Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Ce stiti de structura anului scolar 2018-2019?, Informatii recente
musia
Trimis: 13 Feb 2018, 02:19 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Mi-a spus o colega ca ar fi aparut structura anului scolar 2018-2019 in M. Of. de vineri, 9 februarie 2018.Am cautat dar nu am gasit!Informatia i-ar fi fost data de directorul scolii care a citit de pe telefonul mobil aceasta informatie!Stie cineva ceva?
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 13 Feb 2018, 02:22 PM

Mentor

Doar un zvon. Nimic oficial cu stampila si nr de inregistrare.

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
MihaelaSid
Trimis: 13 Feb 2018, 02:45 PM

Utilizator avansat

Cum calculam norma la profesorii din IPT, la 35 sapt?
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 13 Feb 2018, 03:23 PM

Mentor

Norma la toti e la fel. In functe de cate saptamani vor fi in ordin.
612 la 34 sapt sau 630 la 35 sapt.

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
MihaelaSid
Trimis: 13 Feb 2018, 03:32 PM

Utilizator avansat

Si cu ce calcul mergeti la ISJ?
Raspunsul ISJ -ului a fost: calculati ca anul trecut (anul acesta scolar). La 35 - inteleg eu. Dar neoficial. Nu stiu nici ei, dat tb facut proiectul de incadrare...
laugh.gif sau mai bine blink.gif
Mesaj personal
musia
Trimis: 13 Feb 2018, 04:16 PM

Utilizator avansat

Asta e marea problema:incadrarile. La noi in scoala nu se accepta norma de 16 ore.Imi mai trebuie 1,1 ore.Incep sa-mi fac dosar de completare, nu imi fac!?Metodologia permite cele 16 ore, conducerea liceului nu accepta!O nebunie!Bataie de joc!
Mesaj personal
alenig
Trimis: 13 Feb 2018, 04:38 PM

Utilizator avansat

De la Inspectoratul Școlar Județean ni s-a cerut calcularea normelor cu 34 de săptămâni pt. proiectul încadrarii in anul școlar 2018-2019.
Diminuarea normei didactice cu 2 ore este un drept pt. personalul didactic cu grad I si vechimea in invatamant mai mare de 25 ani. Colegii in cauza trebuie sa faca o cerere in acest sens, s-o inregistreze la secretariatul unitatii scolare si sa astepte un raspuns. Un refuz trebuie motivat (aratand si temeiul legal pe care s-a bazat refuzul)!

--------------------
"Învățătura îți dă lumină dar nu te înalți decât prin caracter." ~(Ov.Denusianu)~
Mesaj personal
MihaelaSid
Trimis: 13 Feb 2018, 04:40 PM

Utilizator avansat

QUOTE (alenig @ 13 Feb 2018, 05:38 PM)
De la Inspectoratul Școlar Județean ni s-a cerut calcularea normelor cu 34 de săptămâni pt. proiectul încadrarii in anul școlar 2018-2019.
Diminuarea normei didactice cu 2 ore este un drept pt. personalul didactic cu grad I si vechimea in invatamant mai mare de 25 ani. Colegii in cauza trebuie sa faca o cerere in acest sens, s-o inregistreze la secretariatul unitatii scolare si sa astepte un raspuns. Un refuz trebuie motivat (aratand si temeiul legal pe care s-a bazat refuzul)!

Si pt IPT ati calculat cu 34 sapt?
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 13 Feb 2018, 04:46 PM

Utilizator avansat

QUOTE (musia @ 13 Feb 2018, 04:16 PM)
Asta e marea problema:incadrarile. La noi in scoala nu se accepta norma de 16 ore.Imi mai trebuie 1,1 ore.Incep sa-mi fac dosar de completare, nu imi fac!?Metodologia permite cele 16 ore, conducerea liceului nu accepta!O nebunie!Bataie de joc!

Ast. 25, alin. 4 din metodologia de mobilitate va da dreptul, o data in plus, sa beneficiati de reducedrea normei la 16 ore.

(4) Dacă reducerea de activitate, care vizează două sau mai multe persoane titulare de aceeași specialitate la nivelul unei unități de învățământ, nu se soluționează prin aplicarea prevederilor alin. (3) și nici luând în considerare și faptul că personalul didactic cu o vechime în învățământ de peste 25 de ani și cu gradul didactic I poate beneficia, la cerere, de reducerea normei didactice de predare-învățare-evaluare cu 2 ore săptămânal, desemnarea cadrelor didactice titulare pentru care se completează norma didactică se realizează prin evaluare obiectivă, de comisia prevăzută la art. 26 alin. (3), în perioada de constituire a posturilor didactice/catedrelor și de încadrare a personalului didactic titular, conform criteriilor prevăzute în anexa nr. 2.

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved