Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (14) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Limba franceza -sesiunea 2017- Gradul II
Alegria
Trimis: 7 Feb 2017, 05:23 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Buna.
Iata mai multa lume, imbucurator. smile.gif
V-ati gandit sa cititi de la fiecare autor cate ceva?
Daca se da sa lucrezi pe un fragment, sa pleci de la el sa faci proiect, cred ca ne scuteste de citirea cartilor.
Mesaj personal
Vivi_Anne
Trimis: 7 Feb 2017, 06:16 PM

Utilizator activ

QUOTE (Alegria @ 7 Feb 2017, 06:23 PM)
Buna.
Daca se da sa lucrezi pe un fragment, sa pleci de la el sa faci proiect, cred ca ne scuteste de citirea cartilor.

Eu am cate ceva la fiecare.....nu foarte mult...si o colega foarte draguta mi-a trimis si temele la pedagogie, structurate, pe intelesul tuturor smile.gif. Cine le doreste, i le pot trimite.
Mesaj personal
Alegria
Trimis: 7 Feb 2017, 06:24 PM

Utilizator activ

Iti dau si eu mail-ul meu in pm, cand ai timp, poate imi trimiti si mie. Merci beaucoup.

In orice caz, nu exista posibilitatea de a primi un subiect de literatura ca la def sau la titularizare, corect?
Adica, eu gandesc asa: in contextul in care ti se da sa faci lectie pe( plecand de la )un fragment, nu-si au rostul detalii privind opera. Oare ma insel?

Acest mesaj a fost modificat de către Alegria la data 7 Feb 2017, 06:28 PM
Mesaj personal
Vivi_Anne
Trimis: 7 Feb 2017, 06:43 PM

Utilizator activ

QUOTE (Alegria @ 7 Feb 2017, 07:24 PM)
Iti dau si eu mail-ul meu in pm, cand ai timp, poate imi trimiti si mie. Merci beaucoup.

In orice caz, nu exista posibilitatea de a primi un subiect de literatura ca la def sau la titularizare, corect?
Adica, eu gandesc asa: in contextul in care ti se da sa faci lectie pe( plecand de la )un fragment, nu-si au rostul detalii privind opera. Oare ma insel?

Eu cred ca nu te inseli.....sunt multe opere ale unui autor...nu putem sa le invatam pe toate....am cate ceva la fiecare autor.....le citesc de mai multe ori...
O sa ma axez mai mult pe trasaturi ale discursului liric, narativ si dramatic....in cazul in care se va da sa comentezi un text (o poezie, cum a fost anul trecut), sa am idee cum sa abordez subiectul.....
Nu stiu daca gandesc corect ....cine mai are si alte idei, sa ni le zica si noua smile.gif
Mesaj personal
elena1986
Trimis: 8 Feb 2017, 11:53 AM

Utilizator activ

QUOTE (Vivi_Anne @ 7 Feb 2017, 07:43 PM)

In orice caz, nu exista posibilitatea de a primi un subiect de literatura  ca la def sau la titularizare, corect?
Adica, eu gandesc  asa: in contextul in care ti se da sa faci lectie pe( plecand de la )un fragment, nu-si au rostul detalii privind opera. Oare ma insel?

Eu cred ca nu te inseli.....sunt multe opere ale unui autor...nu putem sa le invatam pe toate....am cate ceva la fiecare autor.....le citesc de mai multe ori...
O sa ma axez mai mult pe trasaturi ale discursului liric, narativ si dramatic....in cazul in care se va da sa comentezi un text (o poezie, cum a fost anul trecut), sa am idee cum sa abordez subiectul.....
Nu stiu daca gandesc corect ....cine mai are si alte idei, sa ni le zica si noua smile.gif

Mergeti la cursurile ce se vor organiza in vara. Acolo vi se va explica foarte clar. Doamnele va vor explica cum trebuie abordat un subiect. Acum 2 ani s-a dat o poezie de-a lui Prevert pe baza careia trebuia sa faceti 7 activitati fiecare dintre ele cu exercitii si un rappelle gramatical. Al doilea subiect a fost la alegere intre folosirea part trecut in romana si in franceza si despre interogatie daca nu ma insel.
Iar la pedagogie nu va grabiti, pentru ca trebuie sa vedeti cu cine faceti cursul si cine vine la examen. E posibil sa vina dl Panisoara si atunci va trebui sa invatati din cartea dansului si are grija sa faca subiectele in asa fel incat sa observe daca s-a studiat sau nu, sau daca ati folosit fituicile de pe net.
Asadar spor in toate sa aveti!
Mesaj personal
Alegria
Trimis: 8 Feb 2017, 01:01 PM

Utilizator activ

Mergem, mergem, numai sa aflam la timp de curs si sa nu se schimbe pretul...

Un rappel, ça me convient...

Mesaj personal
Alegria
Trimis: 8 Feb 2017, 01:04 PM

Utilizator activ

QUOTE (elena1986 @ 8 Feb 2017, 12:53 PM)
. E posibil sa vina dl Panisoara si atunci va trebui sa invatati din cartea dansului

Uite, asta nu mi-a placut niciodata. Ce inseamna asta ...sa invat din cartea scrisa de tine?
wink.gif
Mesaj personal
Vivi_Anne
Trimis: 8 Feb 2017, 01:54 PM

Utilizator activ

QUOTE (Vivi_Anne @ 7 Feb 2017, 07:43 PM)

In orice caz, nu exista posibilitatea de a primi un subiect de literatura  ca la def sau la titularizare, corect?
Adica, eu gandesc  asa: in contextul in care ti se da sa faci lectie pe( plecand de la )un fragment, nu-si au rostul detalii privind opera. Oare ma insel?

Mergeti la cursurile ce se vor organiza in vara. Acolo vi se va explica foarte clar. Doamnele va vor explica cum trebuie abordat un subiect. Acum 2 ani s-a dat o poezie de-a lui Prevert pe baza careia trebuia sa faceti 7 activitati fiecare dintre ele cu exercitii si un rappelle gramatical. Al doilea subiect a fost la alegere intre folosirea part trecut in romana si in franceza si despre interogatie daca nu ma insel.
Iar la pedagogie nu va grabiti, pentru ca trebuie sa vedeti cu cine faceti cursul si cine vine la examen. E posibil sa vina dl Panisoara si atunci va trebui sa invatati din cartea dansului si are grija sa faca subiectele in asa fel incat sa observe daca s-a studiat sau nu, sau daca ati folosit fituicile de pe net.
Asadar spor in toate sa aveti!

Subiectele de acum 2 ani ...cele mentionate de dumneavoastra.....

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
Vivi_Anne
Trimis: 8 Feb 2017, 02:02 PM

Utilizator activ

Momentan cred ca sunt lipsita de logica si inspiratie.....referitor la subiectul I....cum adica sa ne imaginam noi o unitate didactica...unitatea didactica nu se refera la un capitol din manual?!....si sa avem 4 activitati si 7 exercitii.....activitatile si exercitiile, nu sunt cam acelasi lucru?
Poate ma insel eu ...cine stie sa ma lamureasca si pe mine!
Mesaj personal
Vivi_Anne
  Trimis: 8 Feb 2017, 02:03 PM

Utilizator activ

QUOTE (Alegria @ 8 Feb 2017, 02:04 PM)
. E posibil sa vina dl Panisoara si atunci va trebui sa invatati din cartea dansului

Uite, asta nu mi-a placut niciodata. Ce inseamna asta ...sa invat din cartea scrisa de tine?
wink.gif

Sunt de acord cu tine....fiecare invata de unde poate....de ce trebuie sa se tina cont si de acest lucru....?!
Mesaj personal
Alegria
Trimis: 8 Feb 2017, 02:30 PM

Utilizator activ

Putem incerca sa ne dam cu parerea, dar, daca sunt pe forum dintre cei care au dat gradul, ar fi minunat sa ne spuna cum au procedat in cazul acestor subiecte.

Cred ca s-ar putea contura o unitate, plecand de la aceasta poezie : "Nos amis, les animaux".

In cadrul unitatii, putem avea mai multe lectii : Les animaux de la ferme, Les animaux sauvages, Exprimer des préférences, Exprimer des sentiments, Exprimer un point de vue, Raconter etc. Ma gandesc ca alegi o lectie pe seama careia faci 4 activitati. Aceste activitati vor avea si exercitii + rezolvarea lor.

Daca ar fi sa fie, ce carte a domnului Panisoara? Ca are atatea...

Acest mesaj a fost modificat de către Alegria la data 8 Feb 2017, 02:33 PM
Mesaj personal
Alegria
Trimis: 8 Feb 2017, 02:37 PM

Utilizator activ

QUOTE (Vivi_Anne @ 8 Feb 2017, 03:02 PM)
activitatile si exercitiile, nu sunt cam acelasi lucru?

Nu neaparat.

Faptul ca le arat o plansa si descoperim lectia plecand de la aceasta, este o activitate.
Activitatea poate fi frontala, individuala, colectiva, pe echipe...
O activitate poate implica rezolvarea unui exercitiu la tabla, citirea unui text, rezolvarea unei fise de lucru cu exercitii.
Parerea mea.
Mesaj personal
aliss81
Trimis: 8 Feb 2017, 03:21 PM

Utilizator
**

QUOTE (Vivi_Anne @ 7 Feb 2017, 07:16 PM)
Buna.

Eu am cate ceva la fiecare.....nu foarte mult...si o colega foarte draguta mi-a trimis si temele la pedagogie, structurate, pe intelesul tuturor smile.gif. Cine le doreste, i le pot trimite.

Te rog frumos Vivi_Anne, poți să mi le pui și pe acestea pe mail?
Mesaj personal
Vivi_Anne
Trimis: 8 Feb 2017, 04:15 PM

Utilizator activ

QUOTE (aliss81 @ 8 Feb 2017, 04:21 PM)
Buna.

La pedagogie, nu?
Mesaj personal
Vivi_Anne
Trimis: 8 Feb 2017, 04:19 PM

Utilizator activ

Am trimis.
Mesaj personal
Vivi_Anne
Trimis: 8 Feb 2017, 04:22 PM

Utilizator activ

QUOTE (Alegria @ 8 Feb 2017, 03:30 PM)
Putem incerca sa ne dam cu parerea, dar, daca sunt pe forum dintre cei care au dat gradul, ar fi minunat sa ne spuna cum au procedat in cazul acestor subiecte.

Cred ca s-ar putea contura o unitate, plecand de la aceasta poezie : "Nos amis, les animaux".

In cadrul unitatii, putem avea mai multe lectii : Les animaux de la ferme, Les animaux sauvages, Exprimer des préférences, Exprimer des sentiments, Exprimer un point de vue, Raconter etc. Ma gandesc ca alegi o lectie pe seama careia faci 4 activitati. Aceste activitati vor avea si exercitii + rezolvarea lor.

Daca ar fi sa fie, ce carte a domnului Panisoara? Ca are atatea...

Multumesc mult pentru lamurire! smile.gif
Deci daca am inteles bine, am scrie numele unitatii, apoi lectiile....iar la una din lectii, diferite tipuri de exercitii....
Mesaj personal
aliss81
Trimis: 8 Feb 2017, 05:58 PM

Utilizator
**

Buna.

Da, la pedagogie. am verificat mail-ul si nu le-am primit. E vorba de materialele mai pe scurt.
Mesaj personal
alexutu20
Trimis: 8 Feb 2017, 07:55 PM

Utilizator activ

Buna! Si eu dau anul acesta gradul 2 la Pitesti.In legatura cu subiectele de la Pitesti,cum ati aborda voi subiectul de literatura?Iar la subiectul 2 ce intelegeti prin"approche contrastive"?
Mesaj personal
Vivi_Anne
Trimis: 8 Feb 2017, 08:25 PM

Utilizator activ

QUOTE (aliss81 @ 8 Feb 2017, 06:58 PM)
Buna.

Da, la pedagogie. am verificat mail-ul si nu le-am primit. E vorba de materialele mai pe scurt.

Imi arata mesaj trimis....mai trimit o data ....
Mesaj personal
sonnenschein
Trimis: 8 Feb 2017, 08:33 PM

Utilizator
**

Momentan cred ca sunt lipsita de logica si inspiratie.....referitor la subiectul I....cum adica sa ne imaginam noi o unitate didactica...unitatea didactica nu se refera la un capitol din manual?!....si sa avem 4 activitati si 7 exercitii.....activitatile si exercitiile, nu sunt cam acelasi lucru?

la gramatica ai putea sa ne recomanzi o carte din bibliografie?
Mesaj personal
sonnenschein
Trimis: 8 Feb 2017, 08:41 PM

Utilizator
**

QUOTE (Vivi_Anne @ 8 Feb 2017, 03:03 PM)
QUOTE (Alegria @ 8 Feb 2017, 02:04 PM)

wink.gif

Sunt de acord cu tine....fiecare invata de unde poate....de ce trebuie sa se tina cont si de acest lucru....?!

In 2016 la pedagogie a fost dl Painisoara asa ca va trebui sa invatam din cartea sa.Stie cineva care dintre ele (pe net sunt mai multe ) huh.gif
Mesaj personal
Vivi_Anne
Trimis: 8 Feb 2017, 08:46 PM

Utilizator activ

QUOTE (aliss81 @ 8 Feb 2017, 06:58 PM)
Buna.

Am trimis din nou...
Mesaj personal
Vivi_Anne
Trimis: 8 Feb 2017, 08:50 PM

Utilizator activ

QUOTE (sonnenschein @ 8 Feb 2017, 09:33 PM)

la gramatica ai putea sa ne recomanzi o carte din bibliografie?

Eu la gramatica am niste carti si niste materiale din timpul facultatii. Din ele am invatat si pentru titularizare, si pentru definitivat. Ce nu aveam in carti, am cautat pe internet sau in cartea Teodorei Cristea....care am vazut ca apare si in bibliografia pentru gradul II...
Mesaj personal
Alegria
Trimis: 8 Feb 2017, 08:52 PM

Utilizator activ

QUOTE (alexutu20 @ 8 Feb 2017, 08:55 PM)
Iar la subiectul 2 ce intelegeti prin"approche contrastive"?

Eu inteleg ca plec de la diferentele dintre limba materna si limba straina studiata. De exemplu, in romana viitorul se formeaza cu auxiliarul "a vrea" ( eu voi lua examenul ) in timp ce in franceza se formeaza cu "aller" (je vais obtenir l'examen). In fine, poate nu-i cel mai potrivit exemplu.

Acest mesaj a fost modificat de către Alegria la data 8 Feb 2017, 08:53 PM
Mesaj personal
alexutu20
Trimis: 9 Feb 2017, 03:53 PM

Utilizator activ

Multumesc pentru explicatii!Voiam sa stiu daca al doilea subiect se trateaza sub forma unei secvente didactice sau scriem ce stim despre subiectul in cauza?M-a derutat putin acel " approche contrasive".....
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (14) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved