Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) 1 [2]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Școala de Vară Siveco - 2006
Radu Jugureanu
Trimis: 8 Aug 2006, 12:17 PM

SIVECO România - Project manager

Grup: SIVECO Romania

Dragi prieteni,

A fost definitivată lista participanților la ediția 2006 a Școlii de Vară SIVECO.

Mulțumim tuturor celor ce s-au inscris. Din păcate însă, numărul limitat al locurilor de cazare de la Hotel Capela din Râmnicu Vâlcea (unde vom fi cazați) a determinat o selecție foarte strictă.

Criteriile de selecție au fost cele anunțate în formularul de înscriere: participanți la Cupa SIVECO sau la alte concursuri și proiecte de eLearning.

Majoritatea participanților din acest an au fost finaliști ai Cupei SIVECO între anii 2003-2006. Au fost admisi la cursurile Școlii de vară SIVECO si profesori, elevi, studenți care s-au remarcat în alte proiecte educaționale: Teen Spirit, Chance for Life, CIA sau proiectare de soft educațional.

Lista participanților este atașată.

În afara cursanților, la Râmnicu Vâlcea vor mai fi prezenți instructori și organizatori.

Pentru orice informație privind modul de selecție va rog sa îmi scrieți pe adresa: radu.jugureanu@siveco.ro.

O zi bună tuturor,

Radu

Acest mesaj a fost modificat de către Radu Jugureanu la data 8 Aug 2006, 12:18 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1330 )
Fișier atașat  Scoala_de_vara_SIVECO.doc

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
Director Departament AeL eContent
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
Sima Cotizo
Trimis: 8 Aug 2006, 12:33 PM

Utilizator activ

Grup: Members

se deconteza transporturile ? ( sau intrebam la inspecotrat? )

anyway e bine ca particip ! ne vedem acolo !!!!
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Radu Jugureanu
Trimis: 8 Aug 2006, 01:22 PM

Dragi prieteni,

Ca si in anii trecuti veti primi o invitatie oficiala pe baza careia veti putea deconta transportul.

Invitatia va veni saptamana viitoare scanata, prin e-mail.

Celelalte costuri - masa, cazare, premii, costuri administrative- sunt suportate de catre SIVECO Romania SA.

Sper ca toata lumea sa se simta cel putin la fel de bine ca si in anii trecuti si ceea ce veti invata la Ramnicu Valcea sa va fie de folos.

O zi buna,

Radu

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
SIVECO Romania
Corina Mocanu
Trimis: 16 Aug 2006, 11:35 AM

Utilizator
**

character40.gif Felicitari tuturor celor admisi la Scoala de vara 2006. character40.gif

Stie cineva (poate cei din Valcea ?) daca circula autocare/autobuze din Bucuresti spre Ramnicu Valcea ? Drumul Suceava - Ramnicu Valcea pe calea ferata e cam lung....

Numai bine,
Corina M

Mesaj personalYahoo
Andreea Neagu
Trimis: 16 Aug 2006, 11:42 AM

SIVECO România

Doamna profesoara,
Puteti gasi aici informatii despre autocarele care circula de la Bucuresti la Valcea, ba chiar puteti sa va rezervati locul direct de pe site.

O zi buna,
Andreea

--------------------

Andreea Neagu
SIVECO Romania
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
Corina Mocanu
Trimis: 16 Aug 2006, 11:54 AM

Utilizator
**

Multumesc mult !!! smile.gif
Mesaj personalYahoo
Radu Jugureanu
Trimis: 17 Aug 2006, 12:51 PM

Dragi prieteni,

Programul Școlii de Vară SIVECO, ediția 2006 este cel atașat.

Va urez spor la învățat!

Radu

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 641 )
Fișier atașat  scoala_de_vara_2006.pdf

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
SIVECO Romania
Radu Jugureanu
Trimis: 19 Aug 2006, 08:40 PM

Scoala de Vară SIVECO 2006 începe sub auspicii FOARTE BUNE.

Acum două minute m-a sunat Ema și....

La Olimpiada Internationala de Informatica 2006 care s-a incheiat de 5 minute in Mexic Echipa României a obținut

Doua Medalii de AUR
O Medalie de ARGINT
O medalie de BRONZ

Echipa Romaniei a fost formată din:

Vladu Adrian
Florea Lucian
Pasoi Mircea
Grosu Codruț

Pregătirea Lotului Național al României a fost realizată cu mult profesionalism de profesorii:

prof Emanuela Cerchez - Iasi
prof Rodica Pintea - Bucuresti
prof Marinel Serban - Iasi
prof Florin Manea - Bucuresti
prof Doru Popescu - Slatina
prof Dana Lica - Ploiesti
sef de lucrari Stelian Ciurea - Sibiu
asistent Ovidiu Domsa - Alba Iulia
stud Ionut Fechete - Bucuresti
stud Emilian Miron - Bucuresti
stud Cosmin Negruseri - Cluj
stud Mugurel Andreica - Bucuresti
stud Alexandru Mosoi - Bucuresti
ing Cezar Butnariu - Iasi

Ema Cercez a fost și anul acesta Profesorul Coordonator al Lotului Național.

Mulțumim tuturor pentru această performanță!

Echipa se întoarce luni 21 la ora 24 pe Aeroportul Coandă din București

Ema Cerchez și Marinel Șerban vor ajunge la Râmnicu Vâlcea marți.

Pregătiți florile!

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
SIVECO Romania
Vasile Roman
Trimis: 20 Aug 2006, 07:37 AM

Premiul special CUPA SIVECO 2004

FELICITAM din tot sufletul elevii si profesorii care au obtinut aceste rezultate superbe la Olimpiada Internationala de Informatica!
CINSTE LOR!!!

Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
Sadoveanu Mihai
Trimis: 22 Aug 2006, 01:20 PM

Utilizator activ

Imi salut colegii si pe bunii mei prieteni !! Felicitari castigatorilor ,felicitari participantilor ...si felicitari noilor veniti!

O intrebare ce ma macina si pe mine cu privire la Scoala de vara SIVECO este urmatoarea : Cum este acolo ?!!??! Vreau si io rolleyes.gif !

Mihai va saluta pe toti si sa ne impartasiti si noua , cei de acasa , din experientele dvs. si din pozele facute .

Toate cele bune si distractie cat cuprinde !

--------------------
Have u ever had a dR3Am that u was so sure was real ? What if u are enable to wake from that dR3Am? Still dreaming for a better life...
Sadoveanu.Mihai@gmail.com
Radu Jugureanu
Trimis: 23 Aug 2006, 02:16 PM

Buna ziua tuturor,

Vor veni si poze si pareri de la Scoala de Vara SIVECO...cat de curand.

Ema Cerchez si Marinel Serban ni s-au alturat la Ramnicu Valcea, dupa extraordinara experienta din Mexic....si avem o fotografie cu Olimpicii Romaniei.

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
SIVECO Romania
Waldemort
Trimis: 27 Aug 2006, 10:13 AM

Utilizator
**

acum am ajuns si eu aks si ma gandeam sa impartasesc parerea mea de spre scoala de vara siveco de anul acesta:super misto si foarte interesant.este din ce in ce mai interesant cu fiecare editie.mi-au placut f mult cursurile d anul acesta mai ales cel al lui andrei goaga si marius deak.totul a fost super ok incepand d la cazare la masa, colegi, profesori. vreau sa felicit si eu pe domnul marinel serban si doamna eme chercez pt reusita lor.

--------------------
Dan - Liceul I.L.Caragiale, Moreni
Mesaj personalYahoo
ruxitos
Trimis: 30 Aug 2006, 05:53 PM

Începător
*

Pentru mine a fost prima oara cand am participat la "scola de vara Siveco" si sincer m-am simtit excelent; din nou in aceasta vara am facut lucruri noi, am avut ceva de invatat, de asemenea am cunoscut oameni pasionati, interesati si mi-a facut placere sa vorbesc si sa lucrez cu ei. Daca ar fi sa spun ce mi-a placut cel mai mult, ar fi greu sa ma decid, insa as putea opta pentru cele 2 workshopuri "to E or not to Elearning" ,"Design si creativitate" si bine'nteles pt.F ziua de joi cand a trebuit sa pregatim si sa prezentam proiecul nostru - filmuletul, care in echipa mea s-a numit "Moromete intelectual...sau cum sa iei 5 la bac" smile.gif. Sa nu uit nici de intalnirea cu Ana Blandiana si Romulus Rusan; discursul lor a fost cam lung, insa mie mi-a placut mai mult partea a doua a workshopului unde a putut si publicul sa interactioneze cu ei; a fost o dezbatere "aprinsa" care a continuat mult mai palpitant sambata seara in foisor cu Delia si cu mult mai multi "participanti" smile.gif . Dezbaterea despre "comunism" chiar mi-a trezit interesul si m-a mai "scos" din povestea SF pe care mai mult ca sigur nu am inteles-o niciodata. Nu sunt singura pana la urma, insa am sa incerc sa propun aceasta tema sa o dezbatem si la o ora de dirigentie.

Felicitari organizatorilor si participantilor pt. atmosfera pe care ati creat-o!
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Ioana Apostol
Trimis: 4 Sep 2006, 08:04 PM

Utilizator
**

uff a mai trecut inca o scoala de vara...sad.gif imi pare rau ca nu am scris pe forum pana acum,dar am fost pe fuga toata saptamana si nici nu prea am trecut f mult pe acasa smile.gif...am numai cuvinte de lauda organizatorilor pentru cursuri si locul ales, insa as fi vrut sa avem parte de mai multe proiecte in echipa ca sa putem sa'i cunoastem mai bine pe ceilalti (anu trecut asta ne'a ajutat f mult). in rest acum trebuie sa mai asteptam inca un an sad.gif, sau poate pe unii din voi ii voi vedea la proiectul de care ne spunea delia. love28.gif b'bye all
Mesaj personal
Alexandru Veruzi
  Trimis: 6 Sep 2006, 02:41 PM

Utilizator activ

Dupa mult timp de umblat "prin lume" am ajuns si eu pe acasuca si mi'am adus aminte ca nu am postat impresiile mele de la Scoala de Vara SIVECO 2006.
In primul rand.. am observat ca fatza de anul trecut cursurile ne'au acaparat mai mult.. mie unul mi'a placut in mod special cursul domnului Marius Deak sign28.gif.
In al doilea rand a fost chiar distractiv.. dar cel mai si cel mai distractiv a fost 'turnarea' filmului rolleyes.gif (super tari atat filmele cat si piesa cool.gif ).. cu ocazia asta tin sa multumesc menajerelor care ne'au lasat sa folosim maturi, aspiratoare si desigur apartamentele hoteluiui:P.
Ce a mai fost super.. excursia bineinteles.. pesteri.. bolovani care cresc animal16.gif .. o aventura..

Si nu il ultimul rand tin sa precizez ca:
Scoala de Vara este o experientza din care toata lumea are de castigat hipri.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Alexandru Veruzi la data 6 Sep 2006, 02:41 PM

--------------------
user posted image
------------------------------------------------------------------
Alex - Facultatea de Matematica si Informatica, Bucuresti
Finalist Cupa Siveco 2005 & 2006 ( premiul al II-lea )
------------------------------------------------------------------
Mesaj personalYahoo
Andrei Leczfalvi
Trimis: 21 Mar 2010, 02:21 PM

Finalist Cupa SIVECO 2005

Bună ziua.
Simt că parcă m-aș întoarce în trecut postând aici. Sper că totuși cineva să mă recepționeze dintre cei care au participat la Școala de Vară din 2006. Aș dori să știu dacă există undeva pe net urcate filmele pe care le-am făcut acolo (sau dacă cineva le are acasă), tare mult mi-aș dori să le revăd, mai ales cel în care am jucat și eu:P

--------------------
Radu Jugureanu
Trimis: 21 Mar 2010, 09:24 PM

Salut Andrei,

Mai sunt oameni si in prezent...chiar daca suntem in alte etape...

gasesti aici ce cauti http://excelenta.edu.ro/

Da-mi un mail sa mai stam de vorba...

Radu

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
SIVECO Romania
Andrei Leczfalvi
Trimis: 2 May 2010, 07:26 PM

Finalist Cupa SIVECO 2005

QUOTE (Radu Jugureanu @ 21 Mar 2010, 10:24 PM)
Salut Andrei,

Mai sunt oameni si in prezent...chiar daca suntem in alte etape...

gasesti aici ce cauti http://excelenta.edu.ro/

Da-mi un mail sa mai stam de vorba...

Radu

V-am trimis e-mail, dar nu am primit vreun semn de la Dvs. sad.gif

--------------------
andiko
Trimis: 19 Jul 2011, 08:07 AM

Utilizator
**

In perioada 21-26 august 2006, Siveco Romania
organizeaza sub egida Centrului Virtual
de Excelenta si în colaborare cu Ministerul Educatiei si Cercetarii, pentru al treilea an consecutiv, o Scoala de Vara, eveniment
ce reuneste în fiecare an peste 150 de participanti din toata tara si pentru care softul educational reprezinta mult mai mult decat un simplu
hobby, se arata intr-un comunicat de presa remis www.SMARTfinancial.ro.

Anul acesta, cursantii pot învata despre e-learning cu Radu Jugureanu (eContent Manager
la Siveco România) si eDraw cu Delia Oprea (Project Coordinator la Siveco Romania), design si creativitate cu Greenpixel, strategii didactice cu Prof. Univ. Dr. Eugen Noveanu si Prof. Drd. Olimpius Istrate (Institutul de Stiinte ale Educatiei), ce este teoria inteligentelor multiple în opinia Dnei Oana Pacurari (Educatia 2000+) , legile securitatii informatice si, ca o exceptie de la tematica acestei scoli, notiuni si fenomene astronomice.

În cadrul unui curs special
, Ana Blandiana si Romulus Rusan vor raspunde la întrebarea "Memoria se învata?". Oferind acces la informatie si situatii practice din domenii foarte variate, Scoala de Vara Siveco din acest an aduce în prim plan proiectul eDraw, proiect intercultural care consta în transpunerea informatiilor si notiunilor din domeniul artistic în format digital.

La acest proiect finantat de Uniunea Europeana participa si România, prin intermediul Siveco Romania, în calitate de partener
pedagogic. Respectând obiectivele acestui program, Siveco România a dezvoltat pentru profesori si elevi materiale multimedia care permit simularea 3D, explicarea operelor si tehnicilor de lucru.

Continutul digital creat reprezinta un instrument perfect
de comunicare si promovare a valorilor culturale autohtone. Cursurile se vor desfasura în laboratorul SEI si salile de clasa puse la dispozitia participantilor de Colegiul National "Mircea cel Batrân" din Râmnicu Vâlcea.

"Este minunat sa cunosti oameni noi, este captivant sa vezi ca exista profesori si elevi care doresc sa aduca ceva nou în sistemul
educational din România si este de apreciat dorinta lor de a petrece o saptamâna din vacanta
împartasind din experienta
lor si descoperind lucruri noi. Cursurile acestei scoli de vara înseamna cunoastere, comunicare, inovatie
si o lectie de viitor
", declara Radu Jugureanu, eContent Manager la Siveco Romania.

--------------------
Thanksgiving 2011 | Eid 2011My WebpageMy Webpage
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) 1 [2]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved