Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Posibilitati titularizare
Andragel
Trimis: 19 Jul 2017, 10:45 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Lume buna, as avea si eu o intrebare. Solicit clementa, este prima mea incercare.
Am sustinut in acest an examen de titularizare la limba engleza, fara prea mari sperante sau asteptari, fiinca nu ma pregatisem excelent si sunt in prezent angajata a unei multinationale, cu salariu decent. Am obtinut insa nota 9,10, care mai si creste prin media cu inspectia la clasa. In aceste conditii, dat fiind ca in orasul meu nu exista posturi titularizabile, ce optiuni am? Pot cere detasare din acest an, in alt judet cu locuri titularizabile?
Daca decid in acest an sa nu predau nicaieri, mi se pastreaza nota asta pentru anii urmatori, daca nu am definitivat? Si, dat fiind ca nu am nici cea mai vaga idee cum stau lucrurile, ca angajat pe perioada determinata, la ce salariu de baza as putea sa ma astept?
Multumesc tuturor care m-ar putea ajuta cu un raspuns, sunt complet incepatoare si toate aceste proceduri pe mine una ma lasa confuza .
Mesaj personal
Ioan71
Trimis: 24 Jul 2017, 03:32 PM

Utilizator
**

Daca doriti sa valorificati la maxim nota ,foarte buna ,va recomand sa luati post titularizabil in judetul dvs,in sedinta din 26 iulie.Este posibil sa primiti detasare apoi in septembrie pe un post din orasul dorit,dar nu este sigur acest lucru.Pt cariera didactica insa va recomand sa va titularizati ,apoi sa luati deful si dupa 2ani va puteti transfera.Nota aceasta o puteti folosi in anii viitori pt suplinire sau dupa promovarea defului pt titularizare cu art.253,dar veti depinde de mai multi factori,asa ca luati post acum.daca nu o sa va convina naveta ,puteti renunta la postul luat si folositi nota in etapele urmatoare de repartizare. Mult succes !
Mesaj personal
SorinaMiha
Trimis: 24 Jul 2017, 07:42 PM

Utilizator
**

Buna seara.
Intrebare.
Un profesor titular pe specialitate TEXTILE poate ocupa post la detasare in 28 august la acelasi liceu dar pe specialitate COMERT,fara a da concurs?si poate ocupa postul si la anul la pretransfer? Mentionez ca titularul pe textile nu intra in restangere.
Conform carui articol poate ocupa postul de COMERT?Va rog sa-mi raspundeti. Va multumesc anticipat.
Mesaj personal
georgescu123
Trimis: 24 Jul 2017, 11:32 PM

Utilizator avansat

QUOTE (SorinaMiha @ 24 Jul 2017, 08:42 PM)
Buna seara.
Intrebare.
Un profesor titular pe specialitate TEXTILE poate ocupa post la detasare in 28 august la acelasi liceu dar pe specialitate COMERT,fara a da concurs?si poate ocupa postul si la anul la pretransfer? Mentionez ca titularul pe textile nu intra in restangere.
Conform carui articol poate ocupa postul de COMERT?Va rog sa-mi raspundeti. Va multumesc anticipat.

Doar daca are studiile aferente predarii Comert
Mesaj personal
aali
Trimis: 25 Jul 2017, 06:24 PM

Utilizator avansat

Bună seara,

Un post publicat cu 2 discipline "x-y", 18/0, pentru ocupare pe perioadă nedeterminată, poate fi ocupat în ședința de mâine de o persoană care nu are pe diploma de licență cea de-a doua specialitate ("y") ?

Acest mesaj a fost modificat de către aali la data 25 Jul 2017, 06:26 PM
Mesaj personal
sora mami
Trimis: 26 Jul 2017, 07:45 AM

Utilizator activ

Intrebare pt. georgescu123
Conf carui articol ?Nu trebuie sa sustina examen?
Asa un profesor titular de istorie sau ..... ar putea preda matematica ... chiar daca are ambele diplome.
Mesaj personal
MihaelaMihaela
Trimis: 26 Jul 2017, 03:41 PM

Utilizator
**

Situatia mea este in felul urmator: am dat examen de titularizare anul acesta, am obtinut nota 8.30 la scris, cu nota la inspectie (10), mi-a iesit o medie de 8.72. Au fost cateva posturi titularizabile in Bucuresti, dintre care unul la Liceul Sadoveanu, post ce a fost dat cu posibilitatea de a fi ocupat doar daca dadeai si proba de bilingv. Eu am dat si aceasta proba. Dupa primele rezultate parea ca am sanse sa ma titularizez cu acest post, intrucat nu erau persoane inaintea mea care sa fi dat si aceasta proba. In urma contestatiilor, o alta candidata cu medie muuult mai mica decat mine,a obtinut tot nota 8.30 la scris. Avand 9.50 la inspectie, medie ei este 8.60. Deci, conform ierarhiei aveam prioritate la acest post, insa inspectorul general a hotarat ca ea trebuie sa ocupe acest post pentru ca la proba de bilingv ea a avut 10 si eu 9.
Imi poate spune cineva unde in metodologie scrie acest lucru? Am citit ieri toata ziua metodologia si nu scrie niciunde ce se face in asemenea situatii. Ma poate lamuri cineva unde gasesc informatii ca sa stiu daca intr-adevar asa e sau pur si simplu a fost o decizie de moment in favoarea "cui trebuie"???

Multumesc
Mesaj personal
maya kris
Trimis: 26 Jul 2017, 09:50 PM

Utilizator avansat

Eu sunt profesoara de engleza si am sustinut intr-un an si proba de bilingv, dar nu s-a luat in considerare nota de la proba de bilingv, ci doar media de la examenul scris de titularizare+inspectia. Proba de bilingv e un fel de 'admis/respins'. Chiar daca vorbim de un post pe limba engleza, nu vad de ce ar fi diferit la matematica. Apoi... e cam suspecta treaba cu contestatia si nu nota finala care e exact ca a dvs.

--------------------
'You touch the sky when your knees hit the ground.'
''... and if you're in a 'hole' , it's because there's nothing in front of you, nothing behind you, nothing to the left nor to the right, so you HAVE TO look up..to God.'
'' We have not yet learned that a man is more powerful on his knees than behind the most powerful weapons that can be developed. We have not learned that a nation is more powerful when it unites in earnest prayer to God than when its resources are channeled into defensive weapons. We have not discovered that the answer to our problems can be through contact with God. What a glorious thing it would be if millions of us would avail ourselves of the greatest privilege and the greatest power this side of heaven the privilege and power of prayer.''
Mesaj personal
MihaelaMihaela
Trimis: 26 Jul 2017, 10:08 PM

Utilizator
**

Exista ceva ce as putea face? Nu cred ca am dreptul sa fac contestatie in acest caz sad.gif Asa stiam si eu ca proba de bilingv e doar un fel de admis/respins. Din pacate, oamenii astia chiar nu realizeaza ca se joaca cu vietile unor oameni sad.gif((
Mesaj personal
maya kris
Trimis: 26 Jul 2017, 11:19 PM

Utilizator avansat

Realizeaza dar nu le pasa. Miza este foarte mare, la fel si pilele. Proba de bilingv pentru matematica..trebuie sa fie un liceu foarte bun, un astfel de post apare foarte rar si cu... un anumit destinatar. Eu as lua legatura cu ministerul, mai ales ca sunteti de prin apropiere. Inca nu pot sa cred ca astfel de fapte trec nepedepsite. Si totusi nu stiu de ce ma mai mir, anul trecut la mine in judet o doamna inspector a convins cativa profesori (cu sanse de titularizare) sa renunte la titularizare spunandu-le ca daca dau examen vor pierde continuitatea(aveti de ales: examen sau continuitate). Asta s-a intamplat cand am mers toti la validare. Cat pe ce sa cad si eu in aceasta capcana, dar nu m-am lasat si am tot insistat in fata acelei 'doamne' (aveam continuitate si m-am si titularizat). Anul acesta s-a titularizat o fata care anul trecut a fost convinsa sa renunte la examen(validare) pentru a-si pastra continuitatea... Acesti oameni nu au ce cauta in invatamant, asa ne educam elevii, viitoarele generatii??

Deoarece nu pot sa spun 100% ca nu se ia in calcul, mai interesati-va si mergeti la minister. Trebuie sa fie si un telverde pentru ilegalitati, am vazut ca la examenul de titularizare, pe site-ul isj s-au afisat 2 numere telverde pentru reclamarea ilegalitatilor la titularizare, unul de la isj si unul de la minister.

Acest mesaj a fost modificat de către maya kris la data 26 Jul 2017, 11:21 PM

--------------------
''... and if you're in a 'hole' , it's because there's nothing in front of you, nothing behind you, nothing to the left nor to the right, so you HAVE TO look up..to God.'
'' We have not yet learned that a man is more powerful on his knees than behind the most powerful weapons that can be developed. We have not learned that a nation is more powerful when it unites in earnest prayer to God than when its resources are channeled into defensive weapons. We have not discovered that the answer to our problems can be through contact with God. What a glorious thing it would be if millions of us would avail ourselves of the greatest privilege and the greatest power this side of heaven the privilege and power of prayer.''
Mesaj personal
MihaelaMihaela
Trimis: 26 Jul 2017, 11:29 PM

Utilizator
**

Si eu am continuitate pe un post si am dat si titularizare si nu a fost nicio problema. In metodologie scrie clar ca poti da examenul chiar daca ai continuitate pe un post.

Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Am oricum foarte mari dubii ca se poate rezolva ceva sad.gif((
Mesaj personal
maya kris
Trimis: 26 Jul 2017, 11:43 PM

Utilizator avansat

Sigur ca nu e nicio problema. Problema ar fi fost daca am fi luat sub 5.

Cu placere!

Eu nu mai suport toate aceste ilegalitati. Daca mi s-ar fi intamplat mie cu siguranta nu as fi tacut. Incercati si vedeti. Cred ca depinde si ce vi-a spus exact inspectorul, daca a fost in public si l-au auzit si ceilalti, pentru ca altfel ar putea nega totul, ar putea spune ca nu ati vrut postul. Si daca tot vorbim de continuitate, din cate stiu eu continuitatile trec si pe la inspetorul general, sa nu cumva sa existe repercusiuni pe viitor. Interesati-va si decideti !

--------------------
Mesaj personal
MihaelaMihaela
Trimis: 26 Jul 2017, 11:49 PM

Utilizator
**

Pai sigur ca in primul rand la repercursiuni ma gandesc, ca totusi as vrea sa obtin o titularizare odata si-odata. Inspectorul general pe Bucuresti mi-a spus exact ce am scris in prima postare, ca ea are prioritate ptc luam in considerare nota de la bilingv ca prioritara, nu cea de la inspectia la clasa pe care o da toata lumea. Sedinta a fost publica pt tot Bucurestiul, pentru toate materiile si domnul vorbea la microfon, deci da, s-a auzit in toata sala, dar nu stiu daca acest lucru are vreo importanta.

Seara buna
Mesaj personal
iri25
Trimis: 27 Jul 2017, 07:03 AM

Utilizator
**

Ptr Mihaela

"Verba volant, scripta manent"

In locul tau,pentru clarificarea situatiei ,as trimite un email catre Inspectorat si catre Minister(in CC).As cere in acel email sa imi spuna conform carei legi,paragraf,.... s-a luat in considerare nota ptr departajare si ca tu doresti sa contesti atribuirea postului,pana la obtinerea unui raspuns oficial.
Fa asta cat mai repede,sa ne spui daca ai rezolvat ceva.Bafta!
.

Acest mesaj a fost modificat de către iri25 la data 27 Jul 2017, 07:10 AM
Mesaj personal
mrusu78
Trimis: 27 Jul 2017, 09:46 AM

Utilizator
**

QUOTE (sora mami @ 26 Jul 2017, 08:45 AM)
Intrebare pt. georgescu123
Conf carui articol ?Nu trebuie sa sustina examen?
Asa un profesor titular de istorie sau ..... ar putea preda matematica ... chiar daca are ambele diplome.

Da, un titular pe istorie sau ..., poate ocupa la pretransfer un post de matematică, dacă a terminat Facultatea de Matematică.
Art. 52
(2) Pretransferul consimțit între unitățile de învățământ a personalului didactic titular se realizează pe posturi didactice/catedre vacante în unități de învățământ, în aceeași funcție didactică sau într-o altă funcție didactică, cu respectarea prevederilor prezentei Metodologii, potrivit specializărilor dobândite prin studii în concordanță cu Centralizatorul și prevederile art. 4 alin. (7)-(9) și alin. (11). Cadrul didactic titular într-o unitate de învățământ preuniversitar, care a dobândit prin studii două sau mai multe specializări, poate solicita, în etapa de pretransfer consimțit între unitățile de învățământ, ocuparea unui/unei post didactic/catedre vacant(e) sau trecerea într-o altă funcție didactică, în concordanță cu specializările dobândite prin studii, conform Centralizatorului, în aceeași unitate de învățământ sau în alte unități de învățământ, cu acordul consiliilor de administrație ale unităților de învățământ respective.
Mesaj personal
Calib
Trimis: 7 Jan 2019, 11:59 PM

Utilizator
**

QUOTE (MihaelaMihaela @ 27 Jul 2017, 12:49 AM)
Pai sigur ca in primul rand la repercursiuni ma gandesc, ca totusi as vrea sa obtin o titularizare odata si-odata. Inspectorul general pe Bucuresti mi-a spus exact ce am scris in prima postare, ca ea are prioritate ptc luam in considerare nota de la bilingv ca prioritara, nu cea de la inspectia la clasa pe care o da toata lumea. Sedinta a fost publica pt tot Bucurestiul, pentru toate materiile si domnul vorbea la microfon, deci da, s-a auzit in toata sala, dar nu stiu daca acest lucru are vreo importanta.

Seara buna

Ce ai rezolvat până la urmă ?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved