Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> PHI 2007, dicutii legate de editia 2007
Laurentiu_
Trimis: 6 Nov 2006, 11:06 PM

Finalist Cupa SIVECO 2006

Grup: Members

cand va avea loc editia 2007? se stie cumva programul?

--------------------
"People who live in glass houses shouldn't throw stones." Famous Proverb
Mesaj personalTrimite emailICQAOLYahooMSN
LStoleriu
Trimis: 7 Nov 2006, 11:38 AM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Ne pare bine că sunteți nerăbdători smile.gif
Programul concursului PHI 2007 este încă în fază de proiect - va avea loc cel mai probabil în a doua parte a lunii ianuarie.

Cheers!
Mesaj personal
Brumarel
Trimis: 12 Dec 2006, 11:36 AM

Utilizator
**

Am citit pe site-ul concursului ca acesta va avea loc in perioada 20-21 ianuarie 2007.
Ati putea preciza care este modalitatea de inscriere la concurs ? Se pot face inscrieri individuale ?

Multumesc.
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 12 Dec 2006, 12:06 PM

Utilizator avansat

laugh.gif
Nu știam că e deja gata pagina.
Nu acceptăm înscrieri individuale - probele de concurs sunt gândite a fi rezolvate de elevi supravegheați (fără folosirea unor materiale ajutătoare).

Cheers!
Mesaj personal
Brumarel
Trimis: 12 Dec 2006, 12:13 PM

Utilizator
**

Multumesc pentru promptitidinea raspunsului :-)

Mai am o intrebare: daca nu se pot face inscrieri individuale, unde se poate inscrie un elev de liceu din Bucuresti ? Am vazut ca anul trecut au fost 2 centre in care s-a organizat concursul, unul la C.N. Tudor Vianu, iar altul la Liceul International de Informatica, iar elevii participanti erau doar din aceste 2 licee. Elevii de la alte licee care vor sa participe, unde se pot inscrie ? Trebuie ca liceul lor sa organizeze un astfel de centru ? Altfel ... ?

Acest mesaj a fost modificat de către Brumarel la data 12 Dec 2006, 12:13 PM
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 12 Dec 2006, 03:44 PM

Utilizator avansat

În principiu îți poți convinge profesorul de fizică să participați drept centru de examen (asta înseamnă acces la laboratorul de informatică în zilele de concurs; nu e necesar să participați cu elevi la toate clasele).
A doua opțiune este să te înscrii printr-un centru din București - care vor fi aceste centre vom ști pe 10 ianuarie. La acea dată pot încerca să te ajut să contactezi și să te înscrii la unul dintre organizatori.

Cheers!

P.S. Au fost multe situații cu elevi de la un liceu participând la altul.
Mesaj personal
Brumarel
Trimis: 12 Dec 2006, 03:54 PM

Utilizator
**

Multumesc, tinem legatura smile.gif
Mesaj personal
paulcris10
Trimis: 21 Dec 2006, 12:59 PM

Începător
*

Am o nelamurire legata de acest articol din Metodologia de organizare a examenului de bac 2007: (2) Elevii care, în una din clasele a IX-a – a XII-a, au obținut premii la concursuri/olimpiade școlare internaționale recunoscute de către Ministerul Educației și Cercetării, au posibilitatea de a-și echivala, la cerere, proba de examen a cărei disciplină a fost inclusă în programa de concurs. Echivalarea se face cu nota maximă.
(3) Recunoașterea/echivalarea probelor se face în urma solicitării scrise a candidatului depuse, în momentul înscrierii, la secretariatul unității de învățământ.
Am obtinut premiul 3 la faza internationala PHI 2005 si as dori sa stiu daca aceste diplome sunt recunoscute de MInisterul Educatiei. As putea sa o folosesc, conform articolului? Multumesc
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 21 Dec 2006, 02:26 PM

Utilizator avansat

Nu.
Numai dacă ai obține premii la Olimpiada Internațională de Fizică ai avea dreptul să echivalezi proba de Bacalaureat.

Cheers!
Mesaj personal
Ciordas Dragos
Trimis: 22 Jan 2007, 10:14 PM

Utilizator
**

Uitandu-ma peste rezultate, nu am putut sa nu sesizez punctajele identice la clasa a X-a ale celor din Turnu-Severin( 7 elevi ), precum si ale celor din Bacau ( 8 elevi ). Avand in vedere faptul ca acestea sunt doar rezultatele preliminare, sper ca se va rezolva problema.

P.S. Imi puteti spune si primii cati participa la faza internationala ?

Acest mesaj a fost modificat de către Ciordas Dragos la data 22 Jan 2007, 10:27 PM

--------------------
Nu strica sa-ncerci... CLICK
Mesaj personal
Dragos_91
Trimis: 23 Jan 2007, 08:28 AM

Începător
*

Si eu am observat ca la toate clasele cei din Drobeta-Turnu Severin(indeosebi cei de la centrul de testare numarul 18 ) au obtinut cam toate premiile la fiecare clasa!!!(cam 10-15 elevi cu premiu la fiecare clasa) si uimitor foarte multi cu acelasi punctaj.Asta imi da mie de gandit(un umil premiant la ONF si medaliat la inter si care a obtinut doar premiul 2 aici) confused06.gif de asemenea cei din suceava(la clasa a 9-a la centrul de testare 46) si cei din braila de la centrul de testare numarul 5(tot la clasa a 9a)cei din ct 51 si 41........sper ca veti sesiza,asemeni mie,aceasta eroare

ps:cei e jos sunt niehls bohrr si albert einstein wink.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Dragos_91 la data 23 Jan 2007, 08:42 AM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
Laurentiu_
Trimis: 23 Jan 2007, 06:55 PM

Acum citandu-l pe dragos: "Drobeta-Turnu Severin(indeosebi cei de la centrul de testare numarul 18 ) ..... cei din suceava(la clasa a 9-a la centrul de testare 46) si cei din braila de la centrul de testare numarul 5(tot la clasa a 9a)cei din ct 51 si 41...." sunt unii din cei care vor fi luati in considerare in zilele urmatoare de catre organizatori ... iar daca se va considera ca este ceva necurat la mijloc se va actiona ... in general clasamentele anilor anteriori erau echilibrate si se observa faptul ca munca depusa a fost individuala, ceea ce a determinat evolutia concursului si de aceea an de an s-au organizat centre, daca nu oamenii ar fi renuntat demult la a mai coopera cu acest proiect si probabil nu s-ar fi extins la fel de mult ...

Cred ca dupa o perioada clasamentul (acum provizoriu) va arata la fel ... la noi spre exemplu fiecare elev era la doua calculatoare de altul, doar cu ciorna si pix si probabil ca exista multe centre care respecta acest model ... asa ca sa nu ne pierdem increderea. Imbucurator este faptul ca exista 'gifted kids' care se implica si care avertizeaza, inseamna fara indoiala ca concursul place si de aceea cu toti ne dorim sa fie unul cat se poate de corect. Felicitari organizatorilor centrali, organizatorilor de centre si tuturor care au sesizat aspecte ale concursului!

Fiti in continuare alaturi de concurs si sa asteptam cu sufletul la gura clasamentul definitiv (si probabil o lista neagra, neagra)!

Acest mesaj a fost modificat de către Laurentiu_ la data 23 Jan 2007, 06:56 PM

--------------------
LStoleriu
Trimis: 23 Jan 2007, 09:08 PM

Utilizator avansat

Dragii noștri,

Ăsta este și motivul pentru care afișăm rezultatele preliminare - pentru a vedea toată lumea pe ce ne bazăm dacă - de exemplu - descalificăm un centru cu totul la o clasă.

Cheers!
Mesaj personal
Dragos_91
Trimis: 23 Jan 2007, 10:26 PM

Începător
*

Si cand se vor afisa rezultatele finale si primii cati vor participa la inter?
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 23 Jan 2007, 10:41 PM

Utilizator avansat

Nu știu acum răspunsul la nici una dintre întrebările tale:
- nu știu când vom afișa rezultatele finale deoarece trebuie întâi să identificăm toate problemele care au apărut (să zicem că pe astea le-am cam găsit) și apoi să purtăm un dialog cu centrele în culpă înainte de a ne anunța decizia finală.
- nu știu amănunte despre faza internațională de anul ăsta - voi întreba.

Cheers!
Mesaj personal
Garrett_X2
  Trimis: 27 Jan 2007, 12:38 PM

Utilizator
**

Deci nu inteleg ce s-a intamplat, m-ati descalificat pe nedrept sad.gif . Eu am avut acelasi punctaj cu altcineva de la centrul meu de testare, dar nu am putut comunica cu el deloc cu el ca am fost la ceva calculatore diferenta. Nu pot sa cred ca s-a nimerit sa am aceleasi greseli cu el... este aproape imposibil sa nimeresti 30 de raspunsuri din 30 cu o alta persoana (mai multe sanse sunt sa castigi la LOTO decat sa se intample asa ceva).
P.S. Nu stiu de ce cred ca ati profitat ca am avut acelasi punctaj cu altcineva si repede m-ati descalificat. Demonstrati-mi ca nu e asa si va cred
P.S.S. Daca vreti sa ma ajutati va pot da ID-ul meu sau propuneti voi ce e mai bine, daca nu atunci e adevarat ce am scris la "P.S."

Acest mesaj a fost modificat de către Garrett_X2 la data 27 Jan 2007, 12:42 PM
Mesaj personal
Ciordas Dragos
Trimis: 27 Jan 2007, 03:59 PM

Utilizator
**

Singura solutie pt tine pe care o vad este sa trimiti inregistrarea de la centrul vostru. Daca nu aveti asa ceva si ai avut cateva raspunsuri identice, nu cred ca ai cum sa demonstrezi ca nu ai copiat ( sau nu a copiat altul de la tine ).

Acest mesaj a fost modificat de către Ciordas Dragos la data 27 Jan 2007, 04:00 PM

--------------------
Mesaj personal
Garrett_X2
Trimis: 27 Jan 2007, 04:13 PM

Utilizator
**

Poate ca au copiat altii de la mine, nu am fost atent la asta, dar coordonatorii zic ca eu aveam raspunsuri identice cu altcineva care era la ceva distanta de mine. Practic eu nu am putut vorbi nimic cu acea persoana in timpul testarii si ei ma acuza ca am avut aceleasi rezultate. Ori am avut cel mai mare ghinion posibil (dupa cum am zis mai sus, mai multe sanse sunt sa castig la LOTO decat sa nimeresc 30 raspunsuri din 30 la fel cu altcineva) ori coordonatorii doar s-au uitat la punctaj. Tu ai dreptate, ar trebui sa caut inregistrarea la centru. Sa vad ce zic si coordonatorii sad.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Garrett_X2 la data 27 Jan 2007, 04:15 PM
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 27 Jan 2007, 11:17 PM

Utilizator avansat

La descalificări s-au urmărit mai multe lucruri printre care răspunsurile greșite date, ora și ordinea în care s-a început rezolvarea testelor și în care, ulterior, au fost trimise rezolvările.
Cât de apropiate sunt calculatoarele nu este foarte relevant - există messenger, există NET SEND...

Dacă a copiat cineva de la tine, dacă ai copiat tu de la cineva sau dacă - și asta s-a mai întâmplat - s-a colaborat (unul face testul 1, altul face testul 2 și trimit rezultatele la comun) asta nu putem ști...

Cheers!

P.S. Există elevi cu aceleași punctaje de la același centru care n-au fost descalificați
Mesaj personal
Garrett_X2
Trimis: 28 Jan 2007, 01:18 PM

Utilizator
**

Pe noi profesorii insotitori de la centrul de testare ne-au urmarit sa nu se poata folosi messenger sau alte programe de comunicare, dar daca voi spuneti ca am avut aceleasi rezolvari cu altcineva atunci nu cred ca se mai poate face ceva si din acest punct de vedere PHI mi se pare inferior Olimpiadei.

Nu caut cearta dar am ramas dezamagit de aceasta intamplare.

P.S. Eu la un set am dat ENTER cu cotul din greseala ramanand o problema nerezolvata si una cu un raspuns nesigur si ma intreb, oare si colegul meu a facut aceeasi greseala de am avut rezultatele la fel? (nu mai zic ca la vreo 2 probleme am pus la intuitie)
Mesaj personal
dragos potarniche
Trimis: 28 Jan 2007, 01:31 PM

Începător
*

Felicitari organizatoirlor pentru ca s-a facut dreptate happy01.gif!
Mesaj personal
Garrett_X2
Trimis: 28 Jan 2007, 01:35 PM

Utilizator
**

Foarte multa dreptate!!! mad.gif Daca erai in locul meu sa te descalifice pe nedrept iti zic eu ca nu iti convenea sad.gif
Mesaj personal
Ciordas Dragos
Trimis: 28 Jan 2007, 03:18 PM

Utilizator
**

Se stie ceva de faza internationala ?

--------------------
Mesaj personal
Laurentiu_
Trimis: 28 Jan 2007, 03:20 PM

mai intai trebuie sa se trimita diplomele pentru faza nationala, apoi probabil o sa fim anuntati amanunte ale fazei internationale, precum si cu cine se va concura...

--------------------
Constantin Dan
  Trimis: 28 Jan 2007, 08:17 PM

Începător
*

Salut la toti! biggrin.gif ...Am si eu o intrebare: cine intra la faza internationala? cei de pe locul 1 de la toate clasele??? confused06.gif
P.S. Poate ai dreptate Garret, dar nu avem cum sa stim ca nu minti...sorry tongue.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved