Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (9) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Sentinta drepturi salariale
gabiec
Trimis: 15 Dec 2014, 09:45 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (corina_77 @ 15 Dec 2014, 03:23 PM)
Asta trebuia sa faca sindicatul: sa lupte pentru a nu exista discriminari.
Nu sa luptam fiecare cu procesele nesfarsite.

Discuții au fost destule pe tema asta, dar răspunsul a fost: acestea sunt prevederile legale. Sindicatul nu poate ataca o lege în instanță.

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 15 Dec 2014, 09:55 PM

Utilizator avansat

QUOTE (iulianadaniela @ 15 Dec 2014, 01:10 PM)
si totusi exista vreo cale si pentru noi, cei care nu am fost inclusi pe liste sa ne recuperam banii pe hotarari judecatoresti?
mie mi s-a spus de la scoala unde am activat ca dupa ce am parasit scoala, am mai sunat liderul de sindicat din acea scoala?
eu trebuia sa sun, sa ma informez. si atunci de ce mai avem sindicate, daca nu ne reprezinta pe toti? tabelul cu profesorii trebuia luat de la secretariat si sunat fiecare om in parte.

Nu aveți cum să vă recuperați banii ,,pe hotărârile judecătorești”, pt. că nu aveți o hotărâre judecătorească în acest sens. Liderul de sindicat nu are obligația să-i sune pe foștii angajați. Pe banii cui să-i sune și mai ales, pe timpul cui? Liderul de sindicat poate apăra drepturile ANGAJAȚILOR, cu mijloace legale pe care le are. De la secretariat s-au luat tabele cu angajații, cărora li s-a eliberat și adeverințe de salariat al școlii la acea dată. Cum ar fi dat directorul adeverințe de angajat unora care la acea dată, nu erau angajați?

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 15 Dec 2014, 10:13 PM

Mentor

QUOTE (gabiec @ 15 Dec 2014, 09:55 PM)
QUOTE (iulianadaniela @ 15 Dec 2014, 01:10 PM)
si totusi exista vreo cale si pentru noi, cei care nu am fost inclusi pe liste sa ne recuperam banii pe hotarari judecatoresti?
mie mi s-a spus de la scoala unde am activat ca dupa ce am parasit scoala, am mai sunat liderul de sindicat din acea scoala?
eu trebuia sa sun, sa ma informez. si atunci de ce mai avem sindicate, daca nu ne reprezinta pe toti? tabelul cu profesorii trebuia luat de la secretariat si sunat fiecare om in parte.

Nu aveți cum să vă recuperați banii ,,pe hotărârile judecătorești”, pt. că nu aveți o hotărâre judecătorească în acest sens. Liderul de sindicat nu are obligația să-i sune pe foștii angajați. Pe banii cui să-i sune și mai ales, pe timpul cui? Liderul de sindicat poate apăra drepturile ANGAJAȚILOR, cu mijloace legale pe care le are. De la secretariat s-au luat tabele cu angajații, cărora li s-a eliberat și adeverințe de salariat al școlii la acea dată. Cum ar fi dat directorul adeverințe de angajat unora care la acea dată, nu erau angajați?

Exact! Liderul din școală îi trece pe tabel doar pe cei ce plătesc cotizația la grupa sindicală din acea școală în momentul dării în judecată! Acel tabel e semnat și ștampilat de către director care confirmă faptul că cei trecuți în tabel sunt ANGAJAȚII acelei școli în acel moment!
De ce să-i mai sune pe alții? Cei care s-au mutat în alte școli, aparțin altei grupe sindicale și se ocupă de ei alți lideri de sindicat - asta doar în cazul în care plătesc cotizația acelei grupe sindicale.
De la școala unde au fost în anii din proces vor lua doar o adeverință ce certifică faptul că au lucrat în învățământ în acei ani. După această adeverință îi va trimite liderul școlii unde sunt membri de sindicat în momentul dării în judecată. Nu mai sunt membri de sindicat, adio proces! Nu-i mai poate reprezenta sindicatul. Doar dacă dau ei în judecată în nume propriu!

Și cei care au ieșit din sindicat și nu mai sunt membri de sindicat să mai termine cu văicăreala, că până să apară public aceste sume, adică până să le dea Ponta cumulat, i-au tot blamat pe cei ce plăteau cotizația, spunându-le că sunt fraieri că mai cotizează confused05.gif Ei, uite, fraierii aștia acum își iau cât de cât din banii de pe sentințe! wink.gif

Acest mesaj a fost modificat de către adria_m la data 15 Dec 2014, 10:28 PM
Mesaj personal
outside4
Trimis: 15 Dec 2014, 10:27 PM

Mentor

Eu am vazut in scoala mea fluturasi cu numele unor colegi care acum nu mai sunt la noi. Deci si pentru ei s-au castigat procese. Nu stiu cum au facut si cum au reusit cei care s-au ocupat de asta (secretara, liderul de sindicat din scoala), dar cumva s-a putut si s-a rezolvat. Ce e cu atata rautate, nu inteleg. Tuturor ni s-au taiat niste bani, toti trebuia sa ii primim. Indiferent pe unde suntem acum. Unde e vointa, se poate. Dar si unde e multa rautate si e mult individualism... caini, ma, caini sunteti unii.
Pardon, am jignit cainii.

Acest mesaj a fost modificat de către outside4 la data 15 Dec 2014, 10:28 PM

--------------------
It's nothing personal. It's just business.
My degree of sarcasm depends on your degree of stupidity.
There is a place, like no place on Earth. Some say, to survive it, you need to be as mad as a hatter. Which, luckily, I am.

"The problem is not the problem. The problem is your attitude about the problem. Do you understand?"
"When you tear out a man's tongue, you are not proving him a liar, you're only telling the world that you fear what he might say."
"Everyone is in favor of free speech. Hardly a day passes without its being extolled, but some people's idea of it is that they are free to say what they like, but if anyone else says anything back, that is an outrage."
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 15 Dec 2014, 10:33 PM

Mentor

QUOTE (outside4 @ 15 Dec 2014, 10:27 PM)
Eu am vazut in scoala mea fluturasi cu numele unor colegi care acum nu mai sunt la noi. Deci si pentru ei s-au castigat procese. Nu stiu cum au facut si cum au reusit cei care s-au ocupat de asta (secretara, liderul de sindicat din scoala), dar cumva s-a putut si s-a rezolvat. 

Eu am vazut in scoala mea fluturasi cu numele unor colegi care acum nu mai sunt la noi.

Erau în momentul dării în judecată! Au sentințe pe școala voastră pentru că în momentul dării în judecată erau angajații școlii tale și erau membri de sindicat la grupa sindicală din școala ta. Chiar dacă s-au mutat la altă școală după câștigarea procesului, tot școala ta e obligată să le plătească HJ.

Ce e cu atata rautate, nu inteleg. Tuturor ni s-au taiat niste bani, toti trebuia sa ii primim. Indiferent pe unde suntem acum. Unde e vointa, se poate. Dar si unde e multa rautate si e mult individualism... caini, ma, caini sunteti unii.

Și cei care au ieșit din sindicat înaintea dărilor în judecată, numindu-i fraieri și luându-i peste picior de fiecare dată pe plătitori, cum se pot numi? confused06.gif

Acest mesaj a fost modificat de către adria_m la data 15 Dec 2014, 10:36 PM
Mesaj personal
outside4
Trimis: 15 Dec 2014, 10:33 PM

Mentor

QUOTE (adria_m @ 15 Dec 2014, 10:13 PM)
Și cei care au ieșit din sindicat și nu mai sunt membri de sindicat să mai termine cu văicăreala, că până să apară public aceste sume, adică până să le dea Ponta cumulat, i-au tot blamat pe cei ce plăteau cotizația, spunându-le că sunt fraieri că mai cotizează confused05.gif Ei, uite, fraierii aștia acum își iau cât de cât din banii de pe sentințe! wink.gif

Vorbim de drepturi. Drepturile nu e normal sa ti le recuperezi in instanta. Nu intr-un stat de drept, nu in 2014 in Europa. Sigur, noi suntem in Somalia, deci... Scumpi, toti aveam acele drepturi. Toti. Nu e normal sa vorbim de sentinte si procese. Nu e. Dar, desigur, repet, Somalia, caini... Bleah.

--------------------
There is a place, like no place on Earth. Some say, to survive it, you need to be as mad as a hatter. Which, luckily, I am.

"The problem is not the problem. The problem is your attitude about the problem. Do you understand?"
"When you tear out a man's tongue, you are not proving him a liar, you're only telling the world that you fear what he might say."
"Everyone is in favor of free speech. Hardly a day passes without its being extolled, but some people's idea of it is that they are free to say what they like, but if anyone else says anything back, that is an outrage."
Mesaj personal
outside4
Trimis: 15 Dec 2014, 10:34 PM

Mentor

QUOTE (adria_m @ 15 Dec 2014, 10:33 PM)
Eu am vazut in scoala mea fluturasi cu numele unor colegi care acum nu mai sunt la noi. Deci si pentru ei s-au castigat procese. Nu stiu cum au facut si cum au reusit cei care s-au ocupat de asta (secretara, liderul de sindicat din scoala), dar cumva s-a putut si s-a rezolvat. Ce e cu atata rautate, nu inteleg. Tuturor ni s-au taiat niste bani, toti trebuia sa ii primim. Indiferent pe unde suntem acum. Unde e vointa, se poate. Dar si unde e multa rautate si e mult individualism... caini, ma, caini sunteti unii.

Eu am vazut in scoala mea fluturasi cu numele unor colegi care acum nu mai sunt la noi.

Erau în momentul dării în judecată! Au sentințe pe școala voastră pentru că în momentul dării în judecată erau angajații școlii tale și erau membri de sindicat la grupa sindicală din școala ta. Chiar dacă s-au mutat la altă școală după câștigarea procesului, tot școala ta e obligată să le plătească HJ.

Ma bucur ca stii mai bine situatia lor (eu nu i-am vazut completand langa mine dosarele cu darea in judecata). Unii au fost 1 an, acum haaat timp. Ma rog, tu stii mai bine, tu stii tot, de fapt.

Acest mesaj a fost modificat de către outside4 la data 15 Dec 2014, 10:36 PM

--------------------

Mesaj personal
verona
Trimis: 15 Dec 2014, 10:38 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (gabiec @ 15 Dec 2014, 10:45 PM)
QUOTE (corina_77 @ 15 Dec 2014, 03:23 PM)
Asta trebuia sa faca sindicatul: sa lupte pentru a nu exista discriminari.
Nu sa luptam fiecare cu procesele nesfarsite.

Discuții au fost destule pe tema asta, dar răspunsul a fost: acestea sunt prevederile legale. Sindicatul nu poate ataca o lege în instanță.

Sindicatul poate apasa parghii la nivel de minister si guvern pt a elimina situatii idioate de genul asta.
Daca in rest, situatia e centralizata, de ce aici a fost "fiecare pe turta lui"?
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 15 Dec 2014, 10:38 PM

Mentor

QUOTE (outside4 @ 15 Dec 2014, 10:33 PM)
Și cei care au ieșit din sindicat și nu mai sunt membri de sindicat să mai termine cu văicăreala, că până să apară public aceste sume, adică până să le dea Ponta cumulat, i-au tot blamat pe cei ce plăteau cotizația, spunându-le că sunt fraieri că mai cotizează confused05.gif Ei, uite, fraierii aștia acum își iau cât de cât din banii de pe sentințe!  wink.gif

Vorbim de drepturi. Drepturile nu e normal sa ti le recuperezi in instanta. Nu intr-un stat de drept, nu in 2014 in Europa. Sigur, noi suntem in Somalia, deci... Scumpi, toti aveam acele drepturi. Toti. Nu e normal sa vorbim de sentinte si procese. Nu e. Dar, desigur, repet, Somalia, caini... Bleah.

Ai dreptate, dar dacă doar asta e calea de a-ți obține aceste drepturi..., ce te faci? Ori te bagi în sindicat, ori dai în judecată în nume propriu. confused24.gif
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 15 Dec 2014, 10:40 PM

Mentor

QUOTE (outside4 @ 15 Dec 2014, 10:34 PM)
QUOTE (adria_m @ 15 Dec 2014, 10:33 PM)

Ma bucur ca stii mai bine situatia lor (eu nu i-am vazut completand langa mine dosarele cu darea in judecata). Unii au fost 1 an, acum haaat timp. Ma rog, tu stii mai bine, tu stii tot, de fapt.

M-am informat smile.gif
Mesaj personal
outside4
Trimis: 15 Dec 2014, 10:43 PM

Mentor

QUOTE (adria_m @ 15 Dec 2014, 10:38 PM)
Și cei care au ieșit din sindicat și nu mai sunt membri de sindicat să mai termine cu văicăreala, că până să apară public aceste sume, adică până să le dea Ponta cumulat, i-au tot blamat pe cei ce plăteau cotizația, spunându-le că sunt fraieri că mai cotizează confused05.gif Ei, uite, fraierii aștia acum își iau cât de cât din banii de pe sentințe!  wink.gif

Ai dreptate, dar dacă doar asta e calea de a-ți obține aceste drepturi..., ce te faci? Ori te bagi în sindicat, ori dai în judecată în nume propriu. confused24.gif

Si daca esti in sindicat, automat ai si dreptul de-a fi caine. Gen "ailalti sa mai termine cu vaicareala". Bine, maaa, tu... Doamne, ma uit la tine, la postarile tale, imi aduc aminte cat ii dadeai inainte cu drepturile, cu egalitatea, cu de toate, ma! Si zace in tine o rautate... Doamne! Whatever. Da-mi si raport, si-asa abandonez discutia cu tine.

--------------------

Mesaj personal
verona
Trimis: 15 Dec 2014, 10:45 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (adria_m @ 15 Dec 2014, 11:33 PM)
Eu am vazut in scoala mea fluturasi cu numele unor colegi care acum nu mai sunt la noi. Deci si pentru ei s-au castigat procese. Nu stiu cum au facut si cum au reusit cei care s-au ocupat de asta (secretara, liderul de sindicat din scoala), dar cumva s-a putut si s-a rezolvat. 

cred ca @outside voia sa evidentieze ca daca exista omenie, se poate. Adica, la ea la scoala, ăia plecații nu au fost "scoși din grilă". În alte părți nu a fost așa.
Există Oameni și oameni care doar viețuiesc. Se pare că la @outside erau Oameni. Foarte frumos!
Nu văd de ce te-ai supărat. Pentru că avea dreptate și în final. Lucrurile decise centralizat trebuiau rezolvate centralizat. Asa, s-a dat de muncă la avocați/magistrați.
Chestii constructive la noi nu se mai fac (fabrici, ateliere), clasele isi maresc nr de elevi, locuri de munca se gasesc greu - da se dă de lucru inutil justiției. Care se plange ca n-are timp sa termine un proces, ca n-are oameni....ca....

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 15 Dec 2014, 10:47 PM
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 15 Dec 2014, 10:55 PM

Mentor

QUOTE (outside4 @ 15 Dec 2014, 10:43 PM)
QUOTE (adria_m @ 15 Dec 2014, 10:38 PM)

Si daca esti in sindicat, automat ai si dreptul de-a fi caine. Gen "ailalti sa mai termine cu vaicareala". Bine, maaa, tu... Doamne, ma uit la tine, la postarile tale, imi aduc aminte cat ii dadeai inainte cu drepturile, cu egalitatea, cu de toate, ma! Si zace in tine o rautate... Doamne! Whatever. Da-mi si raport, si-asa abandonez discutia cu tine.

Zici de răutatea mea... Mda... Poate m-am săturat să fiu făcută fraieră că încă mai stau în sindicat și încă le mai plătesc cotizația!
Sunt rea? Foarte bine! Cu banii luați pe aceste sentințe îmi recuperez cotizația de sindicat până la pensie.
Iar cei ce m-au luat peste picior cu sindicatul, acum își înghit limba.
Sunt rea? Era și timpul! cool20.gif
Cui nu-i convine, să mă ignore! wink.gif
Mesaj personal
outside4
Trimis: 15 Dec 2014, 11:05 PM

Mentor

QUOTE (adria_m @ 15 Dec 2014, 10:55 PM)
Sunt rea? Foarte bine! Cu banii luați pe aceste sentințe îmi recuperez cotizația de sindicat până la pensie.

Asta ai recuperat tu acum, cotizatia la sindicat? Pentru asta te bucuri tu acum? E o victorie amara, atat de amara! E vorba de drepturile noastre, calcate in picioare, recuperate in instanta si-apoi purtate pe la nasul credulilor cu titlul de "noi suntem buni cu voi, va dam inapoi ce era al vostru din start". E clar cu cine vorbesc. Tu bucura-te ca ai recuperat cotizatia la sindicat.

Acest mesaj a fost modificat de către outside4 la data 15 Dec 2014, 11:06 PM

--------------------

Mesaj personal
adria_m
Trimis: 15 Dec 2014, 11:08 PM

Mentor

QUOTE (verona @ 15 Dec 2014, 10:45 PM)
QUOTE (adria_m @ 15 Dec 2014, 11:33 PM)

cred ca @outside voia sa evidentieze ca daca exista omenie, se poate. Adica, la ea la scoala, ăia plecații nu au fost "scoși din grilă". În alte părți nu a fost așa.
Există Oameni și oameni care doar viețuiesc. Se pare că la @outside erau Oameni. Foarte frumos!
Nu văd de ce te-ai supărat. Pentru că avea dreptate și în final. Lucrurile decise centralizat trebuiau rezolvate centralizat. Asa, s-a dat de muncă la avocați/magistrați.
Chestii constructive la noi nu se mai fac (fabrici, ateliere), clasele isi maresc nr de elevi, locuri de munca se gasesc greu - da se dă de lucru inutil justiției. Care se plange ca n-are timp sa termine un proces, ca n-are oameni....ca....

Verona, am devenit rea... Asta e... În 20 de ani de învățământ am dat dovadă de omenie și de supraomenie. Și toate s-au strâns undeva..., într-un loc anume... Și am devenit rea...
M-am săturat de atâta sacrificiu și toleranță pentru cei ce nu știu să aprecieze.
Am devenit rea? Foarte bine! cool20.gif
Repet: cui nu-i place, să mă ignore.
Mesaj personal
prof257
Trimis: 15 Dec 2014, 11:13 PM

Utilizator avansat

QUOTE (outside4 @ 16 Dec 2014, 12:05 AM)

Asta ai recuperat tu acum, cotizatia la sindicat? Pentru asta te bucuri tu acum? E o victorie amara, atat de amara! E vorba de drepturile noastre, calcate in picioare, recuperate in instanta si-apoi purtate pe la nasul credulilor cu titlul de "noi suntem buni cu voi, va dam inapoi ce era al vostru din start". E clar cu cine vorbesc. Tu bucura-te ca ai recuperat cotizatia la sindicat.

Hai s-o mai lasam balta.
Legea aia fanatsmagorica de marire a fost data, daca ne amintim bine, tot in apropierea unor alegeri. Si nimeni(cu capul pe umeri) n-a crezut ca se va aplica. Din noroc chior pentru noi nu au abrogat-o si au tinut-o 2-3 ani de zile fapt ce a permis actionarea in instanta.
Deci mai usor cu aceste marete "drepturi". Tot cu iz de "pomana" a fost, mai ales ca unii o "aplicau" in 48 de ore de la venirea la putere parca, si ce-au aplicat, stim cu totii, ca la radio Erevan, nu s-a dat, ci s-a luat.
Si acum, ce mare extaz e? Cand vedem ca de fapt, guvernul(guvernele) ne tin cu 1000-1500 lei pe luna de 6 (Sase) ani de zile, pe o buna parte din profesori, dar cand e de "platit restante" de una suta milioane/persoana, sunt bani cu nemiluita?
Asta nu face decat sa ne-arate inca odata discrepantele salariale exagerate din sistem, in niciun caz nu ne stimuleaza sa ne facem treaba mai bine.
Nu mai pot eu de "drepturile" astea. Unii suta de milioane odata, altii intr-un an, desi avem aceeasi fisa a postului, aceeasi fisa de evaluare, si, fara exagerare, unii chiar aceleasi rezultate sau chiar mai bune decat unii barani, etc. Curat "drepturi"! Sau mai bine zis "stramburi"??
Mai degraba m-ar interesa dreptul la salariu decent ptr toate cadrele didactice, nu doar cei peste 55 de ani.

Cred ca era o idee buna aceea a salariului pe baza de rezultate, performante, nu pe baza de vechime, care e un criteriu comunist. Ai 60 de ani, tragi mata de coada la ore, trimiti elevii cu sacosa sa-ti faca piata, dar ai salariu cat un CEO, ca na, ai vechime.(nu zic ca toti fac asa, doamne fereste, dar sunt cazuri destule).

Acest mesaj a fost modificat de către prof257 la data 15 Dec 2014, 11:27 PM
Mesaj personal
prof257
Trimis: 15 Dec 2014, 11:13 PM

Utilizator avansat

QUOTE (adria_m @ 16 Dec 2014, 12:08 AM)
am devenit rea... Asta e... În 20 de ani de învățământ am dat dovadă de omenie și de supraomenie. Și toate s-au strâns undeva..., într-un loc anume... Și am devenit rea...
M-am săturat de atâta sacrificiu și toleranță pentru cei ce nu știu să aprecieze.

cool20.gif
Este atitudinea corecta ptr lumea in care traim!
Mesaj personal
prof257
Trimis: 15 Dec 2014, 11:30 PM

Utilizator avansat

In concluzie, nu ma incalzesc cu nimic asemenea "drepturi", adica niste praf in ochi temporar.
Drepturi adevarate am fi castigat daca acea lege s-ar fi aplicat in continuare, poate intr-o formula care sa mai apropie diferentele exagerate de salarizare din sistem.
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 15 Dec 2014, 11:32 PM

Mentor

QUOTE (outside4 @ 15 Dec 2014, 11:05 PM)

Tu bucura-te ca ai recuperat cotizatia la sindicat.

Și ceva peste...

Las pe alții să se mai zbată pentru drepturile noastre, că și așa n-o fac, decât din vorbe... pe la colțuri...

Nu mai e ce era cândva..., când ieșeam toți la grevă!!! Când eram uniți și ne ceream drepturile cu orice risc!!!
Nooooooooo, acum valurile noi așteaptă să li se dea..., să li se facă..., să li se pună... Dacă le propui o grevă, toți tac și se fac... nevăzuți confused05.gif N-au curajul să-și ceară drepturile nici directoarei... Vai, cum să-i zică? Cum să-i ceară? Dacă o supără? Tac și nu spun nimic pe față; nu-i cer nimic, nu-i semnalează nimic! Sunt toți niște îngerași în fața ei rolleyes.gif Așteaptă ca altul să-i semnaleze, așteaptă ca altul să le rezolve problemele, așteaptă ca altul să-și asume riscurile pentru ei! confused05.gif

Când oi vedea că și cei din jurul meu au curajul răspunderii și sunt gata să-și asume orice risc, atunci voi redeveni ceea ce am fost cândva... Până atunci, sorry, dar nu mai vreau să joc în filmul lor confused24.gif
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 15 Dec 2014, 11:36 PM

Mentor

QUOTE (prof257 @ 15 Dec 2014, 11:13 PM)
QUOTE (adria_m @ 16 Dec 2014, 12:08 AM)
am devenit rea... Asta e... În 20 de ani de învățământ am dat dovadă de omenie și de supraomenie. Și toate s-au strâns undeva..., într-un loc anume... Și am devenit rea...

cool20.gif
Este atitudinea corecta ptr lumea in care traim!

Corect!
Repet: când oi vedea că și cei din jurul meu au curajul răspunderii și sunt gata să-și asume orice risc, atunci voi redeveni ceea ce am fost cândva... Până atunci, sorry, dar nu mai vreau să joc în filmul lor!!!
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 15 Dec 2014, 11:39 PM

Mentor

QUOTE (prof257 @ 15 Dec 2014, 11:30 PM)
In concluzie, nu ma incalzesc cu nimic asemenea "drepturi", adica niste praf in ochi temporar.
Drepturi adevarate am fi castigat daca acea lege s-ar fi aplicat in continuare, poate intr-o formula care sa mai apropie diferentele exagerate de salarizare din sistem.

Cu cine să mai faci o grevă? confused24.gif Că-s prea puțini cei care își mai asumă astfel de riscuri. confused05.gif
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 16 Dec 2014, 12:37 AM

Mentor

A, și încă ceva... Așa..., ca să aveți motive să spuneți că sunt rea... până la capăt!
Nesindicaliștii care azi vă plângeți că nu primiți și voi ceva..., unde erați când cei din sindicat stăteau în grevă, mergeau la mitinguri și-și cereau drepturile în stradă? La ore, nu? Supravegheați examenele boicotate de către cei din sindicat, nu?

Ei, gata, a cam trecut vremea aia când fraierii ce plăteau cotizația erau în stradă și cereau drepturi de care beneficiau cu toții confused05.gif
Mesaj personal
docx
Trimis: 16 Dec 2014, 12:44 AM

Mentor

Da, mai, sa moara. Capra. Vecinului.
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 16 Dec 2014, 12:52 AM

Mentor

QUOTE (docx @ 16 Dec 2014, 12:44 AM)
Da, mai, sa moara. Capra. Vecinului.

E membru de sindicat? confused06.gif
Mesaj personal
docx
Trimis: 16 Dec 2014, 01:05 AM

Mentor

Ia o pauza. Respira. Relaxeaza-te.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (9) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved