Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (6) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Grad didactic II 2014-Limba franceza, detalii privind noua metodologie?
simelle
Trimis: 28 Jul 2014, 06:03 PM

Utilizator
**

Grup: Members

QUOTE (Maria Eugenia Mocanu @ 25 Jul 2014, 10:11 PM)
[QUOTE=simelle,25 Jul 2014, 09:27 PM]
Am inteles. Ma gandeam ca am putea sa-i trimitem un mail d-nei Alaman ...ne-a spus ca ii putem scrie pt orice nelamurire avem. [/QUOTE]

Acestea au fost intreabarile pe care le-am pus:
>
> 1. Trebuie sa precizam le niveau du public sub forma A1 , A2 , B1 si B2
> si nu debutant -faux debutant etc. cum era pana acum + clasa?
> 2. Iar competente vizate se refera la precizarea competentelor generale si
> a obiectivelor operationale?

Raspunsul a fost:

1. nivelul A, B... plus clasa (de exemplu, VI-e, L2)
2. DA
succes! [/QUOTE]
Ma bucur ca ne-am lamurit!Multumesc!
Spor la invatat/repetat!

Buna Maria!

daca mai esti pe acest forum as vrea sa stiu daca la cursurile de pregatire v-a precizat ceva in legatura cu inserarea in proiectul didactic de la sub I a teoriei literare?
Am facut rost de niste documente de anul trecut si daca imi dai o adresa de email ti le pot trimite. Ma gandesc poate ca din cauza ca s-a schimbat profesorul(anul trecut era dna Dragoi), anul acesta sunt alte cerinte,,, Eu tot nu reusesc sa ma lamuresc cu sub I. celelalte colege de la pregatire cum au inteles? trebuie invatata toata literatura?
Mesaj personal
Maria Eugenia Mocanu
Trimis: 28 Jul 2014, 08:19 PM

Utilizator
**

QUOTE (simelle @ 28 Jul 2014, 08:03 PM)

Buna Maria!

daca mai esti pe acest forum as vrea sa stiu daca la cursurile de pregatire v-a precizat ceva in legatura cu inserarea in proiectul didactic de la sub I a teoriei literare?
Am facut rost de niste documente de anul trecut si daca imi dai o adresa de email ti le pot trimite. Ma gandesc poate ca din cauza ca s-a schimbat profesorul(anul trecut era dna Dragoi), anul acesta sunt alte cerinte,,, Eu tot nu reusesc sa ma lamuresc cu sub I. celelalte colege de la pregatire cum au inteles? trebuie invatata toata literatura?

Buna!Noi am inteles ca nu trb sa invatam toata literatura. D-na Costandache a venit, a luat programa si a zis: autorul ala nu, ala nu, ala nu (argumenta si de ce la majoritatea), azis sa ne uitam si pe Baudelaire si- a insistat pe Camus (La Peste si L'etranger) si ne-a zis clar ca o sa avem un text pe care sa propunem activitati...am mai vb aici pe tema asta)...Ne-a si spus:Mai clar de atat nu se poate (a specificat ca sigur va fi un text din proza,deci Baudelaire iese din schema)....nu-mi mai amintesc daca a intrebat cineva concret daca scriem si teorie. Eu am gasit o lucrare pe net (ILona Balasz-cred..) unde scria ca inainte de a lucra pe text trb sa prezentam si cateva informatii despre autor si lucrarea respectiva. (susciter l'interet des eleves) Eu o sa invat doar Camus,cele 2 opere si o sa prezint cateva informatii la inceput.

Daca imi poti trimite si mie la adresa : maria_sechila@yahoo.com...iti multumesc!
O precizare...de marti pana vineri nu voi mai intra pe forum,plec putin la mare, deci nu vom putea tine legatura daca mai vrei sa ma intrebi ceva.
Mesaj personal
simelle
Trimis: 28 Jul 2014, 09:25 PM

Utilizator
**

QUOTE (Maria Eugenia Mocanu @ 28 Jul 2014, 10:19 PM)
QUOTE (simelle @ 28 Jul 2014, 08:03 PM)

Buna Maria!

Buna!Noi am inteles ca nu trb sa invatam toata literatura. D-na Costandache a venit, a luat programa si a zis: autorul ala nu, ala nu, ala nu (argumenta si de ce la majoritatea), azis sa ne uitam si pe Baudelaire si- a insistat pe Camus (La Peste si L'etranger) si ne-a zis clar ca o sa avem un text pe care sa propunem activitati...am mai vb aici pe tema asta)...Ne-a si spus:Mai clar de atat nu se poate (a specificat ca sigur va fi un text din proza,deci Baudelaire iese din schema)....nu-mi mai amintesc daca a intrebat cineva concret daca scriem si teorie. Eu am gasit o lucrare pe net (ILona Balasz-cred..) unde scria ca inainte de a lucra pe text trb sa prezentam si cateva informatii despre autor si lucrarea respectiva. (susciter l'interet des eleves) Eu o sa invat doar Camus,cele 2 opere si o sa prezint cateva informatii la inceput.

Daca imi poti trimite si mie la adresa : maria_sechila@yahoo.com...iti multumesc!
O precizare...de marti pana vineri nu voi mai intra pe forum,plec putin la mare, deci nu vom putea tine legatura daca mai vrei sa ma intrebi ceva.

Am inteles:)

Ti-am trimis documentele, o seara buna si concediu placut!
Mesaj personal
myra_myra
Trimis: 29 Jul 2014, 11:11 AM

Utilizator
**

QUOTE (simelle @ 17 Jul 2014, 02:14 PM)
QUOTE (Maria Eugenia Mocanu @ 17 Jul 2014, 01:58 PM)
QUOTE (simelle @ 17 Jul 2014, 01:11 PM)
QUOTE (Maria Eugenia Mocanu @ 4 Jul 2014, 02:17 PM)
Am fost ieri la pregatire la Galati.Doamnele au fost super dragute. Ne-au spus ca vom avea 2 subiecte,unul de limba si unul pe literatura cu aplicatii la clasa.La literatura vom avea un text si va trebui sa propunem noi niste activitati pe baza lui: gramatica, vocabular,comprehension ecrite/expression orale/expr. ecrite etc. Doar atat.
La pedagogie, ni s-au scos 4 teme din cele 19.
Cursurile au fost f utile,chiar am aflat informatii pretioase si sunt mai relaxata acum.
Partea proasta este ca taxa de examen este de 300 de lei.Dar sa fie asta singura problema.

si eu voi da gr II tot la Galati. tu inveti toata literatura? Am luat legatura cu dna Costandache si mi-a spus sa invat ce este in programa pentru literatura. M-am apucat sa citesc toata literatura? Nu inteleg cum trebuie facute activitatile acestea... analizam stilistic textul literar sau facem doar cum facem si la clasa, nu analizam la clasa tema abordata in text...
te rog spune-mi si mie ce teme au fost scoase la pedagogie?

Nu voi invata literatura pt ca ne-a spus ca vom avea un text pt care va trb sa propunem diferite activitati in functie de obiectivele pe care ni le propunem.D-na Costandache ne-a zis ca trb sa facem asa cum facem si la clasa cu un text literar :activitati pt vocabular (sa caute sinonime,antonime, sa le foloseasca in propozitii etc), gramatica, intelegerea textului,exprimare scrisa /orala ,evaluare etcorice credem noi ca va ajuta la indeplinirea obiectivelor. Acum depinde si de tipul de text(descriere etc) , de nivelul elevilor (ma gandesc ca daca alegi un nivel avansat vei putea propune si o activitate care sa aiba in vedere si opera respectiva in ansamblul ei). Ne-a spus ca textul va fi din proza si a pus accent pe A. Camus( la peste si L'etranger).
La pedagogie s-au scos urmatoarele teme:I, XII, XVI, XVII.
Daca vrei,pot sa iti trimit pe mail materialele date de doamna Alaman pt lb. franceza.

multumesc mult pentru raspuns....am pierdut mult timp cu literatura si voi incerca totusi sa o parcurg macar o data. Mie mi-a spus d-na Costandache ca atunci cand tratam un text trebuie sa spunem cate ceva si despre autor si opera lui...ca textul este un punct de plecare pentru activitatile pe care le propunem si de aceea m-am complicat si am crezut ca trebuie sa facem un fel de analiza literara a textului propus.

Multumesc, dar am luat legatura cu dna Alaman si mi-a trimis si mie documentele. dansa mi-a spus ca ati pus accent mai mult pe sintaxa... de gramatica nici nu m-am apucat. o sa incep cu sintaxa frazei si apoi mai vad ce mai fac... M-am linistit ca mi-ai spus cum vor fi activitatile, mi se pare mai simplu asa.

Salut! si eu ar trebui sa sustin anul acesta ex ... din motive medicale, nu sunt sigura ca o sa ajung ... dar eu m-am apucat, totusi, de invatat si o sa merg sa platesc si taxa ... poate ... poate ... am vazut ca discutai cu o colega din Tulcea despre anumite materiale primite de la dna Alaman. Eu nu am putut ajunge la cursurile de pregatire. Trimite-mi si mie, te rog, pe mail, materialele respective ... marcelavicleanu@yahoo.com. Cand ai timp ... sunt in ceata rau cu partea de metodica ... nu stiu cum sa fac cu literatura ... voi citit tot?
Mesaj personal
daniscris
Trimis: 29 Jul 2014, 07:37 PM

Utilizator
**

nu da nimeni gradul 2 la Craiova?
Mesaj personal
sjeanina2005@yahoo.com
Trimis: 29 Jul 2014, 08:02 PM

Utilizator
**

QUOTE (daniscris @ 29 Jul 2014, 09:37 PM)

buna. eu dau.tu ce inveti la franceza? am auzit ca la literatura nu se va dasubiect clasic ci doar text la prima vedere.
Mesaj personal
sjeanina2005@yahoo.com
Trimis: 29 Jul 2014, 08:04 PM

Utilizator
**

cu psihopedagogia cum stai? cum ai auzit ca sunt subiectele?

Mesaj personal
sjeanina2005@yahoo.com
Trimis: 29 Jul 2014, 08:16 PM

Utilizator
**

QUOTE (mirrona @ 18 Jul 2014, 05:36 PM)
QUOTE (ada27 @ 17 Jul 2014, 12:47 PM)
Buna! Cum a fost la cursurile de pregatire de la Bucuresti? Ce informatii aveti? Din pacate la Craiova nu se tin anul acesta astfel de cursuri. Oare de ce ? Eu mergeam daca se organizau. In rest ,cum stati cu invatatul?

Buna. Am aflat ca se tin si la Craiova cursuri. Am aflat cam tarziu dar incerc sa ma inscriu si acum.

buna.ai reusit sa te inscrii la cursuri? cum a fost? spune ne si noua ce ai auzit.noi nu am stiut de organizarea lor.cand am sunat in iunie ne au spus ca nu se tin.
Mesaj personal
simelle
Trimis: 29 Jul 2014, 11:21 PM

Utilizator
**

QUOTE (myra_myra @ 29 Jul 2014, 01:11 PM)
Am fost ieri la pregatire la Galati.Doamnele au fost super dragute. Ne-au spus ca vom avea 2 subiecte,unul de limba si unul pe literatura cu aplicatii la clasa.La literatura vom avea un text si va trebui sa propunem noi niste activitati pe baza lui: gramatica, vocabular,comprehension ecrite/expression orale/expr. ecrite etc. Doar atat.
Cursurile au fost f utile,chiar am aflat informatii pretioase si sunt mai relaxata acum.
Partea proasta este ca taxa de examen este de 300 de lei.Dar sa fie asta singura problema.

si eu voi da gr II tot la Galati. tu inveti toata literatura? Am luat legatura cu dna Costandache si mi-a spus sa invat ce este in programa pentru literatura. M-am apucat sa citesc toata literatura? Nu inteleg cum trebuie facute activitatile acestea... analizam stilistic textul literar sau facem doar cum facem si la clasa, nu analizam la clasa tema abordata in text...

Nu voi invata literatura pt ca ne-a spus ca vom avea un text pt care va trb sa propunem diferite activitati in functie de obiectivele pe care ni le propunem.D-na Costandache ne-a zis ca trb sa facem asa cum facem si la clasa cu un text literar :activitati pt vocabular (sa caute sinonime,antonime, sa le foloseasca in propozitii etc), gramatica, intelegerea textului,exprimare scrisa /orala ,evaluare etcorice credem noi ca va ajuta la indeplinirea obiectivelor. Acum depinde si de tipul de text(descriere etc) , de nivelul elevilor (ma gandesc ca daca alegi un nivel avansat vei putea propune si o activitate care sa aiba in vedere si opera respectiva in ansamblul ei). Ne-a spus ca textul va fi din proza si a pus accent pe A. Camus( la peste si L'etranger).
Daca vrei,pot sa iti trimit pe mail materialele date de doamna Alaman pt lb. franceza.

multumesc mult pentru raspuns....am pierdut mult timp cu literatura si voi incerca totusi sa o parcurg macar o data. Mie mi-a spus d-na Costandache ca atunci cand tratam un text trebuie sa spunem cate ceva si despre autor si opera lui...ca textul este un punct de plecare pentru activitatile pe care le propunem si de aceea m-am complicat si am crezut ca trebuie sa facem un fel de analiza literara a textului propus.

Multumesc, dar am luat legatura cu dna Alaman si mi-a trimis si mie documentele. dansa mi-a spus ca ati pus accent mai mult pe sintaxa... de gramatica nici nu m-am apucat. o sa incep cu sintaxa frazei si apoi mai vad ce mai fac... M-am linistit ca mi-ai spus cum vor fi activitatile, mi se pare mai simplu asa.

Salut! si eu ar trebui sa sustin anul acesta ex ... din motive medicale, nu sunt sigura ca o sa ajung ... dar eu m-am apucat, totusi, de invatat si o sa merg sa platesc si taxa ... poate ... poate ... am vazut ca discutai cu o colega din Tulcea despre anumite materiale primite de la dna Alaman. Eu nu am putut ajunge la cursurile de pregatire. Trimite-mi si mie, te rog, pe mail, materialele respective ... marcelavicleanu@yahoo.com. Cand ai timp ... sunt in ceata rau cu partea de metodica ... nu stiu cum sa fac cu literatura ... voi citit tot?

Ti-am trimis niste documente pe email, sper sa te ajute. sunt niste documente de anul trecut de la dna Dragoi care sunt f uttile
Mesaj personal
sjeanina2005@yahoo.com
Trimis: 30 Jul 2014, 10:05 AM

Utilizator
**

QUOTE (simelle @ 30 Jul 2014, 01:21 AM)
QUOTE (myra_myra @ 29 Jul 2014, 01:11 PM)

Ti-am trimis niste documente pe email, sper sa te ajute. sunt niste documente de anul trecut de la dna Dragoi care sunt f uttile

buna.ai putea sa mi trimiti si mie ceea ce ai tu? adresa mea de mail este sjeanina2005@yahoo.com.daca vrei,bineinteles.eu dau gradul la craiova si nu am fost la cursurile de pregatire.merci.o zi buna.
Mesaj personal
simelle
Trimis: 30 Jul 2014, 10:32 AM

Utilizator
**

QUOTE (sjeanina2005@yahoo.com @ 30 Jul 2014, 12:05 PM)

buna.ai putea sa mi trimiti si mie ceea ce ai tu? adresa mea de mail este sjeanina2005@yahoo.com.daca vrei,bineinteles.eu dau gradul la craiova si nu am fost la cursurile de pregatire.merci.o zi buna.

Ti-am trimis! smile.gif
Mesaj personal
simelle
Trimis: 30 Jul 2014, 10:38 AM

Utilizator
**

QUOTE (simelle @ 30 Jul 2014, 12:32 PM)

Ti-am trimis! smile.gif

As avea si eu niste intrebari pentru toata lumea de pe aici..

1, La ce se refera exact relativizarea si pronominalizarea GN1 din programa?
trebuie sa invatam Pronumele relativ simplu si compus-propozitia relativa si toate tipurile de pronume posesiv, demonstrativ, pronumele complemente/adverbiale, adica toate pronumele care inlocuiesc un substantiv, nu?

2,Iar la GV realizatori??? pronominalizarea-locul pronumelui pe langa verb??[FONT=Arial]
Mesaj personal
mirrona
Trimis: 30 Jul 2014, 12:55 PM

Utilizator
**

QUOTE (sjeanina2005@yahoo.com @ 29 Jul 2014, 10:04 PM)

Subiectele vor fi din toata materia.
Nu s-a scos nimic.
Daca va pot ajuta cu ceva, va pot trimite pe mail materialele pe care le am.
Mesaj personal
sjeanina2005@yahoo.com
Trimis: 30 Jul 2014, 01:18 PM

Utilizator
**

QUOTE (mirrona @ 30 Jul 2014, 02:55 PM)

Nu s-a scos nimic.

te rog frumos sa mi le trimiti, daca vrei.adresa mea este sjeanina2005@yahoo.com.merci mult.
Mesaj personal
sjeanina2005@yahoo.com
Trimis: 30 Jul 2014, 01:19 PM

Utilizator
**

QUOTE (simelle @ 30 Jul 2014, 12:38 PM)
QUOTE (simelle @ 30 Jul 2014, 12:32 PM)

Ti-am trimis! smile.gif

As avea si eu niste intrebari pentru toata lumea de pe aici..

1, La ce se refera exact relativizarea si pronominalizarea GN1 din programa?
trebuie sa invatam Pronumele relativ simplu si compus-propozitia relativa si toate tipurile de pronume posesiv, demonstrativ, pronumele complemente/adverbiale, adica toate pronumele care inlocuiesc un substantiv, nu?

2,Iar la GV realizatori??? pronominalizarea-locul pronumelui pe langa verb??[FONT=Arial]

eu inca nu am citit nimic din grupul nominal si verbal si nici din tipurile de discurs.
Mesaj personal
sjeanina2005@yahoo.com
Trimis: 30 Jul 2014, 01:21 PM

Utilizator
**

Nu s-a scos nimic.

Dar ele ce au zis? va fi clasic sau tot cu activitati pe tipuri de texte?v a dat exemplu de ceva? cine este in comisie?
Mesaj personal
sjeanina2005@yahoo.com
Trimis: 30 Jul 2014, 01:27 PM

Utilizator
**

QUOTE (sjeanina2005@yahoo.com @ 30 Jul 2014, 03:21 PM)

Nu s-a scos nimic.

Dar ele ce au zis? va fi clasic sau tot cu activitati pe tipuri de texte?v a dat exemplu de ceva? cine este in comisie?

ai reusit sa mergi la cursuri?
Mesaj personal
mirrona
Trimis: 30 Jul 2014, 02:00 PM

Utilizator
**

QUOTE (sjeanina2005@yahoo.com @ 30 Jul 2014, 03:27 PM)
QUOTE (sjeanina2005@yahoo.com @ 30 Jul 2014, 03:21 PM)

Nu s-a scos nimic.

ai reusit sa mergi la cursuri?

Ti-am scris pe mail.
Mesaj personal
madalinavasilica
Trimis: 30 Jul 2014, 05:48 PM

Începător
*

Buna!
Si eu dau ex la Craiova.
Mesaj personal
madalinavasilica
Trimis: 30 Jul 2014, 05:52 PM

Începător
*

Ati fost la cursurile de pregatire?eu nici nu stiam ca se fac.
Mesaj personal
daniscris
Trimis: 30 Jul 2014, 09:52 PM

Utilizator
**

A fost cineva la cursurile de la Craiova?eu am inteles ca se da doar metodica.voi stiti altceva?
Mesaj personal
daniscris
Trimis: 30 Jul 2014, 09:56 PM

Utilizator
**

QUOTE (sjeanina2005@yahoo.com @ 29 Jul 2014, 10:02 PM)

buna. eu dau.tu ce inveti la franceza? am auzit ca la literatura nu se va dasubiect clasic ci doar text la prima vedere.

eu am inteles ca se dau subiecte de metodica.un text pe baza caruia sa facem activitati sau secventa didactica.dar si teorie la metodica.poate ne lamureste cineva care a fost la cursurile de pregatire.cineva cu suflet mare biggrin.gif
Mesaj personal
sjeanina2005@yahoo.com
Trimis: 30 Jul 2014, 11:07 PM

Utilizator
**

QUOTE (daniscris @ 30 Jul 2014, 11:56 PM)
QUOTE (sjeanina2005@yahoo.com @ 29 Jul 2014, 10:02 PM)

eu am inteles ca se dau subiecte de metodica.un text pe baza caruia sa facem activitati sau secventa didactica.dar si teorie la metodica.poate ne lamureste cineva care a fost la cursurile de pregatire.cineva cu suflet mare biggrin.gif

eu de teorie nu stiam ca se da.probabil ceva legat de justificarea alegerii unei strategii,metode...
Mesaj personal
daniscris
Trimis: 30 Jul 2014, 11:21 PM

Utilizator
**

Da.la asta ma refeream.anul trecut asa s-a dat.sa se justifice alegerea unei metode sau sa se precizeze avantajele sau dezavantajele folosirii unor metode de evaluare.
Mesaj personal
madalinavasilica
Trimis: 31 Jul 2014, 09:15 AM

Începător
*

QUOTE (daniscris @ 31 Jul 2014, 01:21 AM)
Da.la asta ma refeream.anul trecut asa s-a dat.sa se justifice alegerea unei metode sau sa se precizeze avantajele sau dezavantajele folosirii unor metode de evaluare.

intra pe universitatea din craiova-grade didactice si sunt acolo niste variante de subiecte.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (6) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved