Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Cupa SIVECO 2008, Vision 2020
Radu Jugureanu
Trimis: 11 Feb 2008, 05:31 PM

SIVECO România - Project manager

Grup: SIVECO Romania

Ca în fiecare februarie Cupa Siveco își deschide o nouă ediție, a șasea în acest an .

Dragi participanți, profesori și elevi, am străbătut împreună, până azi, chiar istoria softului educațional, am fost acolo când a început, am stabilit reguli acolo unde nu existau, am inventat, am creat, am perfecționat. Ați fost creatori și beneficiari în același timp, o ipostază inedită pe care am inventat-o în acest început de mileniu, am transformat împreună laboratorul de informatică în sală de clasă, redefinind informatica în suport de învățare iar computerul în instrument al instruirii.

Cupa Siveco 2008 este sub semnul viitorului. Unde vor învăța elevii anului 2020? Cum vor învăța cei care, o parte, azi încă nu s-au născut? Cum vor arăta computerele, lecțiile, cum vor gândi elevii pentru care computerul va fi o prelungire firească a minții?
Acestea sunt câteva întrebări la care vă dăm posiblitatea să răspundeți, dar nu numai atât... de fapt vă cerem să descrieți visul, să „materializăți” imaginația voastră într-un produs care să răspundă la întrebări greu, poate chiar imposibil, de pus azi. Este evident că rata schimbărilor va crește într-un ritm infernal, softul educațional trebuie să țină pasul cu tehnologia dar și cu evoluția creierului uman, de aceea această ediție a Cupei Siveco cere „părinților softului educațional”, adică voi, să gândească viitorul unui domeniu pe care l-au definit dar pe care încă de acum l-au „pierdut” în accelerația greu de prezis a anilor ce vor veni.
În acest an organizatorii concursului nu vă dau indicații asupra temei ci vă invită să vă apropiați cu puterea voastră de anticipație de cel mai mare mister al tipurilor moderne: viitorul apropiat.
Între joc și înfăptuire, folosind tehnologiile cele mai înalte, o lecție a anului 2020 poate fi o călătorie individuală în spirala propriului ADN, o călătorie probabilistică în orbitalul unui nucleu sau... orice altceva.
Ediția 2008 a Cupei Siveco este despre „neimaginat încă” devenit idee, apoi produs, prin puterea voastră de a vă vedea ziua de mâine.

Regulamentul concursului vă fa fi de folos.

Vă doresc succes și până în 2020 ne vedem in iunie.
Delia Oprea și Radu Jugureanu

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
Director Departament AeL eContent
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
r_alina
Trimis: 29 Mar 2008, 06:57 PM

Utilizator
**

Grup: Members

.
Mesaj personal
bogdanbat
Trimis: 16 Apr 2008, 08:33 PM

Începător
*

Se poate prezenta dupa laptopul personal si anul acesta ?

Daca nu, putem folosi PHP + MySQL sau se pot instala programele pentru a folosi tehnologia de server pe calculatorul respectiv ?
Mesaj personal
Radu Jugureanu
Trimis: 16 Apr 2008, 08:53 PM

Da si respectiv da.

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
SIVECO Romania
adrianTesting
Trimis: 27 May 2008, 03:09 PM

Utilizator
**

Se pot folosi proiecte Open Source?, aici ma refer in special la clase ActionScript 3.0 ?
Mesaj personal
Radu Jugureanu
Trimis: 27 May 2008, 03:26 PM

Da si respectiv da

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
SIVECO Romania
adrianTesting
Trimis: 2 Jun 2008, 06:53 PM

Utilizator
**

Putem sa va trimitem o versiune a proiectul inainte de date limita, ca sa-i puteti faceti o prima evaluari si daca totul ii ok aceasta versiune sa raman versiunea cu care intram in concurs. In caz de calificari vom imbunati aceasta versiunea. Am vrea sa facem acest lucru ca sa vedem cam cum stam cu proiectul.
Multumesc pentru raspunsul la topicul anterior,
Adrian
Mesaj personal
Radu Jugureanu
Trimis: 3 Jun 2008, 07:54 AM

Este indicat sa trimiteti lucrarea sau module din lucrare inainte de data limita. Foarte multi o fac tocmai pentru a primi feedback in timp util.

De asemenea dupa anuntarea finalistilor, acestia isi pot imbunatatii versiunea trimisa pana la data sustinerii.

Succese,

Radu

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
SIVECO Romania
adrianTesting
Trimis: 3 Jun 2008, 11:41 AM

Utilizator
**

puteti sa-mi dati si o adresa de email unde pot sa trimit aceasta prima versiune
Mesaj personal
hellsing
Trimis: 3 Jun 2008, 04:53 PM

Începător
*

am trimis duminica un program si nu am primit nici un raspuns pana acum.
este posibil sa nu fi fost primit? unsure.gif
Mesaj personal
adrianTesting
Trimis: 5 Jun 2008, 05:08 AM

Utilizator
**

Termenul limita ii ora 12 am sau pm. Si putem trimite un email cu un link de unde poate fi descarcat programul. Suntem nevoiti sa facm acest lucru deoarece programul nostru are 50mb si yahoo nu acepta fisere mai mari de 10mb si decat sa sectionam programul in mai multe zip mai bine trimite-mi un link de un poate fi descarcat.
Mesaj personal
hellsing
Trimis: 5 Jun 2008, 08:53 AM

Începător
*

deci sa intelegem ca putem sa trimitem pana la 12 noaptea? ohmy.gif
Mesaj personal
Radu Jugureanu
Trimis: 5 Jun 2008, 03:37 PM

...s-ar putea ca cei care valideaza aplicatiile trimise de voi sa considere ca exista urmatoarele ore: 12, 24...

de asemenea, cu tot respectul cuvenit s-ar putea ca, in ciuda faptului ca toata lumea il cunoaste pe "hellsing", tocmai membri comisiei de validare sa nu fi auzit de el si ...nestiind despre cine este vorba sa nu raspunda la intrebarea: am primit sau nu proiect de la renumitul hellsig?

Dragi prieteni,

Incercati sa va prezentati atunci cand scrieti o scrisoare. Altminteri nu va raspunde nimeni si traiti cu impresia ca lumea are ceva cu voi.

Succese,

Radu

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
SIVECO Romania
hellsing
Trimis: 5 Jun 2008, 04:41 PM

Începător
*

Suntem echipa Valenii de Munte
Ne cerem scuze pentru neintelegere.
La prima intrebare am aflat raspunsul.
Trimisesem o arhiva .exe si a fost stearsa de antivirus, dar am remediat problema.
O sa trimitem programul pana la ora 12 in caz ca nu se va anunta altceva pe forum.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved