Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (12) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> O "mostra" din realitatea educationala de zi cu zi..., Vom muri cu zile in miinile "medicilor"...
ezragsit
Trimis: 14 Dec 2006, 10:35 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (liliana.ionescu @ 18 May 2006, 09:44 PM)
Nu se investeste in EDUCATIE! Ministrii sunt pasageri prin sistem si nu au forta spirituala si nici dorinta de implicare.

Ba da! Se investește. Problema este CUM și ÎN CE!

Ultima noastră "specialitate" este hârțogăria fără fond. Alaltăieri aveam învățământ, ieri am făcut niște comisii "pentru calitate", azi avem învățământ de calitate. Ce s-a schimbat de alaltăieri până azi? Nimic de fond. Undeva, prin școli, există niște dosare pompoase în plus, ale "comisiei pentru calitate"...

Așa și cu investițiile. Nu sunt investiții? Nici o problemă! Deblocăm fonduri, dăm niște ordine "acu-acu, mintenaș ... luați produsele specificate, la prețurile specificate, de la firmele specificate ..." și ... gata, s-au făcut și investiții...

Grupul nostru școlar a fost obligat să cumpere ... alfabetare și jocuri pentru învățarea socotelilor ... la milioane de lei bucata, niște cartoane, ia acolo... Specificațiile pentru produsele informatice doar că nu spuneau numele agentului comercial de contactat, că-n rest specificau și codurile produselor ... evident scumpe și nu cele pe care le-am fi ales noi la o prospectare serioasă a pieței ...

Dar... ce să faci ... incepi cu o licitație, obții oferte din ce în ce mai bune, apoi câștigă garajul unde își repară șeful care distribuie banii mașina ... cu prețul cel mai mare dintre oferte ...

Evident, ar fi două soluții: MEdC organizează licitația centralizat și obține ofertele cele mai bune cu discounturi pentru volum și învățământ sau unitățile sunt lăsate să-și administreze fondurile după cum au nevoie. Practic, se recurge la a treia: MEdC dă specificațiile cele mai păguboase, iar unitățile primesc banii direcționați și cu termen fix de cheltuire. Iar directorii au libertatea să semneze mai la stânga sau mai la dreapta și ... cam atât. Că unele firme aveau marfă din belșug, dar proastă și "scumpită", iar altele s-au văzut nevoite să respingă comenzile pentru că nu puteau livra produsele în timpul lăsat la dispoziție ... ce mai contează?

Autogospodărirea și autoconducerea în învățământ se înscrie în două direcții de la centru venite: nu avem încredere în unități și lăsăm centrul să comită toate abuzurile din cauza cărora nu avem încredere în unități...

Centrul investește, centrul risipește, numele centrului fie lăudat!

Acest mesaj a fost modificat de către ezragsit la data 14 Dec 2006, 10:37 AM

--------------------
„Păcat că Brucan n-a ținut cont că îndepărtându-ne de 1989 ne îndepărtăm și de educația de dinainte de 1989 și cu fiecare an de noi «stupid people» ne îndepărtăm cu câte doi de acel efemer «peste douăzeci de ani»”
Mesaj personalTrimite emailYahoo
liliana.grecu
Trimis: 14 Dec 2006, 04:04 PM

Utilizator avansat

Dar... ce să faci ... incepi cu o licitație, obții oferte din ce în ce mai bune, apoi câștigă garajul unde își repară șeful care distribuie banii mașina ... cu prețul cel mai mare dintre oferte ...

Asa se intampla peste tot si, nu inteleg de ce nu au curajul oamenii din sistem sa sesizeze neregulile?? De teama repercursiunilor sau de teama schimbarii din functie??
Exemplu- Noi am cerut manuale de la o editura si ne-au trimis altele. Orice greseala de sus nu avem voie sa o semnalam. Ceva ce inseamna - tacere! si zau ca mie imi displace complet sistemul asta comunist...

--------------------
În cei 23 de ani de carieră didactică am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
ezragsit
Trimis: 14 Dec 2006, 07:22 PM

Utilizator avansat

comunist înseamnă să iei atitudine! Înseamnă să fii combativ! Să nu crezi că necazurile altora nu te interesează și că bunul public este bunul nimănui...

Noi NU suntem victimele comunismului, ci noi și comunismul suntem victimele acelorași egoisme, al aceluiași far-niente mic-burghez, al aceluiași sistem de complaceri pleziriste și compromisuri comode...

Noi nu prea am mai avut comuniști, am avut indivizi care au făcut pe teologii cât a fost preoția aducătoare de beneficii, pe progermanii cât Hitler câștiga și prosovieticii după 23 August, combatanți feroci ai celor neatenți la ședințe sub Dej și aplaudaci cu carnet, Telecolor, apartament cu cinci camere și Dacie Break sub Ceaușescu, anticomuniști după ce și-au tradat președintele și iconari între două vânzări de întreprinderi noi la preț de fier vechi și licitații trucate între prieteni, așa că acuzele la adresa sistemului nu-și au rostul, atât timp cât nu sistemul, ci oamenii ce l-au deformat sunt de vină...

--------------------
„Păcat că Brucan n-a ținut cont că îndepărtându-ne de 1989 ne îndepărtăm și de educația de dinainte de 1989 și cu fiecare an de noi «stupid people» ne îndepărtăm cu câte doi de acel efemer «peste douăzeci de ani»”
madagascar1
Trimis: 14 Dec 2006, 08:47 PM

Utilizator avansat

Oportunisti sunt peste tot.Sistemul poate fi mai permisiv sau mai putin permisiv
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 14 Dec 2006, 09:54 PM

Utilizator avansat

...comunist înseamnă să iei atitudine! Înseamnă să fii combativ! Să nu crezi că necazurile altora nu te interesează și că bunul public este bunul nimănui...

Aceasta trebuie sa fie definitia din dictionar pentru termenul de comunism!! Eu sunt un decretel si nu-mi aduc aminte deloc de ATITUDINEA combativa a celor din jur, ci din contra, cei mai multi spuneau"-Nu vorbi! Si peretii au urechi". Mi-aduc aminte de oameni fara demnitate ce lingeau mana sefului si sareau ca arsi la comanda acestuia... Multe din astea le vad si azi si ma intreb daca romanul a realizat ca este LIBER SA GANDEASCA, SA SE ASOCIEZE si SA SE IMPLICE???

--------------------
În cei 23 de ani de carieră didactică am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
ezragsit
Trimis: 15 Dec 2006, 08:19 AM

Utilizator avansat

Ce-nseamnă "sunt un decrețel"?
Nu mă refer la noțiunea în sine, ci la interpretarea proprie... Liliana.Ionescu ar fi un nick feminin, adică ar trebui asociat cu sexul capabil de inmulțire, cel capabil să poarte și să dăruiască lumii o nouă viață... Și mi se pare ... foarte ciudat ... ca o reprezentantă a acestui grup să spună despre sine ceva echivalent cu "sunt un produs nedorit al unei clipe întâmplătoare de amor dintre părinții mei, aș fi fost eliminată de la bun început dacă nu s-ar fi întâmplat să dea conducerea țării un decret care să interzică efectuarea la întâmplare și fără justificare a avorturilor medicale". Te-ai simțit nedorită, ți s-a spus că tu nu ar fi trebuit să fii, retrospectiv crezi că ar fi fost mai bine dacă existența ta de până acum ar fi dispărut în urmă cu trei decenii pe o masă ginecologică? Și ... asta are vreo legătură cu faptul că-ți scrii mesajele ca pe niște permanente țipete, folosind din plin boldul și culorile țipătoare?
Îmi amintesc de raionul de jucării de la Victoria, de multele magazine Materna, de părinții care erau categoric mai educați decât cei ce vor trebui să-și crească copiii în anii ce urmează, nu mi se pare că ar fi fost o neglijare sau vreo abandonare a copiilor "după decret"...
Iar necazurile din anii '80 le pun în legătură cu politica dobânzilor de după criza energetică din anii '70, care punea multe economii la pământ prin obligația de-a alege între a plăti cu mari eforturi datoriile sau de-a munci ca robii la plata unor eterne dobânzi, deci în nici un caz cu sporirea numărului de copii...
Rău a fost că lucrurile nu s-au discutat deschis, că nu s-a avut curajul de-a spune cinstit că acele datorii s-au datorat unor calcule ce nu au ieșit și al ineficienței aparatului de culegere de informații și de analizare economică, ce nu au permis la momentul efectuării investițiilor cu capital împrumutat evaluarea corectă a modului de restituire al creditului.
Lipsa de comunicare, înșelarea maselor au fost întotdeauna mari greșeli. Nu există viziuni și persoane peste critică și un conducător trebuie să conducă prin cinste și nu cu acoperirea nerealizărilor.
Doar această atitudine greșită a centrului a generat în lanț sistemul de raportări false, de comunicare a unor realizări acolo unde nu era cazul, de emulare nu în rezultate ci în crearea fictivă a acestora, înlocuirea spiritului critic și autocritic cu festivismul fără rost și lingușirea forurilor superioare.
Adică exact ce vedem și azi!
Fenomenul transcende regimul, evidențiind o eroare nu de sistem, ci de educație.
Faptul că îi învățăm azi timp de 10-12 sau 15 ani pe copii, că ceea ce le predăm "este important" atunci când noi înșine nu am putea argumenta de ce, atunci când creem examene în mod fals dificile, pentru a justifica subiecte și metode ce nu au un echivalent în nevoile vieții reale, atunci când elevii știu că nu vor folosi ceea ce trebuie să "tocească", dar vor avea nevoie de ceea ce școala nu știe și nu este pregătită să le ofere, nu facem decât să repetăm iar și iar greșelile ce ne-au costat atât de scump în ultimele decenii...
Unde și în ce fel a permis școala controlul societății, al mediului real? Nicăieri. Funcționând după norme stabilite din interior, controlându-se după criterii stabilite din interior, ruptă de realitate și ieșită în afara oricărei confruntări cu viața reală, școala a încetat să mai producă pentru societate, funcționând doar pentru sine.
Care părinte citind manualele copiilor săi mai înțelege despre ce este vorba, care părinte recunoaște în acestea ceva din ceea ce face el zilnic la locul său de muncă?
Definiții pompoase, exemple fictive și nenaturale, "cazuri reale" scoase din burta unor teoreticieni, eterna taxonomie, lipsa experimentelor și determinărilor reale, lipsa aplicării imediate a celor învățate ... câte s-ar mai putea înșira despre ceea ce găsește părintele în locul a ceea ce ar trebui să găsească.
Eternul exemplu al bunicii... "ce-ai învățat azi la școală?" ... urmat de imposibilitatea elevului de-a răspunde cu cuvinte și noțiuni clare pentru cineva care a trăiit o viață și a crescut câteva generații de oameni...
Disprețuim la toate nivelurile și în toate formele exemplul "sistemelor mediocre din străinătate", ignorând faptul evident că acolo copii scriu și joacă piese de teatru, studiază biologia și geografia făcând excursii și cercetări, încep fiecare capitol de matematică cu o problemă reală și-l termină cu rezolvarea acesteia, la istorie desfășoară hărți și documente pe mese și învață să argumenteze pe baza acestora, la fizică și chimie învață să măsoare, să observe, să emită ipoteze și să le verifice experimental și în toată școala, în toate activitățile să aibă o părere, să știe să o prezintă, să știe să o susțină și să știe să analizeze și, la nevoie, să accepte și argumentele și părerea celorlalți...
Da, într-adevăr "mediocre"...

--------------------
Nectara Mircioaga
Trimis: 16 Dec 2006, 10:57 PM

Mentor

happy30.gif happy30.gif happy30.gif
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 17 Dec 2006, 11:57 AM

Utilizator avansat

Ce-nseamnă "sunt un decrețel"?
Nu mă refer la noțiunea în sine, ci la interpretarea proprie... Liliana.Ionescu ar fi un nick feminin, adică ar trebui asociat cu sexul capabil de inmulțire, cel capabil să poarte și să dăruiască lumii o nouă viață... Și mi se pare ... foarte ciudat ... ca o reprezentantă a acestui grup să spună despre sine ceva echivalent cu "sunt un produs nedorit al unei clipe întâmplătoare de amor dintre părinții mei, aș fi fost eliminată de la bun început dacă nu s-ar fi întâmplat să dea conducerea țării un decret care să interzică efectuarea la întâmplare și fără justificare a avorturilor medicale". Te-ai simțit nedorită, ți s-a spus că tu nu ar fi trebuit să fii, retrospectiv crezi că ar fi fost mai bine dacă existența ta de până acum ar fi dispărut în urmă cu trei decenii pe o masă ginecologică? Și ... asta are vreo legătură cu faptul că-ți scrii mesajele ca pe niște permanente țipete, folosind din plin boldul și culorile țipătoare?

Sunteti oarecum limitat in gandire, domnule ezragsit!! Cu siguranta sunteti COMUNIST pana la oase si prin sange inca va curge doctrina totalitarista.
Am spus ca sunt decretel pentru a ma defini in spatiu si in timp pentru cititorii acestor topic-uri. Parintii mei si-au dorit copii., eu fiind mezina familiei am fost asteptata cu surle si trambite la nastere, deoarece isi doreau un baiat. Am fost considerata baiatul tatei pana cand a aparut - in cele din urma- si fratele meu.
Parintii mei m-au crescut in dragoste si respect pentru mine si pentru cei din jur. Daca ceilalti decretei nu au fost doriti de parinti, cred ca acestia au avut timp sa-si dea seama de pacatul capital pe care l-ar fi infaptuit prin intreruperea unei vieti pe masa de osanda. Si poate aceasta generatie este mai capabila decat a comunistilor care au lins mana stapanilor de joasa speta. Poate generatia celor din '67-'68 are o menire pe pamant, aceea de a se implica si de a lua ATITUDINE si de a da lectii celor ce si-au pierdut demnitatea prin tenebrele comunismului.
Pentru mine viata este un miracol(de aceea iubesc "culorile vii") si traiesc in lumina deoarece nu ma tem sa spun adevarul.

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 17 Dec 2006, 03:10 PM

Utilizator avansat

Va atasez o imaginea din incinta unei scoli, corp secundar, dar unde isi desfasoara activitatea foarte multe clase. Credeti ca-i pasa primarului ca decorul este jalnic pe coridoare?? Credeti ca intereseaza pe cineva??

user posted image

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.ionescu la data 17 Dec 2006, 03:11 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
ezragsit
Trimis: 19 Dec 2006, 07:10 PM

Utilizator avansat

Comuniștii ar pune mâna (sau ar organiza) și-ar zugrăvi. Pe principiul "al nostru este, noi îl îngrijim"
Post-comuniștii se vor plânge de lipsă de fonduri și vor ... cum spuneați? ... linge mâna (bănuiesc că nu voiați să spuneți "mana") stâpânilor cu mai multe sau mai puține clase, dar cu multe "tunuri" și "afaceri", sperând să-i convingă să de bani pentru plata reparației... Nici o grijă, banii se vor găsi, reparația se va face, banii vor fi de la stat iar reparația va include și o lucrare "pe lângă", așa că va fi muuult mai scumpă decât ne-am gândi...
Boala post-comunismului este combinația dintre "fără bani nu muncim" și "bani nu sunt". Cu rezultatul - firesc - "nu muncim"... ci ne lamentăm ...
Este regretabil că primarul nu se implică. Nu dând fonduri. Nu!!! Nu punând mâna să zugrăvească. Nuuuu!!!. Ci luându-vă la rost: "Este locul dvs. de muncă? Cum îl păstrați? Cine vreți să vi-l întrețină dacă nu dumneavoastră? Într-o săptămână, dacă nu ați curățat, copiii îi mutăm la o școală îngrijită, iar dvs. treceți în șomaj!"
La urma urmei sunteți niște angajați, iar patronul are datoria să vă pună la lucru, nu să vă asculte lamentările. Capitalismul ĂLA nu s-a construit cu trufandale și delicatețuri, ci cu ziua de muncă de 14 ore și coada kilometrică la "supa săracului" și oficiul de plasare a forței de muncă. Vreți să vină vreun chinez sau indian să repare școala? Dacă asta vreți, învățați și limba în care le veți preda apoi lecțiile...

Erau și pe vremuri asemenea "colțuri"? Nu știu! Mi-aduc însă aminte cum am spălat clasa pe jos și cum am zugrăvit pereții și cum am reparat acoperișul ... și nu-mi pare rău de aceste amintiri ... de elev, de student și de profesor ...

Comunist până în oase ... nu ai cum să fii. Comunismul ține de sfera ideologiei, nu de organic. Nu ne naștem nici comuniști, nici români, nici creștini. Ne naștem oameni. Apoi poți fi leneș, indiferent, profitor etc. indiferent de crezul arborat, sau poți fi harnic, preocupat, altruist, pentru că "așa vrea țara", "din credința în X" sau "pentru binele omenirii". În final, rămân copiii crescuți și copacii plantați... restul ...

Nu înțeleg "doctrina totalitaristă" în contextul lui "limitat în gândire". Am fost învățat să cred că frazele-tip și șabloanele sunt semnul limitării în gândire.
De fapt, observ că mă încadrați șablonard într-un clișeu ... hmmm ... chiar să fiu EU cel cu limitele?

Probabil că cei învățați cu "burghezul cu Coca-Cola" au trecut cu plăcere la "comunistul cu gândirea totalitaristă". Ghinion, nu toată lumea citește Sadoveanu, unii se mulțumesc cu comentariile despre Baltagul. E la fel și cu Marx... dacă originalul este prea greu ... te poți mulțumi și cu Tismăneanu ... în fine ... Rabelais avea o frumoasă comparație cu un tort acoperit cu oarece...

Întrebarea despre "decrețel" se referă la tendința atât de vizibilă azi de-a refuza implicarea și acțiunea prin ascunderea în spatele unui denominativ colectiv. Exemplul tipic este acela al elevului care spune cu savoare despre sine "nu știu", sau "noi n-am învățat...". Tu-i ceri un pic de gândire, dar el preferă liniștea lui "nu pot, de ce aș încerca?". Motiv pentru care nu-mi fac plăcere aceste "apartenențe"

--------------------
liliana.grecu
Trimis: 19 Dec 2006, 09:30 PM

Utilizator avansat

Cum îl păstrați? Cine vreți să vi-l întrețină dacă nu dumneavoastră? Într-o săptămână, dacă nu ați curățat, copiii îi mutăm la o școală îngrijită, iar dvs. treceți în șomaj!"
La urma urmei sunteți niște angajați, iar patronul are datoria să vă pună la lucru, nu să vă asculte lamentările.
Pe mine m-ati convins... Sunteti un om de valoare care mai si manuiti bine cuvantul. Nu vreau sa va contrazic. Aveti intr-un fel dreptate...
Credeti-ma, am participat la zugravirea clasei si eu, impreuna cu elevii mei. Am facut asta de doua ori in ultimii trei ani, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ies cu elevii mei sa zugravesc si holurile liceului internat. Dumneavoastra m-ati pune sa devin si tamplar pentru a confectiona mobilier??!! Eu sunt profesor, am doua licente si iubesc pe langa disciplina mea istoria, filosofia, literatura, etc. MUNCITORII SCOLII CE FAC?? DIRECTIUNEA SI ISJ ce fac?? Sa avem pardon, DORM in pace...
Sunt curioasa daca cineva din MEdC se sesizeaza, desi tare ma indoiesc. Ei au alte preocupari... sau poate cine stie!! Eu am scris acum doi ani catre Primaria Drobeta Turnu Severin, catre DSP, catre fosta conducere ISJ, catre MEdC si NIMIC. Eu mai sper ca INDIFERENTA va fi detronata! Doar Mos Craciun poate face minuni!!
(Imi cer scuze pentru ca nu scriu cu diacritice ca dumneavoastra.)

user posted image

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.ionescu la data 19 Dec 2006, 09:38 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
ezragsit
Trimis: 20 Dec 2006, 03:21 PM

Utilizator avansat

Stimată liliana.ionescu,

1. Tehnic, diacriticele sunt foarte accesibile:
1.1. Din Start/Settings/Control Panel/Regional Options alegem tab-ul de sus "Input Locales"
Cu Add, adaug (dacă nu există) Romanian cu tastatura Romanian
1.2. Și o și setez ca tastatură "default" (cea activă fără alte intervenții)
1.3. (aceasta se poate face pe orice calculator cu Windows, fără a fi administrator, este în schimb o setare specifică pentru contul de logare, adică, dacă mă loghez pe conturi diferite, setarea tb. făcută pe fiecare cont separat)
Până aici am activat opțiunea de-a avea și tastatura românească
1.4. La setările "hotkey" (scurtături de tastatură, locul și denumirea depind de tipul de Windows) am grijă să setez opțiunea de schimbare între tastaturi (de regulă cu Alt+Shift) și adaug și scurtături pentru tastatura românească și pentru cea englezească (setările mele sunt Alt+Shift+1 pentru engleză și Alt+Shift+2 pentru română).
Acum pot trece ușor de la un tip de tastatură la cealaltă.
1.5. Deschid Start/Program/Accessories/Accessibility/On Screen Keyboard
Apare pe ecran imaginea tastaturii. Cu setările de la 1.4. comut în varianta românească. O notez (sau tipăresc) în variantele simplu, cu shift, cu Alt-ul din dreapta barei de spațiu.
1.6. și rețin că Z și Y sunt schimbate (tastaura nativă românească este una de origine germană, rândul de sus începe cu QWERTZ)
că Alt-ul din dreapta este foarte important, cu el și V obțin @, cu el și Q obțin \, cu el și W obțin |, cu el și ',', respectiv '.' obțin < și >, pe B și N apar { și }
pe / apare - iar cu shift _
rândul de sus este modificat, parantezele sunt deplasate spre stânga, apar pe 2 " (cu shift), pe 1 !, pe 0 =, pe vechea liniuță + și ?, alături ' și *, la început sunt ] și [
Și, evident, apar ș ț ă î â Ș Ț Ă Î Â după JKLȘȚ, respectiv IOPĂÎ și  undeva sus sau în dreapta...
1.7. Apoi iau un text de vreo zece pagini în limba română și îl scriu de la cap la coadă, respectând ortografia. Până termin, am învățat să scriu și românește...

În Internet Explorer am grijă să am setat la View opțiunea UTF8 la Encoding...

2. Referitor la miniștri, primari și alte persoane similare...
Eu am un joc simplu și foarte eficient: "pune-te în locul lor"
Să presupunem că ai fi tu, liliana.ionescu, numită ... ce ți-ar plăcea? ... ministru să spunem. Ai deveni instant conștientă că ai o mulțime de școli cu pereți dezastruoși și că lumea te înjură pentru că nu rezolvi. OK. Ești acolo! Cu ce începi? Btw, între timp ai avea de organizat examenele, licitațiile de manuale, te-ar bombarda lumea cu probleme de ministru (gen "de ce a fost numit cutăriță pe postul cutare, dacă eu, autorul petiției, spun cu tărie că de fapt alt cutăriță ar fi fost mai potrivit acolo, așa cum demonstrez în cele 50 de pagini atașate..."). Și, tot evident, fiind ministru, funcție reprezentativă, ar trebui să mergi la spectacole, prezentări, mese rotunde, interviuri, la Parlament, Guvern, Președenție, să primești delegații străine și să mergi tu însăți pe-acolo... Exact cum și-n ce fel ai rezolva cu pereții aceia?
Orice funcție politică este o funcție de echilibrare a unor tendințe contradictorii. Trebuie să mediezi, urmărind să-ți salvezi și întărești poziția, cerând și lăsând ...
Poți cere bani, nu-i vei primi, ți se va cere să lași din bani, vei refuza... Poți cere bani pentru ziduri, ți se vor lua bani pentru inundați, ce ai azi, nu o să ai mâine, cu cât ceri mai mult, cu atât ești mai prost-văzută de colegii din Guvern, cu cât lași mai mult, cu atât ești mai prost văzută de subalterni... Toată lumea primește bugetul bătut în cuie, numai tu plutești în aer între procente mai mari sau mai mici, funcție de un mare număr de factori, între care concesiile tale nu sunt printre cele neimportante. Poți cere și primi 20 miliarde, dacă accepți "furnizori recomandați". Sau poți refuza, și rămâi cu 5 miliarde... Oricum, pentru ziduri vor ajunge efectiv vreo 2, restul vor fi șpăgi locale, facturi umflate, vile de vacanță etc... Dacă rămâi, lumea te-njură, dacă-ți dai demisia, lumea râde de tine... Cred că dintre miniștrii de după 89 ... poate doar Ecaterina Andronescu să fi lăsat până în final o amintire plăcută, dar și dânsa a fost la vremea respectivă aprig contestată...
Așa că ... acum tu ești acolo ... ești în cabinet, ai preluat funcția ... ce faci în continuare? Care este primul gest? Cu ce începi? De la ce, cum și cu cine?

Vecinii noștri unguri au o soluție mult mai simplă (și au școli mult mai arătoase):
Consiliul local are controlul, directorul are banii și libertatea de decizie în cadrul programului pe care și l-a asumat când a candidat.
În limitele mandatului, directorul face aproape tot ce vrea: angajează, disponibilizează, distribuie fondurile între salarii, investiții, materiale etc.
În final, are de dat socoteală pentru ce a realizat din ce a promis că va realiza, dacă a avut un program de succes, este păstrat în funcție, dacă nu, nu.
Nici un director nu poate spune "n-am avut fonduri". El angajează muncitorii, așa că el răspunde pentru calitatea lucrărilor. Dacă școala arată ca-n poza ta, nu are pe cine da vina. Iar dacă a pus un profesor să facă tâmplărie și acesta a refuzat și-a plecat, dacă a fost un profesor bun și lumea îl regretă, directorul va suferi consecințele, dacă însă nimănui nu-i pasă de el, poate ar fi fost mai bine să știe tâmplărie și să fi făcut ce i s-a cerut...

Școala cu zidul respectiv are elevi și profesori. Nimeni nu spune ca profesorul să facă tâmplărie. Dacă școala are bani, atunci la fel ca acasă totul se reduce la a angaja o echipă de reparatori.
Dacă școala însă nu are bani, în situația similară de acasă cine ar face reparația? Nu cumva cei ce stau în acea casă?
Școala lucrează cu elevi și indirect cu părinții acestora.
Dacă nu le poți cere bani, le poți cere să exercite presiune pentru ca banii din impozitele plătite de ei să ajungă la școala unde le învață copiii.
Dacă profesorul nu poate mobiliza comunitate părinților, are o problemă de comunicare, dar situația nu este încă terminată.
Școala pregătește copii. Pentru viață. Viața înseamnă și zugrăvit, și făcut tâmplărie (și gătit, spălat, cusut, gospodărit...) Dacă noi, școala, întoarcem spatele vieții și-i învățăm pe copii savantlâcuri inutile și nimic practic ... nimeni, dar nimeni nu o să ne ierte ... ce-i înveți pe copiii ce ți-au fost încredințați, dacă acest minim, păstrarea curățeniei și efectuarea unor mici reparații nu ești în stare să-i înveți? Există tehnologie, profesori de tehnologie, practică, maiștri de practică. Ce fac copiii la aceste ore și cu acești oameni? Ce fac ei cu tine, ca dirigintă? Ce-i înveți tu să facă și ce-i îndemni tu să dorească? Ce faci în consiliul profesoral și cum intri în relație cu colegii pentru a stabili un drum de urmat.

Vezi, erau bune vechile vremuri pentru câte ceva. O școală neîngrijită devenea obiectul atenției organizației de bază, oamenii discutau problema, se căutau soluții, se intra în relație directă cu întreprinderile patronatoare, exista o colaborare și un sistem de schimburi de servicii. Și-n locul a zeci de partide care să se sape unul pe celălalt, exista Partidul, care intervenea direct și punctual ca totul să meargă cum trebuie...

--------------------
liliana.grecu
Trimis: 20 Dec 2006, 04:55 PM

Utilizator avansat

Am sa răspund provocarii dumneavoastră, nu înainte de a va mulțumi pentru lecția de informatică. Poate ea este utilă celor ce nu știau nimic din toate cele expuse de dumneavoastră. Sa fiu sinceră, eu din comoditate nu scriu cu diacritice pe net, dar am activat opțiunea UTF8 la Encoding (asta nu știam). Ultima frază mi-a fost de folos.
În Internet Explorer am grijă să am setat la View opțiunea UTF8 la Encoding...

Ce aș face dacă aș fi ministrul educației?? Imi place jocul...
În primul rând, aș lua legatura cu Consiliile locale si județene cărora le-aș cere să-mi trimită o prezentare electronică a școlilor din orașele, comunele și satele țării, fără cosmetizări. Aș ruga echipa (presupunând ca ea există!) să-mi prezinte școlile aflate în impas, dar și pe cele aflate la standarde. Aș lua legatura cu mass-media pentru promovarea imaginii școlii românești prin înființarea unei caravane, care zi de zi să prezinte publicului larg o nouă incintă școlară. Dacă nu ar fi fonduri, deși ele sunt risipite necuviincios, aș duce o campanie de sensibilizare a societății civile prin media, evident. Pentru mine, școala înseamnă locul unde îti descoperi talentul și unde îți cultivi cel puțin o pasiune. Tuturor școlilor aflate în situația școlii mele le-aș da var și un termen limită, apoi aș demite directorii. Evident, aș lua legătura cu DSP și cu Sanepidul și aș derula o campanie pentru elevi și părinți, gen, "Nu mi-e teamă să mă implic!". Aș fi o oră pe net la dispoziția elevilor, părinților și profesorilor pentru a afla problemele reale ale școlii românești. (Apropo, daca actualul ministru ar intra pe site, m-aș simți ca un om care nu vorbește în van...).
Aș cere înființarea unui site unde fiecare școală, dar fiecare școală să fie înregistrată și să-și specifice activitățile desfășurate cu elevii: concursuri, excursii, parteneriate, proiecte derulate, muncă de voluntariat și premii pentru participări la olimpiade. Mi-aș face timp să particip la activitățile organizate de elevi. Obligatoriu ca fiecare școală să aibă site personalizat și revistă electronică. Dacă eu vreau să aflu ceva despre școala din satul Bistrița, județul Mehedinți, de exemplu, nu am nici o posibilitate. Dar am aflat ca directorul ține calculatorul școlii acasă, de teama hoților...
Aș propune adaptarea programele școlare pe sistem european. Dar mai întâi de toate nu aș permite școlarizarea celor ce vin la școală doar să se plimbe. Profesorii ar trebui să aibă un portofoliu pe care sa-l susțină în fața CP. Aș deschide competiția pe toate liniile. Nu aș numi directori cu delegație pe cei ce au refuzat să participe la concurs. Aș desființa salariile de merit și gradațiile și aș trimite fiecari școli un numar de excursii in străinătate la sfârșit de an. Fiecare profesor ar fi obligat să facă cercetare cu elevii, nu doar să copieze informații din diverse cărți la proiectele de an. Toate activitățile să se oglindească în renumele școlii...
Probabil aș avea atâtea de făcut... Nu o contest pe d-na Andronescu, om de adevărată valoare morală, dar a zapacit învățământul tehnic prin acele școli de SAM, unde programele școlare sunt de nivel universitar, desi unii dintre ei nu au nici capacitatea. Aș milita pentru învățământ cultură generală până în clasa a X-a. Aș permite dialogul. Nu m-aș considera o persoană superioară. Ministrul Miclea era foarte distant, iar secretarele sale parca erau paznici la poarta iadului...
Dacă nu mi s-ar aloca fonduri de la guvern aș face lobby, aș iniția proiecte legislative și aș face apel la populație. EDUCAȚIA este cheia ce poate deschide ușa României spre un "viitor luminos".

Știți câți dascăli cu pile ocupă locul unora competenți, datorită incompetenței directorilor și inspectorilor?? Apropo, ce concurs de inspectori este acela in care candidatul este același cu contracandidatul. Asta înseamnă că doritorii nu au primit verde de la partid, sau de la ISJ, sau de la MEdC??

Mie nu mi-ar conveni sa aflu ca fiul meu raschetează pereții holurilor liceului. Eu nu l-aș lăsa pe fiul meu intr-o astfel de școală. Dacă fiecare părinte ar face la fel, schimbarea s-ar produce. Dar oamenii sunt indiferenți la INDIFERENȚA celor din jur!!

Eu pe elevii mei îi indemn să devină oameni de seamă, demni și capabili să se implice. La orele de dirigenție am ajuns să citesc poezii, deoarece am constatat că nu știu nici măcar să recite. Și acum sunt de acord cu dumneavoastra, cred că trebuie reînființată "Cântarea României", deoarece nu simt nimic pentru țara lor. Este drept nici Guvernul nu face nimic pentru tineri. Niște locuri călduțe pe la AJOFM, dar tinerii noștri sunt șomeri sau hoți prin țări străine. Există și un segment care nu se incadrează în acest șablon, dar cei valoroși rămân peste granițe. Sună cunoscut, nu_ Mircea Eliade, Brâncuși, etc...??
Cei mai mulți dascăli se mulțumesc cu această pâine dulce-amară, pierzând noțiunea de corectitudine (vezi meditații, bac) și de implicare în viața școlii (sesizarea unor nereguli)...

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
ezragsit
Trimis: 21 Dec 2006, 11:04 AM

Utilizator avansat

Foarte interesant!
Nimic nou însă în faptul că din dialog răsar nestematele...
Oricum, pare să se fi pus bazele unui nou topic: "Ce ați face, dacă ați fi factorul de decizie...?"
Revine un pic mai târziu... pentru că sunt suficiente idei de combătut ... și susținut ... domage que nous parlons en "codrul pustiu".... wink.gif

--------------------
liliana.grecu
Trimis: 21 Dec 2006, 01:53 PM

Utilizator avansat

Regret faptul ca ceilalti colegi de pe forum nu au ... opinii!

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
little_john
Trimis: 5 Jan 2007, 09:15 AM

Utilizator avansat

Cit de atractiva mai este azi cariera universitara?
Iasul ramine fara elite
Autor: Nicoleta VIERU

Salarii la limita subzistentei si munca de zece ore pe zi. Asta ofera astazi universitatile celor citeva sute de tineri preparatori si asistenti din Iasi. Si totusi, de ce mai aleg azi licentiatii cariera academica, in conditiile in care firmele private le acorda, in unele cazuri, salarii de trei sau patru ori mai mari? In trecut, cariera universitara era aleasa de cei mai buni absolventi de facultate pentru ca oferea prestigiu si un statut social de invidiat. Astazi, tinerii valorosi prefera cariera "financiara". Acesta este singurul mod in care se poate "citi" concurenta redusa inregistrata in ultimii ani pentru posturile de debutanti in invatamintul superior. Cu cel mult un candidat pe loc la posturile de preparator, universitatile iesene par sa se confrunte cu o criza a tinerelor talente. Profesorii de la facultatile de stiinte exacte si tehnice se pling deja ca firmele private le rapesc cei mai buni absolventi, lasind invatamintului doar tinerii de nivel mediu. Mai putin afectate de aceasta criza sint facultatile de stiinte socio-umane, care prin natura lor nu lasa foarte multe alternative absolventilor sai. Tinerele cadre didactice recunosc si ele ca invatamintul nu este destinat celor care isi aleg cariera pentru cistigul financiar. "Trebuie sa ai o doza de utopie, sa fii un visator pentru a ramine un invatamint", spune un viitor candidat la postul de asistent universitar.

"Atunci, cariera academica era ceva la care visai de pe bancile scolii"
Prestigiu, statut social si stabilitate financiara. Aceasta era "triada" care i-a motivat pe actualii profesorii universitari atunci cind au ales cariera academica. Un post de cadru didactic in universitate asigura automat respectul celor din jur si o pozitie sociala importanta. "Atunci, cariera academica era ceva la care visai de pe bancile scolii. Iti asigura prestigiu in societate si un statut social onorant. Situatia financiara la inceput nu era deosebita, dar iti asigura o oarecare stabilitate. Ca tinar cadru didactic, primeai insa locuinta din partea Universitatii, si te descurcai binisor", isi aminteste prof.dr. Mircea Cozmanca, prorector al Universitatii Tehnice "Gh. Asachi".
Pe linga o locuinta, primita pentru o chirie foarte mica, cariera academica asigura unora dintre universitari, chiar si la debut, un salariu suficient pentru doua mese zilnic la restaurant. "In primul an de cadru universitar mi-am permis zilnic sa maninc la restaurant, atit la prinz, cit si seara. Si asta timp de un an de zile. Aveam camera de camin asigurata de universitate si totul era mult mai usor. Pentru tinerii de astazi, restaurantul este mai degraba un lux" , spune si prof.dr. Gheorghe Grigoras, decanul Facultatii de Informatica din cadrul Universitatii "Al.I. Cuza". 
De fapt, dupa  cum recunosc si "seniorii" invatamintului universitar iesean, pentru tinerii universitari de astazi pina si traiul decent a devenit greu de obtinut. "Acum, pentru un tinar preparator sau asistent este foarte greu. Are nevoie de mult ajutor pentru a se mentine la un nivel decent de trai", spune prof.dr. Mihai Toma, decanul Facultatii de Fizica, din cadrul Universitatii "Cuza".
Si totusi: ce ii mai motiveaza astazi pe tinerii absolventi de studii superioare in alegerea carierei academice?

"Cei care cauta cistigurile financiare nu au ce cauta in invatamint"
"Prestigiul si statutul social au ramas factori importanti de motivare in alegerea carierei didactice universitare, desi astazi ele vin mult mai tirziu. Cit priveste partea financiara, aici depinde de facultati, insa oricum salariile sint foarte mici. Cei care cauta cistigurile financiare nu au ce cauta in invatamint", considera asist. drd. Adrian Monoranu, din cadrul Facultatii de Economie si Administrarea Afacerilor a Universitatii "Cuza".
Cariera academica continua sa ofere prestigiu si recunoastere sociala celor care o aleg, insa ele nu mai constituie motive suficiente. Pentru tinerii universitari de astazi ele sint mai degraba niste bonusuri pentru anii de dificultati financiare oferite de sistem debutantilor.  Astfel, cu un salariu mediu de 700 RON lunar, tinerele cadre didactice abia isi permit sa isi plateasca chiria si facturile lunare. Cu toate acestea, programul lor de munca include pina la 12 ore pe zi, activitatea didactica si de cercetare. Aceasta pentru ca statutul social si prestigiul oferit de cariera academica vin prea tirziu, si necesita cel putin zece ani de activitate didactica, si mai ales de cercetare, sint de parere tinerii universitari.
"In spatele fiecarei ore cu studentii se afla cel putin trei ore de munca individuala. In plus, mai avem de lucrat la articole si lucrari stiintifice fara de care nu avem nici o sansa sa avansam in cariera. La cantitatea de munca depusa insa, salariile sint in mod clar o anomalie a sistemului", a precizat asist. dr. Sorin Botezatu, din cadrul Facultatii de Matematica.
Cu un asemenea sistem de "motivare", cei mai multi tineri capabili au preferat sa renunte la cariera academica.

"Am ramas fara asistenti si preparatori"
In conditiile in care firme private din tara sau din strainatate ofera salarii de citeva ori mai mari, cei mai multi tineri au renuntat sa astepte pina ce dobindesc prestigiul si statutul social oferit de invatamint, in schimbul unei sigurante financiare. "Am ramas fara asistenti si preparatori. De curind a plecat un sef de lucrari, iar acum am fost anuntat ca alti doi asistenti intentioneaza sa plece. Nici absolventii nu mai vor sa ramina. Firmele ii racoleaza pe cei mai buni de pe bancile facultatii, iar noi raminem pentru posturile vacante cu candidatii de nivel mediu", ne-a spus prof.dr. Mihai Branzila, seful departamentului de Geologie din cadrul facultatii de Geografie si Geologie.
Cei mai vinati absolventi sint cei care provin de la facultatile de stiinte exacte sau cele de profil tehnic, pentru care se da o adevarata batalie intre conducerea facultatilor si firmele private.
Ofertele foarte generoase ale sectorului privat au atras in ultimii ani esecul universitarilor in pastrarea celor mai buni absolventi. De altfel, cui ii mai da de gindit o alegere intre un salariu de 700 RON pe luna, oferit in invatamint, si unul de 3.000 sau chiar 9.000 RON lunar asigurat de unele firme private?
"Tinerii absolventi pleaca la firme straine pe salarii de 1.000 de dolari. Cunosc insa si fosti colegi de facultate care primesc salarii de 3.000 de euro. Oferta firmelor private este foarte generoasa. As putea pleca si eu, insa imi place prea mult sa lucrez cu studentii, si cred ca as regreta, chiar daca partea financiara s-ar imbunatati foarte mult", ne-a spus asist.dr. Daniel Tabara, din cadrul Facultatii de Geografie si Geologie.
De citiva ani, firmele nici nu mai asteapta sa vina candidatii la ele. Dimpotriva, incep sa isi selecteze perosnalul inca de pe bancile facultatii. Oferind burse, training-uri sau internship-uri, cele mai multe firme se asigura de fidelitatea celor mai buni absolventi cu unul sau chiar doi ani inainte de recrutarea efectiva. "Din generatia trecuta, circa 75-80% dintre absolventi au fost preluati de firme private. In generatia care termina anul acesta, exista deja firme care acorda burse celor mai buni studenti, urmind ca la finalizarea studiilor sa fie preluatI de acestea", sustine prof.dr. Mihai Branzila.

Cu ani in urma erau 4-5 candidati pe post, acum se roaga profesorii de ei sa vina
Cei mai solicitati sint insa studentii din domeniul tehnologiei informatiei, asaltati in fiecare saptamina de noi oferte de burse sau locuri de munca din partea firmelor de renume din tara si chiar din lume. "In fiecare saptamina primim brosuri, mail-uri sau alte oferte din partea firmelor pentru a fi prezentate studentilor.
Cu o asemenea cerere pe piata muncii, este o adevarata provocare pastrarea celor mai buni", ne-a spus prof.dr. Gheorghe Grigoras,  decanul Facultatii de Informatica din cadrul Universitatii "Cuza".
Cu un sistem salarial foarte restrictiv, putine dintre facultati reusesc insa sa faca fata acestei provocari.
"In ultimii sase ani cei mai buni absolventi au plecat fie cu burse in strainatate, fie la firme foarte bune. Nici nu prea mai ai de unde alege pentru un post didactic. Astfel ca la concursurile pentru preparatori am ramas cu cei de nivel mediu sau slab", se plinge si decanul Facultatii de Fizica, prof.dr. Mihai Toma.
Criza "tinerelor talente" este insa cel mai bine evidentiata de concurenta inregistrata la concursurile pentru posturile didactice, in ultimii ani. Astfel, daca acum circa sase ani pentru un post de preparator se luptau chiar si patru candidati, astazi un astfel de post vacant abia atrage cite un candidat. "La ultimele concursuri pentru postul de preparator am avut doar un candidat pe loc, spre deosebire de acum 5-6 ani, cind aveam si 4-5 concurenti", sustine prof.dr. Mihai Toma.
Mai mult, sint cazuri cind toti pretendentii renunta la post inca dinaintea concursului, profesorii find nevoiti sa caute din nou alti candidati. "Sincer eu nu am vrut sa urmez o cariera academica, a fost doar o chestiune de conjunctura. Toti candidatii renuntasera la post, iar un profesor cu care eu colaborasem la cercetare m-a chemat sa candidez. Aveam media 9, conditia pentru intrarea in concurs, si asa am ajuns aici. Acum chiar imi place ce fac si nu as mai renunta, desi partea financiara nu este tocmai stralucita", asist. Radu Apetrei, din cadrul Facultatii de Fizica.

Cariera academica e inca rivnita de absolventii facultatilor umaniste
Exista insa si facultati care nu sint amenintate de ofertele financiare substantiale ale firmelor private. Aceasta, insa, nu datorita preferintei absolventilor pentru cariera didactica, ci pur si simplu pentru ca ele lipsesc cu desavirsire. In lipsa unor alternative mai bune, cei mai buni absolventi de stiinte umaniste prefera sa ramina in mediul academic. "Ca absolvent de Istorie nu am prea multe alternative. Cel putin nu altele mai bune. Partea financiara nu constituie un avantaj, insa imi place foarte mult sa lucrez cu studentii", ne-a spus drd. Ionut Nistor, candidat la postul de asistent universitar. Astfel, date fiind alternativele mai putine pentru absolventii de facultati umaniste, facultatile cu acest profil reusesc inca sa recruteze pentru corpul profesoral absolventi buni.
"Cei din chimie, fizica sau stiintele tehnice au oferte mai bune la firme sau in strainatate. Pentru domeniul nostru insa nu sint alternative mai bune decit cariera academica, si tocmai de aceea reusim sa pastram virfurile, sefii de promotie", ne-a spus prof.dr. Adrian Neculau, seful Departamentului de Psihologie din cadrul Facultatii de Psihologie si Stiintele Educatiei a Universitatii "Cuza".
De altfel, pentru "virfurile" acestor facultati, angajarea in cadrul lor este un obiectiv inca din timpul facultatii. "Cariera academica este foarte tentanta in acest domeniu. Am libertate in stabilirea programului sI a tematicii de seminar, iar cu timpul apar mari posibilitati de avansare. In plus, imi place foarte mult sa lucrez cu studentii. Partea financiara nu e stralucita, dar trebuie sa gindesti in perspectiva", ne-a spus prep. Daniela Zaharia, fosta sefa de promotie a Facultatii de Psihologie.

"Pentru a alege o astfel de cariera iti trebuie in mod  clar o doza de utopie"
Asadar, chiar daca nu mai este astazi o miza importanta pentru multi absolventi, cariera academica ramine insa atractiva pentru doua categorii de candidati: cei care sint pasionati de activitatea didactica si cei care nu au alternative mai bune.
Conditii obligatorii pentru urmarea unei astfel de cariere sint, in opinia celor ce au ales-o, "toleranta" financiara, rabdare in asteptarea promovarii, pasiune pentru munca didactica, dar si o doza de utopie. "Pentru a alege o astfel de cariera iti trebuie in mod  clar o doza de utopie, dar si multa pasiune", ne spune drd. Ionut Nistor.
"Ca sa ramii in universitate trebuie sa iti placa sa lucrezi cu studentii, sa ai rabdare, dar trebuie sa fii si un pic visator, sa treci peste greutatile de la inceputul carierei", considera si asist. Adrian Monoranu.

Tinerii universitari, platiti la fel ca maturatorii
Desi au studii universitare si postuniversitare, iar unii dintre ei au dobindit chiar si titlul de doctor, debutantii din invatamintul superior se mentin la acelasi nivel al venitului cu angajatii de la Salubris. Astfel, cu un salariu net care variaza intre 600 si 700 RON, similar celui de maturator, cei mai multi preparatori abia reusesc sa isi achite chiria si intretinerea pentru locuinta, iar pentru mincarea zilnica unii dintrei ei mai apeleaza si la parinti. Desi sint responsabili de educatia universitara a sute de studenti, sistemul de retributie ii mentine pe tinerii universitari la limita subzistentei.
Debutantii invatamintului universitar sint de ani buni "codasii" sistemului salarial de invatamint superior, dar si al celui bugetar in general.
Astfel, in 2004, un preparator sau asistent avea un salariu brut de doar 4,4 milioane de lei vechi, adica mai putin de jumatate din salariul mediu net inregistrat la nivel de tara, care in acel an era de 9,7 milioane de lei vechi.
"Handicapul" nu a putut fi recuperat nici in 2005, cind un debutant cistiga 6,6 milioane de lei vechi, cu aproape trei milioane mai putin de salariul mediu de 9,7 milioane.
In 2006, nici majorarile salariale acordate de Guvern nu au reusit sa reduca din inferioritatea acestor categorii didactice. Cu un salariu brut de 7,8 milioane lei vechi lunar, debutantii mai au nevoie de inca trei majorari salariale serioase pentru a ajunge la nivelul salariului mediu din 2006, de 11 milioane lei vechi.

In urma colegilor din Occident si in ce priveste accesul la noutatile stiintifice
In timp ce, sub aspect financiar, cariera academica este lipsita de orice atractivitate, sub cel al sanselor de implinire profesionala situatia s-a remediat in ultimii ani, spun profesorii. Daca pina acum doi ani cele mai multe laboratore de cercetare functionau cu aparatura utilizata in celelalte state acum circa 50 de ani, rezultatele si proiectele de cercetare cistigate de cadrele universitare iesene au imbunatatit conditiile de lucru.
"Am fost plecat la universitati din Cehia si Austria si, sincer, nu exista diferente foarte mari. Sintem cam la jumatatea drumului, insa in ultimii ani am recuperat foarte mult. Prin intermediul granturilor de cercetare a fost adusa multa aparatura moderna, iar in urmatorii trei ani cred ca vom ajunge la un nivel ridicat. Pot spune ca facem cercetare cu adevarat la un standard ridicat", ne-a spus asist.drd. Radu Apetrei, de la Facultatea de Fizica.
Imbunatatirea conditiilor de cercetare din laboratoare nu a eliminat insa toate problemele. Din cauza accesului extrem de restrins la revistele internationale din domeniu, cadrele didactice ramin deficitare la capitolul informare.
Noutatile din domeniu ajung in universitatile iesene destul de tirziu, si cel mai adesea prin intermediul cunostintelor care predau sau studiaza la universitati din strainatate. "Un abonament  la o revista internationala cotata ISI poate ajunge si la 7.000 de euro pe an, bani pe care Universitatea noastra nu isi permite sa ii aloce. De obicei intram in posesia materialelor straine prin intermediul studentilor sau colegilor plecati in strainatate, care ne trimit prin intermediul internetului articolele solicitate.
Problema este ca nu putem apela la ei la nesfirsit. Aici ar trebui sa intervina Ministerul Educatiei, insa deocamdata nu exista nici o initiativa", a declarat prof.dr. Gheorghe Popa, prorector pentru cercetare stiintifica in cadrul universitatii "Al.I. Cuza".
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 5 Jan 2007, 10:00 AM

Utilizator avansat

MEdC a achiziționat din bani publici o masina ultralux, 60.000 de euro, pentru deplasarile ministrului educatiei in teren. Eu ma bucur, poate astfel va fi tentat sa mearga in scolile uitate de Dumnezeu si poate isi va face aparitia mai des prin judetele tarii. Ce parere aveti??

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
little_john
Trimis: 13 Jan 2007, 11:13 AM

Utilizator avansat

user posted image
Zeci de mii de euro ascunsi in magazia scolii
Autor: Ioana DOBOS

Din controversatul program SIVECO, al Guvernului Nastase, in care apropiati ai fostului premier au fost acuzati ca au incasat comisioane de zeci de milioane de euro, s-a ales praful la Iasi. Reporterii nostri au facut ieri un tur la intimplare prin citeva sate din judet pentru a vedea cum sint folosite calculatoarele ultraperformante si extrem de scumpe din scoli. Rezultatele au fost absolut dezamagitoare. Sute de calculatoare au incuiate in gramezi de cite zece, unele in foste magazii, cu praful de un deget pe ele. Astfel, costisitoarele aparate si ultraperfomantele softuri se uzeaza moral si inutil de la luna la luna. Cititi un incitant reportaj despre cum se toaca aiurea mii de miliarde din banii publici.

Elevii scolilor din mediul rural isi schimba la poarta, intre frati, ciubotele de cauciuc pentru a merge in schimbul doi la scoala. Imaginea, desprinsa parca dintr-un loc in care timpul a stat, am surprins-o ieri la Mironeasa, una dintre comunele din sudul judetului unde ne-am gasit ieri drum. La Scheia, profesorii se tem de cutremur, sa nu ramina prinsi sub cladirea care inca mai rezista sub vopsea si var vechi. Materialul didactic e "confectionat de profesori", iar mobilierul n-a mai fost schimbat de zeci de ani. Scolile au insa calculatoare ultraperformante, gratie programului de informatizare a educatiei din Romania. "Nu trebuie facute diferente intre elevii din mediul rural si cei din mediul urban", a explicat inspectorul general Camelia Gavrila. Numai ca elevii din scolile de la sate nu-si amintesc cind au trecut ultima oara prin laboratorul informatizat, plin de aparatura si scaune prafuite. In spatele unei usi bine incuiate si a gratiilor de la geamuri, investitia de sute de milioane zace nefolosita. Dar este pazita sa nu fie furata, si conservata sa nu se strice. Aceasta este realitatea din satele iesene, dintr-o tara de curind europeana.

Nimeni nu avea cheie
Prima scoala la portile careia am batut, cea din comuna Grajduri, era inchisa. Erau doar doi, trei copii prin curte, care ne cercetau curiosi. De la ei am aflat ca usile stau mereu inchise, ca masura de protectie impotriva altor copii, dar de etnie rroma. Usa de la camera ce adaposteste calculatoarele nu putea fi altfel decit tot inchisa. Intr-un corp din curtea scolii, de la care nimeni nu avea cheie, era investitia Ministerului pentru elevii scolii Grajduri. "Directoarea este plecata la un curs de management la Iasi, iar cel care administreaza reteaua nu este aici", ne-a spus o profesoara. Copiii au intrat la calculatoare, dar mai demult. "Nu stiu cind am fost ultima oara. Am facut o data lectii la engleza si chimie, dar de cind a plecat profesorul de engleza in Anglia, nu am mai trecut pe la calculatoare", a marturisit eleva de serviciu a Scolii din Grajduri.

Praf gros pe tastatura
In comuna Scheia, problemele de infrastructura si copiii navetisti, nevoiti sa parcurga pe jos cite 4 kilometri pina la scoala si alti 4 inapoi spre casa, par sa fie problemele cele mai importante. "Ne rugam de mult timp la domnul primar sa vedem cum facem sa primim bani pentru repararea scolii. Anul acesta avem promisiuni ca o sa-i primim. Vrem sa refacem peretii, tavanul din rigips", ne-a declarat Vestinica Alexa, directoarea scolii. Reteaua de calculatoare ar trebui sa fie folosita de copiii de gimnaziu, dar si de cei din clasele a IX-a si a X-a a scolii de arte si meserii. Elevii recunosc insa ca arareori au calcat pragul laboratorului. Calculatoarele tinute incuiate dupa o usa de metal nu au fost deschise anul acesta, chiar daca directoarea ne-a asigurat ca in urma cu o zi intrase ultima grupa de elevi. Marturie, praful de pe tastatura, mobilier si monitor. Mai rau este ca, desi scoala plateste abonament de internet prin Romtelecom, serviciul nu functioneaza din luna iunie a anului trecut si inca nu a fost gasita o solutie.

Profesorii fara cursuri nu au acces
In privinta retelei de calculatoare din comuna Mironeasa, una spune directoarea adjuncta, alta spun profesorii. "Computerele sint folosite de la clasa intii, facem lectii pe calculator", ne asigura Paraschiva Amancei, directorul adjunct al unitatii de invatamint. Mai mult decit atit, administratorul de retea ar vrea sa faca mai multe: sa ii invete pe copii programele Microsoft Office, componentele calculatorului, "insa si asa ceea ce fac este benevol", a marturisit el. Un elev a spus ca a fost o data "la calculatoare", dar si atunci nu a fost lasat sa umble, ci sa urmareasca lectia. In conditiile in care sala laboratorului de la Mironeasa este foarte mica si cu greu au fost inghesuite 10 calculatoare si 10 persoane, atunci, pentru o clasa de 25 de elevi, atmosfera devine apasatoare, iar atentia copiilor, relativa. Dascalii, nici ei nu sint multumiti. Un profesor de matematica a declarat ca el ar fi dorit sa isi duca copiii la o lectie pe calculator, insa nu a fost lasat deoarece nu facuse cursurile standard.

Sefa ISJ viseaza: Salarii mari si personal calificat
Sefa ISJ, Camelia Gavrila, a recunoscut fenomenul "calculatoarelor de expozitie" din mediul rural. "Exista tendinta ca dotarile sa fie protejate pentru a nu se uza. Insa obiectele se degradeaza fizic in timp si nici nu servesc scopului didactic. Totusi, vom putea verifica exact daca softurile educationale au fost folosite, deoarece au incorporate o forma de control", a precizat Gavrila, spunind ca teoretic exista solutii pentru ca in mediul rural calculatoarele sa nu reprezinte doar piese de decor. "Ar fi bine sa mergem in teritoriu sa formam cadre didactice, sa le oferim salarii adecvate si sa asiguram numarul corespunzator de personal", spune sefa ISJ, fara a propune insa cum si cind se va intimpla asta. Inspectoratul face deocamdata inspectii in sate pentru a vedea unde salile de calculatoare sint ca niste muzee mereu inchise. Probabil, muzeele cu cele mai scumpe si moderne exponate din mediul rural.

Dotarea scolilor, o afacere controversata nasita de Guvernul Nastase
Dotarea scolilor din mediul rural cu retele de calculatoare face parte din dintr-un program complex, dar controversat de informatizare a educatiei. Unitatile de invatamint precum cele de la Grajduri, Scinteia, Scheia sau Mironeasa au primit retelele de calculatoare anul trecut, odata cu celelalte scoli generale, palate ale copiilor si cluburi scolare din judet. Fiecare retea cuprinde 10 calculatoare - asa-numitele statii de lucru - si un server. Pe linga un sistem si un monitor, fiecare pachet trimis de minister mai cuprinde o imprimanta laser, un scanner, un modem si un ruter pentru internet. La toate acestea se adauga softurile de windows, office, un antivirus, un soft educational si un program de baze de date. Potrivit datelor oficiale, pretul unei retele laolalta cu softul este de aproximativ un miliard de lei vechi. Curios insa ca, daca acelasi echipament ar fi fost insa achizitionat la pretul pietei din orice magazin de profil, si nu prin firmele care au cistigat licitatia organizata de minister, suma ar fi fost mai mica cu 40% mai mica, facindu-se la Iasi o economie de 50 miliarde lei vechi. Programul SIVECO a debutat in 2001 cu amenajarea de laboratoare in liceele iesene si continua anul acesta cu a cincea componenta, in cadrul careia vor primi retele de computere ultimele 115 scoli generale din mediul rural. Programul a fost insa unul controversat, presa centrala acuzind ca apropiati ai premierului Adrian Nastase ar fi avut de cistigat serios de pe urma acestuia.

Exceptia: La Scinteia copiii lucreaza numai pe calculator, avind si post de radio
O situatie aparte reporterii nostri gasit la Scinteia. Copiii din clasa a cincea erau la finalul orei, chiar in sala cu calculatoarele. Urma clasa a saptea. Aici se fac ore pe calculator de 10 ani, iar computerele de la minister doar au imbunatatit aparatura pe care scoala o avea deja. Totul i se datoreaza profesorului de Educatie Tehnologica, Gigi Titel, care le-a propus elevilor optionalul "Prietenul meu, calculatorul". De atunci, elevii au inceput sa indrageasca din ce in ce mai mult orele in fata calculatorului. In scoala, copiii au post de radio propriu, iar materialele sint inregistrate pe un calculator. De asemenea, elevii nu rateaza nici o serbare pe care profesorul o filmeaza si, tot pe calculator, o vizioneaza. "Cel mai mult imi place sa ma joc si sa scriu", "in fiecare vineri gasim site-uri noi, imi place sa umblu pe calculator", "invatam Word, PowerPoint, Excel, dar facem si lectii". Acestea au fost marturiile citorva dintre micutii gasiti in sala cu calculatorare. La rindul lor, cadrele didactice de la celelalte discipline recunoscut ca invata de la copii despre computere. Din pacate, Scinteia este un caz izolat, o scoala - exceptie, unde elevii de la tara pot spune ca chiar sint contemporanii celor de la oras. Directorul scolii, Mihai Iftimie, fost primar si actual consilier local, spera in rezultate bune la testele nationale, ca doar are precedent. "Toti elevii reusesc sa termine 10 clase. Avem absolventi chiar si la liceele bune din Iasi, la Colegiul National sau Economic nr.1", s-a mindrit el.
Mesaj personal
liviumarianpop
Trimis: 13 Jan 2007, 11:00 PM

Mentor

Extraordinar.
Isna sunt convins ca nu e singurul judet
VAi de tara romaneasca
De cine e guvernata

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 14 Jan 2007, 05:36 PM

Utilizator avansat

VAi de tara romaneasca
De cine e guvernata

Vai si de cei care o populeaza!! Fata de comunism, stiti ce schimbare vad eu acum?? Atunci auzeam fervent "Sst, ne aud tovarasii", iar azi putem spunem tot ce ne deranjeaza, dar nu ne baga nimeni in seama... Nereguli sunt cu liota, iar cele cateva voci care se aud sunt insignifiante pentru cei nu-si vad decat interesul propriu.

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
astra_moldovan
Trimis: 14 Jan 2007, 05:47 PM

Utilizator avansat

Va atasez o imaginea din incinta unei scoli, corp secundar, dar unde isi desfasoara activitatea foarte multe clase. Credeti ca-i pasa primarului ca decorul este jalnic pe coridoare?? Credeti ca intereseaza pe cineva??

Ce e cu termopanu ala mai sus daca nu ii pasa nimanui ?
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 14 Jan 2007, 06:03 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ckestor @ 14 Jan 2007, 06:47 PM)

Ce e cu termopanu ala mai sus daca nu ii pasa nimanui ?

Tu daca iti cumperi un costum nou, presupun ca-ti schimbi si lenjeria de corp atunci cand il porti... Stiu ca tu esti PRO situatia din Romania, dar deocamdata totul se duce de rapa incet, dar sigur, iar populatie bolnava cum are Romania din cauza microbilor care circula fara pasaport nu pot sa aiba decat statele lumii a III-a. Ai fost prin piete si targuri?? Ai vazut ca oamenii stau in frig?? Ai fost prin scoli?/ Ai vazut ca Tariceanu a taiat panglica la o scoala ce nu avea apa curenta?? Crezi ca le pasa?? Daca mai sunt multi ca tine, chiar ca nu se va schimba nimic in tara asta!

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.ionescu la data 14 Jan 2007, 06:04 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
astra_moldovan
Trimis: 14 Jan 2007, 06:46 PM

Utilizator avansat

Daca sunt oameni cu mentalitatea ta (partial) chiar nu va mai ramane nimeni in Romania. Intra pe www.globa-itv.com si uita-te la televiziuni din alte tari si apoi mai comenteaza tu de ce urat e in Romania. Unde vezi tu multi oameni bolnavi ? Din cauza microbilor ?? Eu nu cunosc pe nimeni sa aiba o asemenea boala si daca ar avea ar trebuii sa punem taxa pe microbi la granita?

Scuze pentru tonul agresiv, esti unul din putinii oameni pe care ii apreciaz de pe acest forum. Asta vreau sa fac si eu, sa schimb ceva insa asta nu se face criticand intruna orice mishca.

Acest mesaj a fost modificat de către Ckestor la data 14 Jan 2007, 06:50 PM
Mesaj personalYahooMSN
astra_moldovan
Trimis: 14 Jan 2007, 06:53 PM

Utilizator avansat

"With a GDP per capita (PPP) of $9,446[11] in 2006, Romania is considered an upper-middle income economy[12] and has been part of the European Union since 1 January 2007. After the Communist regime was overthrown in late 1989, the country experienced a decade of economic instability and decline, led in part by an obsolete industrial base and a lack of structural reform"

Mesaj personalYahooMSN
little_john
Trimis: 15 Jan 2007, 02:21 PM

Utilizator avansat

Reforma in invatamint: directorii de scoli vor fi numiti de primar
Autor: Ioana DOBOS
Ministerul Educatiei i-a chemat la sfirsitul saptaminii trecute pe toti sefii de inspectorate din tara ca sa le prezinte planurile sale. Astfel, toti inspectorii scolari se vor transforma in functionari publici. Directorii isi vor organiza singuri concursurile de angajare a cadrelor didactice

Schimbare radicala in ce priveste gestionarea problemelor de educatie la nivel de judet. Ministerul Educatiei si Cercetarii (MEdC) i-a anuntat pe inspectorii scolari, aflati la intilnirea anuala care a avut loc la sfirsitul saptaminii trecute, ca inspectoratele judetene vor fi transformate in directii judetene. Aceasta transformare a MEdC atrage dupa sine si schimbarea statutului inspectorilor, care ar deveni din cadre didactice functionari publici. Legea prevede insa si posibilitatea ca inspectorii sa isi rezerve catedrele.

Salarizare mai buna in ISJ
Astfel, salarizarea noilor functionari ce provin din Inspectoratul Scolar Judetean (ISJ) ar intra in atributiile Agentiei Nationale a Functionarilor Publici, ca masura pe care ministerul o ia pentru motivarea personalului care va lucra in noile institutii. Directiile judetene pentru invatamint preuniversitar ar ramine in subordinea Ministerului Educatiei, dar atributiile lor s-ar limita strict la probleme legate de invatamint si nu ar mai avea responsabilitati financiare, cum ar fi gestiunea fondurilor pentru investitii, acestea urmind sa fie preluate de comunitatea locala. "Aceasta propunere ar putea deveni realitate in 2010, fiind vorba despre o descentralizare in etape. In urmatorii doi ani, inspectoratele scolare vor mai avea de derulat programele de infrastructura, de dotari deja incepute. Conform proiectului ministerului, directiile de invatamint se vor ocupa cu organizarea curriculei, a inspectiilor scolare si a examenelor", a precizat sefa ISJ Iasi, Camelia Gavrila. Inspectorul sef a sesizat insa si o serie de aspecte care necesita revizuire. "Din punctul meu de vedere, am rezerve in privinta a doua chestiuni. In proiect este precizat ca numirea directorilor de scoala sa se faca de niste comisii care sa-l aiba drept presedinte pe primar sau pe un reprezentant al acestuia. Cred ca este mai bine ca aceasta componenta a comisiilor sa fie mixta, pentru a se evita politizarea procesului.
De asemenea, ar trebui o clarificare a modalitatii prin care vor fi ocupate posturile didactice. Conform proiectului, fiecare director va putea sa aleaga forma de examinare a viitoarelor cadre didactice din scoala sa si momentul cind acestea vor participa la concurs. Este vorba de prea multe variabile", a mai precizat Gavrila. Propunerea a fost prezentata, vineri, inspectorilor sefi din toate judetele tarii, prezenti la Brasov pentru o intilnire de lucru. Dupa ce acestia vor trimite la MEdC observatiile lor, urmeaza ca ministerul sa se consulte si cu sindicatele din invatamint.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (12) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved