Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) 1 2 [3]  ( Primul mesaj necitit ) Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Cupa SIVECO - ediția a V-a, 2007, Ediția a V-a, înternațională sub semnul lui Jules Verne
Adi Fanatiu
Trimis: 3 Jun 2007, 06:06 AM

Utilizator
**

Grup: Members

FOARTE IMPORTANT !

Datorita faptului ca nu am fost langa un calcultor cu conexiune la internet, nu am reusit sa primesc mesjele personale ale domnului Jugureanu, acestea fiind:

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Draga Adi,

Ai trimis o lucrare dar nu ai trimis date despre echipa. Nu am gasit decat Jules Verne si imaginatia_partea2. Ata trebuia?

Radu

-----------------------------------------------------------------------------------------------

si al doilea :

Ti-am trimis o intrebare..nu vrei sa ai sanse de a fi evaluat?
Radu

Nu cred ca pot fi invinuit din punct de vedere al regulamentului, ca nu am fost langa calculator la vremea primirii mesajelor personle.
Abia in dimineata aceasta am ajuns acasa si le-am citit.

Ceea ce este interesant, insa, si ma face sa cred ca am fost dezavantajat de catre cei care se ocupa de acest concurs este urmatorul fapt:

Cele 2 mailuri cu arhivele AU FOST TRIMISE. Primul pe adresa cupa.siveco@siveco.ro iar al doilea pe adresa radu.jugureanu@gmail.com !
Nu am putut sa le trimit pe amandoua pe adreasa cupa.siveco@siveco.ro deoarece serverul nu imi permitea acest lucru, dat fiind faptul ca arhiva era prea mare si am primit urmatoarea eroare:

This is an automatically generated Delivery Status Notification.

Delivery to the following recipients failed.

Radu.Jugureanu@siveco.ro

Message/delivery-status

Reporting-MTA: dns;internets3.siveco.ro
Received-From-MTA: dns;main.siveco.ro
Arrival-Date: Tue, 29 May 2007 20:51:02 +0300

Final-Recipient: rfc822;Radu.Jugureanu@siveco.ro
Action: failed
Status: 5.2.3
X-Display-Name: Radu Jugureanu

Datorita acestui fapt, am trimis al doilea mail pe adresa de gmail a domnului Radu Jugureanu.

Dovada clara ca am trimis cele doua mailuri o fac prin screenshot'ul atasat ! Este clar ca daca primul mail nu era primit pe cupa.siveco@siveco.ro, primeam Delivery to the following recipients failed si pentru acesta, dar nu a fost cazul, iar eu NU am primit, asumandu-mi ca primul mail a ajuns pe aceasta adresa, si specificand si in al doilea mail ca am trimis pe adrese diferite, cu lux de amanunte.

Asadar, domnule Jugureanu, va rog sa reconsiderati si sa verificati casuta de mail de pe adresa cupa.siveco@siveco.ro, deoarece primul mail se afla cu siguranta acolo !

Nu stiu daca se mai poate schimba ceva, insa va rog macar sa incercati sa vizualizati toata aplicatia si sa imi dati un raspuns cat mai repede !

Va multumesc si va rog sa reconsiderati,
Adrian Fanatiu.

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personalYahoo
Adi Fanatiu
Trimis: 3 Jun 2007, 06:17 AM

Utilizator
**

Inca un lucru !

In prima imagine atasata este mail-ul pe care l-ati primit si mi-ati confirmat ca l-ati primit pe adresa de gmail !

Este specificat CLAR ca am trimis prima parte a arhivei pe adresa cupa.siveco@siveco.ro !

In a doua imagine se afla si mailul pe care vi l-am trimis, continand prima arhiva, pe adresa cupa.siveco@siveco.ro ! In prima arhvia se afla restul fisierelor necesare aplicatiei, impreuna cu documentatia si datele despre echipa, conform regulamentului !

Va multumesc si imi cer inca odata iertare, daca am gresti cu ceva in procedura de trimitere a aplicatiei.

Adi Fanatiu

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personalYahoo
Adi Fanatiu
Trimis: 3 Jun 2007, 06:20 AM

Utilizator
**

Aceasta este a doua imagine:

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personalYahoo
Radu Jugureanu
Trimis: 3 Jun 2007, 08:47 AM

SIVECO România - Project manager

Grup: SIVECO Romania

Draga Adi,

La articolul 12 din Regulament se spune:
Art. 12 Fiecare echipă postează lucrarea realizată, însoțită de documentația aferentă care nu va depăși 30 de pagini, precum și o scurtă descriere a lecției sau temei abordate.

De asemenea la articolul 17 din acelasi regulament se spune:

Art. 17 Postarea pe adresa cupa.siveco@siveco.ro se face prin fișiere .zip ce conțin: un folder cu aplicația și documentația și un fișier in care se specifică componența echipei (nume, clasa, profesor, îndrumător) și elemente de contact (localitatea, școala, telefon, e-mail).

Asta inseamna ca orice lucrare trimisa trebuie sa contina OBLIGATORIU documentatia lucrarii precum si DATELE DE CONTACT ale echipei.

Aceste documente sunt necesare 1) pentru evaluarea lucrarii si 2) pentru identificarea concurentilor. Nu cred ca aceste doua documente sa fi fost atat de mari incat sa necesite arhivarea. Puteau fi trimise intr-un mail separat sau in fisiere separate si ajungeau cu siguranta.

Lucrarea ta primita la data de 29 mai, avand un volum de 7,6 M, inregistrata cu numarul CS_PRE_0236 a fost evaluata.

In mail-ul primi de la tine tu insuti admiti ca ai trimis doua arhive de doua adrese separate pentru ca citez: "Am incercat sa o trimit si pe prima, dar contine un executabil..." ceea ce din nou contravine art. 9 din regulament:
Art. 9 Lucrările trebuie să aibă un conținut predominant interactiv și pot avea ca suport informatic Flash, Cult 3D, Java, Java 3D sau compatibil ActiveX

A. Referitor la modul in care ai transmis lucrarea:
1. Daca vrei sa fi sigur ca proiectul ajunge in principiu ar trebui sa trimiti arhivele pe o singura adresa, evitand sa atasezi executabile.
2. Daca vrei ca cei care primesc si evalueaza lucrarea sa te poata contacta in caz ca exista probleme trebuie sa trimiti date de contact (de exemplu numarul de telefon). Chiar la aceasta editie au fost 9 situatii in care eu insumi am sunat participantii pentru lamuriri suplimentare.
3. Daca vrei sa fi sigur ca lucrarea ta ajunge in conditii foarte bune, stiind ca are un volum foarte mare si exista riscul ca prin e-mail sa nu reusesti (chiar tu ai intuit acest pericol) poti folosi un server unde sa postezi lucrarea iar in mail sa identifici link-ul (metoda folosita de 37 de concurenti anul acesta) sau sa trimiti CD-ul prin posta (metoda folosita doar de 3 echipe anul acesta).

B. Referitor la lucrare:
1. A fost apreciata templata aplicatiei. Nu a fost insa foarte clar pentru comisia de evaluare care au fost sursele de inspiratie pentru ceea ce numesti Manual de urilizare -ultimul tab la interfatza.swf- si pentru ceasul utilizat in templata. Ar fi fost mult mai bine daca ai fi identificat la bibliografie ce surse externe muncii tale ai folosit la realizarea acestor doua obiecte...dar nu numai ...

Astfel, design-ul ceasului, al "dictionarului" al "cartii rasfoibile" nu are caliatti comparabile cu celelalte elemente din lucrarea ta (patratel, balonul...etc).
La un concurs de acest nivel identificarea surselor de inspiratie este obligatorie.

2. Demersul didactic a fost apreciat ca "fiind la intamplare". Sarcinile de lucru nu urmaresc un demers didactic definit si de multe ori sunt neclare. Ce se urmareste pentru fiecare sarcina de lucru? Care sunt obiectivele operationale definite de autori?
Nu stiu daca este exacta observatia aceasta dar a existat clar impresia ca nu ai avut un suport didactic si metodic.

Astfel, cu toate ca nu am avut acces nici la documentatie si nici la datele de identificare lucrarea a fost evaluata. Din pcate insa nu a indeplinit toate criteriile necesare accederii in finala.

Parerea mea este ca trebuie sa continui si sa te pregatesti din timp pentru asemenea concursuri. Prima etapa a unui concurs de dimensiunea Cupei SIVECO este crearea echipei si intelegerea regulamentului.

Regulamentul a fost postat la 29 ianuarie 2007 si participantii au fost indrumati spre a cere sprijin comisiei in aceste 4 luni. Multi au facut-o si au primit raspunsuri si sfaturi la timp pentru a reusi sa isi perfectioneze aplicatia. Unii au reusit altii nu.
Asa se intampla la orice concurs.

Iti inteleg nemultumirea dar nu pot decat sa te sfatuiesc ca data viitoare sa nu repeti greselile facute acum. Si mai ales sa intrebi atunci cand nu esti sigur.

Cu totii invatam ...mereu.

Cu stima,

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
Director Departament AeL eContent
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
Adi Fanatiu
Trimis: 3 Jun 2007, 09:03 AM

Utilizator
**

ok...daca ati fi citit in totalitate mailul, ati fi observat ca am trimis documentatia si datele despre echipa in prima arhiva, pe cupa.siveco@siveco.ro.

Evident ca lectia nu a avut coerenta din moment ce nu era completa, lipsind multe din module !

Obiectivele operationale existau la sectiunea de obiective.

Ceasul a fost facut dintro imagine in format .jpg, iar restul imi apartine.

Manualul rasfoibil a fost facut dupa un tutorial, si recunosc ca am petrecut o buna perioada de timp sa il definitivez.

In ceea ce priveste rularea aplicatiei din fisier .exe, am ales aceasta forma pentru ca am vazut in lucrarile de anul trecut, admise in finala, ca s-a folosit aceasta metoda, si mai presus, am vrut sa realizez un mediu aparte de operare.

In orice caz, va rog ca totusi, sa descarcati arhiva din mailul cupa.siveco@siveco.ro, si sa va rupeti cateva minute, numai sa vedeti aplicatia in totalitate smile.gif sunt convins ca va veti schimba parerea total !

Am inteles nemultumirile dumneavoastra, si imi pare rau daca am reactionat cam dur. Insa nu mi se pare normal sa fiu anuntat doar cu 2-3 ore inainte de afisarea finalistilor despre greselile din softul meu, sau ca exista probleme.

In al doilea rand, am facut in jur de doua trimiteri, pentru a va cere parerea, pe aceeasi adresa, cupa.siveco@siveco.ro, insa nu am primit raspuns la ele.

Mentionez ca am dat toate detaliile de care aveati nevie pentru a descarca si prima parte a aplicatiei, din moment ce sustineti ca ati citit e-mail'ul primit pe adresa de gmail.

Inca o precizare: pe servere nu pot sa incarc fisiere in format exectuabil, din motive evidente (posibile atacuri de virusi etc.), pe care cei care gazduiesc subdomeniile si le-au luat ca precautie.

Nu pot decat sa spun ca imi pare rau ca nu am reusti sa ne "intelegem" si totodata imi pare rau de aceasta neconcordanta care s-a creat. Greseli fiind facute din partea mea, dar si din partea dumneavoastra.

Va salut si o zi buna sa aveti !
Adi Fanatiu

Acest mesaj a fost modificat de către Adi Fanatiu la data 3 Jun 2007, 09:10 AM
Mesaj personalYahoo
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) 1 2 [3]  Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved