Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (9) « Primul ... 6 7 [8] 9  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> PROFESORII DE INSTRUIRE PRACTICA, Probleme ale catedrelor de pregatire-instruire practica
PEPEPEPE
Trimis: 12 Oct 2015, 06:58 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Matematic ar trebui sa fi acelasi lucru cu ce zice cornel
Mesaj personal
PEPEPEPE
Trimis: 12 Oct 2015, 07:09 PM

Utilizator avansat

Ca e profesor sau profesor de instruire practica acuma plata este la fel ,nu?
Mesaj personal
PEPEPEPE
Trimis: 20 Nov 2015, 09:29 AM

Utilizator avansat

Ce faceti ,dragi colegi ,nu m ai aveti probleme?
Mesaj personal
adrian.adrian
Trimis: 21 Nov 2015, 07:14 PM

Utilizator
**

https://www.dropbox.com/s/ur7hqk48tms11xq/P...ORSCHE.pps?dl=0

Buna seara .La adresa din mesajul meu va prezint o parte din activitatea unui prof.instruire practica.Multumesc.
Mesaj personal
adrian.adrian
Trimis: 21 Nov 2015, 07:21 PM

Utilizator
**

Cam mare fisierul,scuze smile.gif
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 21 Nov 2015, 08:15 PM

Mentor

Felicitari
Insa de ce apare avertismentul?
Ati pus referinte catre ceva ...?

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
PEPEPEPE
Trimis: 2 Jan 2016, 01:12 PM

Utilizator avansat

Exista diferenta la salar daca esti inginer si esti incadrat ca profesor pregatire pregatire-instruire practica(24ore/sapt) fata de situatia in care ai fi incadrat ca profesor (18ore/sapt)
Mesaj personal
MihaelaSid
Trimis: 2 Jan 2016, 07:01 PM

Utilizator avansat

Da, caci esti platit la functie, nu la studii.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 2 Jan 2016, 07:44 PM

Mentor

QUOTE (PEPEPEPE @ 2 Jan 2016, 12:12 PM)
Exista diferenta la salar daca esti inginer si esti incadrat ca profesor pregatire pregatire-instruire practica(24ore/sapt) fata de situatia in care ai fi incadrat ca profesor (18ore/sapt)

Nu. La același nivel al studiilor, același grad didactic și aceeași tranșă a vechimii în învățământ salariile de încadrare sunt egale, indiferent că profesorii au în normă 15, 16, 17, 18, 24 sau 25 ore pe săptămână.

--------------------
Mesaj personal
PEPEPEPE
Trimis: 2 Jan 2016, 10:03 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 2 Jan 2016, 08:44 PM)
QUOTE (PEPEPEPE @ 2 Jan 2016, 12:12 PM)

Nu. La același nivel al studiilor, același grad didactic și aceeași tranșă a vechimii în învățământ salariile de încadrare sunt egale, indiferent că profesorii au în normă 15, 16, 17, 18, 24 sau 25 ore pe săptămână.

Sunt alte norme in afara de 18 si 24?
Mesaj personal
PEPEPEPE
Trimis: 2 Jan 2016, 10:04 PM

Utilizator avansat

QUOTE (MihaelaSid @ 2 Jan 2016, 08:01 PM)
Da, caci esti platit la functie, nu la studii.

Cred ca in armata era asa pe vremuri
Mesaj personal
MihaelaSid
Trimis: 3 Jan 2016, 01:34 PM

Utilizator avansat

Posibil sa nu mai fie asa, dar nu de mult profesorii cu studii de scurta durata (profesor II)- azi licenta - aveau sal incadrare putin mai mic decat cei cu studii de lunga durata (profesor I) - azi master. Chiar daca aveai studii de lunga durata (imginer si nu subinginer) si ocupai functia de maistru, nu erai platit la studiile de lunga durata ci la cele de subinginer (suficiente pt a ocupa functia de maistru).
Precizarea a fost facuta pt cei care nu pot intelege (si nici nu doresc) si atunci ataca.
Mesaj personal
educatie01
Trimis: 8 Sep 2016, 05:48 PM

Utilizator activ

MINISTERUL INVATAMANTULUI LOVESTE IAR IN INVATAMANTUL PROFESIONAL SI TEHNIC!
Prin OMECS nr. 4457/2016, onor MINISTERUL TEHNOCRAT, loveste iar invatamantul profesional si tehnic, prin reducerea numarului de ore la instruire practica, precum si a structurii modulelor de specialitate de la clasele a IX-a, atat la invatamantul liceal, cat si la invatamantul profesional.
Iata cateva exemple:
1. La clasa a IX-a - invatamant liceal tehnologic, domeniul de pragatire profesionala - mecanic:
- din cele 3 ore/saptamana de instruire practica care erau prevazute in vechiul plan de invatamant, dispare 1 ora/saptamana, totalizand un numar de 72 ore/an scolar, iar ore teoretice la pregatire de specialitate un numar de 252 ore/an scolar;
2. La clasa a IX-a - invatamant profesional, domeniul de pragatire profesionala - mecanic:
- din cele 3 ore/saptamana de instruire practica care erau prevazute in vechiul plan de invatamant, dispare 1 ora/saptamana, totalizand un numar de 68 ore/an scolar, iar ore teoretice la pregatire de specialitate un numar de 238 ore/an scolar. Daca facem o comparatie intre numarul de ore de specialitate, atat la cele teoretice, cat si la cele practice, ponderea numarului de ore este mai mare la invatamant liceal fata de invatamantul profesional, lucru ce nu este normal, deoarece absolventul de invatamant profesional ar trebui sa fie mai bine pregatit din punct de vedere al meseriei. Ne intrebam deasemenea: oare de ce este nevoie de un volum asa mare de ore teoretice in detrimentul celor practice care sunt atat de necesare in formarea deprinderilor practice pentru un viitor meserias?!. Din cauza numarului mare de ore teoretice, unii colegi de la aceste ore care se intreaba in timpul anului scolar, mai ales in a II a parte a semestrului II: oare ce sa mai predau?! Se pare ca incet, incet, se va ajunge ca pe vremea lui madam Andronescu cand a desfiintat scolile profesionale si a redus numarul de ore de la invatamantul liceal tehnologic, mai ales a orelor de instruire practica;
3. Atat la invatamanut profesional cat si la invatamantul liceal dispare modulul ”Masurari tehnice” unde elevul trebuie sa invete unitati de masura si sa execute practic masurari cu diferite instrumente. Dar de exemplu la modulul ”Lacatuserie generala” se cere ca elevul sa execute operatia de trasare, operatie la care sunt necesare deprinderi teoretice si practice de masurare. Oare cum va executa elevul aceasta operatie daca nu are cunostinte teoretice si practice despre masurare?!
Mesaj personalTrimite email
educatie01
Trimis: 11 Sep 2016, 01:21 PM

Utilizator activ

Asta se pare ca este doar inceputul nenorocirii invatamantului profesional si tehnic. Urmeaza la anul noi noi planuri de invatamant pentru clasele a X-a. Incet, dar sigur.
ezragsit
Trimis: 11 Sep 2016, 05:03 PM

Utilizator avansat

QUOTE (educatie01 @ 8 Sep 2016, 05:48 PM)
MINISTERUL INVATAMANTULUI LOVESTE IAR IN INVATAMANTUL PROFESIONAL SI TEHNIC!
Prin OMECS nr. 4457/2016, onor MINISTERUL TEHNOCRAT, loveste iar invatamantul profesional si tehnic, prin reducerea numarului de ore la instruire practica, precum si a structurii modulelor de specialitate de la clasele a IX-a, atat la invatamantul liceal, cat si la invatamantul profesional.
Iata cateva exemple:
1. La clasa a IX-a - invatamant liceal tehnologic, domeniul de pragatire profesionala - mecanic:
- din cele 3 ore/saptamana de instruire practica care erau prevazute in vechiul plan de invatamant, dispare 1 ora/saptamana, totalizand un numar de 72 ore/an scolar, iar ore teoretice la pregatire de specialitate un  numar de 252 ore/an scolar;
2. La clasa a IX-a - invatamant profesional, domeniul de pragatire profesionala - mecanic:
- din cele 3 ore/saptamana de instruire practica care erau prevazute in vechiul plan de invatamant, dispare 1 ora/saptamana, totalizand un numar de 68 ore/an scolar, iar ore teoretice la pregatire de specialitate un  numar de 238 ore/an scolar. Daca facem o comparatie intre numarul de ore de specialitate, atat la cele teoretice, cat si la cele practice, ponderea numarului de ore este mai mare la invatamant liceal fata de invatamantul profesional, lucru ce nu este normal, deoarece absolventul de invatamant profesional ar trebui sa fie mai bine pregatit din punct de vedere al meseriei. Ne intrebam deasemenea: oare de ce este nevoie de un volum asa mare de ore teoretice in detrimentul celor practice care sunt atat de necesare in formarea deprinderilor practice pentru un viitor meserias?!. Din cauza numarului mare de ore teoretice, unii colegi de la aceste ore care se intreaba in timpul anului scolar, mai ales in a II a parte a semestrului II: oare ce sa mai predau?! Se pare ca incet, incet, se va ajunge ca pe vremea lui madam Andronescu cand a desfiintat scolile profesionale si a redus numarul de ore de la invatamantul liceal tehnologic, mai ales a orelor de instruire practica;
3. Atat la invatamanut profesional cat si la invatamantul liceal dispare modulul ”Masurari tehnice” unde elevul trebuie sa invete unitati de masura si sa execute practic masurari cu diferite instrumente. Dar de exemplu la modulul ”Lacatuserie generala” se cere ca elevul sa execute operatia de trasare, operatie la care sunt necesare deprinderi teoretice si practice de masurare. Oare cum va executa elevul aceasta operatie daca nu are cunostinte teoretice si practice despre masurare?!

1. Aveți cunoștință de măcar UN SINGUR maistru instructor („Profesor pentru Instruire Practică”) care să fi făcut parte dintr-un „Grup de Lucru”, sau MĂCAR SĂ FI FOST CONSULTAT la alcătuirea acestor MORMANE de planuri, curricule etc.?

2. Ori presupunem că acei câțiva profesori ingineri implicați în alcătuirea acestor documente (vedeți analiza făcută de @tantilucica) au scps intenționat aceste ore și au încurcat disciplinele, ORI ajungem la ipoteza -mult mai probabilă- că Ministrul a făcut împărțeala, apoi a pus niște cadre docile să semneze și să completeze cu mățăria de vorbe-n plus...

3. Calitatea acestor NOI TEHNOCRATISME o vedeți din răspusurile de aici. Legătura cu pregătirea pentru meserie este ... transparentă ... ca-n „invizibilă” ... sau „inexistentă”

4. Nu s-o fi făcând politică în școli, dar ar trebui ca învățământul tehnic și profesional să învețe de la politicieni termenul LOBBY, să se ORGANIZEZE într-o NEAPĂRAT VEHEMENTĂ Asociație pentru Salvarea Învățământului Tehnic și Profesional și să recurgă la ORICE MIJLOACE de comunicare și acțiune pentru a salva pregătirea viitorilor tehnicieni și profesioniști de aberațiile distructive promovate de cei din Berthelot

5. Dacă în fiecare județ sunt câte o sută de centre de pregătire tehnică și profesională, sau dacă în toată țara sunt doar trei, PRIVILEGIILE CELOR DIN MINISTER sunt exact aceleași (vor fi plătiți la fel pentru a scrie manuale, a căror licitație tot ei o controlează, vor face la fel de mult turism pentru a „descoperi cum să organizeze” ceea ce dezorganizează continuu, chiar și la cantina ministerului vor avea aceleași feluri bune la prețuri minuscule, de ce le-ar păsa?

ORGANIZAȚI-VĂ, ACȚIONAȚI ÎMPREUNĂ, BAZAȚI-VĂ DOAR PE VOI, COMUNICAȚI!

--------------------
„Păcat că Brucan n-a ținut cont că îndepărtându-ne de 1989 ne îndepărtăm și de educația de dinainte de 1989 și cu fiecare an de noi «stupid people» ne îndepărtăm cu câte doi de acel efemer «peste douăzeci de ani»”
Mesaj personalTrimite emailYahoo
educatie01
Trimis: 11 Sep 2016, 11:50 PM

Utilizator activ

Cu siguranta nu a fost consultat nici un maistru instructor sau profesor pentru instruire practica. Dar nu-mi vine sa cred ca ar fi fost consultat nici vreun profesor de teorie (cel putin asta se vede din organizarea haotica a modulelor). Tind sa cred ca aceste planuri de invatamant au fost scrise de niste persoane din minister, iar unii profesori (probabil care apartin unor partide politice), au semnat hartiile si au incasat banii, bani care au fost impartiti cu aceste partide politice.
Imi este imposibil sa cred ca un profesor cu experienta care preda discipline tehnice la scoala profesionala sau la liceu, sa fie in stare sa prevada in planul de invatamant la clasa a IX-a, domeniul mecanic 68 de ore/an (2 ore/saptamana) de instruire practica si 238 de ore teoretice la orele de cultura tehnica, in timp ce in Germania in anul I scoala profesionala de 3 ani au prevazut in planul de invatamant 24 ore/saptamana instruire practica si 6 ore/saptamana teorie.
Ditian
Trimis: 13 Feb 2018, 09:30 PM

Utilizator avansat

Pt. calcularea normelor pt incadrari cum se procedeaza in urmatoarea situatie:

- La clasa 9 tehnologic cultura de specialitate si pregatirea practica saptamanala 324 ore/an se calculeaza cu norma de 24 ore (maistru) sau 18 ore (profesor) ?

Am inteles ca Instruirea practica saptamanala se face cu 24 ore ca maistru iar partea teoretica cu 18 ore ca profesor !

Iar cele 3 sapt de practica (90 ore) se calculeaza cu norma de masitru (24 ore) !

Multumesc!

Acest mesaj a fost modificat de către Ditian la data 13 Feb 2018, 09:30 PM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 13 Feb 2018, 10:26 PM

Mentor

Doar instruirea practica cu 24
LT si teorie cu 18.
Nu imi cereti conform cui, dar asa e la mine.

--------------------
disper2009
Trimis: 14 Feb 2018, 09:59 AM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 13 Feb 2018, 10:26 PM)
Doar instruirea practica cu 24
LT si teorie cu 18.
Nu imi cereti conform cui, dar asa e la mine.

Asa e peste tot...

--------------------
"O lupta-i viata, deci te lupta!"
Mesaj personal
valistan
Trimis: 14 Feb 2018, 07:23 PM

La prima intervenție

Buna seara!
am o mare nelamurire... sunt in primul an de activitate la un liceu tehnologic. si am asistat pentru prima oara la calcularea normelor..proiect incadrare etc...
am o mare nelamurire... anul scolar 2018-2019 are 34 de saptamani de carte, nu? de ce la clasa a IX-a , de exemplu, se calculeaza cu 36 de satamani de carte si au si 3 saptamani de practica... mi s-a spus ca mergem pe planul cadru..etc..unde se face calcul pe 36 saptamani .. am vazut ca asa scrie...
dar totusi...mi se pare nedrept pentru copii sa stea in plus atatea saptamani in vara fata de teoretice...
in alte scoli tot asa se procedeaza?
poate ma lamureste cineva...e cam greu inceputul
Multumesc sign67.gif
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 14 Feb 2018, 07:49 PM

Mentor

Nu a aparut inca structura anului scolar pt 2018-2019.
Deci de unde 34?
La tehnic se aplica planul de invatamant.
Ia vedeti si la cl 10 profesionala. Sunt mult mai multe.
Dar la cl 12 liceu? Sunt mai putine.

Asta e. Peste tot e la fel.

--------------------
disper2009
Trimis: 14 Feb 2018, 08:46 PM

Utilizator avansat

QUOTE (valistan @ 14 Feb 2018, 07:23 PM)
Buna seara!
am o mare nelamurire... sunt in primul an de activitate la un liceu tehnologic. si am asistat pentru prima oara la calcularea normelor..proiect incadrare etc...
am o mare nelamurire... anul scolar 2018-2019 are 34 de saptamani de carte, nu? de ce la clasa a IX-a , de exemplu, se calculeaza cu 36 de satamani de carte si au si 3 saptamani de practica... mi s-a spus ca mergem pe planul cadru..etc..unde se face calcul pe 36 saptamani .. am vazut ca asa scrie...
dar totusi...mi se pare nedrept pentru copii sa stea in plus atatea saptamani in vara fata de teoretice...
Multumesc sign67.gif

La liceele tehnologice si scolile profesionale nu e ca la liceele teoretice. Se ajunge cu scoala si pana la sfarsitul lunii iulie, deoarece elevii au in plus si multe saptamani de practica.

--------------------
"O lupta-i viata, deci te lupta!"
Mesaj personal
MihaelaSid
Trimis: 16 Feb 2018, 05:54 PM

Utilizator avansat

De ce au nevoie bucatarii de atata contabilitate... ptc in clasa a X-a mai vine o Contabilitate!
Si nu mai facem IGIENA! ""Decat" Contabilitate!!!
Mesaj personal
cornelbn
Trimis: 18 Feb 2018, 01:16 PM

Utilizator avansat

QUOTE (valistan @ 14 Feb 2018, 08:23 PM)
Buna seara!
am o mare nelamurire... anul scolar 2018-2019  are 34 de saptamani de carte, nu? de ce la clasa a IX-a , de exemplu, se calculeaza cu 36 de satamani de carte si au si 3 saptamani de practica... mi s-a spus ca mergem pe planul cadru..etc..unde se face calcul pe 36 saptamani .. am vazut ca asa scrie...
Multumesc sign67.gif

La filiera tehnologică a învățământului preuniversitar durata cursurilor este cea stabilită prin planurile de învățământ. Aceste planuri de învățământ sunt postate aici.
În funcție de durata cursurilor se calculează și normele didactice.
Învățământul tehnic față de cel teoretic presupune mai multe ore de instruire practică și laborator tehnologic. Deoarece trebuie respectate și planurile cadru care sunt postate aici clasele filierei tehnologice au mai multe săptămâni de școală.
Clasa a IX a 36 săptămâni cursuri + 3 săptămâni stagii practică
Clasa a X a 35 săptămîni cursuri + 3 săptămâni stagii practică
Clasa a XI a 33 săptămâni cursuri + 5 săptămâni stagii practică și laborator tehnologic
Clasa a XII a face excepție de la regulă fiind clasă terminală cu 28 săptămâni de cursuri + 4 săptămâni de stagii de parctică și laborator tehnologic. Totuși la aceste clase normele se calculează în funcție de planurile de învățământ care prevăd 31 săptămâni de cursuri și 5 săptămâni de practică conform precizărilor care apar în fiecare an școlar ( pentru anul școlar 2017-2018 vezi
aici ).

--------------------
eprofu
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiMSN
LIVE.O
Trimis: 18 Feb 2018, 04:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (cornelbn @ 18 Feb 2018, 01:16 PM)
QUOTE (valistan @ 14 Feb 2018, 08:23 PM)
Buna seara!
am o mare nelamurire... anul scolar 2018-2019  are 34 de saptamani de carte, nu? de ce la clasa a IX-a , de exemplu, se calculeaza cu 36 de satamani de carte si au si 3 saptamani de practica... mi s-a spus ca mergem pe planul cadru..etc..unde se face calcul pe 36 saptamani .. am vazut ca asa scrie...
Multumesc sign67.gif

La filiera tehnologică a învățământului preuniversitar durata cursurilor este cea stabilită prin planurile de învățământ. Aceste planuri de învățământ sunt postate aici.
În funcție de durata cursurilor se calculează și normele didactice.
Învățământul tehnic față de cel teoretic presupune mai multe ore de instruire practică și laborator tehnologic. Deoarece trebuie respectate și planurile cadru care sunt postate aici clasele filierei tehnologice au mai multe săptămâni de școală.
Clasa a IX a 36 săptămâni cursuri + 3 săptămâni stagii practică
Clasa a X a 35 săptămîni cursuri + 3 săptămâni stagii practică
Clasa a XI a 33 săptămâni cursuri + 5 săptămâni stagii practică și laborator tehnologic
Clasa a XII a face excepție de la regulă fiind clasă terminală cu 28 săptămâni de cursuri + 4 săptămâni de stagii de parctică și laborator tehnologic. Totuși la aceste clase normele se calculează în funcție de planurile de învățământ care prevăd 31 săptămâni de cursuri și 5 săptămâni de practică conform precizărilor care apar în fiecare an școlar ( pentru anul școlar 2017-2018 vezi
aici ).

Foarte utile informatiile pe care le-ati prezentat.

Eu raman totusi cu nedumerirea pe care mi-o inspira cei care au facut planurile cadru.
La profesionala la clasa a X-a si la clasa a XI-a elevii au doar o ora de matematica pe saptamana, dar sustin teza.
Din cele 672 de ore in care elevii devin ,,experti" nu se puteau rupe 36 de ore pentru ca elevii sa parcurga programa de 2 ore in 2 ore si nu doar intr-o ora?

Dupa parerea mea, conform actualelor planuri cadru, elevii de la liceele tehnlogice si de la scolile profesionale nu invata nici meserie si nici carte.

Mai bine s-ar reduce numarul de ore de la disiplinele tehnice si orele ramase s-ar face pe bune, decat sa plictisesti elevii cu 970 de ore in care .................

Vad ca trendul este ca sa dispara profilele reale sau umane si sa se introduca mai multe clase de liceu tehnic.

Daca nu se schimba abordarea si se doreste introducerea disciplinelor tehnice si scoaterea disciplinelor de cultura generala, atunci elevii nu vor invata nici meserie si nici scoala nu vor face.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (9) « Primul ... 6 7 [8] 9  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved