Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (7) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Creșterile de salarii începând cu 1 Martie..., ...vor fi de fapt aleatorii, în rare cazuri 20%
fleetwood
Trimis: 1 Feb 2018, 06:38 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

După țeapa cu creșterea de 25% din ianuarie 2018, după țeapa cu sporurile etc., probabil ne gândim, cu speranță, la faptul că 20%, din martie, va fi, totuși, ceva substanțial...
Așa mă gândeam și speram și eu, până mai ieri... Altă țeapă!
Am recitit L 153, după ce mi-era deja capul plin de documente, precizări, circulare, note ulterioare...

Am găsit "pacostea":

<Art. 38 (6)

În situația în care, începând cu 1 ianuarie 2018, salariile de bază, soldele de funcție/salariile
de funcție, indemnizațiile de încadrare sunt mai mari decât cele stabilite potrivit prezentei legi
pentru anul 2022 SAU devin ulterior mai mari ca urmare a majorărilor salariale reglementate, se acordă cele stabilite pentru anul 2022.>

Există acel SAU...

Am făcut rapid niște calcule - salariul meu va crește cu doar 13,8%... Caz fericit...
confused24.gif

Apoi am perseverat, am încropit un fișier de calcul EXCEL, pe care îl atașez... Am exemplificat cazul unui profesor grad I, vechime maximă. În principiu, fișierul poate fi folosit de oricine, am inclus câteva explicații și o legendă pentru cei nefamiliarizați cu foile de calcul, cărora le stau la dispoziție pentru eventuale nelămuriri.

Chestiunea e că... iar țeapă!
mad.gif

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 2851 )
Fișier atașat  salarii_martie_2018.zip
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 1 Feb 2018, 07:22 PM

Utilizator avansat

QUOTE (fleetwood @ 1 Feb 2018, 07:38 PM)
Am exemplificat cazul unui profesor grad I, vechime maximă.

Am uitat să precizez, pentru cazul respectiv... creștere 5,95%.
Mesaj personal
atomic
Trimis: 1 Feb 2018, 08:22 PM

Utilizator avansat

<...> "sters"!

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 1 Feb 2018, 08:37 PM

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
atomic
Trimis: 1 Feb 2018, 08:41 PM

Utilizator avansat

se ajunge la coeficientul 2,21, gradatie 0, din grila numai daca in 2022 salariul minim este de aproximativ 2600 de lei

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
corina_77
Trimis: 1 Feb 2018, 09:45 PM

Utilizator avansat

Ar trebui o grevă adevărată, dar .... cu cine??!

http://www.romaniatv.net/sindicalistii-din...uri_401357.html
Mesaj personal
corina_77
Trimis: 1 Feb 2018, 09:46 PM

Utilizator avansat

De pe 12 februarie!!
Mesaj personal
IonescuB
Trimis: 2 Feb 2018, 07:31 AM

Utilizator activ

Sau sa incercam o iesire in masa din sindicatele acestea...adormite.

Atunci sa vedeti cum se reactiveaza liderii aflati de ani buni in hibernare.
Mesaj personal
jordan
Trimis: 2 Feb 2018, 08:28 AM

Mentor

QUOTE (IonescuB @ 2 Feb 2018, 07:31 AM)

În masă?

Nu se poate ieși ”în masă” dintr-o Organizație, ci individual.

Și de ce ”să încercăm”.

Ai mai încercat SINGUR să părăsești Sindicatul și te-au reținut ”cu forța”?

Dacă ești nemulțumit, NU mai achiți cotizația și GATA, ești independent.

rolleyes.gif

Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 2 Feb 2018, 08:48 AM

Utilizator avansat

QUOTE (corina_77 @ 1 Feb 2018, 10:45 PM)
Ar trebui o grevă adevărată, dar .... cu cine??!

http://www.romaniatv.net/sindicalistii-din...uri_401357.html

Prima ar trebui să fii tu. Și dacă fiecare dintre noi nu ar aștepta să facă alții...
Ai ieșit în stradă atunci când au fost primele semnale de derapaj autoritar din partea actualei puteri?
Câți profesori au ieșit? Din cancelaria mea...nimeni! Nu mai avem credibilitate. Și bine ne fac, pentru că profesorii au fost masa de manevră din ultima campanie electorală, cu acea promisiune de câțiva lei la salariu. Dar știi ce este mai trist? Că așa "prostiți" cum am fost și suntem, acum profesorii și-ar aduce la vot și tot neamnul, ca să-i voteze tot pe aceși "iscusiți" conducători.
Mesaj personal
IonescuB
Trimis: 2 Feb 2018, 10:23 AM

Utilizator activ

QUOTE (jordan @ 2 Feb 2018, 09:28 AM)
QUOTE (IonescuB @ 2 Feb 2018, 07:31 AM)

În masă?

Nu se poate ieși ”în masă” dintr-o Organizație, ci individual.

Și de ce ”să încercăm”.

Ai mai încercat SINGUR să părăsești Sindicatul și te-au reținut ”cu forța”?

Dacă ești nemulțumit, NU mai achiți cotizația și GATA, ești independent.

rolleyes.gif

În scoala mea , iesim cu totii de la FSLI .

Nu trebuie sa te ambalezi . Unde ai vazut scris in postarea mea ca m-a retinut cineva cu ”forța”?

Daca esti cumva ”lider” iti inteleg atitudinea si ingrijorarea.

Acest mesaj a fost modificat de către IonescuB la data 2 Feb 2018, 10:24 AM
Mesaj personal
jordan
Trimis: 2 Feb 2018, 10:54 AM

Mentor

QUOTE (IonescuB @ 2 Feb 2018, 10:23 AM)

Daca esti cumva ”lider” iti inteleg atitudinea si ingrijorarea.

Corect!

Recunosc că sunt unul dintre ”liderii„ neafiliaților.

Citește cu atenție topicul următor, deschis în ianuarie 2012, și apoi, în cunoștință de cauză, mă poți judeca.

http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=156646

rolleyes.gif

Mesaj personal
aali
Trimis: 2 Feb 2018, 12:22 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 2 Feb 2018, 09:48 AM)
Nu mai avem credibilitate.

Nu mai avem nici credibilitate, nici demnitate, nici sprijinul societății civile, pentru că toate grevele din învățământ au ca principală (dacă nu chiar unică) revendicare salariul. Ne vom recâștiga demnitatea doar atunci când vom privi dincolo de bani ! Sunt atât de multe motivele pentru care ar merita organizarea unei greve în învățământ ... și cu siguranță, fiecare cadru didactic cu un dram de experiență ar putea numi cel puțin o revendicare non-financiară, eliminându-se astfel argumentul celor de la conducere, și anume cel al bugetului insuficient.
Demnitatea cadrelor didactice va fi recâștigată numai atunci când în învățământ se va organiza o grevă EXCLUSIV pentru schimbarea legislației școlare, pentru numirea un ministru competent în locul unui agramat ... și pentru "n" alte motive punctuale, rezolvabile strict prin voință politică.
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 2 Feb 2018, 02:15 PM

Mentor

.....

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
MihaelaSid
Trimis: 2 Feb 2018, 02:44 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 2 Feb 2018, 03:15 PM)
.....

De ce m-ar interesa ce salariu iau in 2022?
Eu nu stiu ce salariu voi lua pe 14 februarie (corespunzator lunii ianuarie)?!
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 2 Feb 2018, 04:22 PM

Mentor

QUOTE (MihaelaSid @ 2 Feb 2018, 03:44 PM)
.....

Nu era pentru tine "subiectul", ci pentru cunoscatori.... smile.gif
Mesaj personal
disper2009
Trimis: 3 Feb 2018, 08:43 AM

Utilizator avansat

QUOTE (fleetwood @ 1 Feb 2018, 07:22 PM)

Eu credeam ca salariul de baza nu trebuie sa depaseasca salariul din anexe, majorat conform gradatiei.
La art.12, al.(2) din legea 153 scrie că abia începând cu anul 2023, salariile de bază se stabilesc prin înmulțirea coeficienților prevăzuți în anexe cu salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată în vigoare.
La art. 13 se spune: Doar indemnizațiile lunare pentru funcțiile de demnitate publică se determină prin înmulțirea coeficienților din anexa nr. IX cu salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată în vigoare.

Acest mesaj a fost modificat de către disper2009 la data 3 Feb 2018, 08:46 AM

--------------------
"O lupta-i viata, deci te lupta!"
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 3 Feb 2018, 10:19 AM

Utilizator avansat

QUOTE (disper2009 @ 3 Feb 2018, 09:43 AM)

Eu credeam ca salariul de baza nu trebuie sa depaseasca salariul din anexe, majorat conform gradatiei.
La art.12, al.(2) din legea 153 scrie că abia începând cu anul 2023, salariile de bază se stabilesc prin înmulțirea coeficienților prevăzuți în anexe cu salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată în vigoare.
La art. 13 se spune: Doar indemnizațiile lunare pentru funcțiile de demnitate publică se determină prin înmulțirea coeficienților din anexa nr. IX cu salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată în vigoare.

Chiar sper să rămână așa cum spui! Adică să nu apară o notă "și mai explicativă" din partea ministerelor, referitoare la modul de aplicare a legii obscure...
Atașez fișierul refăcut conform speranțelor, în care 1900 (actual) a fost înlocuit de virtualul 2500, din 2022... Creșteri de 20% pentru toți, evident...
Îmi cer scuze dacă se va dovedi că am tulburat, degeaba (e posibil), apele... Mea culpa!

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1025 )
Fișier atașat  salarii_martie_2018_sper.zip
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 3 Feb 2018, 10:35 AM

Mentor

QUOTE (fleetwood @ 3 Feb 2018, 11:19 AM)
QUOTE (disper2009 @ 3 Feb 2018, 09:43 AM)

Chiar sper să rămână așa cum spui! Adică să nu apară o notă "și mai explicativă" din partea ministerelor, referitoare la modul de aplicare a legii obscure...
Atașez fișierul refăcut conform speranțelor, în care 1900 (actual) a fost înlocuit de virtualul 2500, din 2022... Creșteri de 20% pentru toți, evident...
Îmi cer scuze dacă se va dovedi că am tulburat, degeaba (e posibil), apele... Mea culpa!

Cred ca ai dreptate, se insista cu art. 5(În sectorul bugetar, raportul dintre cel mai mic salariu de bază și cel mai mare salariu de bază,
soldă de funcție/salariu de funcție, indemnizație de încadrare, indemnizație lunară este de 1 la 12.'

"În același timp, raportul între cel mai mic salariu din sistemul bugetar și cel mai mare era de 1 la 18, mulți dintre bugetari având salarii mai mari decât președintele României. Prin Legea 153/2017 s-a consfințit ca cel mai mare salariu din sistemul bugetar să fie al președintelui României, iar raportul a devenit de 1 la 12. Din acest motiv s-a luat măsura ajustării tuturor salariilor care depășeau indemnizația președintelui României, în general a celor cu funcții de conducere."

http://www.mmuncii.ro/j33/index.php/ro/com...rizare-02022018
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 3 Feb 2018, 10:54 AM

Utilizator avansat

QUOTE (fleetwood @ 3 Feb 2018, 11:19 AM)

Uitasem să corectez 2018 cu 2022 (referitor la valoarea salariului minim brut pe economie), în capul de tabel... îmi cer scuze, reatașez.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1165 )
Fișier atașat  salarii_martie_2018_sper.zip
Mesaj personal
nicolaedan
Trimis: 6 Feb 2018, 04:16 PM

Utilizator
**

Olguta a anuntat acuma ca vor primi 20% din martie personalul didactic auxiliar....sa fie o scapare sau au modificat legea ?
Mesaj personal
rentacarotopeni85
Trimis: 6 Feb 2018, 04:48 PM

Utilizator
**

După țeapa cu creșterea de 25% din ianuarie 2018, după țeapa cu sporurile etc., probabil ne gândim, cu speranță, la faptul că 20%, din martie, va fi, totuși, ceva substanțial...
Așa mă gândeam și speram și eu, până mai ieri... Altă țeapă!
Am recitit L 153, după ce mi-era deja capul plin de documente, precizări, circulare, note ulterioare...

Am găsit "pacostea":

<Art. 38 (6)

În situația în care, începând cu 1 ianuarie 2018, salariile de bază, soldele de funcție/salariile
de funcție, indemnizațiile de încadrare sunt mai mari decât cele stabilite potrivit prezentei legi
pentru anul 2022 SAU devin ulterior mai mari ca urmare a majorărilor salariale reglementate, se acordă cele stabilite pentru anul 2022.>

Există acel SAU...

Am făcut rapid niște calcule - salariul meu va crește cu doar 13,8%... Caz fericit...
confused24.gif

Apoi am perseverat, am încropit un fișier de calcul EXCEL, pe care îl atașez... Am exemplificat cazul unui profesor grad I, vechime maximă. În principiu, fișierul poate fi folosit de oricine, am inclus câteva explicații și o legendă pentru cei nefamiliarizați cu foile de calcul, cărora le stau la dispoziție pentru eventuale nelămuriri.

Chestiunea e că... iar țeapă!
mad.gif

Salariile din invatamant sunt mizere.

--------------------
Mesaj personal
loveluca
Trimis: 8 Feb 2018, 12:07 AM

Utilizator activ

Si totusi mai sunt ceva sperante

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
corina_77
Trimis: 8 Feb 2018, 11:33 AM

Utilizator avansat

Mesaj personal
nicolaedan
Trimis: 8 Feb 2018, 12:08 PM

Utilizator
**

...personalul didactic de predare este poziționat între 1,64 și 2,76, în treimea inferioară a grilei de salarizare....
acuma s au trezit si liderii ?

....De asemenea, FSLI cere Executivului ca la următoarea rectificare bugetară să acorde sumele necesare pentru plata hotărârilor judecătorești - restanțe pentru anul 2017, precum și plată integrala a tranșelor aferente anului 2018...
deci,e clar,nu sunt bani in buget pt HJ anul asta
Mesaj personal
MihaelaSid
Trimis: 8 Feb 2018, 04:49 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 2 Feb 2018, 05:22 PM)
QUOTE (MihaelaSid @ 2 Feb 2018, 03:44 PM)
.....

Nu era pentru tine "subiectul", ci pentru cunoscatori.... smile.gif

Multumesc!!! rolleyes.gif

Salariile acelea sunt pt anul 3022 nu 2022.... blink.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (7) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved