Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> POrtofoliul C E A C
Andrya
Trimis: 4 Feb 2007, 06:12 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Ce ar trebui sa contina acest portofoliu? Va rog sa ma ajutati!
Mesaj personal
lavinia_v
Trimis: 5 Feb 2007, 09:55 PM

Utilizator activ

al cui portofoliu ca sunt mai multe tipuri pentru CEAC: al profesorului, al elevului, al institutiei?

--------------------
uti non abuti

”I stopped to self-improve myself many years ago. The idea that "the great opportunities lie just over the horizon, in the next valley, with the next job or the next big thing" is not true. It lies here and now - and you are ready to grab it, regardless your imperfections.” - Paulo Coelho
Mesaj personalMSN
Andrya
Trimis: 5 Feb 2007, 11:32 PM

Utilizator avansat

portofoliul comisiei....adica ce documente.....
Mesaj personal
lavinia_v
Trimis: 6 Feb 2007, 06:16 PM

Utilizator activ

pai cam astea: componenta comisie, decizia managerului scolii privind numirea Ceac, regulamentul de functionare al comisie, planul de masuri pe termen scurt, mediu sau lung, fise de monitorizare de diferite tipuri, raport de evaluare, plan de imbunatatire, manual cadru de asigurae a calitatii, dovezi pentru diferiti indicatori din raportul de evasluare, portofolii ale cadrelor didactice, plan de dezvoltare institutionala, planuri manageriale si multe alte hartii

--------------------
uti non abuti

”I stopped to self-improve myself many years ago. The idea that "the great opportunities lie just over the horizon, in the next valley, with the next job or the next big thing" is not true. It lies here and now - and you are ready to grab it, regardless your imperfections.” - Paulo Coelho
Mesaj personalMSN
Andrya
Trimis: 6 Feb 2007, 06:29 PM

Utilizator avansat

Ce intelegeti prin dovezi? ca peste tot aud termenul asta...concret vreau..ce dovezi?
Mesaj personal
lavinia_v
Trimis: 6 Feb 2007, 07:56 PM

Utilizator activ

de exemplu planul de dezvoltare institutionala constituie o astfel de dovada
portofoliile profesorilor
chestionare aplicate elevilor, profesorilor parintilor (evident interpretate de un psiholog sau sociolog)

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 6278 )
Fișier atașat  lista_dovezi.doc

--------------------
uti non abuti

Mesaj personalMSN
lavinia_v
Trimis: 6 Feb 2007, 07:57 PM

Utilizator activ

sper sa vqa foloseasca. O intrebare: Nu sunteti din judetul Bacau?

--------------------
uti non abuti

Mesaj personalMSN
Andrya
Trimis: 6 Feb 2007, 07:58 PM

Utilizator avansat

Ba da, din judetul Bacau..de ce?
Mesaj personal
lavinia_v
Trimis: 6 Feb 2007, 08:01 PM

Utilizator activ

eram curioasa. Eu sunt din Comanesti

--------------------
uti non abuti

Mesaj personalMSN
Andrya
Trimis: 6 Feb 2007, 08:29 PM

Utilizator avansat

Eu Tg.Ocna, Colegiul "C. Negri"
Mesaj personal
roberta-chris
Trimis: 6 Feb 2007, 08:36 PM

Utilizator avansat

Lavinia, foarte buna lista cu dovezi, dar tot ce vorbiti aici este valabil doar pentru liceele/colegiile care au fost cuprinse in programul PHARE si unde se aplica deja acest sistem. Ceilalti abia acum se apuca de treaba, deci fara panica! wink.gif
Mesaj personal
Andrya
Trimis: 6 Feb 2007, 08:40 PM

Utilizator avansat

Ah, m-am mai linistit..smile.gif
Mesaj personal
lavinia_v
Trimis: 6 Feb 2007, 08:52 PM

Utilizator activ

n-am zis sa se grabeasca cineva. Fiecare alege din lista aceea ceea ce i se potriveste, eventual aduga alte dovezi pe care le considera necesare. Sigur, nu pot sa spun ca am facut mare lucru, dar vreau ca de acum inainte sa fac la modul real ceva. Sper ca aceasta comisie sa nu raman doar la nivel scriptic.

--------------------
uti non abuti

Mesaj personalMSN
res
Trimis: 9 Feb 2007, 01:42 PM

Mentor

QUOTE (Andrya @ 6 Feb 2007, 07:29 PM)
Ce intelegeti prin dovezi? ca peste tot aud termenul asta...concret vreau..ce dovezi?

laugh.gif Dovezile sunt formularele ...aaaa formalitatile, ...aaa hartiile alea de bune intentii, .....aaaa minciunile, vorbesc prosti tongue.gif "Dovezile" sa fie bune, realitatea nu conteaza laugh.gif

--------------------
Mesaj personal
Nicoleta Anastasiu
Trimis: 13 Mar 2007, 09:07 PM

Utilizator
**

Buna seara

Daca este primul an de activitate al comisiei portofoliul este bine sa contina:
- decizia de numire a comisiei
-regulamentul de functionare al comisiei
-responsabilitatile fiecărui membru al comisiei
-planul de activitate
-procesele verbale ale sedințelor
-chestionare aplicate
-prelucrarea chestionarelor
-rapoarte al membrilor comisiei,...etc

Mesaj personal
omide
Trimis: 14 Mar 2007, 10:09 PM

Utilizator activ

Aveti un exemplu de plan de masuri sau de imbunatatiri ? Va multumim pentru explicatii si precizari!
Mesaj personal
res
Trimis: 14 Mar 2007, 11:34 PM

Mentor

Alta comisie, alti trantori bagatori de vina tongue.gif laugh.gif

--------------------
Mesaj personal
di pishcot
Trimis: 20 Feb 2012, 05:15 PM

Utilizator
**

Buna seara tuturor smile.gif
Sunt si eu "maritata" cu CEAC-ul asta...si sunt total pe dinafara.

Vreau sa ma lamuresc cu o chestie confused59.gif sign67.gif

Una e strategia CEAC si unul e planul de actiune? Sunt 2 lucruri diferite? Mie mi se par aceleasi...Iar Planul de actiune CEAC cu ce se diferentiaza de Planul Operational CEAC????? confused59.gif pe mine ma despasesc toate "chartiile" astea huh.gif

Help, please! biggrin.gif

--------------------
I love you, but I love me more!

Mesaj personal
tonymichael2046
Trimis: 9 Mar 2012, 10:19 AM

Utilizator avansat

QUOTE (di pishcot @ 20 Feb 2012, 06:15 PM)
Buna seara tuturor smile.gif
Sunt si eu "maritata" cu CEAC-ul asta...si sunt total pe dinafara.

Vreau sa ma lamuresc cu o chestie confused59.gif sign67.gif

Una e strategia CEAC si unul e planul de actiune? Sunt 2 lucruri diferite? Mie mi se par aceleasi...Iar Planul de actiune CEAC cu ce se diferentiaza de Planul Operational CEAC????? confused59.gif pe mine ma despasesc toate "chartiile" astea huh.gif

Help, please! biggrin.gif

cam cu delay mesajul, dar better late than never ...

te sfatuiesc sa urmezi un curs pe calitate-http://www.formare-fsli.ro/Activitati.html, daca ai sansa sau sa te informezi singura de pe net, -ca resurse sunt, efort sa fie ... smile.gif

in a nutshell, pasii ar fi cam astia:

1.CA (consiliul de administratie) stabileste infiintarea comisiei
2. tot CA elaboreaza Regulamentul de functionare CEAC si Strategia de evaluare interna a calitatii-derivata din PDI,PDS,PAS -google them, daca nu esti familiara cu termenii- asa in teorie, ca de fapt tot membrii CEAC fac asta de regula
3. CEAC eloboreaza un PLAN OPERATIONAL SAU PLAN DE ACTIUNE derivat din STRATEGIA de mai sus pe o perioasa de un an de zile, cuprinzand proceduri si activitati de imbunatatire a calitatii.
4.CA valideaza PO/PA
5. se trece efectiv la treaba, punandu-se in aplicare planul operational/de actiune
6. la finalul anului se face faimosul RAEI.

cam astia ar fi pasii spre 'infaptuirea educatiei de calitate si viitorul glorios al tarii' wink.gif
detaliile vin mai apoi tongue.gif

--------------------
Mesaj personalTrimite email
rodica79
Trimis: 24 Apr 2012, 10:08 PM

Utilizator
**

Buna seara!
Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problemă: cum să înregistrez procedurile, în ce registru.
Am vazut ca multe proceduri au numere de înregistrare si sunt denumite PG sau PO (generale sau operationale). Cum le dau aceste numere de inregistrare? Pe ce criteriu?
Va multumesc!
Mesaj personal
di pishcot
Trimis: 18 May 2012, 08:58 PM

Utilizator
**

Chiar ca mai bine late decat niciodata wink.gif (acu vad si eu mesajul...multumesc de informatii Tony) biggrin.gif

Deci,

S-a intamplat cam asa: vine directoarea la mine si imi zice "Consilierul educativ nu vrea sa fie responsabil CEAC vei fi tu." (tin sa mentionez ca nu s-a intamplat chestia cu luarea deciziei in cadrul consiliului de administratie si toti pasii care trebuiau parcursi).

Dupa ce intocmesc cam "jumate" (e prea mult spus jumatate) de dosar si ma umplu de hartii luate de ici de colo si modificate vine directoarea si-mi zice: Stii, cand o sa ne vina ARACIP-u' ne controleaza la hartii de acum 3 ani ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
Vreau sa zic ca am lasat balta totul si mi-am vazut de treaba. Eu intocmesc comisia (nume puse pe hartie sa fie puse - nu ca s-ar implica vreounul), eu fac RAEI-ul (care vorba aia trebuie facut la sfarsit de an), eu fac Strategia, eu fac Planul de actiune, ma chinui si caut liste de proceduri, le adaptez la nevoile scolii, eu fac rapoartele tuturor membrilor din comisie...si cand ma duc cu un chestionar la dragii mei colegi (cik vorba aia esti cu CEAC-ul si tre' sa ai dovezi cum ca ai facut aia si aia si ce a rezultat e in strategie) imi rad in fata: Uite-o si pe asta.
Si mai vine si directoarea cica sa fac hartii si pentru aia 3 ani mad17.gif
sign20.gif sign20.gif sign20.gif sign20.gif sign20.gif sign20.gif sign20.gif sign20.gif sign20.gif sign20.gif
Ma scuzati...m-a luat valul...

De atunci nu am mai pus mana pe nicio hartie iar la sfarsit de an cand o sa fac RAEI-ul pe bune nu vreau sa fiu in locul lor.

Bafta celorlalti colegi care chiar au cu cine lucra si au o comisie intocmita cum trebuie si cu cine trebuie smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către di pishcot la data 18 May 2012, 09:01 PM

--------------------

Mesaj personal
sidmihaela
Trimis: 24 May 2012, 03:37 PM

Utilizator avansat

Cat de bine te inteleg...
A ajuns de rasul lumii treaba asta cu calitatea!!!! Nu ca ar fi avut vreo importanta pan acum...

Nici responsabilii de la iSJ nu stiu prea multe. Pe mine nu m-au lamurit de loc, din contra, m-au zapacit.

Noi am semnat niste hartii si cred ca se va organiza un curs pe aceasta calitate - s-a facut un curs pe calitate - organizat de FSLI, dar au mers... culmea, membrii de sindicat marcanti... nu membrii CEAC. Din acel moment nu m-am mai dat peste cap, sa se ocupe cei ce au cunostinte in domeniu, corect?

Important este ca nu merge treaba fara aceasta calitate, vedeti?
Mesaj personal
di pishcot
Trimis: 24 May 2012, 07:16 PM

Utilizator
**

smile.gif Da, pai o lasi balta cand vezi atata nepasare si mai ales atatea pretentii.

La noi (Bacau) s-a facut un curs despre managementul calitatii in educatie si ni s-au prezentat tot felul de documente (care nu au avut treaba cu CEAC-ul)

La sfarsit, cand trebuia sa predam portofoliul, ni s-a zis sa aducem de la scoala ce documente vrem care sa reprezinte calitatea in educatie. Nu stiu ce inseamna "orice documente care sa reprezinte calitatea" atata vreme cat nu ni s-au dat exact exemple de ce-i trebuie comisiei...un plan de actiune, un manual de inspectie, un plan operational, un exemplu de procedura, cum ii dam numar de inregistrare si multe multe altele.

Asa sa faci dupa ureche si sa bati apa in piua despre "calitate" care se rezuma la hartii mi se pare jenant.

--------------------

Mesaj personal
sidmihaela
Trimis: 25 May 2012, 02:10 PM

Utilizator avansat

Pana la urma ce-ati facut cand a venit Aracip-ul?
O sa-i chemam si noi si nici nu stiu ce sa pregatesc...
Mesaj personal
tyta
Trimis: 2 Jun 2012, 07:10 PM

Mentor

QUOTE (sidmihaela @ 25 May 2012, 03:10 PM)
Pana la urma ce-ati facut cand a venit Aracip-ul?
O sa-i chemam si noi si nici nu stiu ce sa pregatesc...

Acum aveti si voi rabdare....sunt schimbari politice...vor veni si altele....rabdare, dragilor, ca cine stie ce ne mai pica pe cap...macar sa nu lucram degeaba...

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
http://scoalacreanga.blogspot.com/
http://preluca.blogspot.com/
si inca ceva
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved