Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> RAEI, RAEI-PROBLEMA URGENTA
alexandra05
Trimis: 20 Sep 2015, 03:03 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Ce se intampla in situatia in care o scoala nu a completat RAEI-ul in anii trecuti (2013-2014)? Anul acesta este primul an cand se lucreaza pe platforma... Se mai poate face ceva in sensul acesta?? Mai exista vreo alta varianta sa realizeze acel RAEI? E vreo problema daca l-au realizat tot in formatul din anii trecuti (adica in Excel si Word - partile II si IV)? Va multumesc!

--------------------
V-as ruga, un minut, incetati sa urati
Un singur minut sa credeti in OM.
Adunati, zi de zi, doar iubire in voi
Si lumea mai buna va fi!
Mesaj personal
titi_kit
Trimis: 20 Sep 2015, 06:05 PM

Utilizator activ

Anul acesta este al doilea an in care se lucreaza pe platforma. Anul trecut a fost primul an in care RAEI s-a completat numai pe platforma si acolo s-a si finalizat (RAEI 2013-2014).
Ar fi trebuit sa fi primit anul trecut o adresa de la Aracip, in care se anuntau scolile ca RAEI 2013-2014 se va completa si finaliza obligatoriu numai pe platforma. Este cea de mai jos.
Nu cred ca mai puteti face ceva. Nu va mai da drumul la baza pentru 2013-2014. Aveti cumva evaluare Aracip?

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 815 )
Fișier atașat  adresa_aracip.pdf
Mesaj personal
alexandra05
Trimis: 20 Sep 2015, 09:35 PM

Utilizator activ

Buna seara! Da, avem control si din pacate nu am completat RAEI-ul de pe platforma... si voiam sa stim daca putem sa il prezentam asa, in formatul vechi... ma gandesc ca e totusi mai bine... decat nimic... Stiu si eu... Oricum multumesc frumos pentru raspuns!

--------------------
Si lumea mai buna va fi!
Mesaj personal
titi_kit
Trimis: 21 Sep 2015, 10:01 PM

Utilizator activ

Si noi avem evaluare aracip.
Sunt si la noi scoli care sunt in aceeasi situatie ca si Dvs. cu Raei 2013-2014 si li s-a spus ca e probelma si vina lor pentru faptul ca nu au finalizat RAEI pe platforma si ca o sa aibe probleme la evaluare. Noi am avut consilier Aracip care avenit in toate scolile vizate pt evaluare si a verificat toate documentele. Deci ce va spun este din gura unui aracipist.
Vedeti cum "dregeti busuiocul".
Mesaj personal
delim
Trimis: 22 Sep 2015, 08:22 PM

Utilizator activ

Cand deschid RAEI pe anul acesta imi apare evaluarea de anul trecut( completata). E normal?

Eu trebuie sa introduc doar activitati pe anul urmator....propuneri. Cadranele 3 si 4, nu?

Acest mesaj a fost modificat de către delim la data 22 Sep 2015, 08:30 PM
Mesaj personal
titi_kit
Trimis: 22 Sep 2015, 10:53 PM

Utilizator activ

Cum adica evaluarea de anul trecut?
Deci, in RAEI 2014-2015 (in baza de date a scolii) se cer situatiile scolare pe anul scolar anterior (2013-2014), de ex. situatia scolara, nr. de elevi, rezultate la EN etc, toate pentru 2013-2014.
Cadranele 1 si 2 le-ati completat pana in iunie-august anul acesta pentru 2014-2015.
Da, in cadranele 3 si 4 completati activitatile propuse pt imbunatarirea calitatii pt anul scolar 2015-2016. Prima oara le enumerati pe toate in cadranul 3 apoi le treceti pe fiecare in cadranul 4, pe trimestre.
Atentie, daca nu aveti cel putin 2 activitati de evaluare planificate si introduse in cadranele 3-4 nu se finalizeaza RAEI-ul!
Mesaj personal
alexandra05
Trimis: 22 Sep 2015, 11:54 PM

Utilizator activ

Cand se poate finaliza RAEI-ul?

--------------------
Si lumea mai buna va fi!
Mesaj personal
alexandra05
Trimis: 22 Sep 2015, 11:59 PM

Utilizator activ

QUOTE (titi_kit @ 22 Sep 2015, 12:01 AM)
Sunt si la noi scoli care sunt in aceeasi situatie ca si Dvs. cu Raei 2013-2014 si li s-a spus ca e probelma si vina lor pentru faptul ca nu au finalizat RAEI pe platforma si ca o sa aibe probleme la evaluare. Noi am avut consilier Aracip care avenit in toate scolile vizate pt evaluare si a verificat toate documentele. Deci ce va spun este din gura unui aracipist.

Cum as putea rezolva situatia asta? Ca nu vad nicio iesire... Am fost o fraiera ca am acceptat sa intru in chestia asta... eu l-as fi facut dar... de cate ori am cerut datele ca sa le introduc am fost refuzata... din diverse motive...si am renuntat...sa mai insist...iar acum ca vine controlul nu mai recunosc ca nu mi-au dat datele... Ce-as putea pati eu, ca si persoana care trebuia sa realizeze raportul asta?

--------------------
Si lumea mai buna va fi!
Mesaj personal
Corina_anir
Trimis: 23 Sep 2015, 10:30 PM

Utilizator
**

QUOTE (alexandra05 @ 23 Sep 2015, 01:59 AM)
QUOTE (titi_kit @ 22 Sep 2015, 12:01 AM)

Cum as putea rezolva situatia asta? Ca nu vad nicio iesire... Am fost o fraiera ca am acceptat sa intru in chestia asta... eu l-as fi facut dar... de cate ori am cerut datele ca sa le introduc am fost refuzata... din diverse motive...si am renuntat...sa mai insist...iar acum ca vine controlul nu mai recunosc ca nu mi-au dat datele... Ce-as putea pati eu, ca si persoana care trebuia sa realizeze raportul asta?

Este o activitate suplimentară, neremunerată, foarte complexă, ce poate genera si astfel de scapari, mai ales in primii ani de implementare. Avand in vederea ca nu influenteaza cu nimic activitatea scoara, lipsa datelor respective pe platforma, poate sa duca la un calificativ slab pe unul dintre indicatorii domeniului Managementul calitatii. Puteti completa datele in varianta fizica, asa cum se facea pana la introducerea aplicatiei de pe platforma dedicata.
In definitiv, ocupati un post care presupune activitate didactica, nu activitate de MQ și pana la urma, nici nu sunteti singurul membru al CEAC. smile.gif

Mesaj personal
alexandra05
Trimis: 24 Sep 2015, 07:24 AM

Utilizator activ

Asa o sa si fac... Voi completa unul in format vechi... si daca le convine, bine... daca nu... sa-mi ia functia ca oricum n-am cerut-o eu... meseria nu mi-o poate lua nimeni!

--------------------
Si lumea mai buna va fi!
Mesaj personal
titi_kit
Trimis: 24 Sep 2015, 03:23 PM

Utilizator activ

Raeiul se finalizeaza pana la 15 octombrie si se aproba in CA.
Acum, pentru 2103-2014 asta este, il veti prezenta in format vechi, insa si acolo tot veti avea nevoie de muuulte date de la conducerea scolii: norme, posturi, SC-uri etc.Trebuie sa vi le dea, pt ca in primul rand directorul este reponsabil de menagementul calitatii
In legatura cu calificativul slab, depinde CE CALIFICATIV SLAB!. Daca luati Suficient pe totii indicatorii treceti evaluarea, insa daca luati calificative bune pe niste indicatori iar chiar pe unul singur luati Insuficient, nu treceti evaluarea, intrati in monitorizare 1 an de zile, iar anul urmator va vine iar Aracip.
Mesaj personal
titi_kit
Trimis: 24 Sep 2015, 03:30 PM

Utilizator activ

Din ce judet sunteti? Nu cumva sunteti in monitorizare pe E-sistem calitate?
Mesaj personal
alexandra05
Trimis: 24 Sep 2015, 03:34 PM

Utilizator activ

Da. Acum suntem la niste cursuri... Judetul Prahova.

--------------------
Si lumea mai buna va fi!
Mesaj personal
titi_kit
Trimis: 24 Sep 2015, 06:51 PM

Utilizator activ

Noi din Teleorman. Am facut imperuna cu Doljul cursurile E-sistem calitate anul trecut iar la final ne-am trezit ca toti intram in evaluare aracip obligatoriu ca asa prevede proiectul. Cand ne-au chemat la cursuri nu ne-au spus nimic. Ei si-au luat banii si noi ne-am ales cu o palma dupa ceafa. La noi vin la sfaritul sapt. viitoare.
Mesaj personal
alexandra05
Trimis: 26 Sep 2015, 09:19 AM

Utilizator activ

Cursul se numeste E_Autocalitate... Noua ne-au spus ca vin
int-o luna de la predarea cererii de evaluare externa... si noi acum am depus-o... Asta inseamna ca ca vin int-o luna...

--------------------
Si lumea mai buna va fi!
Mesaj personal
titi_kit
Trimis: 28 Sep 2015, 02:51 PM

Utilizator activ

Este cam acelasi curs. Si nu aveti consilieri care sa vina in scoala sa verifice documentele dupa care sa vina aracip? Asa prevede proiectul. Nu cred ca vine aracipul intr-o luna. Cursul s-a terminat? Cand?
Mesaj personal
pescarus
Trimis: 29 Sep 2015, 07:37 AM

Utilizator avansat

Dacă responsabilul școlii se schimbă, cum se schimbă userul și parola pe platformă?
Mulțumesc!

--------------------
Mesaj personal
alexandra05
Trimis: 29 Sep 2015, 11:09 AM

Utilizator activ

QUOTE (titi_kit @ 28 Sep 2015, 04:51 PM)
Este cam acelasi curs. Si nu aveti consilieri care sa vina in scoala sa verifice documentele dupa care sa vina aracip? Asa prevede proiectul. Nu cred ca vine aracipul intr-o luna. Cursul s-a terminat? Cand?

Nu a venit nimeni si nici nu am auzit sa vina cineva... la curs ne-au spus ca vor veni in control din momentul depunerii cererii de evaluare externa... iar noi am depus-o ieri, 28.09.2015. Cursul se termina pe 17 octombrie.

--------------------
Si lumea mai buna va fi!
Mesaj personal
Florina1984
Trimis: 2 Oct 2015, 10:04 AM

Utilizator activ

Buna ziua!Intampiun si eu urmatoarea problema: cand vreau sa inchid raei 2014-2015, apare mesajul ,,nu a fost completat nivelul de realizare pentru toti indicatorii''. Ce sa verific, pentru ca nu stiu cum sa fac? Va multumesc!
Mesaj personal
Nectara Mircioaga
Trimis: 2 Oct 2015, 11:39 AM

Mentor

in cadranul evaluare trebuie complati indicatorii pt toate nivelurile de invatamant pe care le aveti in unitate. Apasati pe butonul care va arata nivelurile de invatamant ( 3 liniute orizontale) si o sa vedeti ce nu ati completat.
Mesaj personal
Nectara Mircioaga
Trimis: 2 Oct 2015, 11:48 AM

Mentor

smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Nectara Mircioaga la data 2 Oct 2015, 11:49 AM
Mesaj personal
nicoleta12
Trimis: 7 Oct 2015, 08:35 AM

Utilizator avansat

Am preluat aceasta responsabilitate anul acesta și mi s-a spus sa finalizez raportul, însă în cadranele respective nu e completat nimic(bănuiesc ca pe parcursul anului școlar ar fi trebuit sa se completeze), dacă finalizez raportul în forma în care este acum , ce se întâmplă?

Acest mesaj a fost modificat de către nicoleta12 la data 7 Oct 2015, 08:37 AM

--------------------
user posted imageuser posted image user posted image

user posted image
Mesaj personal
titi_kit
Trimis: 9 Oct 2015, 06:25 PM

Utilizator activ

QUOTE (nicoleta12 @ 7 Oct 2015, 10:35 AM)
Am preluat aceasta responsabilitate anul acesta și mi s-a spus sa finalizez raportul, însă în cadranele respective nu e completat nimic(bănuiesc ca pe parcursul anului școlar ar fi trebuit sa se completeze), dacă finalizez raportul în forma în care este acum , ce se întâmplă?

Nu se finalizeaza RAEI. Plus ca daca nu aveti activitati de evaluare incarcate in cadranele 3 si 4 nu se finalizeaza.
Mesaj personal
scionesti2
Trimis: 9 Oct 2015, 10:40 PM

Utilizator
**

Noi nu prea stim cum e cu depunerea cererilor. Anul trecut, cei de la ARACIP au postat pe edu.ro o planificare a inspectiilor. Anul acesta nu apare planificarea pentru 2015-2016. Scolile inspectate anul trecut nu au depus cereri. Despre ce este vorba?
Mesaj personal
titi_kit
Trimis: 12 Oct 2015, 09:11 PM

Utilizator activ

Scolile care nu au depus cereri ori au fost inspectate la propunerea ISJ, ori a expirat termentul de acreditare de 5 ani si au intrat automat in evaluare externa periodica.
De obicei, depun cereri scolile care chiar vor o evaluare in diverse scopuri (de ex. infiintarea unei noi filiere, specializari etc.).
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved