Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Inspectii
LAVINIAGEORGIANA
Trimis: 2 Nov 2017, 04:46 PM

Începător
*

Grup: Members

Daca am sustinut inspectiile pt.Definitivat in anul scolar trecut, in judetul Dambovita, in primul meu an de invatamant, dar scrisul nu l-am putut sustine, pt.ca au decalat perioada, mi se echivaleaza anul acesta in Bucuresti, unde m-am titularizat? Asa ar fi corect. Este examen national.
Mesaj personal
casimic
Trimis: 7 Nov 2017, 03:24 PM

Utilizator
**

Buna ziua!
In metodologie se precizeaza clar ca inspectiile sunt valabile pentru sesiunea de examen pentru care v-ati inscris. Ca urmare, anul acesta trebuie sa faceti cele 2 inspectii in specialitate si sa realizati si evaluarea portofoliului.
Mesaj personal
casimic
Trimis: 7 Nov 2017, 03:27 PM

Utilizator
**

Completare: conform metodologiei pentru definitivat si celei de miscare a personalului didactic, aveti contract pe durata determinata. Acesta se poate transforma in contract pe durata nedeterminata, dupa promovarea definitivatului!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 7 Nov 2017, 03:38 PM

Mentor

QUOTE (casimic @ 7 Nov 2017, 03:24 PM)
Buna ziua!
In metodologie se precizeaza clar ca inspectiile sunt valabile pentru sesiunea de examen pentru care v-ati inscris. Ca urmare, anul acesta trebuie sa faceti cele 2 inspectii in specialitate si sa realizati si evaluarea portofoliului.

Păi, s-a înscris pentru 2018. Așa prevedea atunci metodologia. Dacă a susținut inspecțiile, de ce să le mai susțină încă o dată?

--------------------
Mesaj personal
LAVINIAGEORGIANA
Trimis: 7 Nov 2017, 05:45 PM

Începător
*

QUOTE (casimic @ 7 Nov 2017, 04:24 PM)
Buna ziua!

Dar sesiunea de examen pentru care m-am inscris continua anul acesta pt ca anul trecut nu am avut dreptul sa sustin proba scrisa intrucat, din cauza modificarii datei examenului, nu aveam un an de practica. Am primit raspuns si se vor echivala inspectiile.
Mesaj personal
casimic
Trimis: 8 Nov 2017, 08:47 AM

Utilizator
**

Buna dimineata!
Daca in anul scolar 2016-2017 ati depus dosarul, dar nu aveati 1 an de activitate efectiva la catedra, ati fost inscrisa automat pentru sesiunea 2018!! In metodologia anterioara se preciza ca puteti parcurge etapele eliminatorii (cele 2 inspectii si evaluarea portofoliului) si va prezentati la examen in sesiunea 2018 (pentru care de altfel, v-ati inscris!!).
Nu s-a decalat data anul trecut, s-a stiut de la inceput ca va fi in aprilie!
Succes!
PS. Acum s-a revenit la metodologia obisnuita, sa zicem, intrucat examenul se sustine dupa incheierea scolii.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved