Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (9) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Sentinta drepturi salariale
the_nutz
Trimis: 12 Dec 2014, 10:17 PM

Utilizator
**

Grup: Members

inteleg situatia delicata a acelor persoane care nu au mai fost in sistem, dar cei care au fost, chiar daca au schimbat scoala nu cred ca nu mai aveau "minute gratuite pe telefon" sa sune in scolile unde au fost la vremea respectiva sa vada ce se intampla

eu am de umblat in 4 sate, anunt odata o actiune, nu ma duc de sapte ori sa ma milogesc (cuvantul corect acesta este si mi-l asum) de oameni sa se treaca intr-un tabel

off topic > vine craciunul si sindicatul zice sa dea si el o cafea, sunt cautat de o persoana care-mi atrage atentia ca trebuie si ea sa fie pe tabel, intreb de cand e angajata la noi la scoala, m-a cautat sa se inscrie in sindicat, ca eu nu alerg cu arcanu dupa lume, replica mi s-a parut geniala... la scoala unde fusese inainte au trecut-o in sindicat automat

revenind > cam asa si cu tabelele astea in multe cazuri

--------------------
marsh maaa!!!!
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
roset
Trimis: 12 Dec 2014, 10:19 PM

Mentor

QUOTE (atomic @ 12 Dec 2014, 11:16 PM)
QUOTE (roset @ 12 Dec 2014, 11:56 PM)
QUOTE (raymona_r @ 12 Dec 2014, 12:03 AM)
Acesti lideri de sindicat pot fi actionati in judecata pentru neglijenta in serviciu ?
Cum este posibil sa faci asemenea erori si sa nu fi tras la raspundere ?

Nu poate fi tras la răspundere (penală)! Ce veți scrie în plângerea adresată instanței că nu v-a trecut pe tabel wink.gif tongue.gif ? Fiecare (membru sau nu de sindicat) trebuie să cunoască legislația în domeniu ! confused06.gif Avea posibilitatea să acționeze școala în instanță și ,,pe cont propriu” ! confused06.gif

banii pe care ii dam "sindicatului" sunt donatie? huh.gif

Păi, nu-i dăm liderului din școală wink.gif (pe care acum îl acuză cineva)!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
atomic
Trimis: 12 Dec 2014, 10:24 PM

Utilizator avansat

QUOTE (the_nutz @ 13 Dec 2014, 12:17 AM)
inteleg situatia delicata a acelor persoane care nu au mai fost in sistem, dar cei care au fost, chiar daca au schimbat scoala nu cred ca nu mai aveau "minute gratuite pe telefon" sa sune in scolile unde au fost la vremea respectiva sa vada ce se intampla

eu am de umblat in 4 sate, anunt odata o actiune, nu ma duc de sapte ori sa ma milogesc (cuvantul corect acesta este si mi-l asum) de oameni sa se treaca intr-un tabel

fiecare om trecut prin scoala (ca profesor) are un dosar personal (cu nr. telefon, adresa e-mail ...etc.) ... ca nu sunt deschise (cotizand pentru asta) tot vina lui este ...?

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 12 Dec 2014, 10:27 PM

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
atomic
Trimis: 12 Dec 2014, 10:29 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 13 Dec 2014, 12:19 AM)
QUOTE (atomic @ 12 Dec 2014, 11:16 PM)
Acesti lideri de sindicat pot fi actionati in judecata pentru neglijenta in serviciu ?

Nu poate fi tras la răspundere (penală)! Ce veți scrie în plângerea adresată instanței că nu v-a trecut pe tabel wink.gif tongue.gif ? Fiecare (membru sau nu de sindicat) trebuie să cunoască legislația în domeniu ! confused06.gif Avea posibilitatea să acționeze școala în instanță și ,,pe cont propriu” ! confused06.gif

Păi, nu-i dăm liderului din școală wink.gif (pe care acum îl acuză cineva)!

in "gradina" nu trebuie plivita doar iarba ... si "florile" trebuie ingrijite ...

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
Azalea^
Trimis: 12 Dec 2014, 11:56 PM

Utilizator avansat

Va citesc in legatura cu acest subiect despre care am auzit multe discutii zilele acestea in cancelarie...
Unii sunt veseli ca s-a produs minunea, alti suparati ca nu vor primi nimic. Aratam cu degetul, ca n-ai fost pe faza, ca nu te-a interesat, ca nu stiu ce...secretarele sunt date peste cap, lumea da telefoane in mai multe scoli. Suntem mahniti si sarim la gatul cui ne pica in cale.
Un lucru totusi este ciudat...si nu se insista pe el. Este normal sa-ti ceri salariul in instanta ? Unde s-a pomenit asa ceva ? Ca am cotizat la sindicat sau ba, nu toti am muncit la fel ? De ce li s-a taiat salariul tuturor si acum li se da inapoi doar celor care au dat "tribut la ...Poarta Otomana". Da, zic asa...nu vad sa faca ceva pt. noi mai marii din sindicate.
N-am de primit bani, intrata de curand in invatamant, dar mi se pare infiorator ce se intampla.

--------------------
"Dacă vrei să construiești un vapor, să nu începi prin a-i trimite

pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori și alte materiale.

Învață-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârșită." Micul Prinț
Mesaj personal
Azalea^
Trimis: 13 Dec 2014, 12:24 AM

Utilizator avansat

off topic > vine craciunul si sindicatul zice sa dea si el o cafea, sunt cautat de o persoana care-mi atrage atentia ca trebuie si ea sa fie pe tabel, intreb de cand e angajata la noi la scoala, m-a cautat sa se inscrie in sindicat, ca eu nu alerg cu arcanu dupa lume, replica mi s-a parut geniala... la scoala unde fusese inainte au trecut-o in sindicat automat

revenind > cam asa si cu tabelele astea in multe cazuri

E suficient omului sa-i spui o (spatiu !) data, dar bine. Ce zici de chestia asta ? Ca altfel va mirati de ce nu pricepe. wink.gif

--------------------
"Dacă vrei să construiești un vapor, să nu începi prin a-i trimite

pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori și alte materiale.

Învață-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârșită." Micul Prinț
Mesaj personal
the_nutz
Trimis: 13 Dec 2014, 01:21 AM

Utilizator
**

QUOTE (atomic @ 13 Dec 2014, 12:24 AM)

fiecare om trecut prin scoala (ca profesor) are un dosar personal (cu nr. telefon, adresa e-mail ...etc.) ... ca nu sunt deschise (cotizand pentru asta) tot vina lui este ...?

precizare: dosarele personale raman in scoala dar nu sunt publice. ce putea face liderul sindical era sa ceara la secretariat lista cu angajatii din perioada respectiva.

cum s-a intamplat (parerea mea)... sindicatele se hotarasc sa dea in judecata,ele reprezinta membrii de sindicat in spetele indreptat4e impotriva scolilor, pentru asta erau tabelele,membrii imputerniceu centrul sa-i reprezinte in instanta (la fel de bine se putea da in judecata scoala individual). cei care mai erau angajati ai scolii respective au fost pe acele tabele (daca au ramas pe langa s-au deschis apoi liste suplimentare si s-a reluat procedura)

doua probleme au aparut, cei care au fost la alte scoli in momentul in care s-a inceput completarea acelor tabele si cei care nu mai erau in sistem din diverse motive.

in primul caz , cel care pe mine ma amuza cel mai mult, e vorba despre persoane care au vazut alte persoane ca se agita pe o teme si nu s-au gandit ca vor si ele "pe tabel" ? atunci ar fi primit raspunsul ca trebuie sa fie pe tabel la scoala unde au fost in perioada in care s-a produs "furtul", puneau mana si sunau ... etc. ce citesc eu pe aici pe forum (poate am inteles gresit) = liderii sunt vinovati ca nu le-au trecut pe tabel

in al doilea caz imi este greu sa dau in raspuns, din cate stiu trebuia sa fi membru cotizant ca sindicatul sa te reprezinte

--------------------
marsh maaa!!!!
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
corina_77
Trimis: 13 Dec 2014, 10:32 AM

Utilizator avansat

In concluzie, de ce mai platim cotizatie?
Doar daca iesim la pensie din aceeasi scoala in care am inceput activitatea.
Si sa nu murim inainte de terminarea procesului.
Si nici sa nu mai avem de castigat drepturi restante dupa iesirea la pensie, ca nu ne mai reprezinte sindicatul la care am platit o viata cotizatia.

Eu cred ca fiecare profesor trebuie sa-si angajeze un avocat care sa-l reprezinte in instanta permanent si sa deschida actiuni peste actiuni (lunar daca trebuie), pentru recuperarea drepturilor salariale incalcate.

Sau mai bine fiecare profesor sa urmeze facultatea de drept, pentru a se descurca singur in instanta.

Toate astea pentru un salariu de mizerie.

De ce s-a ajuns aici?
"Divide et impera!"
Mesaj personal
alfreda
Trimis: 13 Dec 2014, 04:38 PM

Utilizator avansat

Sindicatul a dat ăn judecată pentru drepturi nerespectate dintr-o perioadă anterioară. În acea perioadă, omul plătea sindicat. Ca urmare, ar fi fost normal ca sindicatul sa îi apere drepturile pentru acea perioadă plătită de om.
De exemplu, eu plătesc sindicat în 2009 la o școală. În 2009, mie mi s-au încălcat drepturile. În 2010, am plecat la altă unitate și sindicatul cere drepturile în instanță pentru 2009. Teoretic, sindicatul m-a reprezentat în 2009 pentru că l-am plătit deci trebuie să mă reprezinte și pe mine, cotizant în acel an.
În unele școli, au fost trecuți și pensionarii sau cei plecați, în altele au fost omiși.
Fiind angajați la stat, nu trebuie să existe discriminări. Toți avem aceleași salarii și trebuia să primească toataă lumea (dacă ar fi fost un stat de drept).
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 13 Dec 2014, 05:07 PM

Utilizator avansat

Tabele despre care se tot vorbeste , sunt de fapt nister liste cu datele personale si semnatura fiecarui membru de sindicat, care actioneaza scoala in instanta. Prin ele, se inputerniceste o persoana - de obicei juristul sindicatului judetean - sa-l reprezinte in instanta. Si acest tabel trebuie insotit de copia de pe actul de identitate a persoanei semnatare. Asa ca...cei care nu au raspuns invitatiei de a semna aceste liste si a prezenta o copie de pe buletin, au ramas pe dinafra. Stiu ca la mine in scoala, unde sunt peste 100 membri de sindicat, a umblat liderul dupa toti cei pensionati, plecati din scoala, etc. Dar..la un moment dat, a depus dosarul in instanta, ca nu putea tine pe loc oamenii care au luat in serios acest lucru, ca sa-i convinga pe toti, ca e in interesul lor sa dea o fuga la scoala sa rezolve situatia.

Asa ca...sa-si aduca aminte bine cei care se plang ca nu au fost trecuti pe tabele, ca, macar o data, in acea perioada, au fost contactati de scoala sau de liderul sindical, pentru a veni sa semneze tabelul.

Acest mesaj a fost modificat de către Ilinca Mihaila la data 13 Dec 2014, 05:08 PM
Mesaj personal
CIDUL
Trimis: 13 Dec 2014, 05:42 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Azalea^ @ 13 Dec 2014, 01:56 AM)
De ce li s-a taiat salariul tuturor si acum li se da inapoi doar celor care au dat "tribut la ...Poarta Otomana".

Aici nu e vorba de restituirea tăierii salariului cu 25%, e vorba de alți bani.
Mesaj personal
atomic
Trimis: 13 Dec 2014, 06:05 PM

Utilizator avansat

QUOTE (CIDUL @ 13 Dec 2014, 07:42 PM)
De ce li s-a taiat salariul tuturor si acum li se da inapoi doar celor care au dat "tribut la ...Poarta Otomana".

conteaza mai putin ce drepturi au fost "furate" ... o instanta, doua, ... noua etc. au decis ca trebuie date inapoi drepturile ...

ce e interesant ca atunci cand "a luat" , statul a luat la toti!!! (prin lege) ... cand trebuie sa returneze, returneaza numai celor pe care nu i-a uitat sindicatul ...
DACA TU, STATULE (parlament, guvern ...) PIERZI TOATE PROCESELE PE ACEEASI SPETA ... modifica d.racu legea (prin OUG daca se poate) si da banii tuturor oamenilor ... nu de alta, dar s-ar face economie la buget ... procesele pierdute tot tu, statule, le platesti!

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 13 Dec 2014, 06:08 PM

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
CIDUL
Trimis: 13 Dec 2014, 10:08 PM

Utilizator avansat

QUOTE (atomic @ 13 Dec 2014, 08:05 PM)
QUOTE (CIDUL @ 13 Dec 2014, 07:42 PM)

conteaza mai putin ce drepturi au fost "furate" ... o instanta, doua, ... noua etc. au decis ca trebuie date inapoi drepturile ...

ce e interesant ca atunci cand "a luat" , statul a luat la toti!!! (prin lege) ... cand trebuie sa returneze, returneaza numai celor pe care nu i-a uitat sindicatul ...
DACA TU, STATULE (parlament, guvern ...) PIERZI TOATE PROCESELE PE ACEEASI SPETA ... modifica d.racu legea (prin OUG daca se poate) si da banii tuturor oamenilor ... nu de alta, dar s-ar face economie la buget ... procesele pierdute tot tu, statule, le platesti!

just
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 13 Dec 2014, 11:04 PM

Mentor

QUOTE (atomic @ 13 Dec 2014, 12:16 AM)

Da...normal;
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 13 Dec 2014, 11:13 PM

Mentor

QUOTE (corina_77 @ 13 Dec 2014, 12:32 PM)
In concluzie, de ce mai platim cotizatie?
Doar daca iesim la pensie din aceeasi scoala in care am inceput activitatea.
Si sa nu murim inainte de terminarea procesului.
Si nici sa nu mai avem de castigat drepturi restante dupa iesirea la pensie, ca nu ne mai reprezinte sindicatul la care am platit o viata cotizatia.

Eu cred ca fiecare profesor trebuie sa-si angajeze un avocat care sa-l reprezinte in instanta permanent si sa deschida actiuni peste actiuni (lunar daca trebuie), pentru recuperarea drepturilor salariale incalcate.

Sau mai bine fiecare profesor sa urmeze facultatea de drept, pentru a se descurca singur in instanta.

Toate astea pentru un salariu de mizerie.

De ce s-a ajuns aici?
"Divide et impera!"

Dupa parerea mea mea un drept salarial care are suficienta 'recunoastere' in "legea interna' reprezinta un bun de natura patrimoniala si pentru care poate fi ceruta oricand o despagubire

ARTICOLUL 44
(1) Dreptul de proprietate, precum și creanțele asupra statului, sunt garantate. Conținutul și limitele acestor drepturi sunt stabilite de lege.
(2) Proprietatea privată este garantată și ocrotită în mod egal de lege, indiferent de titular. Cetățenii străini și apatrizii pot dobândi dreptul de proprietate privată asupra terenurilor numai în condițiile rezultate din aderarea României la Uniunea Europeană și din alte tratate internaționale la care România este parte, pe bază de reciprocitate, în condițiile prevăzute prin lege organică, precum și prin moștenire legală.

(3) Nimeni nu poate fi expropriat decât pentru o cauză de utilitate publică, stabilită potrivit legii, cu dreaptă și prealabilă despăgubire.

(4) Sunt interzise naționalizarea sau orice alte măsuri de trecere silită în proprietate publică a unor bunuri pe baza apartenenței sociale, etnice, religioase, politice sau de altă natură discriminatorie a titularilor.

(5) Pentru lucrări de interes general, autoritatea publică poate folosi subsolul oricărei proprietăți imobiliare, cu obligația de a despăgubi proprietarul pentru daunele aduse solului, plantațiilor sau construcțiilor, precum și pentru alte daune imputabile autorității.

(6) Despăgubirile prevăzute în alineatele (3) și (5) se stabilesc de comun acord cu proprietarul sau, în caz de divergență, prin justiție.

(7) Dreptul de proprietate obligă la respectarea sarcinilor privind protecția mediului și asigurarea bunei vecinătăți, precum și la respectarea celorlalte sarcini care, potrivit legii sau obiceiului, revin proprietarului.

(8) Averea dobândită licit nu poate fi confiscată. Caracterul licit al dobândirii se prezumă.

(9) Bunurile destinate, folosite sau rezultate din infracțiuni ori contravenții pot fi confiscate numai în condițiile legii.
Mesaj personal
zmeura
Trimis: 14 Dec 2014, 12:52 PM

Utilizator
**

Sindicatul este Organizatie non-guvernamentala si nu poate fi dat in judecata.... si nici tras la raspundere...
Mesaj personal
ticpitic
Trimis: 14 Dec 2014, 06:28 PM

Utilizator activ

In mod normal sindicatul,care in unele scoli doarme sau din rea vointa nu a trecut pe tabele toate cadrele didactice, trebuia sa lupte pentru toti; nu: unii da,unii au dat singuri in judecata si altii " au luat-o in brate"Am o colega care 10 ani a fost titulara intr-o scoala si cand au inceput procesele a intrat in maternitate,de 2 ani de cand s-a detasat in mediul urban a aflat despre aceste procese si cand a sunat la scoala respectiva dna lider de sindicat i-a raspuns :am uitat de dvs.Frumos nu? Pentru ei sindicatul de ce nu face nimic?

Acest mesaj a fost modificat de către ticpitic la data 14 Dec 2014, 06:29 PM
Mesaj personal
atomic
Trimis: 14 Dec 2014, 06:33 PM

Utilizator avansat

din cotizatia respectiva se gaseau bani pentru o invitatie scrisa pentru fiecare membru de sindicat din perioada respectiva? confused06.gif ... sa-si spuna parerea in legatura cu reprezentarea in justitie ... era o suma din banii sindicalistului ...

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 14 Dec 2014, 06:38 PM

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
atomic
Trimis: 14 Dec 2014, 06:41 PM

Utilizator avansat

QUOTE (zmeura @ 14 Dec 2014, 02:52 PM)
Sindicatul este Organizatie non-guvernamentala si nu poate fi dat in judecata.... si nici tras la raspundere...

laugh.gif laugh.gif laugh.gif
organizatia "poate" nu poate fi data in judecata... da' oamenii din organizatie? confused05.gif

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 14 Dec 2014, 06:45 PM

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
verona
Trimis: 14 Dec 2014, 06:46 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Absolut corect spus...

Am mai subliniat si in alte randuri ca Ministerul Educatiei trateaza invatamantul in mod centralizat, cu legi unice, programe centralizate, manuale centralizate (or fi ele uneori 2-3-4 pe materie/an de studiu, dar sunt acealsi din Dorohoi la Alexandria), examene centralizate (si pt elevi, si pt profesori pana de curand), grila de salarii unica....
dar v-a lasat sa va bateti in parte pt a va recapata unele drepturi taiate tot centralizat (nu vorbim de nedreptati punctuale, ci de probleme aparute din hotarari centralizate)...
Poate ca asta era o cale mai buna de lupta pt sindicate decat bataliile disparate si, deci, disipate care au dat de lucru AVOCATILOR si Judecatorilor (saracutii, nu prea aveau de lucru!).

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 14 Dec 2014, 06:58 PM
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 15 Dec 2014, 09:36 AM

Utilizator avansat

QUOTE (alfreda @ 13 Dec 2014, 06:38 PM)
Sindicatul a dat ăn judecată pentru drepturi nerespectate dintr-o perioadă anterioară. În acea perioadă, omul plătea sindicat. Ca urmare, ar fi fost normal ca sindicatul sa îi apere drepturile pentru acea perioadă plătită de om.
De exemplu, eu plătesc sindicat în 2009 la o școală. În 2009, mie mi s-au încălcat drepturile. În 2010, am plecat la altă unitate și sindicatul cere drepturile în instanță pentru 2009. Teoretic, sindicatul m-a reprezentat în 2009 pentru că l-am plătit deci trebuie să mă reprezinte și pe mine, cotizant în acel an.

Nu are legătură cu plata cotizației. Dacă nu ai contract de muncă încheiat la o anumută școală, nu ai cum să fii membru de sindicat al acelei școli. Neavând calitatea de membru de sindicat al acelei școli, nu poți împuternici un reprezentant (jurist) al sindicatului să te reprezinte la proces. În plus, la dosar e nevoie și de adeverință din care să reiasă calitatea de membru al organizației sindicale. Cine poate da o adeverință falsă? Școlile care i-au trecut pe liste și pe cei care nu sunt membri de sindicat și-au asumat. Nu toți își asumă riscuri, doar pt. că unii nu înțeleg care-i treaba cu sindicatul. Liderul de sindicat din școală nu are niciun avantaj material, de ce ar risca? Chiar dacă liderul din școală își asumă, juristul poate verifica măsura în care listele sunt corecte. deci hotărârea finală nu-i aparține liderului sindical din școală. Și nu el a conceput legea dialogului social sau statutul organizației sindicale.

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 15 Dec 2014, 09:45 AM

Utilizator avansat

QUOTE (gabiec @ 15 Dec 2014, 11:36 AM)
deci hotărârea finală nu-i aparține liderului sindical din școală. Și nu el a conceput legea dialogului social sau statutul organizației sindicale.

Vine din nou LMP-ul ministru la Dialog Social, si o sa fie din nou...cum nu a mai fost.
Mesaj personal
iulianadaniela
Trimis: 15 Dec 2014, 12:10 PM

Utilizator activ

si totusi exista vreo cale si pentru noi, cei care nu am fost inclusi pe liste sa ne recuperam banii pe hotarari judecatoresti?
mie mi s-a spus de la scoala unde am activat ca dupa ce am parasit scoala, am mai sunat liderul de sindicat din acea scoala?
eu trebuia sa sun, sa ma informez. si atunci de ce mai avem sindicate, daca nu ne reprezinta pe toti? tabelul cu profesorii trebuia luat de la secretariat si sunat fiecare om in parte. imi aduc aminte ca atunci cand am ajuns in scoala respectiva, primul lucru pe care l-am primit a fost cererea de inscriere in sindicat. atunci a avut grija liderul de sindicat sa ma gaseasca, dar dupa aceea nu.
sa speram ca va exista si pentru noi o solutie, daca nu asta este.
Mesaj personal
corina_77
Trimis: 15 Dec 2014, 02:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (verona @ 14 Dec 2014, 07:46 PM)

Absolut corect spus...

Am mai subliniat si in alte randuri ca Ministerul Educatiei trateaza invatamantul in mod centralizat, cu legi unice, programe centralizate, manuale centralizate (or fi ele uneori 2-3-4 pe materie/an de studiu, dar sunt acealsi din Dorohoi la Alexandria), examene centralizate (si pt elevi, si pt profesori pana de curand), grila de salarii unica....
dar v-a lasat sa va bateti in parte pt a va recapata unele drepturi taiate tot centralizat (nu vorbim de nedreptati punctuale, ci de probleme aparute din hotarari centralizate)...
Poate ca asta era o cale mai buna de lupta pt sindicate decat bataliile disparate si, deci, disipate care au dat de lucru AVOCATILOR si Judecatorilor (saracutii, nu prea aveau de lucru!).

Bine punctat!
Asta trebuia sa faca sindicatul: sa lupte pentru a nu exista discriminari.
Nu sa luptam fiecare cu procesele nesfarsite.
Dar in acest fel, noi am pierdut.
Daca ne trezim inainte de 3 ani ca nu am fost trecuti pe tabel de catre sindicat, apoi actionam singuri in judecata, mai trec 2 ani pana obtinem sentinta la Curtea de Apel si apoi 5 ani esalonarea platilor, iata cat se castiga la bugetul tarii .... Dureaza 10 ani sa ne castigam drepturile.
Eu asa am patit.
Mesaj personal
CIDUL
Trimis: 15 Dec 2014, 02:55 PM

Utilizator avansat

QUOTE (corina_77 @ 15 Dec 2014, 03:23 PM)
QUOTE (verona @ 14 Dec 2014, 07:46 PM)

Absolut corect spus...

Bine punctat!
Asta trebuia sa faca sindicatul: sa lupte pentru a nu exista discriminari.
Nu sa luptam fiecare cu procesele nesfarsite.
Dar in acest fel, noi am pierdut.
Daca ne trezim inainte de 3 ani ca nu am fost trecuti pe tabel de catre sindicat, apoi actionam singuri in judecata, mai trec 2 ani pana obtinem sentinta la Curtea de Apel si apoi 5 ani esalonarea platilor, iata cat se castiga la bugetul tarii .... Dureaza 10 ani sa ne castigam drepturile.
Eu asa am patit.

Așa e în România. Doar în rândul unui popor de r.ahat ca al nostru se poate interpreta orice reglementare, nefiind nimeni vinovat pentru nimic.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (9) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved