Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (9) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Sentinta drepturi salariale
zmeura
Trimis: 11 Dec 2014, 08:10 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Am primit fluturasul cu diferentele salariale. Am fost in concediu de maternitate pana in luna septembrie 2009. Dar am primit doar diferentele salariale care rezulta din prima sentinta, pe care imi aparea numele, respectiv pe 4 luni. In a doua sentinta nu imi apare numele, deci nu am primit niciun ban pe 2010-2011, perioada in care am lucrat. Intrebarea mea este de ce nu am aparut in a doua sentinta, daca in prima am aparut.
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 11 Dec 2014, 08:18 PM

Mentor

Pentru 2010 și 2011 s-a dat în judecată în 2012 și 2013, perioadă în care ați fost în concediu de maternitate.
Din anul 2012 am avut un concediu de maternitate de 23 de luni.

Dacă ați fi lucrat și în anii 2012 și 2013, ați fi apărut și pe celelalte HJ. Și dacă ați fi fost membru de sindicat.

Acest mesaj a fost modificat de către adria_m la data 11 Dec 2014, 08:21 PM
Mesaj personal
zmeura
Trimis: 11 Dec 2014, 08:29 PM

Utilizator
**

Atunci nu se mai poate deschide un nou proces pe cont propriu?
Sau ce as putea sa fac?
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 11 Dec 2014, 08:32 PM

Mentor

QUOTE (zmeura @ 11 Dec 2014, 09:29 PM)
Atunci nu se mai poate deschide un nou proces pe cont propriu?
Sau ce as putea sa fac?

Au trecut deja cei trei ani. Din păcate nu mai poți face nimic.
Mesaj personal
zmeura
Trimis: 11 Dec 2014, 08:39 PM

Utilizator
**

Nu este deloc corect. Mi se pare discriminare si o lipsa de respect fata de femeile din invatamant. Sunt sigura ca sunt multe femei in situatia mea. Un profesor barbat nu s-ar confrunta cu aceeasi situatie. Va multumesc pentru raspunsuri!
Mesaj personal
zmeura
Trimis: 11 Dec 2014, 08:43 PM

Utilizator
**

Si cand ar fi trebuit sa deschid proces? In concediul de maternitate?
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 11 Dec 2014, 08:46 PM

Mentor

QUOTE (zmeura @ 11 Dec 2014, 09:43 PM)

Da. Multe dintre colegele tale au făcut acest lucru. Sau înainte de a se prescrie cauza - înainte de a trece cei trei ani de la "obiectul" procesului.

Acest mesaj a fost modificat de către adria_m la data 11 Dec 2014, 08:48 PM
Mesaj personal
disper2009
Trimis: 11 Dec 2014, 08:49 PM

Utilizator avansat

QUOTE (adria_m @ 11 Dec 2014, 09:46 PM)

Da. Multe dintre colegele tale au făcut acest lucru.

Liderul de sindicat din scoala este vinovat pt.ca nu ati fost trecuta pe tabele.

--------------------
"O lupta-i viata, deci te lupta!"
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 11 Dec 2014, 08:52 PM

Mentor

QUOTE (disper2009 @ 11 Dec 2014, 09:49 PM)
QUOTE (adria_m @ 11 Dec 2014, 09:46 PM)

Da. Multe dintre colegele tale au făcut acest lucru.

Liderul de sindicat din scoala este vinovat pt.ca nu ati fost trecuta pe tabele.

Liderul din școală era obligat să o treacă pe tabel doar dacă era membru de sindicat cotizant în momentul dării în judecată.
Mesaj personal
raymona_r
Trimis: 11 Dec 2014, 11:03 PM

Utilizator avansat

Acesti lideri de sindicat pot fi actionati in judecata pentru neglijenta in serviciu ?
Cum este posibil sa faci asemenea erori si sa nu fi tras la raspundere ?
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 12 Dec 2014, 05:49 AM

Mentor

QUOTE (raymona_r @ 12 Dec 2014, 12:03 AM)
Acesti lideri de sindicat pot fi actionati in judecata pentru neglijenta in serviciu ?

Dv. chiar nu înțelegeți că în acest caz doamna ce era în concediu de maternitate nu avea cum să fie trecută pe acel tabel pentru că nu era membru de sindicat?
Doar dacă plătea cotizația la sindicat separat, din mână, putea fi inclusă și dânsa în proces.
Liderul din acea școală nu a făcut nicio eroare. El a procedat corect. De ce îl acuzați pe nedrept?
Mesaj personal
corina_77
Trimis: 12 Dec 2014, 02:05 PM

Utilizator avansat

QUOTE (adria_m @ 12 Dec 2014, 07:49 AM)

Dv. chiar nu înțelegeți că în acest caz doamna ce era în concediu de maternitate nu avea cum să fie trecută pe acel tabel pentru că nu era membru de sindicat?
Doar dacă plătea cotizația la sindicat separat, din mână, putea fi inclusă și dânsa în proces.
Liderul din acea școală nu a făcut nicio eroare. El a procedat corect. De ce îl acuzați pe nedrept?

Era in concediu in momentul in care s-a initiat procesul.
Dar procesul era pentru drepturi salariale din anii cand era in activitate si platea cotizatie.
Asa ca trebuia trecuta pe tabel.

Altfel, nici pensionarii nu mai trebuie sa beneficieze de ajutorul sindicatului pentru castigarea drepturilor salariale, daca ies la pensie?
Doar au platit cotizatie la sindicat.
Mesaj personal
creiasa
Trimis: 12 Dec 2014, 02:15 PM

Utilizator activ

Buna ziua, am fost in concediu crestere copil am platit cotizatia,si tot nu sunt trecuta pe hitararile judecatoresti. Explicatia "ati primit bonuri". O zi buna.
Mesaj personalTrimite email
Ilinca Mihaila
Trimis: 12 Dec 2014, 02:31 PM

Utilizator avansat

QUOTE (zmeura @ 11 Dec 2014, 10:43 PM)

Da. Ignoranta si neinformarea in legatura cu legislatia domeniului de activitate, costa. Vremea celebrului sa ni se dea si sa se faca, a trecut.

Si acest lucru este valabil pentru mai mult de 80% dintre profesori. Cel putin, asta am constatat in cancelaria mea.
Mesaj personal
the_nutz
Trimis: 12 Dec 2014, 02:45 PM

Utilizator
**

atitudinea dumneavoastra este amuzanta. cred ca pot fi "trasi la raspundere" eventual liderii platiti din banii membrilor de sindicat, in niciun caz persoanele alese in scoala, ele nu au "fisa postului" fac ce fac benevol , cel putin in cazul scolii mele. Totusi sa vezi ca lumea in jurul tau se agita si tu care ai drepturi sa nu dai din maini , apoi ssa arati cu degetul,mise pareexagerat(cele scrise nu au legatura cu cazul de fata, ci vreo 3 pe care le-am trait pe propria piele)

problema este cum a scris cineva anterior "sa mi se dea" , "sa se faca"

--------------------
marsh maaa!!!!
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
adria_m
Trimis: 12 Dec 2014, 04:56 PM

Mentor

QUOTE (corina_77 @ 12 Dec 2014, 03:05 PM)

Era in concediu in momentul in care s-a initiat procesul.
Dar procesul era pentru drepturi salariale din anii cand era in activitate si platea cotizatie.
Asa ca trebuia trecuta pe tabel.

Altfel, nici pensionarii nu mai trebuie sa beneficieze de ajutorul sindicatului pentru castigarea drepturilor salariale, daca ies la pensie?
Doar au platit cotizatie la sindicat.

Pe tabel trebuie trecuți doar membri de sindicat cotizanți în momentul dării în judecată. Dacă nu ești membru în momentul dării în judecată, sindicatul nu te poate reprezenta în proces.
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 12 Dec 2014, 05:00 PM

Mentor

QUOTE (the_nutz @ 12 Dec 2014, 03:45 PM)

atitudinea dumneavoastra este amuzanta. cred ca pot fi "trasi la raspundere" eventual liderii platiti din banii membrilor de sindicat, in niciun caz persoanele alese in scoala, ele nu au "fisa postului" fac ce fac benevol , cel putin in cazul scolii mele. Totusi sa vezi ca lumea in jurul tau se agita si tu care ai drepturi sa nu dai din maini , apoi ssa arati cu degetul,mise pareexagerat(cele scrise nu au legatura cu cazul de fata, ci vreo 3 pe care le-am trait pe propria piele)

problema este cum a scris cineva anterior "sa mi se dea" , "sa se faca"

cool20.gif
Mesaj personal
atomic
Trimis: 12 Dec 2014, 06:20 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 12 Dec 2014, 04:31 PM)
QUOTE (zmeura @ 11 Dec 2014, 10:43 PM)

Da. Ignoranta si neinformarea in legatura cu legislatia domeniului de activitate, costa. Vremea celebrului sa ni se dea si sa se faca, a trecut.

Si acest lucru este valabil pentru mai mult de 80% dintre profesori. Cel putin, asta am constatat in cancelaria mea.

cool20.gif

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
corina_77
Trimis: 12 Dec 2014, 07:09 PM

Utilizator avansat

Asadar daca platesc, sa zicem 30 de ani, cotizatie la sindicat si apoi ies la pensie si aflu ca am de recuperat niste drepturi salariale pe diverse legi, trebuie sa ma descurc singura, nu-i asa?
In acest caz cred ca am fost fraiera sa platesc cotizatie 30 de ani.

Nu e cazul meu, e un caz ipotetic, dar bine ca am aflat ce ma asteapta.
Sa ma retrag din sindicat mai repede! Fac economie.

Eu nu cred ca e corect!
Stiu un caz si mai trist. Un coleg plateste cotizatie 25 de ani, moare si apoi este scos de pe tabele.
Asta e caz real!
Mesaj personal
atomic
Trimis: 12 Dec 2014, 07:58 PM

Utilizator avansat

QUOTE (corina_77 @ 12 Dec 2014, 09:09 PM)
Asadar daca platesc, sa zicem 30 de ani, cotizatie la sindicat si apoi ies la pensie si aflu ca am de recuperat niste drepturi salariale pe diverse legi, trebuie sa ma descurc singura, nu-i asa?
In acest caz cred ca am fost fraiera sa platesc cotizatie 30 de ani.

Nu e cazul meu, e un caz ipotetic, dar bine ca am aflat ce ma asteapta.
Sa ma retrag din sindicat mai repede! Fac economie.

Eu nu cred ca e corect!
Stiu un caz si mai trist. Un coleg plateste cotizatie 25 de ani, moare si apoi este scos de pe tabele.
Asta e caz real!

Un coleg plateste cotizatie 25 de ani, moare si apoi este scos de pe tabele.

sad.gif in cazul "castigarii procesului" cine se duce sa-i dea banii ... sad.gif

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
musia
Trimis: 12 Dec 2014, 09:15 PM

Utilizator avansat

Mostenitorii! Am o colega care a decedat iar sotul primeste banii restanti.
Mesaj personal
raymona_r
Trimis: 12 Dec 2014, 09:32 PM

Utilizator avansat

Nu este drept sa platesti cotizatie si sa nu beneficiezi si tu de aceste drepturi.

Problema este atunci cand nu mai esti in scoala ( desi esti in continuare membru de sindicat, cu toate obligatiile, dar iti desfasori activitatea in alta scoala...) care initiza actiunea si nici nu stii de existenta unei asemenea actiuni.

Si nu este deloc amuzant sa afli acum ca fostii colegi beneficiaza de toate drepturile restante, iar tu nu obtii nimic si dreptul la o eventuala actiune este prescris deja !

Personal, mi-am castigat singura drepturile in instanta. Nu am fost trecuta pe tabelele care s-au inaintat sindicatului, dar acum am H.J. definitive si irevocabile.

Am colegi in situatia de mai sus. Neglijenta, reaua vointa a liderilor din unitatile scolare etc ii costa scump acum pe acesti oameni !

Acest mesaj a fost modificat de către raymona_r la data 12 Dec 2014, 09:35 PM
Mesaj personal
atomic
Trimis: 12 Dec 2014, 09:37 PM

Utilizator avansat

QUOTE (raymona_r @ 12 Dec 2014, 11:32 PM)
Nu este drept sa platesti cotizatie si sa nu beneficiezi si tu de aceste drepturi.

Problema este atunci cand nu mai esti in scoala ( desi esti in continuare membru de sindicat, cu toate obligatiile, dar iti desfasori activitatea in alta scoala...) care initiza actiunea si nici nu stii de existenta unei asemenea actiuni.

Si nu este deloc amuzant sa afli acum ca fostii colegi beneficiaza de toate drepturile restante, iar tu nu obtii nimic si dreptul la o eventuala actiune este prescris deja !

interesant!!!

platesti "sindicatul" ca sa te "reprezinte" ... sa inteleg ca "EL" reprezinta cotizantii in mod selectiv? poate "institutiile statului" dau o "raita" si prin "gradina" lor ... rolleyes.gif

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 12 Dec 2014, 09:38 PM

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
roset
Trimis: 12 Dec 2014, 09:56 PM

Mentor

Nu poate fi tras la răspundere (penală)! Ce veți scrie în plângerea adresată instanței că nu v-a trecut pe tabel wink.gif tongue.gif ? Fiecare (membru sau nu de sindicat) trebuie să cunoască legislația în domeniu ! confused06.gif Avea posibilitatea să acționeze școala în instanță și ,,pe cont propriu” ! confused06.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
atomic
Trimis: 12 Dec 2014, 10:16 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 12 Dec 2014, 11:56 PM)

Nu poate fi tras la răspundere (penală)! Ce veți scrie în plângerea adresată instanței că nu v-a trecut pe tabel wink.gif tongue.gif ? Fiecare (membru sau nu de sindicat) trebuie să cunoască legislația în domeniu ! confused06.gif Avea posibilitatea să acționeze școala în instanță și ,,pe cont propriu” ! confused06.gif

banii pe care ii dam "sindicatului" sunt donatie? huh.gif

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (9) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved