Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) 1 [2] 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Cat platiti la sindicat

Cat platiti la sindicat?
1% din salariul de baza [ 10 ]  [21.74%]
0,5% din salariul de baza [ 1 ]  [2.17%]
1% din salariul brut [ 25 ]  [54.35%]
0,5% din salariul brut [ 5 ]  [10.87%]
Suma fixa [ 5 ]  [10.87%]
Voturi totale: 46
Vizitatorii ne-înregistrați nu pot vota 
edusociala_cj
Trimis: 29 Jan 2018, 07:16 PM

Utilizator
**

Grup: Members

1% din brut
sunt curioasă, vreun lider sindicat din care faceți parte a avut inițiativă privind reducerea numărului de clase din școli? există vreun sindicat care să fi făcut presiuni astfel încât să nu crească numărul de elevi dintr-o clasă?
Mesaj personal
yulys
Trimis: 29 Jan 2018, 08:09 PM

Utilizator avansat

QUOTE (edusociala_cj @ 29 Jan 2018, 08:16 PM)
1% din brut
sunt curioasă, vreun lider sindicat din care faceți parte a avut inițiativă privind reducerea numărului de clase din școli? există vreun sindicat care să fi făcut presiuni astfel încât să nu crească numărul de elevi dintr-o clasă?

http://www.uslipiasi.ro/index.php?option=c...ured&Itemid=101

Ce se poate face mai mult de atât? Nu este o întrebare retorică, chiar aștept sugestii pe care le pot transmite mai departe.

Pe alt fir de discuție de pe acest forum sunt trași în țeapă colegii care papă spor de doctorat. Aici sindicatul este cauza tuturor relelor din învățământ. Cu așa sprijin, ce greutate pot avea liderii de sindicat în negocierile cu conducătorii? Iar dacă liderii sunt cu adevărat incompetenți sau vânduți, stă în puterea membrilor de sindicat să repare acest lucru. Pot alege alt reprezentant în școală, pe cineva care să nu fie slugă directorului sau primarului. Pot cere să treacă la alt sindicat sau altă federație sindicală. Soluții sunt. Dar suntem zmei pe forum, iar în școală pupăm... (alegeți)
Mesaj personal
edusociala_cj
Trimis: 29 Jan 2018, 09:44 PM

Utilizator
**

mulțumesc pentru semnalare și salutară adresa trimisă de USLIP Iași. sper că nu este singulară...
este o evidență pentru toată lumea că dimensiunea unei clase de elevi are un impact major asupra desfășurării orelor și a calității actului educațional. toate statisticile și studiile au concluzii sumbre despre starea învățământului din România (parcă și ARACIP a avut un asemenea raport). poate ele ar trebui invocate în toate comunicările cu Ministerul. ... să nu uite...
în al doilea rând, poate sindicatele ar trebui să urmărească care e situația din toate școlile și, de ce nu, să formuleze poziții comune alături de alte sindicate pentru cazuri concrete de reducere a numărului de clase. (naivitate?)
din ce am văzut până acum, sindicatele au prea puțină putere de a contesta reducerea numărului de clase aprobate de ISJuri.
Mesaj personal
IPM77
Trimis: 30 Jan 2018, 09:06 AM

Utilizator avansat

QUOTE (jordan @ 28 Jan 2018, 10:21 PM)
QUOTE (IPM77 @ 28 Jan 2018, 08:39 PM)
Dacă nu vreau să mai cotizez, cum procedez?

Simplu: Nu mai cotizezi.

Iată ce a răspuns *yoko la această întrebare, în urmă cu exact 6 ani:

”calitatea de membru inceteaza de drept prin neplata cotizatiei”

http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=156646

rolleyes.gif

Mulțumesc, dar banii mi se opresc direct din salariu! Trebuie să anunț contabilitatea, sau secretariatul să nu-mi mai rețină suma?
Mesaj personal
jordan
Trimis: 30 Jan 2018, 10:36 AM

Mentor

QUOTE (IPM77 @ 30 Jan 2018, 09:06 AM)

Mulțumesc, dar banii mi se opresc direct din salariu! Trebuie să anunț contabilitatea, sau secretariatul să nu-mi mai rețină suma?

În acest moment NU poți renunța la calitatea de membru.

Prin semnarea Tabelului cu membrii de sindicat, la începutul anului școlar 2017-2018, te-ai angajat să plătești cotizația un an de zile, iar sindicatul s-a angajat să-ți apere interesele.

Poți renunța la calitatea de membru NUMAI la sfârșitul anului școlar, prin REFUZUL de a semana acel tabel.

confused06.gif

Mesaj personal
jordan
Trimis: 30 Jan 2018, 10:44 AM

Mentor

Legea Funeriu prevedea că reținerea pe statul de plată a cotizației este ILEGALĂ, prin implicarea școlii în activitatea sindicală.

Practic, cei care doreau să achite cotizația semnau câte un Tabel de adeziune în fiecare lună, iar cel care nu semna își pierdea calitatea de membru.

rolleyes.gif

Mesaj personal
jordan
Trimis: 30 Jan 2018, 10:49 AM

Mentor

În 2012, primele măsuri luate de Maurul L.M. Pop, au fost redarea privilegiilor Mafiei universitare, în frunte cu savanta Andronescu, și cele ale Sindicatelor.

Cum NU se putea reveni la reținerea pe Statul de plată a cotizației, s-a apelat la un subterfugiu, semnarea Tabelului de adeziune la începutul fiecărui an școlar.

N.B. Învățământul preuniversitar este singurul sector de activitate unde se mai practică această”legare de glie” a cadrelor didactice.

confused06.gif

Mesaj personal
Narcisa_prof
Trimis: 30 Jan 2018, 05:16 PM

Utilizator avansat

QUOTE (jordan @ 30 Jan 2018, 10:36 AM)
QUOTE (IPM77 @ 30 Jan 2018, 09:06 AM)

În acest moment NU poți renunța la calitatea de membru.

Prin semnarea Tabelului cu membrii de sindicat, la începutul anului școlar 2017-2018, te-ai angajat să plătești cotizația un an de zile, iar sindicatul s-a angajat să-ți apere interesele.

Poți renunța la calitatea de membru NUMAI la sfârșitul anului școlar, prin REFUZUL de a semana acel tabel.

confused06.gif

Unde scrie asta?
In Statutul nostru scrie:
Art. 14: Calitatea de membru sau sindicat afiliat al UJSLI se pierde prin:

a) incalcarea statutului UJSLI;

cool.gif participarea la actiuni antisindicale care prejudiciaza imaginea si activitatea UJSLI;

c) denigrarea liderilor de sindicat si defaimarea activitatii sindicale;

d) neplata cotizatiei pe o perioada de doua luni consecutive sau de trei luni cumulate intr-un an calendaristic;

e) cererea de dezafiliere, exprimata in scris, semnata de membrii biroului si insotita de o copie a procesului verbal incheiat in adunarea generala care a hotarat dezafilierea;

f) cererea de retragere din sindicat, sau pierderea calitatilor prevazute de lege pentru constituirea in sindicate sau aderarea la acestea.

Calitatea de membru al UJSLI inceteaza la data aprobarii cererii de retragere, care se face in prima sedinta a Consiliului Judetean dupa data inregistrarii cererii.
Mesaj personal
jordan
Trimis: 30 Jan 2018, 07:16 PM

Mentor

QUOTE (Narcisa_prof @ 30 Jan 2018, 05:16 PM)

cool.gif participarea la actiuni antisindicale care prejudiciaza imaginea si activitatea UJSLI;

d) neplata cotizatiei pe o perioada de doua luni consecutive sau de trei luni cumulate intr-un an calendaristic;

e) cererea de dezafiliere, exprimata in scris, semnata de membrii biroului si insotita de o copie a procesului verbal incheiat in adunarea generala care a hotarat dezafilierea;

f) cererea de retragere din sindicat, sau pierderea calitatilor prevazute de lege pentru constituirea in sindicate sau aderarea la acestea.

Calitatea de membru al UJSLI inceteaza la data aprobarii cererii de retragere, care se face in prima sedinta a Consiliului Judetean dupa data inregistrarii cererii.

Bravo!

N-am fost și nu sunt membru de sindicat, așa că nu sunt la curent cu modificările din Statut și că Sindicatele din învățământ au intrat în legalitate.

Când am văzut că întrebarea colegei rămâne fără răspuns, am încercat să o ajut.

Mă bucur că ai intervenit și ai lămurit problema.

În 2012, când s-a renunțat la reținerea cotizației pe Statul de plată nu puteai renunța la calitatea de membru așa ușor.

rolleyes.gif

Mesaj personal
IPM77
Trimis: 30 Jan 2018, 08:27 PM

Utilizator avansat

QUOTE (jordan @ 30 Jan 2018, 08:16 PM)
QUOTE (Narcisa_prof @ 30 Jan 2018, 05:16 PM)

Bravo!

N-am fost și nu sunt membru de sindicat, așa că nu sunt la curent cu modificările din Statut și că Sindicatele din învățământ au intrat în legalitate.

Când am văzut că întrebarea colegei rămâne fără răspuns, am încercat să o ajut.

Mă bucur că ai intervenit și ai lămurit problema.

În 2012, când s-a renunțat la reținerea cotizației pe Statul de plată nu puteai renunța la calitatea de membru așa ușor.

rolleyes.gif

Mulțumesc! Întrebare: unde depun cererea? O înmânez liderului de sindicat?! Ar putea să o rătăcească printre numeroasele hârtii...
Mesaj personal
jordan
Trimis: 30 Jan 2018, 08:40 PM

Mentor

QUOTE (IPM77 @ 30 Jan 2018, 08:27 PM)

Mulțumesc! Întrebare: unde depun cererea? O înmânez liderului de sindicat?! Ar putea să o rătăcească printre numeroasele hârtii...

Până vei primi un răspuns avizat, ai putea să faci o copie după Cerere și să-i ceri Liderului să semneze pe ea de primire.

Succes!

rolleyes.gif

Mesaj personal
IPM77
Trimis: 30 Jan 2018, 11:46 PM

Utilizator avansat

QUOTE (jordan @ 30 Jan 2018, 09:40 PM)
QUOTE (IPM77 @ 30 Jan 2018, 08:27 PM)

Până vei primi un răspuns avizat, ai putea să faci o copie după Cerere și să-i ceri Liderului să semneze pe ea de primire.

Succes!

rolleyes.gif

Mulțumesc!
Mesaj personal
Linnet
Trimis: 31 Jan 2018, 09:31 AM

Începător
*

Sumă fixă 0 lei - de 7 ani am ieșit din sindicat.

Acest mesaj a fost modificat de către Linnet la data 31 Jan 2018, 09:32 AM
Mesaj personal
alberta123
Trimis: 31 Jan 2018, 03:09 PM

Utilizator
**

QUOTE (Linnet @ 31 Jan 2018, 10:31 AM)

La fel. Din 2010 nu mai sunt membra de sindicat.

Acest mesaj a fost modificat de către alberta123 la data 31 Jan 2018, 03:10 PM
Mesaj personal
yulys
Trimis: 31 Jan 2018, 03:56 PM

Utilizator avansat

QUOTE (alberta123 @ 31 Jan 2018, 04:09 PM)

Ceva diferențe salariale pentru 2008-2011 ați încasat? Sau aveți de incasat?
Mesaj personal
alberta123
Trimis: 1 Feb 2018, 04:26 PM

Utilizator
**

QUOTE (yulys @ 31 Jan 2018, 04:56 PM)
QUOTE (alberta123 @ 31 Jan 2018, 04:09 PM)

Ceva diferențe salariale pentru 2008-2011 ați încasat? Sau aveți de incasat?

Nu sindicatul imi da acei bani.
Iar de cat de mult lupta sindicatul pentru noi, mai bine nu zic nimic.
Am iesit din sindicat (printre altele) pentru ca liderul de sindicat nu a dorit sa ne sprijine in demararea procesului (da, despre acele sume este vorba) atunci, cand deja se castigau procese-n sir in toata tara. Ba mai mult, ne-a dezinformat, si ne-a indemnat sa renuntam, pentru ca n-avem nicio sansa. Desigur si-a mai revizuit parerea dupa cateva luni.
Sa nu mai zic, ca in plina greva generala ne-a retras sprijinul tocmai atunci cand se faceau presiuni asupra noastra sa participam la examenul de bacalaureat, pe cand noi semnasem pentru greva.
De atunci nu doresc sa am de-a face cu sindicatul.

Mesaj personal
yulys
Trimis: 1 Feb 2018, 04:37 PM

Utilizator avansat

QUOTE (alberta123 @ 1 Feb 2018, 05:26 PM)

Pe acest forum discutați cu cadre didactice, nu cu copii de clasa a II-a.
Mesaj personal
alberta123
Trimis: 1 Feb 2018, 04:41 PM

Utilizator
**

QUOTE (yulys @ 1 Feb 2018, 05:37 PM)

Multumesc pentru lectie doamna/domnule profesor. De discutat nu discut. N-am cu cine.

Acest mesaj a fost modificat de către alberta123 la data 1 Feb 2018, 04:46 PM
Mesaj personal
yulys
Trimis: 1 Feb 2018, 05:08 PM

Utilizator avansat

QUOTE (alberta123 @ 1 Feb 2018, 05:41 PM)
QUOTE (yulys @ 1 Feb 2018, 05:37 PM)

Multumesc pentru lectie doamna/domnule profesor. De discutat nu discut. N-am cu cine.

Păi tocmai discutați. Puteți atunci doar să citiți. Banii îi primiți de la statul român pentru că sindicatele au câștigat niște procese. Mai mult, chiar cei care nu au fost membri de sindicat și nu au câștigat acele procese au primit niște bănuți, din motive de discriminare. Aceștia din urmă pe cotizația colegilor membri de sindicat. Poate dvs constituiți o excepție și statul român vă dă bănuții doar pentru motivul că vă iubește muuuuuuuult de tot.
Iar expresii de genul "n-am cu cine discuta" (echivalent cu "ăsta e prea prost ca să îmi mai bat capul cu el") nu ar trebui să existe în vocabularul unui cadru didactic. Tot la fel abordați și pe elevii mai reduși? Dacă nu înțeleg eu, luminați-mă. Dar bănuiesc că, de fapt, nu aveți argumente.
Mesaj personal
jordan
Trimis: 1 Feb 2018, 06:12 PM

Mentor

QUOTE (yulys @ 1 Feb 2018, 05:08 PM)

Mai mult, chiar cei care nu au fost membri de sindicat și nu au câștigat acele procese au primit niște bănuți, din motive de discriminare.

Aceștia din urmă pe cotizația colegilor membri de sindicat.

Mulțumim din inimă Partidului, pardon Sindicatului!

biggrin.gif

Mesaj personal
yulys
Trimis: 1 Feb 2018, 06:40 PM

Utilizator avansat

QUOTE (jordan @ 1 Feb 2018, 07:12 PM)
Mulțumim din inimă Partidului, pardon Sindicatului!

Sunteți revoltați de activitatea sindicatelor, dar totuși banii i-ați luat. Câți dintre dvs. sunteți dispuși să îi donați în scopuri caritabile? Așa, din principiu...
Mesaj personal
jordan
Trimis: 1 Feb 2018, 07:55 PM

Mentor

QUOTE (yulys @ 1 Feb 2018, 06:40 PM)

Sunteți revoltați de activitatea sindicatelor...

Te rog să nu generalizezi!

Revoltați sunt membrii de sindicat, eu sunt numai nemulțumit. rolleyes.gif

Mesaj personal
jordan
Trimis: 1 Feb 2018, 08:04 PM

Mentor

... dar totuși banii i-ați luat.

Corect!

Eu am dat în judecată Școala, care nu mi-a dat toți banii în 2008.

P.S. Pentru cultura ta generală, precedentul a fost creat de Organizația sindicală a magistraților, cred că din Vâlcea sau Argeș, care a câștigat în Instanță și NU de Sindicatul din învățământ.

confused06.gif

Mesaj personal
jordan
Trimis: 1 Feb 2018, 08:09 PM

Mentor

Câți dintre dvs. sunteți dispuși să îi donați în scopuri caritabile? Așa, din principiu...

Nu știu ca cei care ne-au reținut 25% în 2008, să-i fi folosit în scopuri caritabile.

Și de ce să-i donez, nu erau banii mei?

Dacă i-aș fi câștigat la Loto....

confused06.gif

Mesaj personal
diadoo
Trimis: 3 Feb 2018, 05:23 PM

Utilizator
**

QUOTE (jordan @ 1 Feb 2018, 09:09 PM)

Câți dintre dvs. sunteți dispuși să îi donați în scopuri caritabile? Așa, din principiu...

Nu știu ca cei care ne-au reținut 25% în 2008, să-i fi folosit în scopuri caritabile.

Și de ce să-i donez, nu erau banii mei?

Dacă i-aș fi câștigat la Loto....

confused06.gif

Nu cred ca asa se pune problema. Sa explic cazul meu. Când se semnau
tabelele eram în concediu de creștere a copilului. Nimeni nu mi-a spus nimic. Apucasem sa semnez doar un tabel. Nu am stiu ca sunt si altele. Am întrebat liderul si mi- a spus sa stau liniștită. Si am avut încredere. Asa ca la final pentru o perioada am fost printre semnatari , pentru alte perioade nu am fost. Am fost la liderul pe judet si la juristul sindicatului care mi -au vorbit pe un ton de superioritate, explicându-mi ca este vina mea în întregime. Ok. Am rămas totuși în sindicat. Apoi a venit legea si vom lua si noi(când o sa fie posibil). La scoala la care sunt acum , liderul de sindicat e super ok. Toti cei care au lucrat în scoală au fost trecuti pe tabele. Meritul doamnei în întregime. A sunat pe toată lumea, a explicat. Acum totuși cred ca ma voi retrage Si eu din sindicat. 1% din brut ? Nu e totuși cam mult? Vorba unei colege.....mai bine dau banii aceia la CAR sa stiu o treaba. Sa se stabilească o suma fixa ar fi mai ok. Ca de măriri de salarii slabe sanse.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) 1 [2] 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved