Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> OPTIONALELE
bella90
Trimis: 29 Jan 2018, 11:48 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Ma lamuriti si pe mine, va rog? Optionalul Lectura si abilitatile de viata este extins sau se considera disciplina noua?
Mesaj personal
ramclaudia
Trimis: 10 Feb 2018, 08:33 PM

Utilizator avansat

QUOTE (bella90 @ 30 Jan 2018, 12:48 AM)
Ma lamuriti si pe mine, va rog? Optionalul Lectura si abilitatile de viata este extins sau se considera disciplina noua?

La gimnaziu extinderea nu presupune rubrica noua in catalog.
La liceu extinderea are rubrica noua dar poarta acelasi nume cu disciplina din trunchiul comun.
Lectura si abilitatile de viata este obligatoriu disciplina noua deoarece are alta denumire decat cea din trunchiul comun, nu poate fi numita extindere.
Mesaj personal
bella90
Trimis: 11 Feb 2018, 07:09 PM

Utilizator
**

Va multumesc!
Mesaj personal
4ward
Trimis: 13 Feb 2018, 03:47 PM

Utilizator avansat

Pentru a nu mai deschide alt topic, am și eu o întrebare privind opționalele la clasele primare.Doream să propun un opțional de limba engleză, dar mi s-a spus că acest lucru nu este posibil deoarece învățătoarele ar rămâne cu mai puțin de 16 ore.Planul cadru prevede posibilitatea parcurgerii unui opțional.Nu știu cum afectează acesta nr. de ore al învățătorului ?

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
elenaiulia
Trimis: 13 Feb 2018, 05:22 PM

Utilizator avansat

Învățătorul este angajat pe post, nu pe normă de 18 ore. Problema este la normarea pe școală. crește numărul de norme, iar acest lucru nu a fost permis dacă presupunea mărirea numărului de ore al elevilor prin opționale.
Mesaj personal
4ward
Trimis: 13 Feb 2018, 05:47 PM

Utilizator avansat

QUOTE (elenaiulia @ 13 Feb 2018, 05:22 PM)
Învățătorul este angajat pe post, nu pe normă de 18 ore. Problema este la normarea pe școală. crește numărul de norme, iar acest lucru nu a fost permis dacă presupunea mărirea numărului de ore al elevilor prin opționale.

Atunci de ce planul-cadru prevede 0-1 oră opțional ? Mie așa mi s-a explicat, că rămâne învățătorul sub 16 ore.Nu văd cum, în condițiile în care nici acum nu au opționale.

--------------------
Mesaj personal
roset
Trimis: 13 Feb 2018, 06:38 PM

Mentor

QUOTE (4ward @ 13 Feb 2018, 05:47 PM)

Atunci de ce planul-cadru prevede 0-1 oră opțional ? Mie așa mi s-a explicat, că rămâne învățătorul sub 16 ore.Nu văd cum, în condițiile în care nici acum nu au opționale.

La clasa preg. fără opțional , învățătorul rămâne doar cu 15 ore! (19 minim - 2 ed fiz, -1 limbă,- 1 religie!), dar este plătit pe post , nu pe nr de ore! Dacă se ia opțional, așa cum permite pl. cadru, poate fi orice opț. predat de învățător, sau limbă predat de profesor care , dacă are norma întreagă, va fi plătit la plata cu ora.
Art 247 L1 c) în învățământul primar: învățător/învățătoare, institutor/institutoare, profesor pentru învățământ primar - se normează câte un post pentru fiecare clasă de elevi;

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
4ward
Trimis: 13 Feb 2018, 08:15 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 13 Feb 2018, 06:38 PM)
QUOTE (4ward @ 13 Feb 2018, 05:47 PM)

La clasa preg. fără opțional , învățătorul rămâne doar cu 15 ore! (19 minim - 2 ed fiz, -1 limbă,- 1 religie!), dar este plătit pe post , nu pe nr de ore! Dacă se ia opțional, așa cum permite pl. cadru, poate fi orice opț. predat de învățător, sau limbă predat de profesor care , dacă are norma întreagă, va fi plătit la plata cu ora.
Art 247 L1 c) în învățământul primar: învățător/învățătoare, institutor/institutoare, profesor pentru învățământ primar - se normează câte un post pentru fiecare clasă de elevi;

Am precizat deja că nici un învățător nu are opțional.Eu am 3 ore de completare în altă unitate (prof.titular), dar aș dori să fac acest opțional la clasele pregătitoare - a II-a în completarea normei la școala de bază.Pot sau nu pot ?

--------------------
Mesaj personal
roset
Trimis: 14 Feb 2018, 10:22 AM

Mentor

Puteți, de ce nu, doar cu aprobarea CA și directorului, evident la cererea părinților. La CP vor fi 20 de ore (maxim) în program săptămânal, lucru posibil, iar la clasele celelalte a II-a va fi o zi cu 5 ore (21 maxim în plan), de asemenea legal! P.S. Pentru anul acesta școlar nu cred că mai e posibil! Din câte știu și sit. opționalelor pentru anul școlar următor s-a definitivat! Directorul vă poate lămuri exact!

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 14 Feb 2018, 10:24 AM

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
4ward
Trimis: 15 Feb 2018, 08:51 PM

Utilizator avansat

Directorul spune că nu se poate face opțional la limba modernă, deoarece s-ar depăși nr. de ore alocate ariei curriculare.Eu nu văd nicăieri în planul-cadru vreun număr maxim de ore alocat fiecărei arii.Și că dacă s-ar aproba opționalul, ar trebui scoasă o oră alocată ariei curriculare "Limbă și comunicare" în TC (!), de unde și ideea că învățătorul ar rămâne cu mai puțin de 16 ore.

--------------------
Mesaj personal
roset
Trimis: 16 Feb 2018, 05:12 PM

Mentor

Păi, dacă face , să zicem la matematică, o oră CDȘ, ce treabă ar avea cu cele 4 ore alocate prin TC? confused06.gif

--------------------
4ward
Trimis: 16 Feb 2018, 06:41 PM

Utilizator avansat

Eu nu am găsit nici o precizare în legătură cu numărul maxim de ore/arie curriculară.Nici nu cred că s-ar putea scoate ore din TC pentru a face loc opționalelor.
În sfârșit, colega de franceză a lămurit situația: se poate. wink.gif

--------------------
Mesaj personal
roset
Trimis: 16 Feb 2018, 07:45 PM

Mentor

Planurile cadru la primar ( CP - aIV-a ) au un număr de ore fixat pe fiecare arie curriculară/disciplină, care nu poate fi mai mare sau mai mic. Plaja orară este doar la CDȘ, care este 0-1.Fiecare învățător își poate alege (sau nu un opțional) fie dintr-o arie curriculară / disciplină sau mai multe arii (integrat). Această alegere este corectă pentru că nu depășește nr de ore maxim al clasei și , de asemenea, se poate renunța, lucrând pe minim de ore la clasa respectivă.

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 16 Feb 2018, 07:47 PM

--------------------
ramclaudia
Trimis: 17 Feb 2018, 07:45 PM

Utilizator avansat

Daca propuneti acel optional se mareste norma pe scoala, doamna invatatoare daca propune optionalul e in cadrul normei dansei, daca il aveti dumneavoastra se mareste norma cu 0,06. De obicei ISJ nu permite marirea normei, directoarea trebuie sa se incadreze in numarul de norme de anul trecut.
Mesaj personal
4ward
Trimis: 17 Feb 2018, 09:22 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ramclaudia @ 17 Feb 2018, 07:45 PM)
Daca propuneti acel optional se mareste norma pe scoala, doamna invatatoare daca propune optionalul e in cadrul normei dansei, daca il aveti dumneavoastra se mareste norma cu 0,06. De obicei ISJ nu permite marirea normei, directoarea trebuie sa se incadreze in numarul de norme de anul trecut.

Pentru mine ar fi completare de normă în școală (am 3 ore la altă școală, la care aș renunța).Părinții vor ...

Acest mesaj a fost modificat de către 4ward la data 17 Feb 2018, 09:22 PM

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved