi spuneti, va rog, pentru fisa de evaluare, se iau in calcul activitatile de pe ultimii cati ani? Multumesc!
Mesaj personal
ana_nico
Trimis: 13 Feb 2019, 08:09 AM

Utilizator
**

QUOTE (johnalc @ 13 Feb 2019, 09:08 AM)
Buna ziua. Imi spuneti, va rog, pentru fisa de evaluare, se iau in calcul activitatile de pe ultimii cati ani? Multumesc!

Ultimii 2 ani de activitate la catedra.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 13 Feb 2019, 08:40 AM

Mentor

QUOTE (johnalc @ 13 Feb 2019, 08:08 AM)

Pentru unele activități contează ultimii doi ani școlari încheiați (dar, există și excepții). Pentru alte activități contează ultimii cinci ani calendaristici la data depunerii dosarului la inspectorat.

--------------------
Mesaj personal
lucica30
Trimis: 13 Feb 2019, 07:55 PM

Utilizator
**

Se poate realiza pretransferul de la o școala din mediul rural unde titularul are in catedra 13 ore pe un post complet de 18 ore în alta unitate de învățământ?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 13 Feb 2019, 08:03 PM

Mentor

Adică, să treacă de pe o catedră formată în două școli pe o catedră într-o singură școală? Da, dacă sunt îndeplinite toate condițiile cerute de metodologie.

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (162) « Primul ... 160 161 [162]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved